Zegarek outdoorowy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » So, 09 lis 2013 12:12

Rozważam zakup za ok. pół roku, na okrągłe urodziny zegarek z GPS będzie jak znalazł :-)
Tylko, że przywiązuję się do zegarków, bo swój obecny mam od komunii, więc już prawie... o zgrozo(!) 30 lat ;-)
Czy żywotność Fenixa (i baterii) będzie tożsama? Oto jest pytanie...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez Pietern » N, 10 lis 2013 11:34

Łoj...
Na pewno nie.
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » Wt, 04 mar 2014 15:01

@Marko

Dowiedziałeś się może jaka jest trwałość tego akumulatorka? (w Casio G-Shockach Riseman też są akumulatorki ładowane ogniwem i wytrzymują tylko ok 3 lat. W telefonach kom też baterie wytrzymują gdzieś tyle.) W instrukcji do Sunto Ambit2 jest napisane:

"UWAGA: Pojemność akumulatorów zmniejsza się wraz z upływem czasu.
UWAGA: W razie nadmiernego spadku pojemności, spowodowanego wadą
akumulatora, gwarancja firmy Suunto obowiązuje przez 1 rok lub przez 300 cykli
ładowania, zależnie od tego, który warunek zostanie spełniony wcześniej."

Jeżeli Garmin ma podobnie to jak k łatwo policzyć jest to rok działania na jednym aku. a później wymiana. Jak dla sprzętów za dwa tysie dokładanie co rok do niego na akumulator (jakieś $150) którego samemu nie można wymienić zdecydowanie odstrasza!

Pytam bo mi wysiada mój zegarek i się zastanawiam czy celować w Sunto (jakieś Core jest już po niecałego tysiaka ) czy może rozważyć Fenixa... tylko ta żywotność akumulatora mnie przeraża (jak ma mi to wszystko przestać działać nawet za 2-3 lata to nie ma sensu wydawać tyyyle kasy na coś co się używa w sumie przecież nie codziennie). GPS mi w zegarku nie jest potrzebny ale zależy mi na jego wytrzymałości, dokładności (wysokościomierza przede wszytkim) i trwałości (bo jak dla mnie całkiem spory wydatek, więc wolał bym żeby był raz a na długo...)
Kiedyś jeszcze były Cyclosporta Alpiny ale widzę, że już ich nie ma...
Wiadomo, że zegarek terenowy powinien być wytrzymały na warunki (wodoszczelny) i mieć dobrej jakości czujniki (więc Canyony raczej wykluczam).
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Zegarek outdoorowy

Postprzez Marko » Wt, 04 mar 2014 16:12

RyszardS napisał(a):@Marko
Dowiedziałeś się może jaka jest trwałość tego akumulatorka?

Niestety nie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez septimus19 » Śr, 05 mar 2014 6:08

Suunto, w Ambit2 w pierwszym roku wymienia baterie bez zadnych kosztow, a pozniej kosztuje to ok. 40 euro z wysylka. nawet przy czestym uzywaniu bateria wytrzyma około 5 lat.
Mam obecnie możliwość porównania obu zegarków,trudno mi wskazać zdecydowanego fawortyta z mojego punktu widzenia i moich potrzeb. Suunto jest lepiej dopracowane ,tu podam przykład -FusedAlti kalibracja wysokościomierza działa lepiej i precyzyjniej .Fenix kalibruje się szybciej i przekłamuje. Wznios/spadek w Suunto działa precyzyjnie w Fenixie fatalnie. Itp.
http://youtu.be/KSkgr4RLjN0
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » So, 08 mar 2014 11:26

Nie wiem jak w Ambicie ale w Core jak na razie największym zauważonym przeze mnie jego niedociągnięciem wydaje się być podświetlenie. Nie dosyć że Suunto stosuje podświetlenie odwrotne to jeszcze jest kolorowe i słabe. Najgorzej jest jak jest szaro... czyli za mało światła żeby zobaczyć coś bez podświetlenia a podświetlenie jest za słabe żeby było widoczne w nie całkowitej ciemności. Literki/cyferki są też bardo niewielkie (cienka czcionka) i w związku z tym to odwrotne podświetlenie powoduje spore trudności w odczytaniu czegokolwiek poza tymi największymi wyświetlanymi napisami (czyli cyframi godziny lub wysokości). Jeśli w Ambicie podświetlenie działa podobnie to dane GPSowe (ślad, punkty) w ciemności mogą być kiepsko widoczne.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Garmin fenix

Postprzez meridian » Pn, 10 mar 2014 10:25

RyszardS napisał(a):podejrzewam, że ani do zegarków Suunto (Ambit) ani Garmin nie dopuszcza wymiany akumulatorka przez zegarmistrza (po prostu nawet takich akumulatorków zegarmistrzowie nie posiadają).

Mało prawdopodobne, że akumulatory do zegarków to produkcja dedykowana tylko to tych zastosowań,
zapewne są jeszcze gdzieś stosowane, mając wymiary i parametry można poszukać, można sprawdzić akumulatory w zestawach ( baterrypack),
taki zestaw to dwa lub trzy akumulatory zapakowane w folię. Przykład akumulatorów pastylkowych http://multisort.pl/products/Z-wyprowad ... der&or=asc
nie mówię, że te będą odpowiednie do zegarka, ale warto poszukać.

http://www.gamma.pl/katalog/baterie-i-a ... mitstart=0
Na tej stronie jest nie jasny opis zakładka Akumulatory > Pastylkowe a na stronie szczegółowej opis jest jako bateria.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Pn, 10 mar 2014 13:11

RyszardS napisał(a):@...więc kupiłem Suunto Core gdyż skoro ma on głębokościomierz to prawdopodobnie będzie szczelny. No i wygląd oraz wielkość Core....

Mi z kolei po głowie chodzi Timex...
Najwięcej przemawia za Trail Mate, ale decyzja dopiero zapadnie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » Pn, 10 mar 2014 13:23

A można wiedzieć - tak z czystej ciekawości - co przemawia? Cena czy jeszcze jakieś inne argumenty?
Dla mnie raczej odpada bo nie ma barometru/wysokościomierza więc pewnie dlatego go nie brałem pod uwagę?!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Garmin fenix

Postprzez Marko » Wt, 11 mar 2014 18:55

RyszardS napisał(a):Dla mnie raczej odpada bo nie ma barometru/wysokościomierza więc pewnie dlatego go nie brałem pod uwagę?!

Rzeczywiście, odpada.

Suunto Core prezentuje się rewelacyjnie.
Gdzie kupowałeś i jak oceniasz teraz ten zegarek?

Spośród wszystkich danych, najbardziej cennymi będą dla mnie te dotyczące wysokości i temperatury.
Co do wysokości, to z uwagi na felerny komputer eTrexa, zwłaszcza sumy wzniosów i spadków będą cenną informacją. Jak oceniasz Core pod tym kątem? (tzn. czy sumy zgadzają Ci się "mniej więcej" z realnymi i jak bilansują Ci się na zamkniętej pętli? Czy zależy to od kalibracji wysokościomierza, czy też jest niezależne?
Co do temperatury, to Tempe powędrował do jednego z Maniaków, więc pora doposażyć się w jakiś termometr.

W odwodzie są mniej prestiżowe, ale chyba wciąż przyzwoite Silvy, Tech40, Crivity tudzież Canyony.
BTW, jak oceniacie te w/w niskobudżetowe zegarki pod kątem wskazań? Czy zliczają wniosy/spadki i jak to współgra z rzeczywistością?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » Wt, 11 mar 2014 20:06

Trochę mi zajęło zanim wybrałem Core... i nie ukrywam, że się łamałem bo jednak trochę kosztuje... ale po tygodniu użytkowania wydaje się całkiem niezły. Zobaczymy co będę o nim myślał za rok albo dwa... Wcześniej miałem Origo Traverse Peak OC-023 http://www.origoworld.com/ a znajoma ma Canyona. Jeśli chodzi o Canyona to w ogóle nie jest za dobry w mojej ocenie... niby ma sporo czujników i funkcji ale jakość zegarka jest raczej słaba (po roku właściwie sporadycznego używania urwał się przycisk), zegarek jest ciężki i mało intuicyjny. Baterie żeby wymienić trzeba go rozkręcić... Wskazania też jakoś na mnie nie zrobiły wybitnie dobrego wrażenia w porównaniu z Origo które posiadałem. Wiem, że bym go nie kupił choć mogłem za mile więc miałbym go praktycznie prawie za darmo. Jeśli masz mile to obecnie sprzedają Canyony jako nagrody (zamawiać można też przez internet).
Jeżeli chodzi o Origo to był zegarek który kiedyś był chyba całkiem niezły (miałem go chyba z 10 lat - nie wiem dokładnie bo paragon wypłowiał :? ale kiedyś w HiMountain kosztował 499zł więc do tanich nie należał). Odczyty miał przyzwoite choć myślę że nie aż tak dokładne jak te z Suunto (trudno mi to porównać bo obecnie nie działa ale potrafił się jednak mylić). Na pewno miał lepiej rozwiązane podświetlenie (było na nim wszystko dobrze widać) i miał ciekawie rozwiązane przyciski (profilowany kształt a przyciski naciskane pod kątem a nie prostopadle - za to w Core jest blokada przycisków). Niestety wodoszczelny on nie był (parował a do zanurzenia to w ogóle cię nie nadawał) więc postanowiłem że następny ma być wodoszczelny!
Jeśli chodzi o Suunto Core najpierw ewidentna jego wada jak dla mnie... kiepskie podświetlenie (podświetlane cienkie literki i to w turkusowym kolorze - inne wersje mogą mieć chyba inne kolory podświetlenia). Co do czujników... podobno są najlepsze z tych montowanych w zegarkach (nawet jeśli to marketing to w porównaniu do tych zegarków co widziałem jest to prawdą więc znalezienie dokładniejszych zegarków może nie być łatwe).
Jeśli chodzi o wysokościomierz to jest w Vectorze korygowany termometrem a w Core nie wiadomo (nic o tym nie pisało). Jest za to ciekawie zrobiony automat przełączający się z wysokościomierza na barometr i odwrotnie jak wykryty zostanie nagły ruch w górę lub w dół (tego dla odmiany nie ma Vector). Sam zegarek testowałem na automacie nosząc do pracy rano wyjście z domu dojazd do pracy siedzenie w pracy i powrót... wskazania nie zgadzały się po całym dniu na zamknięciu o ok 5m ale możliwe że to efekt automatu (automat przełącza na wysokościomierz jeśli zaobserwuje ruch 5m w ciągu 3 min a jeśli go nie rejestruje przez 12min przełącza na barometr). Być może przełączając ręcznie będzie dokładniej... ale może też tak być że po prostu samo ciśnienie (pogoda) się trochę w czasie mojego ruchu zmieniła Wysokościomierz jest barometryczny a więc żeby pokazywał właściwe wartości powinien być skalibrowany ale jak się go nie skalibruje to pokaże poprawnie sumy podejść i wszystkie dane z tym związane ale będzie to po prostu przesunięte (wyjątek stanowi głębokościomierz - tu trzeba zresetować/zatrzymać loga przed zanurzeniem bo wartości mogą być mocno błędne - tego akurat jeszcze nie sprawdzałem ale tak w instrukcji pisze więc pewnie tak jest). Co do pamięci... Core ma 10 pamięci rejestrujących dane (Vector chyba mniej). Można dane z pamięci przeglądać w formie przesuwającego się w czasie profilu wysokości lub wykresu ciśnienia. Jest też pokazywana łączna suma podejść i spadków dla każdego loga, łączny czas podejść i zejść oraz średnia prędkość wznoszenia i opadania. Termometr nie ma kompensacji temperatury (jak np Casio Rieseman) więc żeby mieć w miarę dokładny odczyt trzeba zegarek zdjąć z ręki.
Jeśli chodzi o wersje Suunto... to jest tańszy Vector (X-Lander to Vector w stalowej kopercie) i nieco droższy Core. Niektóre funkcje niestety są trochę inne (oficialnie Core to następca Vectora) więc trudno stwierdzić który z nich (Vector czy Core) jest bezwzględnie lepszy. Vector ma mniej dokładny wysokościomierz gdyż zaokrągla pomiary do 5m a Core do 1m. Jeśli chodzi o różnice w samych wersjach Core to wszystkie maja te same funkcje a różnią się tylko kopertami (dlatego też nie rozumiem czemu ich ceny są taaak różne). Ja kupiłem wersję Lava Red bo jest oszczędna w stylistyce (brak tarczy z numerkami i design nie rzucający się w oczy). Chciałem też wersję z ciemnymi napisami na jasnym tle bo jest to lepiej widoczne w ostrym słońcu. Jeśli chodzi o ceny i sklepy to nie wiem czy nie jest to reklama zakazana na Garniaku... najwyżej mod wytnie ;) w http://www.suunto.com/pl-PL/ jest po 830 z przesyłką, ja kupiłem w http://www.zegarownia.pl za 820 z przesyłką (trzeba do nich napisać bo na stronie jest w cenie 919zł). Jak na razie po tygodniu używania uważam że nic lepszego za te pieniądze i tak bym nie kupił a te trochę tańsze zegarki są loterią... może się sprawdzą a może nie?! Szkoda ryzykować i kupować za dwa lata po raz kolejny... wolę rzeczy pewne niż co chwile nowe!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Garmin fenix

Postprzez AutoMichu » Śr, 12 mar 2014 0:34

Od roku też mam Core i jestem bardzo zadowolony. Dużo przydatnych funkcji. Wysokościomierz na poziomie morza wskazuje prawidłowo, na 5000m pokazywał 200m mniej. Bardzo przydatne godziny wschodu i zachodu słońca.
Wybrałem wersję All Black i tego żałuję. Białe cyfry na czarnym tle są mało czytelne.
Oregon 650, GPSmap 60CSx
AutoMichu
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 31 sty 2011 20:30

Re: Garmin fenix

Postprzez soko » Śr, 12 mar 2014 7:18

Od zawsze byłem nauczony, że jasne cyferki na czarnym cyferblacie - to "wersja nocna". Bo podświetlenie zegarka nie daje oślepienia użytkownika tłem, a tylko widać cyferki. Siłe podświetlenia można też zazwyczaj regulować. Dodatkowo kombinuje się z kolorem zielonym, lub fioletowym podświetlenia. Kupujesz więc wersję na dany typ aktywnosci.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Garmin fenix

Postprzez RyszardS » Śr, 12 mar 2014 8:28

@Soko,
ale te Core co mają czarne cyferki na białym tle mają podświetlanie też tylko cyferek. A że niektóre cyferki są dosyć małe i cienkie to kiepsko je widać jako turkusowe (zielono-niebieskie) w ciemności - na tym polega problem z podświetlaniem w Core.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez septimus19 » Śr, 12 mar 2014 9:13

W Suunto Ambit2 można odwrócić kolory wyświetlacza, aby odcienie jasne były ciemne i odwrotnie.Można tez zwiększyć lub zmniejszyć kontrast wyświetlacza.
Dla mnie dużym problemem jest brak programu mapowego na PC dla Ambita ,tutaj Fenix górą :)
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości