Windows w Garminie ?

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Windows w Garminie ?

Postprzez Zachu » So, 13 paź 2007 9:38

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Windows w Garminie ?

Postprzez jgj » So, 13 paź 2007 10:04

Zachu napisał(a):Czy Microsoft kupi Garmina ?

http://www.gpsmagazine.com/2007/10/micr ... garmin.php


rany ... tylko nie to ...
jgj
62s, 60csx, nuvi 765T, Krapkowice, TOPO_100, http://www.makama.eu
Obrazek
Avatar użytkownika
jgj
Bywalec
 
Posty: 264
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:58
Lokalizacja: Kraków, Krapkowice

Re: Windows w Garminie ?

Postprzez Azzie » N, 14 paź 2007 1:41

jgj napisał(a):
Zachu napisał(a):Czy Microsoft kupi Garmina ?

http://www.gpsmagazine.com/2007/10/micr ... garmin.php


rany ... tylko nie to ...


Od momentu w którym Nokia kupiła NAVTEQ sytuacja jest niewesoła. Tak naprawdę Garmin ma teraz rękę w przysłowiowym nocniku. Konkurencja (TomTom) ma w garści TeleAtlas, a rozkręcająca się w nawigacji Nokia trzyma łapę na ostatnim źródle danych mapowych. Wystarczy że Nokia poczuje się na siłach stanąć w szranki z TomTomem na polu nawigacji i puszczą Garmina z torbami. Albo go wykupią ;-)

Tak naprawdę to nie jestem nawet pewien czy gdyby Garmina wykupił Microsoft albo nawet głębiej siedzący w mapach Google, to czy zagwarantowałoby to sprawną współpracę z NAVTEQ.

Może Garmin powinien sam zainwestować w system zbierania danych kartograficznych? Albo bardziej otworzyć się na produkujące mapy firmy trzecie?
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: Windows w Garminie ?

Postprzez popej » N, 14 paź 2007 10:59

Azzie napisał(a):Może Garmin powinien sam zainwestować w system zbierania danych kartograficznych? Albo bardziej otworzyć się na produkujące mapy firmy trzecie?

Teraz pewnie Garmin będzie chciał kupić mapcenter ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Windows w Garminie ?

Postprzez frasun » N, 14 paź 2007 11:44

popej napisał(a):
Azzie napisał(a):Może Garmin powinien sam zainwestować w system zbierania danych kartograficznych? Albo bardziej otworzyć się na produkujące mapy firmy trzecie?

Teraz pewnie Garmin będzie chciał kupić mapcenter ;-)

Mapy OpenSource byłyby dla nich niezłym rozwiązaniem.
Znając Microsoft, należy spodziewać się jednak komercyjnych rozwiązań bazujących na http://local.live.com/, co koniec, końców, też nie będzie takie złe.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

NAWIGACJA a Nokia

Postprzez SEVEN » Pn, 15 paź 2007 17:25

Jak wygladaja mapy w Noki :
Od pewnego czasu uzywam (oprocz Garmina) nawigacji w telefonie. Mam E61 + GPS BT Navibe . Mam w tym telefonie BC z Ery i aplikacje Nokia Maps ( http://www.smart2go.com/en/?REPEATED=1 ). Aplikacja ta korzysta z map Navteq`a Tele Atlas`u i NavInto. Mapy sa sciagane on-line i sa za darmo. Płatne natomiast jest "navigowanie" po tych mapach. W zaleznosci od regionu i czasu abonamentu jest od kilkudziesieciu zł do kilkuset. NP. Europa Wschodnia (Czechy, Słowacja , Węgry,Polska, Chorwacja, Grecja, Słowenia, kraje bałtyckie) kosztuje 263 zł za 3 lata a za miesiac dla przykładu 30 zł (8 euro) Mozna mapy i dane mapowe sciagnac na kompie i ładowac do telefonu (nie jest to moze takie łatwe - trzeba miec telefon z aplikacja podłaczony do komputera i dodatkowy soft -ale sie da ) Wiec jesli mamy zamiar uzywac map np. regionu powyzszego to nie wiem czy nie jest to bardziej opłacalne niz kupowanie map do Garmina (teoretycznie tych samych) I do tego dane mapowe sa aktualne jak sa sciagane on-line w czasie jazdy. To jest to czego barkuje Garminowi na terenach gdzie buduje/modernizuje sie wiele dróg. Oczywiscie jadac na wakacje w inny region europy mozemy wykupic sobie inne region na np. 7 dni. Jesli nie potrzebujemy danych nawigacyjnych to mamy wszystko za free. Moze punktów POI nie jest tyle co w GPMAPIE ale te najwazniejsze sa. I całosc działa nawet sprawnie. Mozemy wykupic takze inne usługi. Chyba teraz sa dostepne przewodniki róznych miejsc/miast. I to wszystko w wielu jezykach. Oczywiscie aplikacja ta takze "mówi" w chyba kazdym jezyku europejskim (takze po Polsku , chociaz "czysta" zamiast trzysta troche mnie drazni - bo nie zawsze mam ochote na czystą ;-) - ale ogólnie jest OK ) Podsumowywując - co nam Garmin moze zaoferowac jesli nie bedzie miał map ? Nokia mapy juz ma i rozwiazania jakie juz oferuje sa na wysokim poziomie. Tym bardziej ze ceny Garmina sa jak wiemy na dosyc wysokim poziomie (moze troche ostatnio przychamowali, ale nadal taniej jest gdzies tam niz w Polsce) Moim zdaniem połaczenie usług mobilych z nawigacja to jest to - Nokia teraz ma wszystko co potrzeba... a to dopiero poczatek.

Pozdrawiam
860t, c550, SP 2610
Avatar użytkownika
SEVEN
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:50
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez popej » Pn, 15 paź 2007 17:47

To trochę tak jak z video-on-demand. Nie trzeba kupować filmu, żeby go obejrzeć. W tym wypadku nie trzeba mieć mapy, żeby nawigować. Problem w tym, że ja chce mieć mapy, tak jak chce mieć film czy płytę z muzyką. Żeby od czasu do czasu coś wyszukać, przejrzeć w domu trasę, czy w ogóle zapoznać się z nowym obszarem.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez SEVEN » Pn, 15 paź 2007 20:56

Moze nie jest to tak jak CN czy CS ale tak jak pisałem mape mozesz sciagnac cała, całego swiata... Oczywiscie aplikacja jest na symbiana wiec w telefonie mozesz ja przegladac. Mozesz wyszukiwac rózne rzeczy itd. Do navigowania w terenie (samochodzie) nic wiecej nie potrzeba. Wiec mape jak najbardziej masz na karcie. Abonament jest na nawigowanie a cena za te wszystkie kraje jakie podałem i akurat ja ta opcje mam wykupioną, nie jest wysoka.Przy nawigowaniu Garmin mi nic wiecej nie oferuje. Pamietaj takze ze to nadal jest telefon, to nadal jest poczta z gmaila (super aplikacja) to nadal jest przegladarka internetowa pełnowymiarowa (nie tylko jakis WAP) to nadal jest telefon SIP ze stacjonarnym numerem w komórce , to nadal jest SKYPE itd. itp. I wszystko online. A jak Garmin posiadł mozliwosc przegladania obrazków czy MP3 to było to wielkie wydarzenie, a np. wyjscie video ma chyba tylko model za 7 tys !! I czy Garmin bedzie chciał czy nie jak chce nadal istniec musi isc z nurtem... bo jak nie z rynku wykosza ich tanie i wcale nie juz takie bublowate produkcje z kraju gdzie ludzi mieszka wiele ;-) Tym textem chciałem pokazac ze jesli Nokia ma nejlepsze mapy Europy to co moze mnie przekonac do zakupu urzadzenia za 2 tys gdzie mam tylko niewielką czesc tego co ma np. w Nokii ? (nie jestem fanem nokii - zeby nie było niejasnosci)

Pozdrawiam.
860t, c550, SP 2610
Avatar użytkownika
SEVEN
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:50
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez popej » Pn, 15 paź 2007 21:40

Najwyraźniej mamy inne potrzeby. Mnie nigdy nie przekonałoby wyjście video czy mp3 do kupna nawigacji ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez SEVEN » Pn, 15 paź 2007 22:04

Mnie równiez nie przekonuje MP3, ale jesli mam mapy , które mam/miałem w Garminie (a to najwazniejsze jest) i mam 100 innych rzeczy a w Garminie nie bede mial tych map (prawdopodobnie inne) to czemu mam kupic Garmina ? Moze czyms mnie zaskoczy... moze... ale sam wiesz ze jezli chcesz "pobawic" sie nawigacja to nie modelami Garmina do 2 tys. Bo zaden nie zapisuje sladu... (mowie o samochodowych), zaden nie ma VIA (no moze 1 ma), nie ma odwracania sladu/trasy itd. itd. To jesli mam kupic nawigacje ktora ma wszystkie potrzebne rzeczy i mam zaplacic za nia 3,5 tys minumum to wybieram Nokie na 850 zł i mapy za 260 zł za 3 lata... ale jutro moze wybiore Garmina ;-)

Pozdrawiam.

PS. Nadal ma 2610 i nie mam zamiaru z niego rezygnowac
860t, c550, SP 2610
Avatar użytkownika
SEVEN
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:50
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wojtek » Pn, 15 paź 2007 22:20

SEVEN napisał(a):Moze nie jest to tak jak CN czy CS ale tak jak pisałem mape mozesz sciagnac cała, całego swiata... Oczywiscie aplikacja jest na symbiana wiec w telefonie mozesz ja przegladac. Mozesz wyszukiwac rózne rzeczy itd. Do navigowania w terenie (samochodzie) nic wiecej nie potrzeba.
nie wyobrażam sobie nawigowania z telefonu!
i co by nie było, próbowałem, to jak budowa wieżowca kielnią, taczką i łopatą, można tylko .....
SEVEN napisał(a):Przy nawigowaniu Garmin mi nic wiecej nie oferuje. Pamietaj takze ze to nadal jest telefon, to nadal jest poczta z gmaila (super aplikacja) to nadal jest przegladarka internetowa pełnowymiarowa (nie tylko jakis WAP)
:shock: masz poczucie humoru...
SEVEN napisał(a):to nadal jest telefon SIP ze stacjonarnym numerem w komórce , to nadal jest SKYPE itd. itp. I wszystko online.
a ja p....ę, a ja myślałem, że telefon to jednak coś innego.
SEVEN napisał(a):a np. wyjscie video ma chyba tylko model za 7 tys !!
mylisz się, a tak z ciekawości po co Ci wyjście video gdy masz wyświetlacz? chcesz rozprowadzić jak w samolocie oddzielny monitor dla każdego rzędu siedzeń? :lol:
SEVEN napisał(a): I czy Garmin bedzie chciał czy nie jak chce nadal istniec musi isc z nurtem... bo jak nie z rynku wykosza ich tanie i wcale nie juz takie bublowate produkcje z kraju gdzie ludzi mieszka wiele ;-)
oj, póki co to mocno bublowate - mapowo zwłaszcza
SEVEN napisał(a):Tym textem chciałem pokazac ze jesli Nokia ma nejlepsze mapy Europy to co moze mnie przekonac do zakupu urzadzenia za 2 tys gdzie mam tylko niewielką czesc tego co ma np. w Nokii ? (nie jestem fanem nokii - zeby nie było niejasnosci)
komfort (czytaj prostota) użytkowania, duży wyświetlacz i coś się pewnie znajdzie jeszcze

A tak poważniej, urządzenia All-in-one to nie jest metoda. Wystarczy zwrócić uwagę na:
- popularność konsol do gier
- odtwarzaczy DVD
- klasycznych zestawów audio (popularnie zwanych wieżami)
- ocean łez wylany po wycofaniu modelu 6310 Nokii (i słusznie wylanych)
To dla przykładu.
Ludzie oczekują prostoty a nie naszpikowania funkcjami i 300 stronicowej instrukcji obsługi! Ja chcę wziąć urządzenie do ręki i móc je obsługiwać nie czytając instrukcji !! OK niech ona będzie dla jakichś zaawansowanych funkcji ale nie do normalnego użytkowania.

Ja do nawigacji używam urządzenia dedykowanego, dzwonię używając telefonu, pocztę czytam przy użyciu PocketPC lub laptopa gdy mam wenę do noszenia ;-)

Bynajmniej nie czuję się dinozaurem

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez SEVEN » Pn, 15 paź 2007 23:23

Chyba jednak nie zrozumiałes intencji tej wypowiedzi. Zaatakowałes mnie z powodu.. hmmm troche (tak troche ) wiekszego wyswietlacza w zumo niz w E61 ? A ze pomyliłem wejscie z wyjsciem Video... no cóz , jak komus brakuje argumentów to czepia sie przejezyczeń - zupełnie jak PIS. I wiedz ze nie kazdy ma 1 czy 2 rzedy siedzeń w aucie. Z Twojej niezbyt miłej wypowiedzi wynika, ze na np. plaze mam zabrac 4 urzadzenia zamiast jednego - no coz nie kazdy ma slipki z takimi kieszeniami. Zaraz napiszesz mi ze po co mi navigacja albo poczta na plazy - takie czasy. A jesli chodzi o mapy... jak sam widzisz mozna kupic mapy i miec najlepsze jakie sa. A produkcja Chinska która jest na Windows moze miec własciwie kazda mape... ale wiem "garniaka" nic nie przekona, zupełnie jak Betanki z Kazimierza.
Piszesz ze nie wyobrazasz sobie nawigowania na telefonie... bo moze nigdy tego nie robiłes ?? Widziałes wyswietlacz w E61, słyszałes jak prowadzi glosowo ta mapa ? Pewnie nie, ale zdaniesz masz "wyrobione" A na koniec - ja nie potrzebuje instrukcji do obslugi Nokii, ani do obsługi softu który na niej mam. I kiedy miałem 6310i i kiedy mam E61...

Pozdrawiam.
860t, c550, SP 2610
Avatar użytkownika
SEVEN
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:50
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wojtek » Pn, 15 paź 2007 23:43

Ależ ja Ciebie nie atakuję :wink:

Po prostu znam to podejście do gadżetów, sam to kiedyś przechodziłem :lol:

Nie twierdzę, że tak się nie da. Da się a o tym, że się da świadczy fakt obecności takich urządzeń u wielu producentów.
Dla niektórych jest to wystarczające i tyle.

Próbowałem zwrócić Twoją uwagę na fakt, że mimo powstawania coraz większej liczby "kombajnów" rozwiązania tradycyjne trzymają się dobrze.

Obserwuję taką mniej więcej prawidłowość. Młodzi albo raczej szybko żyjący ludzie są idealną klientelą na takie gadżety. Później zaczynają używać telefonu do dzwonienia, muzyki słuchają z porządnego audio, mail'ują na komputerze i ... wyłączają komórkę gdy chcą mieć spokój/jadą na urlop. Nota bene oni już nie używają garmina/tomtom'a tylko nawigacji wbudowanej

Takie zabawki zostają wtedy dla tych szybko żyjących.

A przejęzyczeń się nie czepiam, lubię precyzyjne wypowiedzi. I nie porównuj mojej argumentacji z tą używaną przez "jedyną słuszną partię" bo kolory rozróżniam i nie neguję Twojej wersji gdyż wadliwa w "sposób oczywisty" a daję jakieś (może dla wielu niesłuszne) ale mimo wszystko, argumenty.
Gdyby nie fakt rzucenie niezbyt dawno palenia zaproponowałbym fajkę pokoju :lol:

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez GPS Maniak » Wt, 16 paź 2007 0:22

SEVEN napisał(a):Pamietaj takze ze to nadal jest telefon, ....

E tam. Właśnie padła mi wysłużona Nokia 6310i i stanąłem przed dylematem co kupić. Zapoznałem się z ofertą i znalazłem: Nokia 1600 :D Nic nie ma. Ani BT ani nawet podczerwieni. Po prostu normalny telefon. Ale za to trzyma ponad tydzień bez ładowania. To właśnie jest prawdziwy telefon :wink:

Są gusta i guściki. W sumie też jestem gadżeciarzem i lubię nowinki, ale raczej przez pryzmat zapoznania się z możliwościami tego czy innego pomysłu niż praktycznego używania "wynalazków" na codzień. Na codzień - podobnie jak Wojtek - staram się używać urządzeń, które są po prostu dobre. Oczywiście nie zawsze na to pozwala budżet, ale jeżeli pozwala, to unikam urządzeń uniwersalnych, które owszem mogą być w niektórych przypadkach po prostu bardziej mobilne, ale na pewno dużo mniej ergonomiczne.

Gdyby nie ta niska ergonomia urządzeń uniwersalnych, zapewne dzisiaj wszyscy lataliby po ulicach z MDA. Przecież 2-3 lata temu wydawało się że to jest właśnie przyszłość. I co? I nic. Klapa. Bo ani to wygodny pocket (za mały ekranik), ani wygodny telefon (zerowa ergonomia) i okrutnie krótki czas pracy na bateriach. Sądzę, że podobnmy los czeka wszystkie inne "wynalazki", które owszem swoją klientelę znajdą, ale świata - ze względu na niską ergonomię obsługi - raczej nie zawojują.

A przyszłość nawigacji? To proste. Są przecież komórki z mp3 i są nawet komórki z FM. Ale jednak nikt z tego powodu nie rezygnuje z radia w samochodzie - prawda? Dlaczego z nawigacją miałoby być inaczej? Przyszłość nawigacji to urządzenia fabrycznie montowane do samochodu, a nie większa czy mniejsza komórka.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez SEVEN » Wt, 16 paź 2007 9:27

Podgląd
Wysłany: Wto, 16 Paź 2007 9:28 Temat postu:
Jak pewnie zauwazyliscie mam nie jednego garmina w domu/samochodzie. I nie chodziło mi o wyzszosc jednego czy drugiego. Chciałem zwrocic uwage za np. Nokia z mapami takimi jak ma teraz Garmin bedzie równie "atrakcyjnym" urządzeniem. A koszty - nie ma nic za darmo, ale chyba bardziej szale przechylaja na korzysc Nokii.
A fajka pokoju, no cóz... ja juz wytrzymałem pól roku wiec nie kuś. Oczywiscie za najlepszym rozwiazaniem jest urzadzenie dedykowane - ale ile urzadzeń mozna mieć ? Ja musze miec internet i poczte mobilnie. Musze miec telefon. Musze miec nawigacje. Musze miec dostep do banków on-line. I tego mi Garmin nie da... a np. E61 tak. I o to w tym wszystkim chodzi. A teraz dostałem mapy które nie odbiegaja odd tych które ma Garmin (no moze za jakis czas bedzie to w 100% takie same). Owszem sa problemy z zasilaniem bo E61 niby ma działac 11 dni a z połaczeniem z internetem cały czas i nawigowaniem i odpalonym fringiem to bateria działa 4-5 godzin. Ale tyle samo smiga C320 na baterii przy pełnym podswietleniu. Ja takze gadzety trktowałem zazwyczaj jako ciekawostke, ale tym razem jest inaczej. To na serio bardzo dobre rozwiazanie. A do tego E61 mozna sterowac głosem (nie trzeba jej uczyc rozpoznawac glos, rozpoznaje kazdy) wiec jak jest w uchwycie to ... sobie rozmawiamy Bardzo fajna funkcja, i nie jest to dawne nagrywanie słow i dopasowywanie pozniej przez Nokie.

I to wszystko razem działa sprawnie. Oczywiscie nadal zostane przy SP 2610 bo planowanie i zarzadzenie trasa w tym urzadzeniu jest rewelacyjne. Ale to TYLKO kwestia softu...
Miałem zamiar kupic jakis nowy (czytaj z ładnymi kolorami) ale niestety np. Nuvi nie maja takich mozliowsci jak ma SP2610...

Pozdrawiam.
860t, c550, SP 2610
Avatar użytkownika
SEVEN
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:50
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości