Zegarek outdoorowy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MaciekP » Śr, 15 lip 2015 12:13

Kupiłem kolejna zabawkę, czyli POLAR M400. Epix nie nadaje sie do całodobowego noszenia. Jest za duzy, za ciezki, za drogi, po prostu to specjalizowane urzadzenie.
Polar M400 jest czterokrotnie tanszy. Jest "wygrzany", wiele, podobnie jak Garmin, zmian firmware. Obecnie 1.6.4 a w srodku był 1.2.4.
Polar jest doskonałym urzadzeniem fitness ze sledziem aktywnosci, dobrym zapisem sekundowym tracka, swietna kastomizacja poprzez FLOW przeglądarkowy na PC/MAC., stabilnoscia, doskonałym ekranem i bardzo dobrym oprogramowanie FLOW na PC/MAc i IOS/Android. Akumulator trzyma ok 8 godzin w zapisie tracka i z opaska tetna lub ok miesiaca bez GPS,ale za to ze sledzeniem aktywnosci. Oczywiscie ma bluetooth, powiadomienia z telefonu, synchronizację itp i....zwykle gniazdo microUSB od spodu.

Postanowiłem porównać zapis tracka Epixa w FW 2.50, zapisem sekundowym, tylko GPS i Polara M400, FW 1.6.4, zapisem sekundowym i czipsetem GPS no-name, ktory na poczatku był bardzo zawodny co ma swoje odzwierciedlenie w testach internetowych.
http://fellrnr.com/wiki/GPS_Accuracy

Dałem sie porzadnie zafiksowac zegarkom, załozyłem je na te samą rękę i wyruszyłem w stałą 3.3km trase z dokładnością powrotu nie gorszą niż 1m, poza pętlą na końcu trasy.

Okazało się, ze ilośc punktów zapisanych jest praktycznie identyczna ok 2000 i wskazania statystyczne tez bardzo podobne. O niebo lepiej widać wszystkie dane na ekranie Polara, choc bez mapy. Jest namiastka nawigacji w postaci wskazania strzałką kierunku punktu startowego. To nie EPIX, ale nie ma takich aspiracji.

Co do dokładności rysowania, to możecie sami sprawdzić. Dla mnie Polar jest NIECO lepszy, choć właściwie zapis jest niezwykle podobny i niezły.

Polar kosztuje 513zł (znany nam zaprzyjażniony sklep). Epix 2200zł.

PorownaniePOLAR_EPIX.gpx
(1.17 MiB) Pobrane 513 razy


Czasem dobrze wyjśc poza Garmina. Jest świat poza nim! 8)
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Śr, 15 lip 2015 14:18

Coz wczoraj bieglem maly kawalek jakies 5km z wlascicielem m400 i na oko slad z niego jest gorszy. Jednak jedno porownanie to nie porownanie.. PolarFlow ma sie nijak do swietnego softu Polara jakim byl Polar pro trainer 5. Jest ttoche lepszy niz za czasow kiedy rozwazalem v800 ale nadal slaby.
Epixa nosze na codzien, ba nawet spie z nim i dla mnie mino rozmiaru jest wygodniejszy niz fenix2. Ostatnio bardzo aktywnie uzywam powiadomien i 7 godzin treningow daje mi tydzien zycia baterii przy 24/7 BT i monitoerze aktywnosci/snu. W zasadzie uzywam wszystkich dostepnych ficzerow ktore ma procz plywania w basenie bo takowego nie mam pod reka. A i pomiaru mocy przy jezdzie rowerem bo jeszcze nienposiadam.. No i jak ogladalem ekran m400 to nie wiem w ktorym miejscu jest lepszy. Tylko w kontrascie, ktory epix ma i tak na akceptowalnym poziomie.

edit. Jak sie czyta watek wlascicieli m400 na bieganie.pl to rozne fajne kwiatki wychodza. Oczywiscie garminy maja ich tez coniemiara. Choc mnie jakos omijaja :)
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MaciekP » Śr, 15 lip 2015 14:27

Jest lepiej widoczny noca, bardziej kontrastowy...przy zastanym swietle miasta
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez GPS Maniak » Śr, 15 lip 2015 14:30

Trochę o finansach ... z punktu widzenia turysty :D
MaciekP napisał(a):Polar kosztuje 513zł (znany nam zaprzyjażniony sklep). Epix 2200zł.

No tak, ale to przecież to zupełnie różne urządzenia, o zupełnie różnych możliwościach. Jak już, to należałoby chyba porównać cenę tego Polara do jakiegoś FORERUNNER'a.

Nie zmienia to faktu, że i w mojej ocenie EPIX jest zbyt drogi. Jego cena nie powinna przekraczać ceny dobrego ręczniaka. Wówczas byłaby to sensowna propozycja nie tylko dla klientów ze sportowym zacięciem, ale także dla tych, którzy uprawiając turystykę, nie są fanami przeglądania mapy na ekraniku GPSa, więc mogliby potraktować EPIXa tak jak ja: jako mobilny dodatek do tableta/smartphona. Przy obecnej cenie takie podejście do zagadnienia nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Lepiej kupić ETREXa, albo i dwa :wink: No ale tak to jest gdy sensownej konkurencji brak. A naprawdę brak. Nawet moja Motka (też w miarę tania: 700,- ), która dla osób nieznających jej z autopsji może wydawać się (z Locusem) bardzo ciekawym rozwiązaniem do turystyki, w takim zastosowaniu (turystyka) wymięka totalnie przy EPIXie. Oczywiście - wracając do pierwszej myśli - cena "wyłącznie dla maniaków" powoduje, że mimo braku konkurencji trudno polecać zakup EPIXa w celach turystycznych komu innemu jak ... maniakom właśnie :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MikeSpy » Śr, 15 lip 2015 14:52

Moim tez zdaniem epix jest przeszacowany. A M400 jest dobrym sprzetem w swojej cenie. Jak komus wystarczaja ficzery ktore posiada to dobry, bo jedyny ;) , wybor :)

Btw dla mnie np plus widocznosci w swietle miasta nie przemawia bo malo biegam po miescie :) ale juz brak wibracji dyskwalifikuje.
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez MaciekP » Śr, 15 lip 2015 15:07

M400 wypelnia swietnie lukę. Jest lzejszy i mniejszy nieco niz V800ka Polara i jest po prostu swietnym stymulatorem ruchu i niezlym zapisem aktywnosci. Lubie EPIXA, ale jest to taki trochę kolejny "specyficzny" przez nawiązanie do 276C. Epix jest brzydki, nieporeczny, unikalny...i bardzo przydatny jak pokazała Islandia.

Jestem zaskoczony jak M400 jest fajny, ale Polar robi tylko kilka produktow a Garmin dziesiatki, wiec moze lepiej sie przygotowac do wprowadzenia nowego produktu.
Polar ma dobra polityke firmware'owa i INFORMUJE co i kiedy będzie zmieniał w firmware. :!:

M400 nie jest urzadzeniem turystycznym, wiec porownanie do Epixa nie jest uprawnione, ale skoro jeden i drugi ma wbudowany GPS i zapis tracka, warto było dla fun'u porównać co potrafią.

Powiedzmy, że jest to urządzenie kondycyjnie przygotowujące do wyprawy z Epixem :-)

No i słynny DCRAINMAKER:

http://www.dcrainmaker.com/2014/11/winter-gadget-recommendations.html

Running – Moderate/Mid-Range: Polar M400

This is the first time in years that Garmin has lost the coveted best mid-range running watch to another company. It was held last year by the FR220, but with the Polar M400 being far cheaper than the FR220, and having more flexibility, and more features – it was an easy choice.

The FR220 sits at $249, whereas the M400 is $179. Both have good running features, but only the M400 also includes a daily activity tracker for measuring steps when not in a workout, and sleep metrics at night. The M400 also supports a slew of sport modes that you can fully customize, and they’ve got footpod support planned for the next month or so – rounding out treadmill use. Like the Garmin it can upload via your mobile phone to Polar Flow, their training log site. The site recently announced 3rd party compatibility options, and a number of major 3rd party sites are already working on connectivity to Polar.

Ultimately though, the price is the biggest ticket here as to why it’s the winner. At $70 cheaper, it’s a no-brainer.


image.jpg


image.jpg


Polar ma jakby odblaskowy ekran. Potrzeba minimalnej ilości świata, zeby było widać co jest na ekranie:
image.jpg
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez MaciekP » Cz, 16 lip 2015 8:52

okazuje się, że "no-name" chipset GPS w M400 to nie taki no-name:
https://en.wikipedia.org/wiki/U-blox

http://www.u-blox.com/en/gps-modules/pvt-modules.html

Wczoraj zrobiłem kolejną pętlę sprawdzając powtarzalność i wyszła doskonale, poza małym wybrzuszeniem, które było przejsciem niespodziewanym na drugą strone ulicy na oglądanie wystawionego do wyrzucenia starocia.

PolarM400.gpx
(131.55 KiB) Pobrane 444 razy


Zrzut ekranu 2015-07-16 o 09.51.46.png
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez MaciekP » Cz, 16 lip 2015 9:42

polarslabeoswietlenie.jpg


Widoczność ekranu w słabym oświetleniu...
Nie wydaje się, że Epix jest trochę przeskalowany?
Bynajmniej nie mam filigranowego przedramienia/ nadgarstka :P
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez MaciekP » Cz, 16 lip 2015 10:53

chyba znalazłem pierwszą wadę M400 - złącze danych micro USB.
Kąpię sie z nim i znalazłem wilgoc pod gumową wtyczką. Pono jednak to bardziej "water resistant" niz "waterproof". Po wielu miesiącach pono padają te złacza. Trzeba to monitorować....
Na szczęscie gwarancja jest dłuższa...

EDIT:

Okazuje się, że słącze micro USB jest wodoszczelne i zalecją nawet wyjmowanie gumki i wkladanie zegarka z otwartym portem pod strumien wody.
Problem jest slona woda i pot, stad zalecenia co do płukania zegarka z otwartym portem.
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez GPS Maniak » N, 19 lip 2015 14:21

W Bieszczadach nie miałem ze sobą Motki. Dzisiaj - już w Poznaniu - wybrałem się nad Maltę zabierając obie zabawki. Nie interesowały mnie ślady lecz działanie licznika dystansu.

W przypadku Motki sprawa jest prosta. Używam Locusa, a tam licznik to po prostu długość śladu, którego parametry zależą od ustawień. W moim przypadku jest to ustawienie: "Nie zapisuj gdy odległość mniejsza niż 20m". Zaletą takiego ustawienia jest to, że - podczas postoju - "pływanie" w zasadzie nie ma żadnego wpływu na licznik. Wadą jest oczywiście zbytnie wygładzenie śladu już podczas wędrówki. Szczególnie przy zakosach.
W przypadku Garmina niezbadane są tajemnice liczników komputera podróży :D Nie wiemy jakie algorytmy stosuje Garmin, wiemy natomiast - przynajmniej tak to wygląda w przypadku znanych mi ręczniaków - że ślad sobie, a liczniki sobie.

Porównanie dystansu na obu zegarkach dało wyniki jakich można było się spodziewać i jest podobne do porównania jakie kiedyś robiłem w przypadku Motki i Oregona 600. Garmin daje wyższe wskazania, ale pomijając dystans łapany przez Garmina "na postoju", różnice wyrażone w % nie są porażające.

Fotka 1. Spacer z domu nad Maltę. Garmin: 4,0 (4.02), Motka: 3,9 km.

zal-1.jpg


Fotka 2. Po 25 minutach siedzenia "pod parasolem". Nie wyłączałem aktywności w garminowskim EPIXie ani zapisu śladu w Motce. Siedzieliśmy na otwartej przestrzeni, a mimo to EPIX - tradycyjnie jak to Garmin - nabił w liczniku 100m. Dystans w Motce, bazujący na śladzie: bz.

zal-2.jpg

Fotka 3. Powrót do domu. Nieco krótszą trasą. Więcej wywijasów i nieco gorsze warunki pracy GPS. Garmin odskoczył o kolejne 100m.

zal-3.jpg


W sumie pomijając 100m nabite przez EPIXa podczas postoju, różnica wynosi 0,2 km, a zatem ok. 3%. Ze względu na specyficzny, nieco uproszczony zapis śladu w Locusie Motki zakładam, że to raczej EPIX pokazuje bardziej wiarygodne wyniki :) Niestety jest też druga strona medalu. W przypadku EPIXa, tak jak też w przypadku znanych mi ręczniaków Garmina, ważne jest by w trudniejszych warunkach terenowych tzn. tam gdzie występuje znaczne "pływanie sygnału", wyłączać aktywność podczas nieco dłuższych "popasów".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez MikeSpy » N, 26 lip 2015 17:50

Albo funkcja autopauzy. Ale to tylko na rowerze uzywam, nie wiem jak pieszo.
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez GPS Maniak » N, 26 lip 2015 20:30

Prawdę powiedziawszy, po negatywnych doświadczeniach z autopauzą w Oregonie 6xx, gdzie w przypadku piechura takiego jak ja (prędkości spacerowe) nie następuje samoczynny start, jakoś nie znalazłem jeszcze veny, by sprawdzić jak to działa w Epixie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez serekmedia » Pn, 27 lip 2015 8:18

W f3 autopauza jest do kitu. Często nie wznawiała się rejestracja trasy, mimo że gps pokazywał prędkość i zmieniał pozycję. Potrafił też rzucić pozycję po autopauzie.
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez MikeSpy » Pn, 27 lip 2015 11:39

W takim razie nawet nie będe próbował :)

Takie pytanie dodatkowe ktore nie wiem gdzie zadac. Mapka Topo 100 pokazuje mi zbiorniki wodne na zielono i ok pogodzilem sie z tym ze epix zle czyta rozne ustawienia ale ostatnio zauwazylem ze w miejscowosci obok rzeka jest jednak na niebiesko! Czyli czesc rzeki jest na niebiesko a czesc na zielono

https://www.dropbox.com/s/je511onpa41rp ... 4.JPG?dl=0

Gdzies moge to samodzielnie poprawic? :)
MikeSpy
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Śr, 15 paź 2014 6:43

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez GPS Maniak » Pn, 27 lip 2015 12:36

Sam nie wiem :wink: Rzucę okiem na plik TYP, wówczas dam odpowiedź.

EDIT:
OK. Okazuje się, że na niektórych arkuszach "niebieskie" jest malowane obiektem 0x44, który nie jest zdefiniowany w pliku TYP i ten wyświetla się na niebiesko. Na innych arkuszach ":niebieskie" to obiekt 0x45, zdefiniowany w pliku TYP, ale w taki sposób że obiekty wyświetlają się na zielono. Dzieje się tak, ponieważ EPIX wyświetla obszary zdefiniowane jako bitmapy w negatywie (polecam tę uwagę tym, którzy ewentualnie będą przerabiali skórki dla UMPa) :!: , a podkład ("papier") dla obiektu 0x45 jest zielony :wink: :mrgreen:

Można - w obiekcie 0x45:
* zamienić "papier" z "farbą"
* zdefiniować ten obiekt jako "nie bitmapę"
* można też - na wzór obiektu 0x44 - usunąć definicję 0x45 z pliku TYP.
Każde rozwiązanie powinno dać prawidłowy wynik. Polecam ostatnie. Wówczas zarówno obiekt 0x44 jak też 0x45 powinny - jak się wydaje - wyglądać tak samo.

zal-1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości