O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez GPS Maniak » So, 26 lis 2011 19:35

Marko napisał(a):@ Czy, abstrahując od dokładności wyznaczenia poszczególnych punktów, projektowanie trasy w Locusie nie jest przyjemniejsze?

Nie używam tras w "starym", "klasycznym" stylu tzn. takim jak znamy z Oziego czy TwoNav (bez routingu). Na dodatek projektuję trasy średnio 2-3 razy do roku :wink: i z punktu widzenia takiego właśnie użytkownika powiem tak: Samo oglądanie map rastrowych w smartphonie z ekranem dużej rozdzielczości (aplikacja jest sprawą drugorzędną), to w porównaniu z Garminem czy Holux TwoNav ..... miodzio :D Projektowanie tras? No cóż. Jak wspomniałem praktycznie nie projektuję tras "po rastrze", zatem trudno mi to oceniać. Jak pisałem kilka postów wcześniej, moim zdaniem projektowanie po rastrze jest najwygodniejsze z rysikiem. Zatem Locus przegrywa w moich oczach i to zdecydowanie z TwoNaw.

Prównanie z Garminem zrobiłbym raczej przez pryzmat tras z routingiem, no i w takim kontekście - odpowiadając na Twoje pytanie powiem, że projektowanie tras w Locusie ..... nie jest przyjemniejsze niż w 62ST :D Przede wszystkim mamy ten problem, że nie wiemy co siedzi (w sensie pokrycia drogami/ścieżkami) na serwerze dostarczającym dane do routingu, zatem podpowiedź trasy (bo tak to traktuję w turystyce) bywa czasami .... zaskakująca :? Na dodatek każde postawienie punktu w aplikacji to ...... "klepsydra". Locus wysyła via GSM zapytanie do serwera, potem czeka na odpowiedź. Nie trwa to wieki, ale trwa wystarczająco długo, by po skalkulowaniu 3-4 testowych (tyle zrobiłem) zawierających po kilka punktów z jeszcze większą sympatią spojrzeć na mojego 62ST i z jeszcze większym zapałem zabrać się za robienie kolejnej mapki z elementami routingu :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez Marko » So, 26 lis 2011 19:53

@Asandrzej
A na jakich mapach Ty projektujesz trasy, na 1:10 tys. czy 1:25 tys?!
Osobiście dla tras (rowerowych), bo w zasadzie to ma dla mnie sens, używam setek lub 250-tek.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » So, 26 lis 2011 20:01

@ Marko
W Colo skala mapy dla mnie nie ma znaczenia, tak samo sprawnie wyznaczę trasę na 25-tce, 100-ce, czy mapie wektorowej,
główną przyczyną łatwości jest roller, którym wykonuje się wszystkie czynności związane z wyznaczeniem trasy,
bez "odrywania" palca podczas tworzenia trasy.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez Marko » So, 26 lis 2011 20:16

@Asandrzej
Przesadzasz, bo projektujesz trasy tylko w Colo.
Warto spróbować też z rysikiem, aby mieć nieco szerszy horyzont.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » So, 26 lis 2011 22:15

@ Marko
To, że nie wyznaczałem trasy w Locusie nie znaczy, że nie miałem kontaktu z dotykowcami,
ale jeżeli jest inna alternatywa, to jednak wolę coś pewniejszego niż rysik a Colo spełnia te warunki,
jest po części hybrydą, coś ma z klawiszowca a także dotykowca.

Pisałem o tym, że sposób wyznaczania trasy jest subiektywnym odczuciem, jeżeli chodzi o szczegóły,
co do podstwowej zasady, to nie podlega ona subiektywnej ocenie.

Jeżeli będzie można za pomocą rysika wyznaczyć trasę posługując się jedną ręką, zmienię zdanie.

Horyzont mam szeroki, od dawna korzystam ze sprzętów, które mają ekran dotykowy,
więszość telefonów w tej chwili ma ekran dotykowy, ale to telefony.
Przecież jest dostępna aplikacja TwoNav na sprzęt wyposażony w ekran dotykowy z rysikiem.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez Marko » So, 26 lis 2011 23:17

@Asandrzej
Wrzuć tutaj, proszę, jedną z Twoich tras zaprojektowanych w Colorado (dla orientacji jakiego rodzaju trasy masz na myśli).

Obiektywnie
Projektowanie trasy rysikiem jest oczywiście łatwiejsze, ale wymaga drugiej ręki (co z reguły - IMO, subiektywnie - nie jest przeszkodą, jeśli trasy tworzymy przed wycieczką).
Niemniej, przy odrobinie zaparcia, daje się projektować (i modyfikować) trasy jedną ręką - z użyciem opuszka kciuka.

Wspomniałeś jeszcze o wygodnym skalowaniu map w Colorado: odświeżanie KMZ-tów odbywa się z pewnym opóźnieniem - jak to wpływa na tworzenie trasy?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » So, 26 lis 2011 23:39

Marko napisał(a):Obiektywnie
Projektowanie trasy rysikiem jest oczywiście łatwiejsze, ale wymaga drugiej ręki (co z reguły - IMO, subiektywnie - nie jest przeszkodą, jeśli trasy tworzymy przed wycieczką).
Niemniej, przy odrobinie zaparcia, daje się projektować (i modyfikować) trasy jedną ręką - z użyciem opuszka kciuka.


Nie potwierdzam, że obiektywnie, ale nie przeczę, że tak jest,
wszak mam pewne doświadczenia z ekranem dotykowym,
w dzisiejszych czasach trudno tego uniknąć.

Marko napisał(a):Wspomniałeś jeszcze o wygodnym skalowaniu map w Colorado: odświeżanie KMZ-tów odbywa się z pewnym opóźnieniem - jak to wpływa na tworzenie trasy?


To zależy, wielkość mapy w pliku .kmz ma znaczenie,
ale zgadzam się z tym, że odświeżanie na znaczenie jeżeli chodzi o czas wyznaczania trasy,
to jednak inna sprawa, myślałem że Tobie chodzi o ilość „kilków, że to jest kłopotliwe,
więc stwierdzam, że ilość „kiliów” nie jest kłopotliwa, chociaż mogło by być ich trochę mniej, ale niewiele by to zmieniło.
...............................................................................................................................................
Odświeżanie mapy nie ma nic wspólnego, jest jakie jest, podobnie to działa w Colo jaki i w Oregonie czy odbiorniku klawiszowym,
jeżeli w TwoNaw jest szybsze, to nie z powodu ekranu dotykowego.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez GPS Maniak » N, 27 lis 2011 0:08

asandrzej napisał(a):wszak mam pewne doświadczenia z ekranem dotykowym,

Nie każdy ekran dotykowy zyskuje na obsłudze rysikiem. Akurat w przypadku Holux TwoNav rysik do projektowania tras sprawuje się bardzo dobrze. Nie znam lepszego rozwiązania.

Kolejna sprawa to dostosowanie aplikacji do obsługi rysikiem. Nie wiem jak to jest dzisiaj w przypadku aplikacji na WinMobile, ale np. 10 lat temu właśnie dlatego postawiłem na Memory Map Pocket Nawigatora, a nie na OziegoCE, bo w tym pierwszym projektowanie tras było bajecznie proste, podczas gdy w OzimCE to była droga przez mękę.

Przypomnę może, że tamtych czasach używałem bezmapowego Garmina, a pocket był takim mobilnym menadżerem do zarządzania śladami, trasami i waypointami. Po tym jak kupiłem pierwszego mapowca zabawa z PDA, Garminem i kabelkami - tak przynajmniej mi się wydawało - straciła sens. Przykład Maarka i wgrywanie tras ze smartphona do Dakoty pokazuje, że się myliłem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » N, 27 lis 2011 0:13

GPS Maniak napisał(a):Nie każdy ekran dotykowy zyskuje na obsłudze rysikiem. Akurat w przypadku Holux TwoNav rysik do projektowania tras sprawuje się bardzo dobrze. Nie znam lepszego rozwiązania.


Myślę, że sprzęt wyposażony w rysik przez producenta, zyskuje na korzystaniu z rysika,
jakie to ma znaczenie, jeżeli do precyzyjnego wyznaczenia trasy musimy obsługiwać odbiornik dwoma rekoma.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez GPS Maniak » N, 27 lis 2011 0:35

asandrzej napisał(a):do precyzyjnego wyznaczenia trasy musimy obsługiwać odbiornik dwoma rekoma.

Bez przesady. Ileż to razy projektowałeś trasę w Colorado trzymając się drugą ręką łańcucha, by nie odpaść od ściany? :wink:
Osobiście też jestem fanem odbiorników obsługiwanych jedną (lewą) ręką, bo "na szlaku" to wygoda - czasami w prawej niosę laskę trekingową, czasami lustrzankę, czasami trzymam wnuka/wnuczkę za rękę. Ale jakoś potrzeby regularnego klikania trasy w odbiorniku podczas marszu nigdy nie odczuwałem i to pomimo tego, że naprawdę dużo się bawię odbiornikiem - także podczas wędrówki.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » N, 27 lis 2011 1:01

GPS Maniak napisał(a):Bez przesady.


Nie tylko Sportiva jest wyposażona w rysik, inne sprzęty też są dopasowane do obsługi rysikiem.

Nie przesadzam, nie mam nic ani nie miałem nic przeciwko odbiornikom z ekranem dotykowym,
ale to nie znaczy, że powinienem z nich korzystać, nie zatrudniam do planowania trasy smartphona,
bo w Colorado nie jest to potrzebne.

Jeżeli to, że odbiornik obsługujemy dwoma rękoma nie ma znaczenia, to jakie ma znaczenie
ilość „kliknięć”


Nie jestem też zdania, że sposób wyznaczania trasy jest najważniejszy, tak jak i ilość „klików”,
to nie ja skupiłem się na wyznaczaniu trasy jako priorytet.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez Marko » N, 27 lis 2011 11:38

@Asandrzej
Proszę o odpowiedź na 2 pytania:
1. Ile "kliknięć" potrzeba do utworzenia trasy złożonej z 10 punktów w Colorado.
2. Jakiego rodzaju trasy tworzysz w Colorado.

W międzyczasie krótki przewodnik po TwoNav:
1 Przygotowanie do stworzenia śladu na rastrze:
1.PNG

2 "Zaznacz punkt" i "przesuń mapę" (jednocześnie)
2.PNG

3 "Modyfikuj ślad" (wstawianie punktów pośrednich)
3.PNG
Ostatnio edytowano N, 27 lis 2011 12:06 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez szy » N, 27 lis 2011 11:52

Marko napisał(a):W międzyczasie krótki przewodnik po TwoNav:
1 Przygotowanie do stworzenia śladu na rastrze:
1.PNG

2 "Zaznacz punkt" i "przesuń mapę" (jednocześnie)
2.PNG

3 "Modyfikuj ślad" (wstawianie punktów pośrednich)
3.PNG


To TwoNav pracuje na Androidzie?

Marko, niestety, nie sposób zignorować tylko Ciebie, by przestać
oglądać tą nieustającą kryptoreklamę, bo wciągasz w dyskusję
wielu innych, których jednak lubię i chcę czytać.

Niestety, wciąż te ciekawe wątki, o popularnych i praktycznych
rozwiązaniach są sprowadzane do niszowego, badziewnego,
brzydkiego jak listopadowa, bura, rozpadana noc, TwoNawa.

Można tylko przestać w ogóle czytać Garniaka... :/

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez Marko » N, 27 lis 2011 12:06

szy napisał(a):To TwoNav pracuje na Androidzie?

Tak, TwoNav pracuje na Androidzie.
Wcześniej sporo na Garniaku napisałem o eTrexie i o Colorado.

4. Modyfikacja przebiegu śladu w trakcie nawigacji
4.PNG

5. Konwersja śladu w trasę
5.PNG


Tutaj każdy dotykowiec "wymięka":
dscf7982.jpg
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: O "zakupach" na Androida i nie tylko o zakupach

Postprzez asandrzej » N, 27 lis 2011 13:35

Marko napisał(a):@Asandrzej
Proszę o odpowiedź na 2 pytania:
1. Ile "kliknięć" potrzeba do utworzenia trasy złożonej z 10 punktów w Colorado.
2. Jakiego rodzaju trasy tworzysz w Colorado.


1. 88
Edit: He..he, żartowałem, a Marko chyba uwierzył, że trzeba kliknąć 88 razy.

2. W Colorado nie sprawia to różnicy, jaką trasę tworzę.

Za przewodnik dziękuje, ale mi się nie przyda,
z resztą to już przerabiałem w aplikacji TwoNav
wcześniej niż Ty nabyłeś Sportivę.

andrzej
Ostatnio edytowano Cz, 01 gru 2011 19:42 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości