Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez wodzirej » Wt, 22 maja 2012 15:40

Czy seria Nuvi 2xxx w pełni współpracuje z MapSource?
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez popej » Wt, 22 maja 2012 16:04

Nie, 23x0 nie obsługuje importu tras do planu podróży, pozostałe chyba to robią. W drugim kierunku żaden nie działa, planu podróży nie można odczytać na PC.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez felis » Pn, 28 maja 2012 19:11

Witam
garmin.sklep.pl napisał(a):1490T to model który już powoli odchodzi z Polski.. W jego miejsce weszły modele droższe bardziej udoskonalone,

Prócz udoskonaleń jest też chyba krok wstecz jeśli chodzi o przygotowanie i import tras z wieloma punktami pośrednimi. Jak rozumiem nowe urządzenia nie są w stanie obsłużyć tras, a jedynie plan podróży, w których ja muszę wybierać kolejne etapy zamiast zdać się na automatyczne sortowanie punktów pośrednich w drodze do celu. Jak dla mnie i pewnie wielu innych użytkowników to poważna wada powodująca, że 1490T stał się ostatnim udanym odbiornikiem garmina na rynku.
Swoją drogą garmin na rynku nawigacji samochodowych chyba zmierza donikąd. Urządzenia niby doskonalsze, a jednak pozbawiane są uznanych wcześniej funkcji. CNE zdecydowanie lubi pchać drogami beznadziejnej jakości mimo włączonej opcji krótszy czas i unikania. W każdym razie w porównaniu z automapą, którą używam od około 12 miesięcy. Do tego likwidacja GPmapy dla nuvi Jedyne co jest zachęcające to licencja LMU niespotykana w innych nawigacjach. Ale po co dożywotnia aktualizacja jeśli dany produkt może upaść.
Pozdrawiam
felis
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 24 lis 2009 20:39

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez MOTOMYSZOR » Śr, 30 maja 2012 17:33

Jeśli to wątek o 1490T to się wypowiem jako ,,szczęśliwy" posiadacz owego urządzenia od dni 4....

Nie będę pisał o zaletach tylko o wadach. konkretnie o dwóch:

1. nawigowanie po ekranie palcem. Totalna porażka. mapa skacze sobie dokładnie tam gdzie chce. Przesunięcie mapy palcem w żądane rejon to ciążka praca dla cierpliwego. Nie pomaga ani delikatnie ,,maźnięcia" ani powolne prowadzenie palca po ekranie...... Rozpacz.
W warunkach jazdy szybkie wyszukanie czegoś w okolicy jest nierealne wręcz..... Mój stary Nuvi 255 to szczyt precyzji przy 1490T
Dla mnie jest to wada przesłaniająca wszelkie zalety i właśnie próbuję dowiedzieć się u sprzedawcy czy jest możliwość zwrotu.

2. Brak nazw miejscowości przy oddaleniu mapy mniejszym niż 2 kilometry. jeżdże sporo po małych wioskach i gdy oddale za bardzo widok to znikaja wiejskie dróżki a nazw miejscowości wciąż nie widać. Dopiero jak oddalę do około 2 km pojawiają się nazwy większych miejscowości.


Ogólnie ekran połozył nawigację na łopatki. Chyba że poprostu mam jakiegoś bubla.....
MOTOMYSZOR
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 13 paź 2008 22:31

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez felis » Śr, 30 maja 2012 20:07

Witam
MOTOMYSZOR napisał(a):2. Brak nazw miejscowości przy oddaleniu mapy mniejszym niż 2 kilometry. jeżdże sporo po małych wioskach i gdy oddale za bardzo widok to znikaja wiejskie dróżki a nazw miejscowości wciąż nie widać.

A menu Narzędzia - ustawienia - mapa - szczegółowość mapy - w tym nie pomoże?
Nie mam wprawdzie 1490T bo przez to nędzne CNE porzuciłem garmina dla automapy, ale w nuwi 255w tak się dało poprawić ilość detali. Tylko odświeżanie zwalniało i jeśli jest tak kiepsko z przesuwaniem mapy w 1490t jak piszesz to ilość szczegółów może go całkiem zabić.
Pozdrawiam
felis
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 24 lis 2009 20:39

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez Antonio » Śr, 30 maja 2012 21:31

felis napisał(a):Tylko odświeżanie zwalniało i jeśli jest tak kiepsko z przesuwaniem mapy w 1490t jak piszesz to ilość szczegółów może go całkiem zabić.

W nuvi 1490T to raczej kwestia słabej czułości ekranu ekranu
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez MOTOMYSZOR » Cz, 31 maja 2012 10:16

Powiedziałbym że to ,,nadczułość" ekranu.... będę zwracał go. Jak dla mnie porażka.....
MOTOMYSZOR
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 13 paź 2008 22:31

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez popej » Cz, 31 maja 2012 10:49

Też miałem takie wrażenie przy pierwszym użyciu. Myślałem, że się wścieknę ;)
Ekran działa użytecznie, jeżeli sterujesz go delikatnie paznokciem. Przesuwanie najwygodniej robić odwróconym palcem, paznokciem do ekranu.

Jeżeli chcesz mieć nuvi z normalnie działającym ekranem dotykowym, to albo nuvi 2x5 albo nuvi 3xxx z ekranem pojemnościowym. Niestety żaden z nich nie da Ci takiej funkcjonalności jak 14xx.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez MOTOMYSZOR » Cz, 31 maja 2012 12:29

popej napisał(a):Ekran działa użytecznie, jeżeli sterujesz go delikatnie paznokciem. Przesuwanie najwygodniej robić odwróconym palcem, paznokciem do ekranu.

Rzeczywiście ,,paznokciowanie" działa..... śrubokręt tez nieźle się spisuje ;) szaleństwa niemal zanikły...... Chyba najbezpieczniej kupić rysik.
MOTOMYSZOR
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pn, 13 paź 2008 22:31

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez Jacek Wo. » Pt, 01 cze 2012 21:46

MOTOMYSZOR napisał(a):nawigowanie po ekranie palcem.
...
W warunkach jazdy szybkie wyszukanie czegoś w okolicy jest nierealne wręcz.....

Wiesz, po uruchomieniu wyświetla sie napis, żeby w czasie jazdy nie obsługiwać ... :lol:

A trochę bardziej poważnie - kwestia przyzwyczajenia, ja się przyzwyczaiłem ...
To jest moje ...naste urządzenie nawigacyjne.
Za 500 PLN:
1) ekran świetnie czytelny w slońcu
2) TMC - nawet działa już trochę
3) mapy Europy
w tej kwocie nie ma na chwilę obecną konkurencji.
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez kaltam » So, 02 cze 2012 7:34

Popieram poprzednika. Mam 1490 od początku jak weszła na rynek (chyba prawie 3 lata) i mimo chęci zmiany na model z lepszym ekranem to się wstrzymuję. Niestety Garmin (i nie tylko) zamiast pozostać przy urządzeniu o ogólnej nazwie "nawigacja" tworzy multi urządzenie, którego soft wręcz zaczyna utrudniać samo funkcjonowanie. Cenię sobie współpracę 1490 z mapsource a to przede wszystkim dlatego by w przypadku dalszej trasy sprawdzić ją w laptopie (porównać z UMP) i jeżeli garmin prowadzi "po opłotkach" to wgrać ją do nawigacji i wiem gdzie jadę.
Dla mnie nawigacja jest tylko narzędziem pomocniczym (przydatnym) i znam takich co jeżdżą tylko na głos z nawigacji a reszta jest na znakach drogowych (w tym nazwy miejscowości).
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez felis » So, 02 cze 2012 22:13

kaltam napisał(a):Cenię sobie współpracę 1490 z mapsource a to przede wszystkim dlatego by w przypadku dalszej trasy sprawdzić ją w laptopie (porównać z UMP) i jeżeli garmin prowadzi "po opłotkach" to wgrać ją do nawigacji i wiem gdzie jadę.

Po pierwsze nie zawsze jest możliwość zaplanowania każdej trasy w mapsource, po drugie co zrobić gdy w CNE jakieś drogi nie istnieją lub są wyznaczone niezgodnie z rzeczywistością.
Wiem co piszę bo jeździłem z CNE, a teraz jeżdżę z Automapą. Nie mówię, że jest to produkt bez wad, ale mapa garmina przy niej to jakaś porażka.
Stąd co mi z dobrego urządzenia i w miarę niskiej ceny skoro nie mogę na nim polegać w trasie ze względu na fatalną mapę.
felis
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 24 lis 2009 20:39

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez kaltam » N, 03 cze 2012 7:14

W mapsource jest zawsze możliwość zaplanowania (wytyczenia trasy) bo to Ja decyduję a nie soft - faktem jest że niekiedy trzeba zaznaczyć więcej punktów pośrednich by soft urządzenia tego nie zmienił i tak przygotowana trasa przesłana do urządzenia jest identyczna z wytyczoną w mapsource.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez felis » N, 03 cze 2012 9:10

kaltam napisał(a):W mapsource jest zawsze możliwość zaplanowania (wytyczenia trasy)

cne.jpg

To nie ten temat więc krótko. Oto trasa wyznaczona w mapsource w najnowszej cne. Nowa droga niby już naniesiona ale ilość błędów przeraża. jest o ich wiele więcej niż wykazałem. W Automapie, ba nawet w dziwnej Larkmapie nanieśli trasę poprawnie .
I co mi z planowania w mapsurce?
felis
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 24 lis 2009 20:39

Re: Świeżo po zakupie garmina1490T LMU, moja rada dla kupujących

Postprzez kaltam » N, 03 cze 2012 11:25

Przeczytaj dokładnie oba moje posty. Porównuję trasy w mapsource mapy CNE z UMP i wiem kiedy CNE błędnie wyznacza trasę (zakładam że UMP raczej się nie myli, bo jak na razie nie wprowadził mnie w błąd). Tyle w tym temacie. Temat błędów w CNE jest w innym wątku i mam tego świadomość.
Reasumując: nie zmienię Garmina bo częściej używam urządzeń Garmina z mapami za granicą (inne kontynenty) niż w Polsce a w tym zakresie konkurencji Garmin nie ma (może to źle).
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości