Ceny map elektronicznych

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Ceny map elektronicznych

Postprzez klimkr » N, 26 lut 2012 20:09

Trekbuddy 4.0 i mapy można też kupić w Kartpolu http://www.kartpol.lublin.pl/sklep/index.php?cPath=21_25 i Expressmap http://www.e-map.pl/index.php?kat=46&EMAPCLI=c5c7635bff405ce3d4d364ec0dc1c4d6.

Swoją drogą dziwią mnie zaporowe ceny na mapy w wersji elektronicznej - na logikę powinny być tańsze niż papierowe. Jedynie mapy Roztocza http://www.wlad.com.pl/new_site/?p=sklep mają przystępną cenę, choć i tak dwa razy wyższą niż wersja papierowa.
Rysiek
eTrex Touch 35t, PL Topo 2016
klimkr
Bywalec
 
Posty: 171
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 15:41

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » N, 26 lut 2012 20:37

klimkr napisał(a):Swoją drogą dziwią mnie zaporowe ceny na mapy w wersji elektronicznej - na logikę powinny być tańsze niż papierowe.

Bo ja wiem? Reguła: "koszt + godziwa marża" to tylko jedna z opcji ekonomicznego ujęcia ceny. Nie mniej ważne w ekonomii jest założenie targetu - poziomu sprzedaży i w efekcie sumarycznej marży która pokryłby koszty stałe funkcjonowania przedsiębiorstwa. A tu sprawa nie jest już taka jednoznaczna. Papier jest awaryjny i wymaga okresowych "aktualizacji". Czasami nawet już po pierwszej wycieczce - np. podczas ulewy :mrgreen: Natomiast rastra można używać przez wiele, wiele lat. No i nie bez znaczenia jest też łatwość kopiowania rastra, a co za tym idzie możliwość zakupów grupowych typu: "zrzuta na mapy". Licencja licencją, ale przecież wydawcy nie żyją na księżycu i wiedzą co się święci :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez tboniasty » N, 26 lut 2012 23:27

Raster też się może zdeaktualizować, czyż nie?

Może wydawcy nie żyją na Księżycu, ale myślenie księżycowe przejawiają. W moim mniemaniu, utrzymywanie takiego poziomu cenowego właśnie napędza zakupy grupowe albo nawet zakupy w celu tańszej odsprzedaży pirackiej kopii. Hipotetycznie - Niedobry Pan wykłada 25 zł na mapę Sudetów, którą odsprzedaje chętnym po 5 zł za kopię. Przy dużym popycie nie dość, że zwraca mu się koszt zakupu to jeszcze zaczyna na tym zarabiać. Kolejni nabywcy też mogą zechcieć "zamortyzować" zakup i puszczają go dalej (nie będzie chętnych zaoszczędzić 20zł?). Trudno w tym momencie skalkulować straty jakie ponosi wydawca, ale wydaje mi się, że nielegalne kopie będą się duplikować jak parka królików :)
Przyjmijmy, że wydanie mapy kosztowałoby 5 zł - warto by było dla równowartości jednego dobrego piwa zrobić z siebie złodzieja? Warto dla ew. 2 zł robić z kogoś pasera? Może i chętni by się znaleźli, ale nie na taką skalę jak przy 25zł/wydanie...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 lut 2012 0:01

tboniasty napisał(a):Raster też się może zdeaktualizować, czyż nie?

Bez przesady. Góry się nie przesuwają aż tak szybko, a nie każdy dostaje gęsiej skórki tylko dlatego, że w terenie okazuje się iż szlak biegnie inaczej niż 5 lat temu :wink:
tboniasty napisał(a):Przyjmijmy, że wydanie mapy kosztowałoby 5 zł - warto by było dla równowartości jednego dobrego piwa zrobić z siebie złodzieja? .... Może i chętni by się znaleźli, ale nie na taką skalę jak przy 25zł/wydanie...

Zawsze warto - chociażby dlatego że szkoda czasu na myszkowanie po sklepie, pilnowanie nowinek, klikanie na jakieś płatności, podczas gdy kolega ma to na dysku i mówi: daj pendriva :D Jeżeli sądzisz, że obniżenie ceny - w tym przypadku 5 krotne - zwiększyłoby 5-krotnie sprzedaż, to - bez urazy - ale żyjesz na nieco odmiennej planecie niż ja. Oczywiście zaporowe ceny generują jakiś dodatkowy poziom piractwa, ale tak naprawdę ludzie nie piracą dlatego, że coś jest za drogie, ale dlatego że to jest po prostu łatwe.
tboniasty napisał(a): Niedobry Pan wykłada 25 zł na mapę Sudetów, którą odsprzedaje chętnym po 5 zł za kopię.

Sądzisz, że tak to działa? :shock: Wątpię. Nie sądzę, aby turyści zarabiali na sprzedaży nie swoich map. To jakieś niszowe zachowania.
Ja raczej postrzegam to tak: Pan "A" kupuje Bieszczady, Pan "B" Pogórze Przemyskie, a Pan "C" Beskid Niski, a ponieważ Panowie "A", "B" i "C" się kolegują i razem jeżdżą w góry po prostu wymieniają się plikami. Tyle. Robią to przy cenie 25,- zł i robiliby przy cenie 5,- a także gdyby mapa kosztowała przysłowiową złotówkę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Pn, 27 lut 2012 15:47

klimkr napisał(a):Trekbuddy 4.0...można też kupić w Kartpolu

Pewnie tym postem wywołam pojawienie się Rangera na forum, ale dziwi mnie wykorzystywanie (legalne i za zgodą Autora) jądra darmowego programu do tworzenia polskiej wersji komercyjnej.

Co do samych map, to korzystam z promocji świątecznych, kiedy, przy odpowieniej konfiguracji, udaje się kupić mapy elektroniczne Compassu po 8-10 zł/sztukę.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez Antonio » Pn, 27 lut 2012 22:41

Marko napisał(a):dziwi mnie wykorzystywanie (legalne i za zgodą Autora) jądra darmowego programu do tworzenia polskiej wersji komercyjnej.

Może ma w tym swój udział. A poza tym jest sporo użytkowników, którym się nie chce szukać i kombinować: spolszczenie, CMS, itp. Samo forum też nie od razu rozwiązuje wszelkie problemy: trzeba się naszukać potrzebnych informacji, naczytać dużo więcej, niż potrzeba, często niezrozumiałych informacji. A tak: zapłacisz parę złotych i wszystko jak na tacy :wink:
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: TrekBuddy

Postprzez tboniasty » Pn, 27 lut 2012 23:12

To oczywiste, że góry raczej się nie przesuwają, ale zmierzałem do tego, że czasem poprawiane są babole typu: błędne położenie jakiegoś obiektu. Nie mam tu na myśli szlaków, ale np. przystanki pks, jaskinie, zabytki - są to przykłady z życia wzięte.

Weźmy pod lupę np. taką mapę: http://mapy.galileos.pl/index.php?main_ ... cts_id=403 (akurat mam pod ręką wydanie papierowe).

Z tyłu umieszczona jest zachęta, którą wrzucam jako załącznik. Rozumiem, że mając papierowe wydanie, sankcjonuje to wykonanie i użycie skanu.

Wersja papierowa kosztuje 6 zł, elektroniczna ~20 zł. 14 zł więcej płacę za co? Za lepszą jakościowo wizualizację?
Załączniki
plan-pl.jpg
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: TrekBuddy

Postprzez asandrzej » Pn, 27 lut 2012 23:18

To może policz w inny sposób, cena mapy papierowej i sakan na skanerze w punkcie usługowym ( uwzględnij wielkość arkusza).
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TrekBuddy

Postprzez Mariusz65 » Wt, 28 lut 2012 7:37

Ale w przypadku formatu PDF, wersja elektroniczna jest tańsza! ;-)
:arrow: http://mapy.galileos.pl/index.php?main_ ... cts_id=369
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Wt, 28 lut 2012 9:38

tboniasty napisał(a):Wersja papierowa kosztuje 6 zł, elektroniczna ~20 zł. 14 zł więcej płacę za co? Za lepszą jakościowo wizualizację?

To już chyba wyjaśniłem. Za to, że z tego samego pliku, w tym samym czasie i to zupełnie niezależnie mogą korzystać członkowie Twojej rodziny i Twoi znajomi. Krótko mówiąc za to że ta sama ekipa, powiązana rodzinnie i towarzysko chcąc uzyskać ten sam komfort posiadania mapy musi kupić 2-3, a może nawet 4 mapy papierowe, a w przypadku pliku wystarczy zakup 1 egzemplarza. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez kwieto » Wt, 28 lut 2012 11:13

Za to, że z tego samego pliku, w tym samym czasie i to zupełnie niezależnie mogą korzystać członkowie Twojej rodziny i Twoi znajomi.


Przypomina to dowcip o gościu hotelowym obciążonym wysokim rachunkiem za dodatkowe atrakcje na zasadzie: "były dostępne, mógł pan skorzystać".

Rozumiem Twoją argumentację, lecz nie zgadzam się z podstawowym jej założeniem (kasujemy każdego za potencjalny sposób, w jaki będzie wykorzystywał mapę).
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Wt, 28 lut 2012 11:13

@Marko
Pojęcie "darmowy" to określenie potoczne i dotyczy różnych rodzajów spotykanych w praktyce licencji.
Czy może dziwi Cię w ogóle, że są tego typu aplikacje, równocześnie dostępne jako bezpłatne i płatne (np. Locus/ Locus Pro, itp.) ?

Zasady koleżeńskiego kopiowania map można podsumować mniej więcej tak - jak kolegów jest trzech, to producent dostanie jedną trzecią należności za swoje produkty. Gdy pięciu - jedną piątą. Itp, itd.
A widziałeś żeby ktoś tak klonował papierową mapę dla kolegów ? Chyba w Chinach ;-)
Zresztą po co się rozpisywać w tym temacie, patrz punkt 7
http://compass.krakow.pl/regulamin-i-formy-platnosci/
Teza o tym że producenci poprzez politykę cenową doprowadzają do paserstwa to mniej więcej to samo co udowadnianie, że Garmin poprzez fakt produkcji odbiorników z góry doprowadza do ich kradzieży :-)
Turystyka PL też nie będzie wyjątkiem - jak myślisz, na ilu kolegów sztuka wypadnie ?
I to by było na tyle ... na jakiś czas :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Wt, 28 lut 2012 11:16

@Ranger

Ponieważ tutaj nie siedzimy w temacie, czy mógłbyś "wyoślić" dodatki w polskiej wersji TrekBuddy w stosunku do oryginału?
Czy w polskiej wersji jest możliwość przejścia na j. angielski przy zachowaniu "polskiej" szaty graficznej?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Wt, 28 lut 2012 11:32

@Marko
Chciało by się rzec - przestań pisać, zacznij czytać :-)
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3753
Obecnie niezależnie od wersji aplikacji (bezpłatna/płatna) jest wykrywany podstawowy język wybrany w telefonie, jak jest wybrany polski to aplikacja też jest w tym języku, jak angielski to po angielsku, itp.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Wt, 28 lut 2012 11:34

@Ranger
Zrzuty ekranu poproszę - wersja polska vs. oryginał.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości