Garmin XT a obsługa asystenta zmiany pasa ruchu

O nüvifone, seriach 10 i 20, iQue oraz aplikacjach nawigacyjnych Garmin StreetPilot, Mobile XT, Que i Mobile PC. Czyli o nawigacji Garmina w PDA i telefonach (w tym Andriod, iOS, Windows Mobile i Symbian) lub na przenośnych PC. Także o mapach cityXplorer i użytkowaniu GPSów w miejskim buszu.

Moderatorzy: wojtek, sdsyc, Spider

Garmin XT a obsługa asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez diabel25 » N, 12 lip 2009 19:27

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem na Garniaku i zaraz na poczatek chcialbym zasiegnac jezyka i zapytac sie madrzejszych kolegow czy Garmin mobile XT jest zdolny do obsługi asystenta zmiany pasa ruchu, uzywam GmXT na Nokia 5800 XM i strasznie przydalaby mi sie taki bajer podczas jazdy szczegolnie ze kiedy sie czlek porusza po drogach zachoniej Europy to czasem latwo sie pogubic.
diabel25
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 12 lip 2009 19:19

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez wojtek » N, 12 lip 2009 19:32

diabel25 napisał(a):... czy Garmin mobile XT jest zdolny do obsługi asystenta zmiany pasa ruchu, uzywam GmXT ..
Niestety obecnie nie.

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez diabel25 » N, 12 lip 2009 19:55

dziekiuje koledze za szybka i wyczerpujaca odpowiedz na moje pytanie, swoja droga szkoda ze nie ma takiej mozliwosci strasznie by sie taki bajer przydal w czasie jazdy ale moze w kolejnym wydaniu softu dla Symbiana.
diabel25
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 12 lip 2009 19:19

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez ootomaszoo » Wt, 21 lip 2009 21:45

Ja zadałem takie pytanie bezpośrednio do wsparcia GARMINA i otrzymałem informację, że obecnie pracują nad tym tematem dla GMXT. Również pracują nad wprowadzeniem funkcji obiektów 3D
DNX5280BT / NUVI 670 FM
Avatar użytkownika
ootomaszoo
Początkujący
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz, 13 gru 2007 10:39
Lokalizacja: ROKIETNICA

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Spider » Wt, 21 lip 2009 21:59

Miło taką informację usłyszeć. Jednak w przypadku Mobile XT może być problem z 3D skoro większość telefonów ma problemy wydajnościowe już w przypadku perspektywy.
Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Artur » Wt, 21 lip 2009 22:25

Na szczęście GMXT działa nie tylko na telefonach. U mnie na kilkuletnim XDA IIi (WM2003SE, procesor intel pxa 272 520MHz) i nowym Larku 43.1 (WCE5 - są wątpliwości co do legalności na tej platformie, procesor samsung arm920t chyba 400MHz) działa nie gorzej niż nuvi 205 a ma większe możliwości. Brak opóźnień nawet na mapie UMP-pcPL Topo w Płocku z obrysami budynków. Fakt, że jeżdżę na 2D ale to niezależnie od używanego akurat sprzętu - 2D to jest PRAWDZIWA mapa (proporcjonalna) i tylko na takiej da się np. sensownie oceniać odległości.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Spider » Wt, 21 lip 2009 22:48

Artur, z tym 2D to masz całkowitą rację :) Ale pewnie i tak po opublikowaniu wersji z budynkami 3D wielu użytkowników będzie biadolić, że Mobile XT jeszcze bardziej zaczął się ślimaczyć :?
Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lip 2009 0:36

Artur napisał(a):... chyba 400MHz ... działa nie gorzej niż nuvi 205 ...

Kiedy używałem MIO z prockiem 400 Hz i testowałem GMXT zauważyłem jego wolniejsze działanie (np. w trybie: "znajdź na mapie") od używanego wówczas przez mnie NUVI-200, który z kolei był wolniejszy od NUVI-205. Zatem z tym porównaniem MXT na 400 Hz z NUVI-205 - w moim odczuciu - trochę przeginasz :wink:

Co do większych możliwości GMXT nad prostymi modelami NUVI to oczywiście masz rację. Szkoda, że akurat jednej z ciekawszych cech NUVI - własne komunikaty słowne dla POI - GMXT niestety nie ma. Bardzo poważnym problemem GMXT jest także fakt nie wyświetlania dwubajtowych POI zdefiniownych plikiem TYP. Przynajmniej w wersji, którą obecnie mam zainstalowaną w Asusie (GMXT 5.00.20wp)

Wracając do topika. Zapowiedź wprowadzenia asystenta pasa ruchu do GMXT przyjmuję z zadowoleniem, bo chociaż moim podstawowym nawigatarem zapewne na długo zostanie N205, to podczas ewentualnej podróży do nieco większych wiosek niż Polska chętnie włączę drugi ekranik, który w krytycznej sytuacji pokaże nieco więcej niż 205 :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez popej » Śr, 22 lip 2009 1:37

GPS Maniak napisał(a):chętnie włączę drugi ekranik, który w krytycznej sytuacji pokaże nieco więcej niż 205 :D

W myśl zasady: lepiej późno niż wcale ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Artur » Śr, 22 lip 2009 7:33

GPS Maniak napisał(a):Zatem z tym porównaniem MXT na 400 Hz z NUVI-205 - w moim odczuciu - trochę przeginasz :wink:

Wreszcie będę miewał kierowcę, zatem wkrótce gdy będę miał wolne ręce w czasie jazdy nakręcę filmik. Sam byłem zdziwiony że na larku chodzi lepiej niż na teoretycznie szybszym XDA. Może jednak WinCE nie obładowany dodatkami lepiej pracuje niż Windows Mobile?
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lip 2009 9:46

Sprawdź też inne cechy związane z tym, co uważamy za "szybkość pracy" softu niż tylko odświeżanie mapy podczas jazdy.
Np. płynność obracania mapy na zakrętach, szybkość reakcji na przejścia między poszczególnymi funkcjami Menu. Szybkość odświeżania mapy przy przeskalowywaniu w trybie przeglądania mapy, szybkość kalkulacji trasy etc. W czasie jazdy te cechy może nie są zbyt istotne, ale na ogólne "odczucie" szybkości pracy na pewno wpływają. Ja nie mogę niestety takich testów przeprowadzić, bo nie dość, że nie mam winCE, to na dodatek mój Asus ma procek 200, co oznacza, że kiedy ja, mój samochód i mój NUVI jesteśmy już w Puszczykowie, to GMXT zastanawia się czy wjechać do Lubonia :wink: :twisted: :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Artur » Śr, 22 lip 2009 10:03

Jasne, że piszę nie tylko odświeżaniu. Jak kiedyś uruchomiłem na telefonie to przy wyszukiwaniu czegokolwiek mogłem spokojnie poczytać gazetę :lol:
Serio jestem zaskoczony - np. na ppc zaznaczenie punktu "tu jestem" i np. zmiana nazwy tego punktu to była makabra a na larku robi się to normalnie, bez czekania na cokolwiek.

P.S.
Właśnie zrobiłem test i przejechałem się w trybie 3D i też nie mam zastrzeżeń do szybkości odświeżania ale nie wyobrażam sobie nawigacji w tym trybie w obcym terenie. Przecież z pod tych grubaśnych strzał obrazujących manewr nic nie widać :shock:
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Artur » Śr, 22 lip 2009 11:19

GPS Maniak napisał(a):kiedy ja, mój samochód i mój NUVI jesteśmy już w Puszczykowie, to GMXT zastanawia się czy wjechać do Lubonia :wink: :twisted: :twisted:

Taki objaw miałem kiedyś na starutkim laptopie (pentium 200, 128 Mb RAM) gdy przejechałem się z nRoute i CNE w wersji NT. Na wersji MPC jechał w czasie rzeczywistym a na NT dojechał 15 minut po mnie :lol: :lol: :lol:
Zapewne procek nie wyrabiał się z dekompresją mapy.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez GPS Maniak » Śr, 22 lip 2009 11:55

Rozumiem, że Larka przywieziesz na Zlot? Chętnie zobaczę jak to wygląda.
Artur napisał(a): nie wyobrażam sobie nawigacji w tym trybie w obcym terenie

Kwestia przyzwyczajenia. Ja nauczyłem się jeździć w trybie perspektywy w czasach gdy na codzień używałem iGO.
Spróbowałem z ciekawości. Polubiłem i tak już zostało.
Przy dłuższym użytkowaniu tego samego softu - nawet brak proporcji w odległościach nie jest problemem. Człek i tak wie co i jak.
Obecnie też jeżdżę (N-205) z 3D, bo w 2D bez okularów nie widzę tej zbyt cienkiej fioletowej drogi :wink:

Artur napisał(a): Przecież z pod tych grubaśnych strzał obrazujących manewr nic nie widać

Właśnie dzięki temu, że są grubaśne widać je dobrze bez okularów :D
A że nie widać nic "pod spodem"? A po co komu taka wiedza? :wink:
A poważnie - wydaje mi się, że ja raczej nie patrzę na układ dróg. Bardziej na kształt fioletu i tę białą "grubaśną" strzałę + ewentualnie licznik odległości do najbliższego manewru. Ale fakt jest faktem że pojawia się czasami problem. Na w miarę równoległych zjazdach, gdy błąd mapy powoduje że nie ma komunikatu głosowego, ani ikony manewru - wówczas nawet jeżeli spojrzymy na ekran, to w perspektywie 3D czasami nie widać czy trzymać się prawej czy lewej. Na całe szczęście mapy mamy coraz lepsze i takich wątpliwych przypadków jest już mało. Zresztą - przy braku komunikatu głosowego - tryb 2D też niewiele pomoże, no chyba że ktoś non stop śledzi ekran nawigatora i przeanalizuje rozjazd z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy już jest rozjazd czasu na "analizę mapy" z reguły zabraknie. Nieważne czy to 2D czy 3D.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin XT a obsluga asystenta zmiany pasa ruchu

Postprzez Artur » Śr, 22 lip 2009 16:37

GPS Maniak napisał(a):Rozumiem, że Larka przywieziesz na Zlot? Chętnie zobaczę jak to wygląda.

Jak przywiozę siebie to i Larka :D
GPS Maniak napisał(a):A poważnie - wydaje mi się, że ja raczej nie patrzę na układ dróg. Bardziej na kształt fioletu i tę białą "grubaśną" strzałę + ewentualnie licznik odległości do najbliższego manewru.

Na równoległych i na bardziej skomplikowanych i na rondach. Wtedy ta "grubaśna" zasłania właśnie układ dróg i zerknięcie nie daje jasności w który zjazd jechać (nie korzystam też z autozoomu - może to by pomogło). Wypróbuję.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Następna strona

Powrót do Na urządzenia mobilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości