Garmin - Asus Nuvifone M10

O nüvifone, seriach 10 i 20, iQue oraz aplikacjach nawigacyjnych Garmin StreetPilot, Mobile XT, Que i Mobile PC. Czyli o nawigacji Garmina w PDA i telefonach (w tym Andriod, iOS, Windows Mobile i Symbian) lub na przenośnych PC. Także o mapach cityXplorer i użytkowaniu GPSów w miejskim buszu.

Moderatorzy: wojtek, sdsyc, Spider

Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez easyrider » Wt, 04 maja 2010 21:02

Wreszcie, po długim oczekiwaniu jest...

Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne - chociaż Garmin nie był by sobą, gdyby czegoś nie spieprzył... :evil:
Są jakieś problemy z przełączaniem map. Do wyjaśnienia...

Danych technicznych nie przytaczam, bo nie widzę sensu przepisywać internetu.
Krótko go mam, więc tylko na szybko parę spostrzeżeń:

# Ekran jest rewelacyjny - choć jak wszystkie palmtopy nie może pracować bez podświetlenia (to się jeszcze okaże),
to wygląda o niebo lepiej niż np. Colorado. Podświetlenie ustawione na max wręcz oślepia, no i najważniejsze - ekran ma polaryzator kołowy :idea:
Mając na nosie okulary polaryzacyjne (jakie każdy kierowca mieć powinien) można patrzeć pod dowolnym kątem i nic się nie ściemnia :D

# Mapy mogą mieć oczywiście dowolne nazwy, jak wszystkie nowe urządzenia Garmina.

# Szkoda że nie posiada gniazda mini USB - za to samo podłączenie z komputerem jest zrealizowane znakomicie.
W menu można wybrać tryb ActiveSync lub pracę jako czytnik kart - dotyczy to niezależnie kart mikroSD i pamięci wewnętrznej.
Niestety karta pamięci nie jest dostępna z zewnątrz - trzeba wyjąć baterię by się do niej dostać...

# W komplecie nie ma uchwytu samochodowego ani takiej ładowarki. Trzeba dokupić... futerał również... :(

# Zainstalowana mapa to CNE 2010.30. Dodatkowo jest mapa bazowa świata z danymi DEM - mapy ładnie cieniuje.
Obsługuje również Junction View, budynków 3D nie (i całe szczęście).

# Poprawnie współpracuje z Mapsource - co wcale nie jest dla mnie takie oczywiste, pamiętając niemiłe doświadczenia z Dakotą.
Współpracy z BaseCamp niestety nie sprawdziłem, bo program mi padł... jeszcze nie wiem czemu.

# Aktywny uchwyt jest (tzn. jak ktoś sobie dokupi :twisted: ) - jak działa to jeszcze nie wiem. Na pewno sprawdzę.

# Jeszcze raz ekran - czułość na dotyk jest niska - ciężko coś przypadkiem przełączyć (jak mi się ciągle zdarza na pilocie z ekranem pojemnościowym).
Dla mnie OK - choć wiem że niektórzy mogę to uznać za wadę... Oczywiście, jak przystało na ekran rezystancyjny, rysik jest.
Jest to pierwszy w historii moich palmtopów (a miałem ich sporo) rysik którego na pewno nie zgubię... tzn. sam nie wypadnie, bo zgubić zawsze można :)

# Oczywiście obsługuje ślady, trasy itp. Jak przyzwoity odbiornik outdorowy :D
Zresztą on sam wie kiedy podróżujemy pieszo, a kiedy samochodem i automatycznie przełącza profile. Bardzo sprytny algorytm...

# Nie obsługuje TMC - podobno może takie informacje ściągać z internetu (podobnie jak Nuvi 1690) w ramach serwisu nuLink.
Ciekawe czy Garmin go uzupełni danymi TMC wraz z rozpoczęciem obsługi polskiego systemu.

# Przelicznik walut pracuje "on line" - dzięki temu zapewnia zawsze aktualne kursy walut.

# Poprawki do GPS (chyba cały almanach) również ściąga z netu...


Generalnie podsumowując ten trochę chaotyczny wątek - gdyby Nuvifona porównać do znanych wszystkim urządzeń, to najbliżej mu do Nuvi 1690
Nuvifon to nie jest PDA z zainstalowanym MobileXT - to normalna nawigacja jak Nuvi - z równolegle pracującym palmtopem... i telefonem.

A najfajniejszy jest system zwany LBS... ale o tym później... :mrgreen:
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez GPS Maniak » Śr, 05 maja 2010 7:54

Dzięki i .... od razu pytania :wink:
Podejrzewam, że będziesz robił próby z jakimś "niezależnym" oprogramowaniem na WM - np. obsługującym mapy rastrowe (Ozi_CE, MemoryMap etc.) Daj znać jak to wygląda - także pod kątem współpracy z wewnętrznym GPSem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez Zachu » Śr, 05 maja 2010 8:19

easyrider napisał(a):# W komplecie nie ma uchwytu samochodowego ani takiej ładowarki. Trzeba dokupić... futerał również... :(


Dziwne, do testów dali.
Oprócz samego smartphone w zestawie znajduje się solidny uchwyt samochodowy z przyssawką na szybę i gniazdem ładowania, dobrej jakości słuchawki z regulacją głośności na pilocie i wtyczką mini jack 3,5mm, płytę „Getting Started”, instrukcję, gwarancję a także dwie ładowarki: sieciową i samochodową.

http://mobile-news.pl/?p=1441#more-1441
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez popej » Śr, 05 maja 2010 11:04

Nuvifone na Windows Mobile 6.5? Przecież Microsoft właśnie zabił ten system. Jeszcze chwila i nikt nie będzie pisać programów pod WM 6 a pewnie niedługo później autorzy przestaną konserwować stare oprogramowanie.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez easyrider » Śr, 05 maja 2010 22:33

popej napisał(a):Nuvifone na Windows Mobile 6.5? Przecież Microsoft właśnie zabił ten system.

Tak samo jak zabił Windows XP - wypuszczając Vistę i potem Siódemkę...

GPS Maniak napisał(a):Podejrzewam, że będziesz robił próby z jakimś "niezależnym" oprogramowaniem na WM - np. obsługującym mapy rastrowe (Ozi_CE, MemoryMap etc.) Daj znać jak to wygląda - także pod kątem współpracy z wewnętrznym GPSem.

Oziexplorer działa... chociaż sprawdzałem tytlko w trybie DEMO.
Zewnętrznego GPS'a nie posiadam - ale widziałem odpowiednie opcje w systemie, więc powinien działać.

# Automapa śmiga aż miło :lol:

# Wiele starszych programów nie działa w systemie Windows Mobile 6.5 z powodu braku "krzyżyka" do zamykania aplikacji (ten w prawym górnym rogu).
No i ze względu na całkowity brak klawiszy sprzętowych odpada większość gier.

# Jest funkcja udostępniania internetu - Nuvifon łączy się z siecią poprzez GPRS i "wysyła" internet przez wifi jak normalny acces point... dla mnie rewelacja :)

# Niestety nie ma możliwości zdefiniowania nawet jednego pola danych... :(

# Jest możliwość unikania odcinków dróg lub obszarów - nie wiem ile tego można zdefiniować, ale funkcja jest fajna.
Ostatnio edytowano Pn, 07 cze 2010 18:54 przez easyrider, łącznie edytowano 2 razy
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez popej » Cz, 06 maja 2010 1:37

easyrider napisał(a):
popej napisał(a):Nuvifone na Windows Mobile 6.5? Przecież Microsoft właśnie zabił ten system.

Tak samo jak zabił Windows XP - wypuszczając Vistę i potem Siódemkę...

Jest drobna różnica. WM7 nie będzie kompatybilne z aktualnym oprogramowaniem.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez unh » Śr, 02 cze 2010 22:05

mam dwa pytanka: gdzie kupić uchwyt samochodowy i zasilacz do m10 ?? - chodzi mi o oryginały
jak ustawić swój dzwonek ??????? - próbowałem różnych cudów- wrzuciłem do folderu windows (gdzie są dzwonki i to "luźno" powrzucane) plik z nazwą dopasowaną do już istniejących i m10 go nie widzi, myślę teraz o podmianie któregoś pliku ale może znacie inne sposoby
unh
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr, 02 cze 2010 21:58

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez easyrider » Pt, 04 cze 2010 10:53

Dzwonki telefonu są w katalogu "Windows/Rings" lub "My Documents/Moje Dzwonki"
Inne dźwięki (SMS, budzik itd.) są w głównym katalogu Windowsa.

Uchwyt Samochodowy i zasilacz tworzą komplet - niestety nie wiem gdzie można kupić - ja dostałem razem z Nuvifonem.
Powinien mieć dystrybutor Garmina...

Zasilacz to zwykły mikro USB - można użyć zamiennika np. z Nokii, HTC itp.
Zamiennika chwytu (ze względu na dodatkowe styki) niestety niema...
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez miecho » Pt, 04 cze 2010 12:00

A jak jest z żywotnością akumulatora?
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez unh » Pt, 04 cze 2010 12:42

easyrider napisał(a):Dzwonki telefonu są w katalogu "Windows/Rings" lub "My Documents/Moje Dzwonki"
Inne dźwięki (SMS, budzik itd.) są w głównym katalogu Windowsa.

Uchwyt Samochodowy i zasilacz tworzą komplet - niestety nie wiem gdzie można kupić - ja dostałem razem z Nuvifonem.
Powinien mieć dystrybutor Garmina...

Zasilacz to zwykły mikro USB - można użyć zamiennika np. z Nokii, HTC itp.
Zamiennika chwytu (ze względu na dodatkowe styki) niestety niema...



właśnie rings jest pusty a dzwonki są luźno w windows- widać to wchodząc przez komputer bo jest tam niezły śmietnik i mnóstwo plików, do "moje dzwonki" wrzuciłem plik ale nie wiem jak go ustawić jako główny dzwonek(?)
unh
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr, 02 cze 2010 21:58

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez unh » Pt, 04 cze 2010 12:44

miecho napisał(a):A jak jest z żywotnością akumulatora?


na ten temat będę mógł się wypowiedzieć za kilka tygodni i to o użytkowaniu jako telefon bo jako nawigacja z powodu braku uchwytu nie będę urządzenia na razie używał
unh
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr, 02 cze 2010 21:58

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez marek0412 » Pt, 04 cze 2010 16:54

Witam
Ja swojego M10 kupiłem w sklepie http://www.notebooki.pl/, bez uchwytu. Sprzedawca z tego sklepu na moje zamówienie ściągną uchwyt (w komplecie:uchwyt, zasilacz sam.i krążek do przyklejenia)- cena zakupu 135zł. Dystrybutorem jest wg. info ze sklep jest firma Bajtel.
Moje pierwsze spostrzeżenia i problemy
1.Urządzenie ma problemy z przełączaniem map dodatkowych , zainstalowałem UMP-pcPL i GPS Wielkopolska - przy wejściu w zakładkę MapSource następuje jakiś błąd i program się wyłącza. Zgłosiłem problem do wsparcia garmina ,to odesłali mnie :evil: do asusa - czekam na odpowiedź .
2.POI radary brak komunikatów głosowych. :evil:
3. U mnie bateria trzyma 2 dni
Marek
Nuvi 350 City Navigator Europe NT 2008+GPMapa 2009.3
Nuvifone Garmin Asus M10 CN Europe NT 2010.30 Automapa PL
marek0412
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:37
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez Zachu » Pt, 04 cze 2010 17:03

marek0412 napisał(a):2.POI radary brak komunikatów głosowych.

Sprawdzałeś wav i mp3?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez marek0412 » Pt, 04 cze 2010 20:29

Tak spr. obie wersje plików dźwiękowych i w czasie jazdy jest tylko "bip" i tekst na ekranie.
Przypomniała mi się jeszcze jeden problem- zgodnie z programem nüMaps Guarantee przysługuje min prawo do jednorazowej aktualizacji do najnowszej wersji mapy, okazało się że po rejestracji M10 na moim koncie mygarmin nie było :evil: dostępnej aktualizacji(w urządzeni jest CN 2010.30). Po e-mailu do suportu garmina aktualizacja się pojawiła i dostałem klucz , co z tego jeżeli w czasie próby pobrania mapy program wyświetlił info że nie widzi w M10 poprzedniej mapy. Skontaktowałem się ponownie z suportem garmina (telefonicznie) i miły pan stwierdził, że problem jest z oprogramowaniem i musi zgłosić to do programistów garmina za wielką wodą. Czekam :evil: na informacje kiedy usuną problem.
Jest jeszcz jeden drobiazg M10 nawigacja garmina pokazuje u mnie okoł 50m npm , a automapa w tym samym M10 okoł 90m npm i mim zdaniem wskazanie automapy jest ok. gdyż wskazuje tyle sam co nuvi350.
Marek
Nuvi 350 City Navigator Europe NT 2008+GPMapa 2009.3
Nuvifone Garmin Asus M10 CN Europe NT 2010.30 Automapa PL
marek0412
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 18:37
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Garmin - Asus Nuvifone M10

Postprzez Bas » Pt, 04 cze 2010 22:14

marek0412 napisał(a):M10 nawigacja garmina pokazuje u mnie okoł 50m npm , a automapa w tym samym M10 okoł 90m npm i mim zdaniem wskazanie automapy jest ok. gdyż wskazuje tyle sam co nuvi350.

Trudno powiedziec na 100%
U mnie 2 gps pokazywaly taka sama wartosc, a trzeci gps (staruszek garmin) pokazywal zupelnie inna i... mial racje.

Jesli mozesz to podaj wspolrzedne tego punktu (lub innego). Dla dostepnych map i danych mozna bedzie zapewne obiektywnie potwierdzic wysokosc npm. Byle tylko nie bylo to zbocze gory czy miejsce intensywnych prac-wykopalisk ;)
Mozna tez zerknac na mapy Geoportalu w sieci...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Na urządzenia mobilne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości