MapaMap (GPMapa) na Androida

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez beetle-m » Wt, 20 wrz 2011 13:16

I nigdy nie byłem.
Nie interesował mnie ten temat do momentu rozbudowy bazy gadżetów o coś na Androidzie. Teraz nadrobię zaległości.

Bez względu na cokolwiek już jestem zadowolony, że ewentulane dane, korekty, sugestie będą brane pod uwagę w czasie krótszym niż najkrótsza, znana mi możliwość firmy Navteq :lol:
Z tej (moim zdaniem) dobrej strony dał się poznać team Imagisu (GPMapa).

:idea: Połączyłem oba wątki.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez popej » Wt, 20 wrz 2011 14:29

Coś wiadomo o aktualizacjach MapaMap na Androida? Na stronie Imagisu widzę taką informację: "Niewątpliwą zaletą MapyMap na Androida jest fakt, że raz zakupiona licencja na korzystanie z wyjątkowo dokładnej mapy Polski nie jest ograniczona czasowo." Czy to oznacza aktualizację czy tylko miły fakt, że mapa nie będzie mi zabrana? ;)

Edycja:
Zostałem królikiem doświadczalnym.

Program najpierw się instaluje na telefonie, potem ładuje w 3 etapach swoje części: oprogramowanie, głosy, dodatki. Po czym utyka na prośbie o wprowadzenie kodu rejestracyjnego. Nic się nie da więcej zobaczyć.

Zakup kodu przez internet bez problemu, chociaż trochę trzeba poszukać guziczków z właściwymi funkcjami. Zapłata przez internet, kod przysłany na email, fakturę trzeba sobie wydrukować samemu.

Po wstawieniu kodu program ściąga mapę, 2011Q3, ciekawe, czy dużo przybyło od czasu mapy dla Garmina.
Na karcie są różne dodatki do aplikacji, skórki, ikony, itp., razem 56MB, mapa 290MB, komunikaty 26MB, POI 1.1MB.
mm1.png
mm1.png (21.73 KiB) Przeglądane 17065 razy


Program konfiguruje się dość przyjemnie, ma sporo ciekawych opcji ale nie jest tego aż tak dużo, żeby się pogubić. Po pierwszej zabawie na sucho mam takie zastrzeżenia:
- Mapa jest mało kontrastowa, mimo wielu schematów kolorystycznych nic nie daje właściwej widoczności.
- Ulice są kreślone cienkimi kreskami, ewidentnie Imagis nie przemyślał problemu ppi ;)
- Font mapy w ustawieniu na największy rozmiar ma wysokość dużej litery ok 1.5mm. Totalne nieporozumienie, nazwy ulic są nieczytelne.
- Ekran programu ukrywa górną belkę Androida.
- Przeciągnięcie palcem po menu powoduje wybranie jakiejś pozycji, co jest zaskakujące, niezgodne z obsługą systemu.
- Nie ma dostępu do systemowej klawiatury, szczęśliwie program ma qwerty.

Czytelność ekranu raczej dyskwalifikuje program do normalnego użytku, ale zobaczymy, może coś się da z niego wycisnąć.

mm2.png
mm2.png (125.19 KiB) Przeglądane 17065 razy
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Wt, 20 wrz 2011 17:05

Działa na Defy. Aplikację muszę co prawda poznać bliżej, ale prawdą jest że z M1 (ciągnąłem WiFi pod Pizza Hut) do domu (niecałe 3 km) MapaMap poprawadziła mnie "kak toczno" :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Wt, 20 wrz 2011 18:48

popej napisał(a):- Ulice są kreślone cienkimi kreskami, ewidentnie Imagis nie przemyślał problemu ppi ;)

W Defy siłą rzeczy są jeszcze cieńsze. Zgłosiłem ten problem do Imagisu. Nie wiadomo tylko jakie będzie parcie użytkowników na tę zmianę, bo zapewne zdecydowana większość preferuje tryb 3D, gdzie problem jest chyba zdecydowanie mniejszy.

A co do mapy. No cóż. Rośnie mi konkurencja :wink:

Nowy-1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez asandrzej » Wt, 20 wrz 2011 19:44

W moim telefonie jest chyba problem z ppi i niedostosowana mapą. :lol:

Sienna.jpg


andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Wt, 20 wrz 2011 19:51

Kolejna sprawa, którą często poruszają użytkownicy Garmina - dodawanie punktów VIA.
Program - tradycyjnie - kalkuluje trasę z Poznania do Leska via A2/Łódź.
Ja chcę przez Wrocław. W planowaniu trasy wybieram: Dodaj / Adres. Pozostawiam Wrocław bez żadnego adresu szczegółowego, kilkam OK po czym widzę wymarzony przez wielu wybór:

* Jedź przez punkt (wiadomo jak zadziała - Garmin to robi)
* Jedź w Pobliżu punktu


Wybieram drugą opcję. Oto efekt:

Nowy-1.jpg

Mapa nie posiada jeszcze zachodniej obwodnicy autostradowej, zatem soft kalkuluje przez miasto, niemniej nie ciągnie do punktu "Wrocław" (chorągiewka) jakby to uczynił Garmin gdybyśmy skorzystali z opcji: "Dodaj VIA -> Miasto".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez popej » Wt, 20 wrz 2011 20:46

Wysłałem moje "parcie" na lepszą czytelność do działu pomocy MapaMap :)

Wydaje się, że w trybie 3D jest znacznie czytelniej (plus chmurki na horyzoncie :) ). Pewnie zapomnieli o jakości 2D, robiąc te wszystkie bajery z domkami i innymi zabawkami.

mm3.png
mm3.png (69.67 KiB) Przeglądane 16998 razy
mm4.png
mm4.png (63.28 KiB) Przeglądane 16998 razy
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez beetle-m » Śr, 21 wrz 2011 11:08

Tego mi brakuje w nuvi 3790.

POI - kategorie, preferencje wyświetlania i powiadamiania.
Przewodnik Użytkownika MapaMap ver. 7 napisał(a):MapaMap zawiera bogatą bazę obiektów użyteczności publicznej – tak zwanych POI (z angielskiego Points of Interest). Podzieliliśmy je na 18 kategorii, a każdą z kategorii na podkategorie ułatwiające identyfikację obiektu. Wśród obiektów użyteczności publicznej są takie, których odwiedzenie jest niezbędne w podróży (np. stacje paliw), takie, które mogą okazać się niezbędne (np. warsztaty samochodowe, szpitale, komendy policji) oraz wiele innych przydatnych w różnych sytuacjach (m.in.: bankomaty, urzędy, sklepy, restauracje, kina). Wiele obiektów związanych jest z turystyką i rekreacją – na mapę nanieśliśmy między innymi zabytki, parki narodowe, jeziora, szczyty, hotele, schroniska, campingi oraz wiele obiektów sportowych.
Jest możliwość selekcjonowania czy dana kategoria:
- będzie widoczna na mapie lub nie,
- będzie informacja dźwiękowa o zbliżaniu się do punktu.
Ilość kategorii jest bardzo rozbudowana ale daje większe możliwości ustawienia swoich preferencji.
Nie analizowałem jeszcze poprawności bazy POI w wersji PL-2011Q3.

VIA / W pobliżu / Objedź
Przewodnik Użytkownika MapaMap ver. 7 napisał(a):MapaMap automatycznie wyznacza – w oparciu o siatkę drogową – optymalne trasy przejazdu wybrane ze względu na kryterium. Mogą to być proste trasy typu start - meta, jak również trasy bardziej złożone.
MapaMap nie tylko doprowadzi Cię do wskazanego celu, ale również:
- przeprowadzi przez miejsca, które chcesz odwiedzić po drodze (VIA)
- uwzględni Twoje preferencje dotyczące wyboru drogi (przejedź w pobliżu miejscowości)
- znajdzie alternatywną drogę przez okolicę wskazanego miejsca na mapie (OBJEDŹ TĘDY).
Czas zacząć testować.

Objazdy.PNG
Objazdy w MM

Żródło: :arrow: http://www.mapamap.pl/files/MapaMap_prz ... ownika.pdf
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez Mariusz65 » Śr, 21 wrz 2011 12:45

No to faktycznie dwie funkcjonalności, których brakuje odbiornikom drogowym Garmina, a które są bardzo pożyteczne dla użytkownika.

Dlaczego informatycy Garmina z nowych funkcji potrafią pisać tylko nowe bugi…?
Przecież jeszcze trochę i konkurencja puści ich z torbami... :?
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 13:38

Mariusz65 napisał(a):Przecież jeszcze trochę i konkurencja puści ich z torbami... :?

Tak źle to chyba nie będzie :wink: A przynajmniej nie z punktu widzenia MapaMap na Androida. Dlaczego? Otóż z mojej perspektywy - prawdziwą konkurencją dla Garmina jest MapaMap na WinCE, który może chodzić na różnego rodzaju Mantach etc, czyli sprzęcie było nie było w jakimś sensie dedykowanym. Dedykowany firmowy uchwyt, ładowarka samochodowa, niezależność od telefonu. Tego brakowałoby mi w Androidzie. Oczywiście gusta bywają różne. Jedni wolą urządzenia dedykowane inni uniwersalne, ja - co powszechnie wiadomo - jestem zwolennikiem tych pierwszych i to tak dalece, że pomimo iż np. bawiłem się różnymi NUVI z BT, nigdy takiego nie kupilem, gdyż uważam że zestaw głośnomówiący w nawigacji to pomysł z piekła rodem :wink: Dlatego jak już to - MapaMap WinCE. Natomiast jeżeli chodzi o Androida, to sprawę traktuję nie tyle jako ostateczną konkurencję dla NUVIego ile raczej jako uzupełnienie tej nawigacji oraz jako nawigację "awaryjną" - ot, NUVI został w domu, a tu nagle telefon i muszę gdzieś podjechać, tyle, że nie bardzo wiem jak i którędy. Wówczas dobra aplikacja na telefonie, który zawsze mam pod ręką, na dodatek aplikacja z dobrymi mapami jest czymś idealnym.
Tyle filozofowania :wink:

Wracając do samej aplikacji. Podstawowym mankamentem jest to, o czym wspominał już popej: Obecna wersja MapaMap nie bardzo uwzględnia ppi współczesnych smartphonów z Androidem. Wiele napisów jest zbyt mikroskopijnych. To samo z grubościami dróg w trybie 2D. W ogóle grafika map wymaga w moim odczuciu korekty. Jest też kilka drobiazgów, które są moim zdaniem gorzej rozwiązane niż w NUVIm. Jednak nie będę się rozwodził na ten temat - moje spostrzeżenia przekazałem zaprzyjaźnionym osobom w IMAGISie - jest nadzieja, że sugestie zostaną przynajmniej częściowo uwzględnione.

Jeżeli chodzi o podstawowe pozytywne różnice (w stosunku do Garmina, bo generalnie w nawigacjach to norma, tylko Garmin tego nie wie :wink: ) to oczywiście pełne zarządzanie trasami (zapis/odczyt) oraz o czym wspomniał już nieco wyżej Mariusz - zarządzanie wyświetlaniem poszczególnych POI. Ponieważ mapa jest mapą w wersji 'TOPO", co w samochodzie możne przeszkadzać - są też opcje:
* pokaż/ukryj szlaki turystyczne
* pokaż/ukryj warstwice
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez asandrzej » Śr, 21 wrz 2011 13:51

Jest więcej przydatnych funkcji na przykład zaznaczenie stref płatnego parkowania,
jak zwykle trzeba ponarzekać, strefy są zaznaczone nie we wszystkich miastach,
jaki klucz został zastosowany, trudno się zorientować, w Cieszynie,

Cieszyn.JPG


Oświęcimu strefy są zaznaczone a w miejscowościach Bielsku-Biała czy Żywic, już nie.


andrzej
Edit brak (I) 2x
Ostatnio edytowano Śr, 21 wrz 2011 16:21 przez asandrzej, łącznie edytowano 2 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez beetle-m » Śr, 21 wrz 2011 13:53

Ja Lechu dodam ...
jako "drogowiec" wyposażony w nuvi 3790 nie planuję zakupu uchwytu samochodowego do mojego telefonu ale ...

1. Wychodząc w Beskidy z rodzinką nie muszę już zabierać nuvi (a ręczniaka nie mam i nie planuję) - mam telefon z mapą zawierającą szlaki.
2. Będąc w obcym mieście odpalam MM i znajduję POI w pobliżu. Co więcej, mogę ikonki "widzieć" bez opcji wyszukiwania POI !
3. Aktualizacje (wg instrukcji użytkownika) mają się pojawiać 4 razy w roku. To znany standard.
4. Jak piszesz, znając Imagis można liczyć na rzetelne podejście do przesyłanych uwag dotyczących aplikacji oraz danych mapowych. To dla mnie bardzo duży PLUS w porównaniu z Garminem, który dodał mnie do czarnej listy mailowej.

Z uwagi na mały wyświetlacz w moim telefonie (nadałem MM chwilowo kryptonim "Mapa dla krasnoludka") trudno by mi było całkowicie odejść od nuvi podczas jazdy.
Pamiętajmy, że aplikacja pojawiła się dopiero kilka dni temu i przyszłość dopiero przed nią.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 13:58

ad2. O tym nie pisałem, ale nie jest tajemnicą, że w przypadku "turystyki miejskiej' też jestem zdecydowanym fanem telefonu. Trudno bowiem poruszać się w lekkim stroju i z 62ST w ...... kieszeni :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez beetle-m » Śr, 21 wrz 2011 14:04

nuvi 3790 jest na szczęście ... płaski ale w takich przypadkach wolę telefon.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez @rek » Śr, 21 wrz 2011 14:05

Jeżeli dobrze się wczytałem, to MapaMap na Androida ma tylko mapy Polski. Szkoda, chciałoby się mieć całą Europę. Ale tu też szkoda. Wersja na WinCE z mapą Europy ma mapy:
całej Europy, które pochodzą z zasobu mapowego TomTom Global Content B.V. (dawniej TeleAtlas)

TT (dawniej TA) ma nieaktualne mapy Polski, z Europą też jest nieciekawie (mapa Włoch jest z 2009r...). To tyle tytułem marudzenia.
To nie jedyna nawigacja na Andka, ale faktycznie ma ciekawe opcje. Chyba też się jej przyjrzę.
Pozdrawiam, Arek
Mam Oregon 700, GPSMap 64s
Avatar użytkownika
@rek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt, 26 sie 2011 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron