Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

O nüvifone, seriach 10 i 20, iQue oraz aplikacjach nawigacyjnych Garmin StreetPilot, Mobile XT, Que i Mobile PC. Czyli o nawigacji Garmina w PDA i telefonach (w tym Andriod, iOS, Windows Mobile i Symbian) lub na przenośnych PC. Także o mapach cityXplorer i użytkowaniu GPSów w miejskim buszu.

Moderatorzy: wojtek, sdsyc, Spider

Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez alaraf » So, 13 wrz 2008 19:13

Witam kolegów,

od jakiegoś czasu testuję ten program i znalazłem w nim trochę denerwujących błędów.

Oto najważniejsze z nich:
1) Waipointy załadowane do tego programu z Mapsource czy GoogleEarth zmieniają koordynaty.
2) Program źe pokazuje odległości do celu, bo podaje po linii prostej, co w przypadku do nawigacji samochodowej jest WIELKĄ pomyłką.

Napisałem kilka maili w tej sprawie do supportu Garmina (techsupp at garmin dot com), z dokładnym opisem problemu, a nawet podałem rozwiązanie problemu ze zmianą koordynatów. Odpowiedź dostałem po miesiącu, z pytaniem: "w czym mogę pomóc". :evil:

Debile, ale trudno, opisałem wszystko jeszcze raz. Za kolejny miesiąc odpisali, żebym zaktualizował sobie GM XT do 4.20.20S60.9 i Mapsource 6.14.1, bo mam bardzo stara wersję :lol:, czyli 4.10.80. Pomyślałem sobie, nie jest źle, wreszcie poprawili. Przeczytałem najpierw changeloga ale nic na temat zgłoszonych przypadłości nie było. Zaryzykowałem i zainstalowałem update. I co?
Nadal to samo.

Nie wiem, czy Wasze doświadczenia ze "wsparciem" garmina są podobne, ale ja mam już serdecznie dosyć ignorancji tej firmy.

Dziwne, bo konkurencja jest co raz większa, a Garmin już od jakiegoś czasu pozostaje w technologicznym tyle za konkurencją...

Pozdrawiam,
Adam
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez Zachu » So, 13 wrz 2008 20:49

alaraf napisał(a):1) Waipointy załadowane do tego programu z Mapsource czy GoogleEarth zmieniają koordynaty.

Może masz ustawiony inny format w odbiorniku i inny w MapSource?
alaraf napisał(a):2) Program źe pokazuje odległości do celu, bo podaje po linii prostej, co w przypadku do nawigacji samochodowej jest WIELKĄ pomyłką.

Skąd program ma wiedzieć jaką drogą chcesz jechać?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez Spider » So, 13 wrz 2008 20:54

Zachu napisał(a):
alaraf napisał(a):1) Waipointy załadowane do tego programu z Mapsource czy GoogleEarth zmieniają koordynaty.

Może masz ustawiony inny format w odbiorniku i inny w MapSource?

Ten błąd polega tylko na tym że jeśli masz ustawiony język Polski w komórce to Garmin wstawia w plik GPX przecinek zamiast kropki w współrzędnych punktu co powoduje obcięcie tego co jest po przecinku. W druga stronę jest dokładnie to samo. Jedynym rozwiązaniem (na obecną chwilę) jest tylko zmiana języka w telefonie na angielski przed importem/eksportem punktów
Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez alaraf » So, 13 wrz 2008 21:17

Szanowny Kolego,
Zachu napisał(a):Może masz ustawiony inny format w odbiorniku i inny w MapSource?
Nie, problem polega na różnicy separatora cyfr, jaki jest stosowany "za wielką wodą" i w Polsce.
Zachu napisał(a):Skąd program ma wiedzieć jaką drogą chcesz jechać?
W programie jest możliwość ustawienia, czy nawigacja ma być dla osoby idącej pieszo, samochodem, itd., więc program doskonale wie, czy powienien wytyczyć trasę dla samochodu (samochody raczej jadą drogami, a nie są amfibią, czy samolotem), czy dla pieszego.

Z założenia Garmin Mobile XT jest programem do nawigacji samochowej, dlatego odległości powinny być liczone po drogach, a nie jako odległość między punktami liczona po prostej.

Nie obraziłbym się z możliwość wyboru, w jaki sposób ma być liczona odległość (jeżeli ktoś chce używać Garmin Monile XT np. do outdoru).

Pozdrawiam,
Adam
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez alaraf » So, 13 wrz 2008 21:24

Spider napisał(a):Ten błąd polega tylko na tym że jeśli masz ustawiony język Polski w komórce to Garmin wstawia w plik GPX przecinek zamiast kropki w współrzędnych punktu co powoduje obcięcie tego co jest po przecinku. W druga stronę jest dokładnie to samo. Jedynym rozwiązaniem (na obecną chwilę) jest tylko zmiana języka w telefonie na angielski przed importem/eksportem punktów


Dokładnie tak. Jest jeszcze drugie rozwiązanie, bez zmiany języka. Po uploadowaniu waypointów do Garmin Mobile XT, ale przed uduchomieniem programu, należy wyedytować plik \Garmin\GPX\CURRENT.GPX i zamienić w koordynatach kropki na przecinki, na przykład:

<wpt lat="52.3894596" lon="22.0478276">

na

<wpt lat="52,3894596" lon="22,0478276">

Po uruchomiemu programu, Garmin Mobile XT automatycznie zaimportuje z tego pliku waypointy z poprawnymi koordynatami.

Wszystko to dokładnie opisałem tym pacanom z supportu i nadal nic.

Może zmasowany atak coś pomoże?
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Postprzez Zachu » So, 13 wrz 2008 21:25

Jeździsz najkrótszą czy najszybszą?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez alaraf » So, 13 wrz 2008 21:44

Zachu napisał(a):Jeździsz najkrótszą czy najszybszą?


Różnie, przeważnie najszybszą, ale rzadko jest ona faktycznie najszybsza. Bardzo często prowadzi dookoła. Algorytm trasowania zdecydowanie wymaga napisania od nowa.

Najkrótsza też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez popej » So, 13 wrz 2008 21:47

alaraf napisał(a):Z założenia Garmin Mobile XT jest programem do nawigacji samochowej, dlatego odległości powinny być liczone po drogach, a nie jako odległość między punktami liczona po prostej.

Wylicz trasę wg ustawionych kryteriów, to Ci pokaże odległość wzdłuż drogi. Wyliczenie trochę trwa, więc urządzenie tego nie robi, dopóki wprost nie zażądasz.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez alaraf » So, 13 wrz 2008 22:14

popej napisał(a):
alaraf napisał(a):Z założenia Garmin Mobile XT jest programem do nawigacji samochowej, dlatego odległości powinny być liczone po drogach, a nie jako odległość między punktami liczona po prostej.

Wylicz trasę wg ustawionych kryteriów, to Ci pokaże odległość wzdłuż drogi. Wyliczenie trochę trwa, więc urządzenie tego nie robi, dopóki wprost nie zażądasz.


Niezależnie od tego, wg jakich kryteriów wylicze trasę, zawsze ma taką samą długość, o to właśnie chodzi.

Poza tym, żeby sprawdzić odległość do wyznaczonego adresu muszę wyjść z mapy i wejść do ostatnio znalezionych - czysta głupota (oczywiście odłegłość jest liczona w linii prostej między punktami, a nie po drogach).

W komputerze podróży brakuje również podstawowej informacji: odległości do celu.
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez popej » So, 13 wrz 2008 22:54

alaraf napisał(a):W komputerze podróży brakuje również podstawowej informacji: odległości do celu.

To rzeczywiście bez sensu.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez GPS Maniak » So, 13 wrz 2008 23:41

popej napisał(a):To rzeczywiście bez sensu.

Chyba tylko Wojtek jest fanem GMXT. Ja też podchodzę do tego softu bardzo krytycznie.

Najgorsze jest to, że na bazie GMXT budowane są ogólne opinie o produktach Garmina, a przecież seria NUVI - mimo swojej prostoty - to bardzo dobre nawigtory.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez alaraf » N, 14 wrz 2008 0:16

GPS Maniak napisał(a):
popej napisał(a):To rzeczywiście bez sensu.

Chyba tylko Wojtek jest fanem GMXT. Ja też podchodzę do tego softu bardzo krytycznie.

Najgorsze jest to, że na bazie GMXT budowane są ogólne opinie o produktach Garmina, a przecież seria NUVI - mimo swojej prostoty - to bardzo dobre nawigtory.


Nie podlega wątpliwośći, że GMXT jest produktem kiepskim (żeby nie powiedzić żałosnym na tle konkurencji), przynajmniej do czasu, gdy bardzo poważne błędy nie zostaną z tego programu wyeliminowane.

Nie chodzi tylko o sam produkt GMXT, ale o wsparcie techniczne (a właściwie jego brak) ze strony Garmina.

Od ponad 2 miesięcy nie są w stanie poprawić ewidentnego błędu, który podałem im na tacy, razem z rozwiazaniem. Nawet nie starają się dociec problemu. Ignorują klienta bezczelnie pisząc "w czym mogę pomóc?" w odpowiedzi na maila z dokładnym opisem błędu w oprogramowaniu.


Mam bardzo dobre doświadczenia z programem do nawigacji TomTom.
Ktoś zaraz powie: eeeetam, nawigacja w komórce?

Wszystko zależy od zastosowania. W zeszłym roku zjechałem prawie całą Danię z TomTomem w komórce i powiem Wam, że to był najlepszy wybór. Gdy chciałem coś zwiedzić, wyszukiwałem w przewodniku ciekawe miejsca i przeważnie od razu znajdowałem je w POI, a jak nie, to zawsze po adresie można było odszukać. Potem jazda samochodem i dojazd do celu. Samochodem nie zawsze można było dojechać do samego celu, czasem trzeba było kawałek przejść np. przez starówkę, gdzie łatwo się zgubić. Tutaj właśnie nawigacja w komórce zamieniała się w odbiornik ręczny, który do każdego ciekawego miejsca prowadził "pod drzwi". Wszystko w jednym urządzeniu i jeszcze przy okazji komórka ;-)

A bateria? Jak to w Nokii, ale 4-5h zwiedzania gwarantowane, potem i tak do samochodu, gdzie można podłączyć do zapalniczki i spokojnie wrócić do domu.

Uczciwie mówię, dzięki nawigacji w komórce zwiedziłem po prostu więcej.
---
60CSx + GPMapa, LD-3W, E65 + SmartComGPS + TomTom, hx4700 + AM, śmieci: Garmin Mobile XT + GPMapa
Avatar użytkownika
alaraf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr, 03 paź 2007 18:16

Postprzez SP2BZW » N, 14 wrz 2008 0:20

całkowicie Ciebie popieram :!: olej Garmina i nawiguj/zwiedzaj z komórką :D

aha, poszukaj forum odpowiedniego dla Swoich oczekiwań... my i tak nie zmienimy naszych "komórek" :P ...
SP2BZW
 

Re: Garmin Mobile XT - support Garmina, to masakra

Postprzez GPS Maniak » N, 14 wrz 2008 0:24

alaraf napisał(a):Wszystko zależy od zastosowania. W zeszłym roku zjechałem prawie całą Danię z TomTomem w komórce i powiem Wam, że to był najlepszy wybór.

Skąd wiesz, skoro bazowałeś tylko na tym rozwiązaniu? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Zbychu » N, 14 wrz 2008 6:30

SP2BZW napisał(a):aha, poszukaj forum odpowiedniego dla Swoich oczekiwań... my i tak nie zmienimy naszych "komórek" :P ...

Nie przejmuj się alaraf, mnie osobiście dużo dał Twój wątek, bo mimo że mam Nuviego, od pewnego czasu kręcę się w kółko z decyzją jaka komórka + soft :roll: .
Ponieważ nie jestem obeznany w tym temacie, jaki to soft TomToma i czy on jest na Symbiana?
Pozdrawiam.
Zbychu
Bywalec
 
Posty: 168
Dołączył(a): Pt, 11 lip 2008 23:17

Następna strona

Powrót do Na urządzenia mobilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości