Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez jarekpiotrowicz » Śr, 15 sie 2012 18:07

Właśnie wróciłem z wakacji. To była bardzo długa podróż a moja nowa nawigacja (Garmin Nuvi 1490 LMT) przeszła bardzo wymagający test, którego niestety nie zdała... ale do rzeczy.
W tym roku wybór wyjazdu wakacyjnego padł na Portugalię. Wyjazd z Tarnowa do Burgau. Trasa do Portugalii biegła przez Słowację, Węgry, Słowenię, Włochy, Francję, Andorę, Hiszpanię, Portugalię. Trasa powrotna to Portugalia, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Czechy, Polska.
W sumie zrobiłem ok. 8000 km.
Nie podaję zalet urządzenia, gdyż te wszyscy pewnie znają. Skupię się tylko na wadach, które niekiedy doprowadzały mnie niemal do tego, aby otworzyć okno i wyrzucić garmina w czasie jazdy...

Problemy:

1) Interfejs.
W czasie kupna urządzenia byłem świadom faktu, że wyznaczanie trasy przez punkty na mapie (bez definiowania adresu) jest trudne. Jednak w praktyce okazało się nie tyle trudne, co niemal niemożliwe. Kilka razy zdarzały się sytuacje, kiedy widziałem na mapie cel swojej podróży - na przykład hotel, parking, bankomat, ale program kierował mnie w uliczki 1-kierunkowe, lub w zakazy ruchu. Wtedy najlepszym sposobem jest pokierowanie nawigacją przez jakiś punkt, wskazując na niego palcem na mapie. Ale przesuwanie precyzyjne mapy, czy wskazywanie punktu jest w Garminie niemożliwe (chyba że leżysz w pokoju i masz mnóstwo czasu). A ja potrzebuję to zrobić w czasie jazdy, lub zatrzymać się na moment... nie realne.
Z kolei automatyczne powiększenie to w Garminie największa makabra. Używam widoku 2D z góry i często jadę np. po jakimś mieście w poszukiwaniu hotelu. Nie chcę wyszukać hotelu wg. odległości w bazie POI, bo chcę sobie na przykład jechać spacerkiem jakimś wybrzeżem i widzieć mijane hotele na trasie w postaci ikonek i kierować się w ich kierunku. Tymczasem jak przyspieszę to widok się oddala i nie widać już POI...

2) Działanie nawigacji.
Z kolei kolejny ogromny problem to taki, że kiedy Garmin ma wyznaczoną długą trasę działa niezwykle mułowato. Kiedy zdarzy się, że przejadę jakiś zjazd lub zakręt, obliczenie kolejnego manewru trwa tyle, że w tym czasie przejeżdżam kolejne, na których powinienem skręcić.
Kuriozum osiągnąłem próbując wyznaczyć trasę powrotną z Portugalii do Polski. Trasy nie planowałem wcześniej, nie rezerwowałem też hoteli. Chciałem wszystko rozplanować w czasie jazdy. Nie wiedziałem więc, czy jechać na trzy czy cztery noclegi, nie wiedziałem też ile kilometrów zrobię dziennie przy założeniu ok. ośmiu godzin jazdy. I tutaj niespodzianka. Po zdefiniowaniu punktów początkowego i końcowego Garmin odpowiedział, że trasa jest za długa i nie potrafi jej wyznaczyć. Jak trochę pojadę to mi obliczy resztę później. Żart? Jeśli nawigacja nie potrafi wyznaczyć trasy to chyba powinienem kupić mapy papierowe? I tak też niestety musiałem zrobić. Podzielić sobie trasę na odcinki i z pomocą kalkulatora obliczyć czas całej trasy a potem podzielić na etapy. Jak dla mnie - kompletna klapa i kompromitacja urządzenia.

3) Dokładność i mapy.
Tutaj liczyłem na 100% działania, zwłaszcza że nie byłem na Białorusi, tylko przejeżdżałem całą Europę Zachodnią. Kolejny zawód.
Uwaga: w Cordobie (Hiszpania), czyli raczej nie w Koziej Dupce, Garmin nie doprowadził mnie do hotelu. Z uporem maniaka prowadził mnie przez ulice jednokierunkowe pod prąd lub w zabytkową strefę zamkniętą. Musiałem zatrzymać się, wziąć darmową mapkę turystyczną miasta z innego hotelu i zapytać o drogę. Miałem nawigację i pytałem o drogę... Super :)
Podobnie w Portugalii, kilka razy zdarzyło się że program prowadził mnie w kierunku dróg zamkniętych lub objętych zakazem ruchu.
Szczytem bezczelności jest też to, że według Garmina mamy już w Polsce autostrady, które według mnie są jeszcze w budowie :)
I tak: z Ostrawy do autostrady A4 nijak nie mogłem się dostać, bo Garmin z uporem maniaka chciał jechać autostradą A1 (Wodzisław-Gliwice), której nie ma...
Podobnie na odcinku Bochnia-Tarnów, Garmin prowadzi przez nieistniejącą A4.

To tylko te przypadki, które sobie na szybko przypomniałem, ale było ich znacznie więcej...
Wcześniej używałem nawigacji (chronologicznie): Destinatora, IGO, Automapy. Uważam, że te produkty są o niebo lepsze niż Garmin. Bardzo żałuję swojego zakupu. Ogarnę się po podróży, zrobię kilka fotek i wystawiam swojego Garmina na Allegro.
jarekpiotrowicz
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 13 lut 2012 16:13
Lokalizacja: Tarnów

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez h007 » Śr, 15 sie 2012 18:49

Wierzyć się nie chce :shock:
Zapytam przez ciekawość - dobrze miałeś ustawione opcje kalkulacji trasy?
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez jarekpiotrowicz » Śr, 15 sie 2012 18:58

Zapomniałem bez skromności dodać w poprzednim poście, że jestem maniakiem nawigacji, używam jej od kiedy tylko weszła do cywilnego użytku i przebrnąłem przez prawie wszystkie systemy hardware i software :)
Lubię w systemie grzebać, ustawiać i zagnieżdżać się w opcje zaawansowane. Tak, zapewniam że miałem wszystko dobrze ustawione :)
Ostatnio edytowano Śr, 15 sie 2012 19:59 przez beetle-m, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Unikajmy pełnego cytowania postu poprzedzającego naszą odpowiedź. Cytat usunięty.
jarekpiotrowicz
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 13 lut 2012 16:13
Lokalizacja: Tarnów

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 sie 2012 19:12

jarekpiotrowicz napisał(a):Wcześniej używałem nawigacji ... Automapy. Uważam, że te produkty są o niebo lepsze niż Garmin.

Ciekawe, bowiem AutoMapa ma na Europę mapy od tego samego dostawcy co Garmin (Navteq) więc i błędy - np. związane z tym na co narzekałeś tzn. z ulicami jednokierunkowymi w Hiszpanii czy Portugalii też będą te same :wink: http://www.automapa.pl/?PEI=46923&lng=PL

EDIT:
jarekpiotrowicz napisał(a):Wcześniej używałem nawigacji (chronologicznie): Destinatora, ...

Destinator zresztą też ma mapy Navteqa :wink: http://www.destinator.com/ProductInfo.html
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez wojtek » Śr, 15 sie 2012 19:24

Zazwyczaj przyczyna takich zachowań nawigacji to zwykła niewiedza z zakresu obsługi i ustawianie parametrów pracy na wzór i podobieństwo użytkowanych uprzednio zabawek.
Garmin ma swoje zwyczaje (często nazewnictwo wprowadza użytkownika w spore zakłopotanie) i trzeba je poznać i polubić lub zmienić urządzenie ;)
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez Mariusz65 » Śr, 15 sie 2012 19:32

Lub nie kupować nowej nawigacji na jeden dzień przed wyjazdem ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 sie 2012 19:36

wojtek napisał(a):... ustawianie parametrów pracy ...

W zasadzie jeżeli chodzi o ulice z zakazem wjazdu ustawienia nie powinny mieć wpływu na jakość kalkulowanych tras.

Główny problem w tego typu opiniach leży raczej po stronie niejednorodnych warunków testowych.
Jeżeli mapa Navteqa na pokładzie AM czy Destinatora będzie testowana w Berlinie, a ta sama mapa na pokładzie Garmina będzie testowana np. w Portugalii wyniki nie będą, bo nie mogą być miarodajne. Mało tego, ta sama mapa w różnych regionach Hiszpanii też może dawać różne odczucia co do jej jakości.

Inna sprawa, że niewykluczone iż NAVTEQ w w wielu krajach - zwłaszcza poza "jądrem" EU jest słabszy od TeleAtlasu. Takie przynajmniej krążą opinie po sieci. Tyle, że o takim porównaniu możemy mówić w kontekście np. TomToma czy iGO, które używają map TA, a nie w kontekście AutoMapy czy Destinatora, które mają te same mapy co Garmin :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez Zachu » Śr, 15 sie 2012 19:51

Tylko co porównać w takiej "dzikiej" Serbii jak TT nie ma nic?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez jarekpiotrowicz » Śr, 15 sie 2012 20:17

No to spróbujcie wyznaczyć sobie trasę z Olomouca (CZ) do Gliwic (PL).
Garmin wyznaczy trasę tak, że z Czech do Polski nie wjedziecie, bo każe jechać autostradą, której nie ma.
A teraz zróbcie to samo w automapie: mapa.targeo.pl
Niby te same mapy, ale różnica jest.

wojtek napisał(a):Zazwyczaj przyczyna takich zachowań nawigacji to zwykła niewiedza z zakresu obsługi i ustawianie parametrów pracy na wzór i podobieństwo użytkowanych uprzednio zabawek. Garmin ma swoje zwyczaje (często nazewnictwo wprowadza użytkownika w spore zakłopotanie) i trzeba je poznać i polubić lub zmienić urządzenie ;)

Sorry, ale o jakie nazewnictwo chodzi?
Preferencje trasy = krótszy czas
Unikanie = włączone: utrudnienia, promy, drogi gruntowe, pasy specjalne

I to wszystkie ustawienia dotyczące nawigacji. Oczywiście pomijam fakt, że mam ustawioną jazdę samochodem a nie tryb pieszego.
Więc nie rozumiem "zwyczajów" Garmina, poza tymi, które spowodowały udrękę podczas nawigacji po Europie.

Mariusz65 napisał(a):Lub nie kupować nowej nawigacji na jeden dzień przed wyjazdem ;-)

Garmina kupiłem w lutym, ale w lutym zazwyczaj nie jeździ się na wakacje, więc krótkie trasy na zakupy nie były miarodajne. Dopiero ten wyjazd nakreślił mi możliwości tego urządzenia.
jarekpiotrowicz
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pn, 13 lut 2012 16:13
Lokalizacja: Tarnów

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez Artur » Śr, 15 sie 2012 20:19

GPS Maniak napisał(a):AutoMapa ma na Europę mapy od tego samego dostawcy co Garmin (Navteq) więc i błędy - np. związane z tym na co narzekałeś tzn. z ulicami jednokierunkowymi w Hiszpanii czy Portugalii też będą te same :wink:

A nie. Wróciłem właśnie z bałkanów gdzie testowałem n2495 z CN2013.10 i ostatnią automapę. CNE ma mapy wyraźnie starsze niż AM (widać na nowo budowanych drogach choć do Constancy na obu jechałem "po polu" "przejezdną" jedną nitką autostrady). AM na mapach navteq ma idiotyczne błędy na "ślimakach" - nie dałoby się jechać na słuch bez patrzenia na mapę i drogowskazy. Otóż bardzo często na skrzyżowaniu 90 stopni typu "koniczynka" + szybka rampa dla prawoskrętu AM dla zjazdu w lewo kazała jechać w szybką rampę w prawo a potem "ostro w lewo" :shock: gdy CNE pokazywał prawidłowo. Okazuje się, że dane mapowe są chyba jednak poważniej niż myślimy przetwarzane przez poszczególnych dystrybutorów...
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez Artur » Śr, 15 sie 2012 20:22

jarekpiotrowicz napisał(a):Unikanie = włączone: utrudnienia, promy, drogi gruntowe, pasy specjalne

search.php?keywords=pasy+specjalne&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez popej » Śr, 15 sie 2012 20:34

jarekpiotrowicz napisał(a):No to spróbujcie wyznaczyć sobie trasę z Olomouca (CZ) do Gliwic (PL).
Garmin wyznaczy trasę tak, że z Czech do Polski nie wjedziecie, bo każe jechać autostradą, której nie ma.
A teraz zróbcie to samo w automapie: mapa.targeo.pl
Niby te same mapy, ale różnica jest.

Lechu napisał "mapa na Europę", w domyśle - poza Polską. W Polsce Automapa nie korzysta z Navteka, ale z własnych danych mapowych. Gdybyś w Polsce użył UMP czy PL Topo, to nie poprowadziłyby po autostradzie w budowie.

Ciekawsze byłyby przykłady błędnych tras z Hiszpanii czy Portugalii. Moglibyśmy zweryfikować problem.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez beetle-m » Śr, 15 sie 2012 20:39

jarekpiotrowicz napisał(a):Unikanie = włączone: utrudnienia, promy, drogi gruntowe, pasy specjalne

Utrudnienia:
:arrow: viewtopic.php?p=103846#p103846
:arrow: viewtopic.php?p=94343#p94343

Pasy specjalne:
:arrow: viewtopic.php?p=146264#p146264
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 sie 2012 20:42

jarekpiotrowicz napisał(a):No to spróbujcie wyznaczyć sobie trasę z Olomouca (CZ) do Gliwic (PL). ... Niby te same mapy, ale różnica jest.

Te same? :shock: Widać że lubisz dyskutować sam ze sobą, :wink: bowiem ja nie pisałem że AM używa w Polsce tych samych map co Garmin. Pisałem że używa tych samych map w Europie - w kontekście Twojego narzekania na garminowską mapę NAVTEQa w Hiszpanii i Portugalii.

GPS Maniak napisał(a):Ciekawe, bowiem AutoMapa ma na Europę mapy od tego samego dostawcy co Garmin (Navteq) więc i błędy - np. związane z tym na co narzekałeś tzn. z ulicami jednokierunkowymi w Hiszpanii czy Portugalii też będą te same
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Nuvi 1490LMT - test długodystansowy :(

Postprzez Marko » Śr, 15 sie 2012 20:54

To, ze CNE prowadzi po wezlach w budowie wiadomo od dawna i nie trzeba do tego testow dlugodystansowych.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości