Zegarek outdoorowy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez Marko » So, 15 mar 2014 3:21

@Alf
SmartWatch? To raczej "odpustowa zabawka" niż outdoorowy zegarek.
@RyszardS
Te sygnały o zawodności zegarków outdoorowych nieco niepokoją... Wydać kika stów na zegarek, który na co dzień jest mało elegancki, a na wyprawie ma tendencję do psucia się, to trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto... o ile te sygnały o zawodności są prawdą...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez RyszardS » So, 15 mar 2014 9:55

No niestety przyszło nam żyć w takich czasach... świat jednorazowego użytku! Też nad tym wielce ubolewam i strasznie mnie to wq..a że wszyscy kombinują jak by tu wyprodukować coś odpowiednio nietrwałego (nawet większym kosztem byle tylko się popsuło po okresie gwarancji), zamiast główkować nad tym jak zrobić coś co by było maksymalnie trwałe. Cóż... C'est la vie!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez Marko » N, 16 mar 2014 16:15

Gdzieś nam umknęły outdoorowe zegarki do noszenia na codzień.
Czy Koledzy mają doświadczenia z Slim line zegarków Casio?
Konkretnie chodzi o modele Pathfinder PRW 1300 oraz PRW 2000 w wersji ze zwykłymi paskami oraz w wersji "T" z bransoletą.
Czy warto je brać pod uwagę do outdooru i na codzień?

P.S. Specyfikacja przedstawia się ciekawie. Grubość koperty to ok. 11 mm (4-5 mm mniej od "standardu"), czyli mniej więcej tyle co "normalnego zegarka".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez JacekU » N, 16 mar 2014 20:34

Przez 4 lata używałem Casio PRW-1300 z paskiem z czarnego tworzywa (żywicy?), generalnie byłem bardzo zadowolony i uważam te zegarki za bardzo niezawodne urządzenia. Sprzedałem ten zegarek tylko dlatego, że skusiłem się na Suunto Ambit2. Jeśli chodzi o funkcje outdoorowe to mamy wysokościomierz barometryczny z dokładnością do 5 m, który trzeba kalibrować na początku wycieczki, jeśli chcemy mieć aktualną wysokość na wyświetlaczu. Suma wzniosów i spadków w miarę się zgadza, o ile w czasie wycieczki nie zmieni się mocno pogoda (czyli ciśnienie). Kompas jest dość dokładny, ale w praktyce, jak wiadomo, dość często trzeba go kalibrować, bo działa na niego choćby komórka trzymana w tej samej ręce czy kierownica roweru. Podstawowa kalibracja jest na szczęście dość prosta. Termometr dobrze pokazuje temperaturę, ale oczywiście tylko wtedy gdy zdejmiemy zegarek z ręki. Ciśnienie pokazywane jest jako wartość bezwględna (aktualna na danej wysokości), więc trudno to odnieść to wartości podawanych przez serwisy pogodowe, poza tym wykres ulega gwałtownym zmianom przy zmianach wysokości już od kilkudziesięciu m n.p.m. Sam zegarek jest dość wytrzymały, ale udało mi się zarysować część wykonaną ze srebrnego tworzywa. Szkiełko pozostało bez skazy. Zegarek co noc synchronizuje czas radiowo, więc jest prawie tak dokładny jak zegary atomowe. Trzeba go tylko odłożyć w odpowiednim miejscu.
JacekU
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): So, 28 lip 2012 10:54

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez septimus19 » So, 22 mar 2014 7:29

Który ma rację?
Załączniki
Ambit-Photo-2.jpg
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez serekmedia » Pn, 24 mar 2014 11:14

Pewnie ten który ma lepszą kalibrację :)

Ja jakiś czas zacząłem poszukiwania zegarka outdoor z GPS. Miał zastąpić mój 'zwykły' do codziennego użycia, a na wycieczkach zastąpić starego żółtka (pierwszy model). Dzieliłem wybór między Ambit 2 i Fenixem (i okolicami). Za Ambitem przemawiał szybciej fixujący gps, ale 100 POI to dla mnie za mało. Wadą Fenixa i rodziny opratej o pierwszy model był właśnie gps który wg opinii się długo fixuje w nowym modelu akurat tą wadę poprawili więc wybrór padł na Fenixa 2.

Swoje wycieczki opieram na rozbudowanej bazie POI (w poprzednim nie miałem map) i mapie klasycznej. GPS ma mi zarejestrować trasę (na pamiątkę) i pokazywać parametry trasy do celu i to mi wystarcza do rozłożenia sił i zapasów, zaplanowania odpoczynku itd. Obiecane 50h rejestracji to spokojny weekend z piątkiem bez zasilania, więc spoko (do etrexa musiałem nosić zapasowe bateryjki)

W codziennym użytkowaniu - nie przesadzałbym z tym "ciągłym" ładowaniem jak komórkę. W trybie zegarka fenix i ambit chodzą prawie 2 miesiące na 1 ładowaniu. Podejrzewam że ładowanie w czasie synchronizacji danych z komputerem w zupełności wystarczy - nie wydaje mi się to dużą uciążliwością.

Co do acu, no cóż jest zabudowany i tylko do serwisu fabrycznego. Myślę że na 5 lat o tym problemie zapomnę, a po 5 latach - pewnie mi się znudzi i będę szukał i tak czegoś innego :)
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez Marko » Pn, 24 mar 2014 19:07

@Serekmedia
Te 45 godz. dla Fenix 2 zapewnia interwał śladu co 60 sekund;
Przy interwale 1 sekundowym, Fenix 2 zapewnia 15-godzinną autonomię.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez serekmedia » Pn, 24 mar 2014 19:23

Tak, wiem, ale mi 1 minuta w zupełności wystarczy. Nie będę wg tego mapował, a w ruchu pieszym to wystarczające. Co innego ktoś kto biega, może potrzebuje gęściej. Na górskim szlaku czy na spływie kajakiem nie ma takich prędkości aby mi rejestracja co minutę nie wystarczyła.
serekmedia
Początkujący
 
Posty: 58
Dołączył(a): Śr, 19 mar 2014 23:37

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez Marko » Cz, 27 mar 2014 10:56

Koledzy, jaki jest maksymalny czas rejestrowania danych dla poszczególnych iterwałów w Suunto Core (np. dla 30 sekund)?
Czy takie ograniczenia są również dla innych zegarków (Fenix, Ambit?)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez septimus19 » Śr, 02 kwi 2014 11:39

@Marko
DOKŁADNOŚĆ GPS

Najlepsza — czas pracy na bateriach 16 godzin częstotliwość zapisu 1 s
Dobra — czas pracy na bateriach 24 godzin częstotliwość 10 s
OK — czas pracy na bateriach 50 godzin częstotliwość 60 s

Info od Suunto dla Ambita .
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez RyszardS » Śr, 02 kwi 2014 12:05

@Marko idź najlepiej gdzieś gdzie można Suunto Core zobaczyć i pooglądaj. Pamięć (jeden dziennik) jest stała a ilość punktów zależy od interwału (ile ich zapisać można pisze na zegarku jak się ustawia częstotliwość zapisu).
- 1s/30min
- 5s/2h
- 10s/5h
- 30s/16h
- 60s/33h
A dzienników zapisać można 10 więc w sumie nawet na kilka dni wystarczy tylko trzeba zapis w odpowiednim momencie przełączyć na kolejny dziennik.
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez Alf » N, 18 maja 2014 10:36

3G Android Watch Phone "Viper" - Telefon w zegarku z GPS:

Obrazek

OS Version: 4.0
CPU: MTK6577 Dual Core
Processor Speed (max): 1GHz
RAM: 512MB
Band: 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz, 3G: WCDMA 850/1900/2100MHz
Wi-Fi: 802.11 b/g/n
GPS
Bluetooth: Supports 4.0
Adobe Flash
Portable Wi-Fi Hotspot (3G Tethering)
Sensors: Gravity, Gyroscope, Magnetic Field, Accelerometer
Interface: USB
Mic and Speaker
Battery Size: 700mAh
Usage Time: 1.5 Hours (3G) / 2 Hours (2G)
Battery Standby: 72 Hours
5 Megapixel Camera
Video Resolution: 640x480

Display Size: 2" Inch
Display Resolution: 320x240
Touch Screen: Support Capacitive
Multi-touch: Support 1 Point

Internal Memory: 4GB
8GB Micro SD Card (The 8GB micro SD Card is already inserted and cannot be removed)

Ports: 1 SIM card slot – 1x Micro SIM (WCDM/GSM)

Main Product Dimensions: 58x40x15mm (L x W x D)
Main Product Weight: 79g

Cena: 292.60 $

http://phonewatch.es/3g_android_watch_p ... _core.html

PS: Chińczycy już 5 lat temu potrafili zmieścić w zegarku telefon z dual sim na dwie standardowe karty sim :lol:
Garmin Tactix+Tempe, Motorola Moto G + OruxMaps.
Avatar użytkownika
Alf
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pt, 14 lut 2014 14:19

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez ppludrok » So, 07 cze 2014 6:37

Koledzy a możecie porównać Suunto ambit2 i Ambit2s? Pierwotnie chciałem kupić lepszego Ambit2 no ale skoro:
Wysokość na podstawie ciśnienia szwankuje
Termometr działa po zdjęciu z ręki dopiero
A do tego jest znacznie grubszy id 2s i droższy to czy warto?
Zależy mi przede wszystkim na pomiarach wysokości. Sam gps w 2s da radę?
Zegarek w góry.
Dzięki
ppludrok
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 07 cze 2014 6:31

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez kaltam » So, 07 cze 2014 6:58

Zawsze jest tak że temperatura właściwa jest dopiero minimum po 15 min od zdjęcia zegarka z ręki (inaczej nie da się). Na szybko z praktyki wiem, że gdy zegarek mam na ręce to trzeba odjąć +-7 stopni (kontrola na szybko). Jaki chcesz pomiar wysokości jak nie na podstawie ciśnienia ??? To nie szwankuje tylko na ogół zegarek pracuje w trybie stacji barometrycznej a nie wysokościomierza bo dopiero jak się idzie w góry to się przestawia na tryb wysokościomierza i to działa bardzo dobrze. Mówię to na podstawie osobistych doświadczeń z zegarkiem suunto Observer TT. Suunto to jedna z najlepszych i najstarszych firm w tym zakresie - fakt tania nie jest.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Zegarek outdoorowy

Postprzez ppludrok » So, 07 cze 2014 7:10

No a sam gps wysokości na szlaku nie poda? Do tej pory chodziłem z etrex H teraz wzięło mnie na zegarek.

Pomiary na podstawie ciśnienia są dokładniejsze niż gps?
W sumie to ten zegarek ma być gadżetem. Ma mieć podstawowe funkcje czasowe + wysokościomierz i dodatkowo mi się podobać. Z połączenia z kompem i aplikacji nie będę korzystać.
Myślałem też o suunto x 10
Wiem, napiszecie, że kasa wydana w błoto ale paniętajcie, że to ma być gadżet :-))
ppludrok
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): So, 07 cze 2014 6:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości