MapaMap (GPMapa) na Androida

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez asandrzej » Śr, 21 wrz 2011 14:14

GPS Maniak napisał(a):Tak źle to chyba nie będzie A przynajmniej nie z punktu widzenia MapaMap na Androida


Może być różnie, nie wiem w jakich kierunkach pójdą producenci telefonów jak znudzą się cukierkowe telefoniki,
nie tak dawno niektórzy nie byli przekonani, że może być telefon z nawigacją kompasem i…
kiedyś napisałem w podobnym temacie „nie jestem prorokiem” ale….
Całkiem prawdopodobne, że będzie telefon spełniający warunki odbiornika outdorowego.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez @rek » Śr, 21 wrz 2011 14:23

asandrzej napisał(a):„nie jestem prorokiem” ale….
Całkiem prawdopodobne, że będzie telefon spełniający warunki odbiornika outdorowego.

Nie musisz być prorokiem. To bardzo prawdopodobne. Obecnym smartfonom brakuje tylko bardziej pancernej obudowy i lepszego (działającego dłużej) zasilania. Wyświetlacze od biedy mogą być. Jak ktoś szuka "rasowego" szlakowca, to i tak go kupi, a "Kowalski" będzie się cieszył, że ma nawigację w komórce podczas niedzielnej wycieczki w góry ;-) .
Pozdrawiam, Arek
Mam Oregon 700, GPSMap 64s
Avatar użytkownika
@rek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt, 26 sie 2011 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 14:32

asandrzej napisał(a):Całkiem prawdopodobne, że będzie telefon spełniający warunki odbiornika outdorowego.

Co prawda nie wiem jak to się ma dedykowanego uchwytu samochodowego i ładowarki, ale miło jest mieć świadomość, że cokolwiek bym nie napisał, zawsze to skomentujesz :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez asandrzej » Śr, 21 wrz 2011 14:37

@rek napisał(a):Obecnym smartfonom brakuje tylko bardziej pancernej obudowy


Brakuje chyba barometru, a o „Kowaskim” i sprzęcie, to temat był poruszany w wielu wątkach,
może bym napisał więcej na temat „Kowalskiego” sprzętu i wycieczekach góry,
ale temat wątku pójdzie w złym kierunku.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez Marko » Śr, 21 wrz 2011 15:22

Nieczytelny wyświetlacz i brak prostego, acz pewnego uchwytu rowerowego jest wciąż barierą uniemożliwiającą korzystanie z komórki do nawigacji w czasie krótkich, 'niedzielnych' wycieczek rowerowych. W turystyce pieszej nawet starsze telefony na javie zapewniają dosyć dobrą zabawę 'w nawigację' ;-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez popej » Śr, 21 wrz 2011 16:04

GPS Maniak napisał(a):Otóż z mojej perspektywy - prawdziwą konkurencją dla Garmina jest MapaMap na WinCE, który może chodzić na różnego rodzaju Mantach etc, czyli sprzęcie było nie było w jakimś sensie dedykowanym. Dedykowany firmowy uchwyt, ładowarka samochodowa, niezależność od telefonu. Tego brakowałoby mi w Androidzie.

Właściwie to Android powinien wyprzeć WinCE z takich chińskich zabawek. Teoretycznie Android jest darmowy, więc Chińczycy powinni go używać. I pewnie to przyjdzie razem z większą ilością oprogramowania nawigacyjnego.

Z drugiej strony gdzieś kiedyś powinna pojawić się Automapa na Androida. Gadają o tym od pewnego czasu a efektów nie widać. W Polsce to byłby kolejny mocny zamiennik Garmina.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 16:11

@rek napisał(a):To nie jedyna nawigacja na Andka, ale faktycznie ma ciekawe opcje.

Z całą pewnością ciekawa jest sama mapa, która np. w porównaniu do iGO8 otwiera zupełnie nowe możliwości o jakich np. wspomina Mariusz w kontekście Beskidów. Oczywiście można instalować na Androidzie aplikacje typowo turystyczne, obsługujące rastry, ale to - podobnie jak dedykowany odbiornik outdoorowy - raczej dla koneserów. Tak po prawdzie do kontroli swojej pozycji "na szlaku" MapaMap w wersji TOPO wystarczy aż nadto.

W celu podniesienia "estetyki" mapy trzeba by było pokombinować nieco z definicjami typowo topograficznych POI - szczyty, przełęcze etc. ale jako że są to transparentne pliki PNG, zatem problemu nie powinno być. Można samemu sobie pozmieniać to i owo. Kolejna sprawa: trzeba by było bliżej przyjrzeć się formatowi "śladów" zapisywanych bodajże w plikach "glog", tak żeby można było korzystać na tle mapy z własnych danych zewnętrznych, a najlepiej namówić IMAGIS, by ślady były zapisywane jako GPX, bądź przynajmniej by istniała opcja: import/export śladów w postaci GPX tak jak istnieje import POI z formatu CSV.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez beetle-m » Śr, 21 wrz 2011 17:08

Lechu. Jest export śladu do GPXa. Szukaj w ustawieniach:
Ustawienia -> Ślady -> Export
Wybór pomiędzy: KML/GPX
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 18:09

KML widziałem - ale nie wpadłem na to, że trzeba przewinąć ten niebieski mini przycisk by przejść na GPX :wink: :oops:
Inna sprawa, że z punktu widzenia wykorzystania aplikacji w turystyce to import śladów jest ważniejszy.
Bedę o to wnioskował :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez Alferek » Śr, 21 wrz 2011 18:48

i doopa. Na HTC HD2 nie da się pobrać, bo niekompatybilny sprzęt. Przecież Andka mam wgranego zamiast WM6.5.
хардваре: GPSMap60CSx, GPS12, Navibe GB735+Nokia E50, Akira 3512, Navigon 1300, Lark 35.7, Nokia E71, HTC HD2 z wgranym Androidem, GPS Holux 236+Ramos42. Nie mam tylko GPSa wbudowanego w kufel piwa.
софтваре: jakieś durne mapy :D.

Obrazek
Avatar użytkownika
Alferek
Bywalec
 
Posty: 504
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 12:33
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez @rek » Śr, 21 wrz 2011 18:51

GPS Maniak napisał(a):Z całą pewnością ciekawa jest sama mapa, która np. w porównaniu do iGO8 otwiera zupełnie nowe możliwości o jakich np. wspomina Mariusz w kontekście Beskidów.

iGO to w zasadzie nawigacja samochodowa (tylko). A tu czytam, że MapaMap to taka hybryda samochodowo-turystyczna (dla każdego coś dobrego). Zainstalowałem ją na Andku i ściągam teraz mapy. Ciekaw jestem bardzo, jak się będzie sprawować.
Pozdrawiam, Arek
Mam Oregon 700, GPSMap 64s
Avatar użytkownika
@rek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt, 26 sie 2011 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez GPS Maniak » Śr, 21 wrz 2011 19:36

Kontrolnie podmieniłem 4 pliczki z POI. Oto efekt jaki uzyskałem w Tatrach:

Nowy-1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez jjanusz » Śr, 21 wrz 2011 20:47

Zdecydowany plus tej mapy, co większość z Was pisze, że znamy Imagis i wiemy, że wsłuchiwał się w użytkownika. Jest nadzieja, że sama nawigacja a i mapy będą coraz lepsze. Po cichu liczę, że TopoPoland (w końcu dostawca danych mapowych) da mi namiastkę GPMapy w Garminie, ale mam wątpliwości, bo i mapa po rekompilacji przez Garmina to już nie GPMapa Topo , bo odbiorniki (a raczej ich firmware) też jakoś jej nie lubią, bo nie sądzę, żeby Garmin pozwolił na wprowadzenie pewnych bajerów z GPMapy do TopoPoland (wersja NT, wybór z bydynkami 3d lub nie, adresacja punktowa - przynajmniej jako "pokrycie lądu" itp) To co mnie drażni w MapaMap opisalałem hasłowo kilka postów wyżej. Co mnie cieszy, że chyba dostrzegacie, że ta (jakby nie było GPMapa/Topo) się rozwija. Choć wpradzie z przymrużeniem oka, ale jak juz Lechu pisze, że rośnie mu konkurencja ;) to hoho Spoko Lechu, jak okres dorastania tej mapy bedzie jak u ludzi to przez parenaście lat Cię nie prześcigną ;) Ponadto pisałem, że do testów mam jakąś low-endową nawigacje. Jak znajde jakiś solidny model (ok może być i Navigon, choć też Garmin) to duże prawdopodobieństwo, że MapaMap (GPMapa) będzie przeze mnie używana.

BTW: trzeba Imagisowi zaproponować hasło reklamowe, podobnie jak z GPMapą Topo było, pamiętacie: Ratownicy GOPR polecają miałem na pudełku taką naklejkę, Teraz powinna być: Byli użytkownicy Garmina polecają ;)

EDIT: włąsnie spojrzałem na zgłoszone błędy poprzez mapgo.pl Zgłosiłem w ciągu ostatniego miesiąca ok 15 (w tym część sugestii, nie tyle błędów). Ponad połowa już uwzględniona przez dział map. Taka współpraca, to jest to.

---
jjanusz
zūmo 350LM, Oregon 300, nüvi 205, nüvi 255W
jjanusz
Bywalec
 
Posty: 214
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009 12:22

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez tboniasty » Cz, 22 wrz 2011 8:59

Alferek napisał(a):i doopa. Na HTC HD2 nie da się pobrać, bo niekompatybilny sprzęt. Przecież Andka mam wgranego zamiast WM6.5.


Uruchom instalację bezpośrednio z pliku.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: MapaMap (GPMapa) na Androida

Postprzez @rek » Cz, 22 wrz 2011 10:01

Zrobiłem pierwsze testy MapaMap (jako nawigacja samochodowa) i mam wiele zastrzeżeń. Robiłem symulacje we Wrocławiu i okolicy.
1. Centrum Wrocławia, Plac Dominikański. Nawigacja prowadzi mnie prawą stroną drogi, proponując przejazd przez skrzyżowanie. Należy jechać lewą stroną i wjechać w tunel, który pozwala ominąć skrzyżowanie przejeżdżając pod nim.
2. Ulica Łowiecka, skrzyżowanie z Pomorską i dalej jazda w Reymonta. Łowiecka przed skrzyżowaniem z Pomorską skręca w prawo. Nie da się pojechać prosto. Nawigacja instruuje mnie, że mam skręcić w prawo(!). Tuż za tym zakrętem drogi jest skrzyżowanie, na którym należy skręcić w lewo... Jak się w tym połapać?
Polecenie skrętu w prawo jest zbędne, a jeżeli już jest, to powinna być informacja o następnym manewrze, który jest kilka metrów dalej (tak jest w iGO).
3. Ulica Oławska w kierunku ul. Pl. Powstańców Warszawy. Jadąc Oławską widzę strzałkę manewru, która pokazuje dwa pasy ruchu. Podświetlony na zielono jest prawy, co więcej - strzałka na tym pasie jest skierowana lekko w prawo. Jak to interpretować? Trzymaj się prawego pasa, a droga skręci lekko w prawo? Tak, jadąc w ten sposób wjadę w ul. Traugutta... Tymczasem powinienem trzymać się lewego pasa i skręcić w lewo. Widać to na trasie, która jest wyznaczona na mapie.
4. Autostrada A4 z Wrocławia w kierunku zachodnim, krzyżówka z A8/S8. Podobna sytuacja jak wyżej. Droga rozjeżdża się na 2 drogi: lewa droga prowadzi prosto, prawa służy do zjazdów z autostrady i do wjazdów na nią. Nawigacja - a jakże! - zaleca jazdę tą drogą po prawej stronie...
5. Trasa Kłodawa - Gostynin. Nawigacja wyznacza trasę przez Łanięta (za Krośniewicami skręca się w lewo), a nie przez Kutno. Przez Kutno jest dalej, ale jest dobra droga. Droga Krośniewice - Gostynin jest kiepskiej jakości. Przez kilka kilometrów droga jest zniszczona i tak wąska, że ledwo miną się tak dwa samochody. Jak jedzie ruska laweta z "rozbitkami" z Niemiec, to niestety trzeba już zjechać na pobocze (uwaga na zawieszenie!). Do tego jedzie się przez wioski, gdzie kręci się dużo maszyn rolniczych i dzieci (domy są przy drodze). Bezpieczniej i szybciej jechać przez Kutno. (wyznaczyłem trasę - szybka).
To tylko parę uwag z kilkunastominutowego testowania. Takie błędy/niejednoznaczności w przekazywaniu informacji powodują, że zamiast patrzeć na drogę i tylko zerkać na nawigację, muszę się w nią wpatrywać i zastanawiać, która informacja jest właściwa - ta o pasie ruchu (manewrze), czy trasa wyznaczona na mapie. W przypadku nieznanego miasta wpatrywanie się w mapę i analizowanie drogi, którą trzeba pojechać może doprowadzić do wypadku.
Schematy kolorów dla mapy też mogłyby być lepsze. Ja preferuję bardziej kontrastowe kolory, bo wtedy łatwiej się to czyta jadąc samochodem.

Jak dla mnie - do samochodu nie jest to idealna nawigacja, choć wygląda zdecydowanie lepiej niż nuvi 1490.
Pozdrawiam, Arek
Mam Oregon 700, GPSMap 64s
Avatar użytkownika
@rek
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt, 26 sie 2011 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości