Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez piotrek1985 » Cz, 22 mar 2012 0:50

Witam

Kupiłem GPS garmina 1490, zaktualizowalem mapy, i oczywiście po pierwszym znalezieniu sygnału GPS na świeżym powietrzu postanowiłem go przetestować. Oto moja opinia dla ludzi planujących zakup.

Garmin caly czas ma moc sygnału 1 kreska (czerwona) ktora pozniej zamienia sie w 2, max 3 kreski, sygnal łapie po około 2-4 minutach, mapa jest przejrzysta, ale nie trzyma sie ani głownych tras gdzie jest dobra droga(nie wyboista), ani najszybszych (jadąć głównymi drogami które sugeruje google maps jest szybciej). GPS za kazdym razem chciał mnie prowadzic wyboistymi bocznymi alejkami w ktore nie wjezdzalem bo wiedzialem gdzie prowadzą (GPSa testowałem na znanych mi trasach) i niejest to dobra trasa. Mam nadzieje że jest to funkcja omijania korków, chociaz GPS nie pokazuje mi bierzącego stanu zakorkowania ulic (niewiem nawet czy jest taka możliwość). Ciężko wpisuje sie nazwy ulic bo ekran jest jakby za cienką matową folią ochronną.

Dla porównania opiszę moje wrażenia z korzystania z nawigacji w swoim telefonie samsung galaxy s 2, rozpoznaje nazwy ulic które do niego mowię, pobliskie sklep, bankomaty, po wybraniu ich na ekranie moge od razu przejsc do funkcji nawigacji, satelity łapie mi po 30 sekundach, w zamknietym pomieszczeniu po 2-3 minutach (garmin od razu sie poddawał, niema szans zeby złapał sygnał w pokoju), bardzo dobrze reaguje na dotyk, a podswietlenie ekranu amoled zapobiega klopotom z odczytaniem mapy pod slonce

Mam nadzieje że w trasie garmin okaże sie pomocny i mapy sa duzo bardziej aktualne niż trasy google maps lub mapa map, narazie żałuje że wydałem 740zł mając w kieszeni duzo lepsza nawigację ktora ma o niebo więcej funkcji.

Jeśli ktoś planuje zakup GPSa, radzę zainwestować w dobry telefon + bluetooth + uchwyt z ładowarką do samochodu, zwłaszcza że na androida jest mapamap.



EDIT---------------------

Ten post to moje wrażenia z użytkowania Garmina 1490T w porównaniu do Samsunga Galaxy S2. Nie posiadam innych urządzeń GPS więc możliwe że tak właśnie działają. Możliwe tez że mój egzemplarz (kupiony w sklepie, nowy, z gwarancją, traktuje go jak jajko, zero wstrząsów) jest wadliwy ale nie mam jak tego sprawdzić.

Moje główne zastrzeżenia do Garmina w porównaniu do SGS2:
sygnał GPS w pomieszczeniu - SGS2 znajduje (około 30 sekund), Garmin nie znajduje
sygnał na swierzym powietrzu - SGS2 znajduje (około 30 sekund), Garmin znajduje (około 3 minut)
Czułość ekranu w SGS2 jest o wiele lepsza w porównaniu do Garmina, w nowszych modelach (tych za ponad 1000zł) podejrzewam że ekran jest lepszy, ma tez multitouch.
Ostatnio edytowano Śr, 28 mar 2012 11:54 przez piotrek1985, łącznie edytowano 4 razy
piotrek1985
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn, 12 mar 2012 23:17

Re: świerzo po zakupie garmina1490T LMU,moja rada dla kupujących

Postprzez GPS Maniak » Cz, 22 mar 2012 2:23

22 marca:
piotrek1985 napisał(a): w swoim telefonie samsung galaxy s 2 ..... satelity łapie mi po 30 sekundach, w zamknietym pomieszczeniu po 2-3 minutach


12 marca:
piotrek1985 napisał(a): mam Samsunga Galaxy S2, powiem szczerze że bardzo wolno łapie sygnał, i lubi go tracić.


Hmm. Przez dziesięć dni Twój telefon przeżył wyjątkową metamorfozę :shock:
Być może z Garminem będzie to samo i za 10 dni będziesz go już tylko chwalił? :wink: :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: świerzo po zakupie garmina1490T LMU,moja rada dla kupujących

Postprzez Zachu » Cz, 22 mar 2012 9:08

Fajna recenzja ;) Na Onecie pewnie by było sporo czytelników. Tu wszyscy znają ten odbiornik.
piotrek1985 napisał(a):Garmin caly czas ma moc sygnału 1 kreska (czerwona) ktora pozniej zamienia sie w 2, max 3 kreski, sygnal łapie po około 2-4 minutach,

Przy jednym czy trzech słupkach to byś fixa nie miał. Ty piszesz o tym wskaźniku na głównym ekranie. Tak to wygląda viewtopic.php?p=74780#p74780
piotrek1985 napisał(a):GPS za kazdym razem chciał mnie prowadzic wyboistymi bocznymi alejkami

Możliwe że mapa w Twojej okolicy jest aż tak tragiczna lub masz zaznaczone w unikaniu viewtopic.php?f=1&t=7951&p=92524#p92524
piotrek1985 napisał(a):Mam nadzieje że jest to funkcja omijania korków

Tu masz obrazki jak działa TMC http://www.gpsmagazine.com/2009/08/garm ... php?page=8
piotrek1985 napisał(a):Ciężko wpisuje sie nazwy ulic bo ekran jest jakby za cienką matową folią ochronną.

Wszystkie ekrany poprzedniej generacji takie były. Kwestia przyzwyczajenia. Idzie lato, możesz dostrzeżesz też plusy tego ekranu.

Co do porównania z telefonem.
TomTomy i Garminy /niestety nie po polsku/ też mają funkcję rozpoznawania mowy. Kwestia wydania większej kasy.
POI w Google Maps są z dużą fantazją czasem nanoszone.

Do sporadycznego używania nawigacji nie ma sensu kupować oddzielnego odbiornika.

P.S. MapaMap już pół roku nie aktualizuje map. Dobrze to tam chyba się nie dzieje.

Może jak poznasz choćby w połowie możliwości Nuvi to prze edytujesz to, co napisałeś.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: świerzo po zakupie garmina1490T LMU,moja rada dla kupujących

Postprzez piotrek1985 » Cz, 22 mar 2012 13:09

GPS Maniak- wiedziałem że jakiś forumowy bywalec i żartowniś napisze taki post, kompletnie bez sensu bo jak pewnie sie domyslasz telefon mi już działa (znalazłem rozwiazanie na google). Piszę o tym co sie teraz dzieje.


Zachu- gwarantuje ci że przy włączeniu GPSa na swiezym powietrzu mam 1 kreske, i po 2-4 minutach łapie fixa. Jesli chodzi o mape mojej okolicy to mieszkam bardzo blisko centrum warszawy. Dzięki za linki, mam nadzieje że bedzie tak jak mowisz i zrobie edycje posta.

Jesli chodzi o aktualizacje map, to na androida jest tez navigon, i jesli jest aktualizowany to nie widze potrzeby kupowania osobnego GPSa....

PS: to niejest recenzja, tylko moje odczucia po zakupie, recenzuja osoby ktore znaja sie na sprzęcie.
piotrek1985
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn, 12 mar 2012 23:17

Re: świerzo po zakupie garmina1490T LMU,moja rada dla kupujących

Postprzez GPS Maniak » Cz, 22 mar 2012 14:36

piotrek1985 napisał(a): kompletnie bez sensu

Bez sensu są zbyt pochopne opinie wygłaszane publicznie - tak jak np. ta w sprawie słabo fiksującego Galaxy 2, pokazujące nie tyle obraz rzeczywistego świata, ile raczej będące dowodem na to, że nie każdy dorósł do zabawek nieco bardziej skomplikowanych niż pluszowy miś :wink: :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 22 mar 2012 23:44

Ja mam od niedawna ten sam odbiornik i mogę powiedzieć o nim coś dokładnie przeciwnego.
Hardware wyjątkowo przemyślane i sprawne, fix błyskawiczny, ekran i czułość dotyku - niespotykane.
Miałem już kilka Nuvi - ten jest tak ze 200% lepszy od każdego poprzedniego.
A mapy? Jak to mapy, zależy co wgrasz i gdzie używasz.
I wcale nie chodzi o to, że tu można wyłącznie chwalić Garmina - ale takie posty jak Twój sprostować trzeba, bo nie daj boże ktoś się jeszcze nabierze i pomyli.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez piotrek1985 » Śr, 28 mar 2012 10:54

GPS Maniak - Po to jest forum żeby wygłaszać opinie, to nie była recenzja tylko moje doświadczenia z urządzeniem, nie podoba się to nie czytaj. GPS nadal działa tak jak opisałem i korzystam z telefonu. Ja przynajmniej pisze na temat, twój post jedyne co wniósł to bezsensowny jad puszczony w moją stronę. Niema osoby wszechwiedzącej (ty nie jesteś wyjątkiem). Problem z samsungiem jest znany a GPS Garmina tak jak pisałem wcześniej nadal nie działa jak powinien.


Myślałem że forumowy bywalec taki jak ty GPS Maniaku pomoże mi rozwiązać problem z GPSem a nie zachowa się jak pies strzegący renomy Garmina.


Wojtek Szydlowski - zrobiłem edycje pierwszego posta. Garmina kupiłem w sklepie, nówkę, mam paragon i gwarancję, nie wiem czemu tak mi źle działa
Ostatnio edytowano Śr, 28 mar 2012 12:24 przez piotrek1985, łącznie edytowano 1 raz
piotrek1985
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn, 12 mar 2012 23:17

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez GPS Maniak » Śr, 28 mar 2012 13:10

piotrek1985 napisał(a):Po to jest forum żeby wygłaszać opinie, to nie była recenzja tylko moje doświadczenia z urządzeniem,

Wszystko jest OK. Napisałeś co myślisz, co czujesz i nikt tego nie próbował zamieść pod dywan. Tyle, że uderzyła mnie pewna niekonsekwencja Twoich wypowiedzi związanych z telefonem, zatem je wykazałem. Tzn. ..... wygłosiłem swoją opinię :wink: Później dowiedziałem się że mój post jest bezsensowny, a ponieważ byłem innego zdania, to pozwoliłem sobie na dość specyficzny dowcip :wink:

A co do tego:
piotrek1985 napisał(a):GPS Maniaku pomoże mi rozwiązać problem z GPSem a nie zachowa się jak pies strzegący renomy Garmina.

piotrek1985 napisał(a): jak naskakuje ktoś na Garmina to żarty i głupie docinki.

Jesteś w poważnym błędzie. Owszem używam Garmina (ale nie tylko Garmina) i zapewne długo jeszcze będę używał, co nie zmienia faktu, że gdyby zrobić ranking tych, którzy najbardziej narzekają na odbiorniki tej firmy, zapewne byłbym w czołówce. Oto niektóre moje wypowiedzi w tej materii:

GPS Maniak napisał(a):Odrębnym zagadnieniem jest natomiast megalomania brata zza wielkiej wody. Przeraża fakt, że to my jeździmy z tymi zabawkami i w codziennym użytkowaniu dostrzegamy ich wady i niedoróbki, podczas gdy programiści Garmina uważają że są wyrocznią, a my jesteśmy jak te natrętne muchy.

GPS Maniak napisał(a): Dzisiaj Garmin zszedł na psy. Zwłaszcza w materii oprogramowania odbiorników i to nie tylko serii NUVI, ale o zgrozo - także odbiorników turystycznych. Prostackie (właśnie: prostackie, a nie proste) bugi w oprogramowaniu, jak też brak kompatybilności odbiorników Garmin z firmowanymi przez Garmina produktami mapowymi, to po prostu skandal. .... Dla mnie to totalna degrengolada :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez sdsyc » Śr, 28 mar 2012 18:08

piotrek1985 napisał(a):zaktualizowalem mapy, [...] sygnal łapie po około 2-4 minutach

"Master reset" robiłeś?
viewtopic.php?p=28059#p28059
Reset: załączenie, po czym: przytrzymanie prawego, dolnego rogu ekranu (przywraca ustawienia fabryczne)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez sdsyc » Śr, 28 mar 2012 18:15

piotrek1985 napisał(a):ale nie trzyma sie ani głownych tras gdzie jest dobra droga(nie wyboista), ani najszybszych (jadąć głównymi drogami które sugeruje google maps jest szybciej). GPS za kazdym razem chciał mnie prowadzic wyboistymi bocznymi alejkami w ktore nie wjezdzalem bo wiedzialem gdzie prowadzą (GPSa testowałem na znanych mi trasach) i niejest to dobra trasa.

No cóż... CNE nie jest pod tym względem ideałem. Dlatego na terenie PL wielu z nas preferuje inną mapę http://ump.waw.pl/
Pytanie, jak masz poustawiane opcje unikania i kalkulację tras w Nuvi? Np. unikanie gruntówek? Kalkulację najszybsza/najkrótsza?
Co do GoogleMaps: porównaj wygląd autostradowej obwodnicy Wrocławia w Google i w UMP :-)

Edit: wstawienie 'nie' między 'CNE' a 'jest' :-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez Antonio » Śr, 28 mar 2012 20:54

piotrek1985 napisał(a):ale nie trzyma sie ani głownych tras gdzie jest dobra droga(nie wyboista), ani najszybszych (jadąć głównymi drogami które sugeruje google maps jest szybciej). GPS za kazdym razem chciał mnie prowadzic wyboistymi bocznymi alejkami (...)

sdsyc napisał(a):No cóż... CNE nie jest pod tym względem ideałem (...)

Owszem, ale nie powinno być aż tak drastycznie. Dlatego obstawiam złe ustawienia profilu bądź unikanych (domyślnie i po każdym resecie zaznaczone jest unikanie pasów specjalnych, a powinno być odhaczone - Zachu podał link do wyjaśnienia problemu).
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez piotrek1985 » Wt, 01 maja 2012 12:01

Byłem w dłuższą trasę na święta. Garmin sprawdził się bardzo dobrze, czego mi w nim brakuje to opcji wyszukiwania głosowego, lepszego wyświetlacza, lepszej reakcji ekranu na dotyk, multitouch (dobry zoom in/out palcami), najbardziej zblizony do tych wymagan wydaje sie byc nüvi® 3790LMT mający wielodotykowy, szklany wyświetlacz.

Jeśli chodzi stan dzisiejszy mojej nawigacji to kupiłem uchwyt do samsunga i jeżdżę z dwoma, Garmin jest na długie trasy, a Samsung na szybkie znalezienie głosowe restauracji/baru/ulicy.

Polecam Garmina mimo że pierwsze wrażenia były bardzo słabe, nic innego w tej cenie na rynku niema, z informacji które wyczytałem na ten model najmniej ludzie narzekają, i najbardziej go polecają.

pozdrawiam
piotrek1985
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn, 12 mar 2012 23:17

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez kaltam » Pt, 04 maja 2012 6:35

Nie zawsze pierwsze wrażenie się sprawdza dlatego warto poczekać z opinią.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez Jacek Wo. » Pt, 04 maja 2012 21:00

piotrek1985 napisał(a):... sprawdził się bardzo dobrze, czego mi w nim brakuje to opcji wyszukiwania głosowego, lepszego wyświetlacza, lepszej reakcji ekranu na dotyk, multitouch (dobry zoom in/out palcami) ... mimo że pierwsze wrażenia były bardzo słabe, nic innego w tej cenie na rynku niema

Wersję 1490T (bez LMU) widziałem w sklepie za 499,-

piotrek1985 napisał(a):najbardziej zblizony do tych wymagan wydaje sie byc nüvi® 3790LMT mający wielodotykowy, szklany wyświetlacz.

To, że 3790 to kwota ponad 2x większa, co jeszcze właściwie nic nie znaczy, ale to że trzeba na taką navi wydać 1200-1300 PLN - to już jest bardziej konkretna przeszkoda :mrgreen:
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez garmin.sklep.pl » Wt, 22 maja 2012 14:16

1490T to model który już powoli odchodzi z Polski.. W jego miejsce weszły modele droższe bardziej udoskonalone, jednak swojego czasu miał najlepszą jakość do ceny. Kupując teraz najtańszą nuvi można wybrać modele:
- Nuvi 30 i 40 - jednak nie mają pełnych map Europy (45 krajów)
- Nuvi 1390T i 1490T - jednak 1390T pomijając rozmiar ekranu - nie ma wielu punktów pośrednich, czyli zaznaczenie kilku obwodnic już odpada..

Podobnie jak nowsze modele 2495 czy 2595 nie ma uchwytu aktywnego (zasilany jest przez przewód nie uchwyt).
Jednak funkcjonalnie ma to co najważniejsze.. Dodatkowo TMC (omijanie korków) / Asystent pasa ruchu / Bluetooth / Wiele punktów pośrednich / Planowanie trasy na komputerze i wysłanie ich do urządzenia. Kończąc - każdym Garminie po aktualizacji mapa jest ta sama. Jeśli chodzi o niektóre funkcje których nie ma 1490T to trzeba wziąć pod uwagę, że Trafic 3D (udoskonalone omijanie korków) na razie tylko w USA działa. Rozpoznawanie mowy - działa mówiąc po angielsku.
garmin.sklep.pl
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Wt, 22 maja 2012 13:06

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości