O pomiarze wysokości w smartfonach

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez Ranger » So, 16 maja 2015 14:32

@Marko
Nie bardzo kapuję, co przedstawia ten track w gpsies, z jakiego urządzenia właściwie pochodzi ? Ale wynika zeń, że coś czasem jednak zapisujesz ? :-)
Natomiast co do mapnika i rejestracji w Lumii - spróbuj raz włączyć logowanie w aplikacji, to zbytnio nie przeszkadza w oglądaniu mapy ;-)
Zauważ, że Lechu używając Bravera do takiego zadania też by musiał mieć włączony na stale odbiornik, co zresztą miało miejsce w Bieszczadach
viewtopic.php?f=32&t=15148&start=100
ale niestety również nie zapisał śladu
viewtopic.php?f=32&t=15148&start=105
to też pewnie trudno będzie dziś powiedzieć, co mogło być we wzniosach i spadkach Bravera (sic) ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez Marko » So, 16 maja 2015 14:36

@Ranger
W Gpsies to nie żaden ślad, ale trasa.
Po prostu wskazałem dwa punkty i kazałem sobie wyliczyć trasę wzdłuż drogi.
Teraz kapujesz ile warte są wskazane przez Ciebie dane DEM w sieci?! :-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez Marko » So, 16 maja 2015 14:41

@Ranger
Co do porównań:
xtnt napisał(a):Przewyższenie edytor bikemap: 2777m, GPS Dakota 20: 2462m, VDO M4: 2723m, GPSies: 2680m, strava: 2421m

http://xtnt.bikestats.pl/1316111,07052015-21193-km.html
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez Ranger » So, 16 maja 2015 15:22

@Marko
Ależ proszę bez takich uogólnień i to na podstawie jednego przykładu.
Można np. wyznaczyć sobie trasę w serwisie routingowym BRoutera, to są dokładnie te same dane i model wysokościowy co używany w smartfonach
http://brouter.de/brouter-web/
Po czym wrzucić trasę (zawiera modelowe dane wysokościowe) do dowolnego serwisu wizualizacyjnego, jak np. gpsies, który pokaże ... no właśnie co ? :-)
Czy też do dowolnego urządzenia, które jest w stanie te dane modelowe połknąć.
Tylko co to ma wspólnego z tym, co urządzenia same mierzą ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez Marko » So, 16 maja 2015 16:05

@Ranger.
Śladu na ogół w ogóle nie analizuję po wycieczce, ale skoro już chcesz, to jest różnie. Niektóre serwisy wyświetlają wysokości zapisane, inne np. Bikemap.net zmieniają je i nadają punktom śladu wysokości modelu DEM (z automatu).
Mam gdzieś zapisany fragment śladu zapisanego w Lumii i eTrexie. Znajdę i porównam z czystej ciekawości.
Natomiast to co jest istotne, to nie dane zapisane, ale to co pokazuje ekran w Garminie nazwany "komputerem podróży".
Wtedy na końcu mogę oznajmić kolegom info o danych wycieczki, bez dodatkowych ceregieli. Jak napisałem wyżej: Garmin eTrex z oprogramowaniem 4.20 liczy spadki /wzniosy wiarygodnie; nie znam tak wiarygodnych aplikacji na komórki.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez GPS Maniak » So, 16 maja 2015 20:06

Widzę, że któryś z moderatorów nie wytrzymał ciśnienia i zamknął ten dość mocno offtopowy wątek. :wink: . Fakt. Trzeba go w końcu uporządkować. Odsiać ziarno od plew :D Z tym, że teraz przed 20-stym nie jestem w stanie tego zrobić.

@Marko. Ranger ma rację.
Ranger napisał(a): pewnie trudno będzie dziś powiedzieć, co mogło być we wzniosach i spadkach Bravera (sic) ;-)

Pytanie mnie o sumę wzniosów i spadków, w sytuacji gdy pisałem o tym, że tylko na jednej 4,5 godz. wycieczce miałem włączony GPS w trybie non stop, a na dodatek nie zapisałem śladu, musi pozostać bez odpowiedzi. Ale nawet gybym miał ślad, to i tak nie porównałbym tego ze śladem z Oregona, bo nie miałem ze sobą Oregona. Inna sprawa, że jak już, należałoby takie dane z Bravera porównywać raczej z danymi z Etrexa 20, bądź innego Garmina bez barometru. W końcu nie bez przyczyny - w podsumowaniu moich odczuć co do tego pancerniaka - przedstawiłem go jako alternatywę właśnie Etrexa 20, czyli odbiornika z tego samego segmentu: bez sensorów typu kompas czy barometr.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez septimus19 » N, 17 maja 2015 5:27

Robiłem pomiar wzniosów/spadków w styczniu na znanej trasie -realny wznios około 300 metrów w Samsungu Galaxy K Zoom nie ma altimetru ,aplikacja Locus- wyszły kosmiczne wartości około 900 metrów.
GPS ma jeszcze jedną wadę istotną dla rowerzysty nie nadaje sie do pomiarów pędkości o małych wartościach ,przy podjazdach stromych fałszuje nachylenie.
Rowerzyście do szczęscia :) są potrzebne dwa czujniki ciśnienia i prędkości na kole i aplikacja która to obsłuży, na smartfony takiej chyba nie ma?
Ranger miło że piszesz o HDOP i VDOP i geoidach ,człowiek może sobie poszerzyć horyzonty ale jakie to ma praktyczne zastosowanie ?
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez Ranger » N, 17 maja 2015 11:55

@septimus19
Praktyczne znaczenie parametru VDOP wiąże się ściśle z kontekstem problemu kolegi kagb :-)
Po pierwsze, w swoim pytaniu określił dokładnie co robi, czyli zbiera dane punktów i chce znać ich wysokość. I ma problem, bo nie wie co jest nie tak z pomiarami kolegi, robionymi smartfonem. Jeżeli wysokość była zmierzona odbiornikiem gps, a w przypadku smartfona to dość prawdopodobne, to do oceny jakości takiego pomiaru w sensie cyfr potrzebna jest też wiedza, jakie były warunki w których pomiar gps został wykonany. A o tym mówi VDOP.
Krótko - jeżeli VDOP rośnie to spada dokładność pomiaru wysokości gps. I z tego wiadomo, czy pomiar mógł być dobry, a z czasem nawet na ile ;-)
Sprawa druga, wysokości n.p.m. Nominalnie wysokość powinna być mierzona przez gps nad poziomem morza, ale zdarzają się urządzenia które podają wysokość nad elipsoidą i wartość korekty do geoidy. A czasem nawet nie podają :-)
U nas różnica wysokości pomiędzy geoidą a elipsoidą WGS84 to z grubsza 39m, które będą dość systematycznie widoczne jako różnica w wynikach pomiarów.
I sprawa wysokości n.p.m. na mapach rastrowych - jeżeli mapy z których korzystał mierzący punkty smartfonem zawierały model wysokościowy terenu, np. w postaci wymalowanych poziomic, to ktoś kto wykonuje pomiary i zna używane mapy może bez trudu się zorientować, czy wyniki pomiarów trafiają w model wysokościowy mapy czy nie. Właściwie niewiele wiadomo o tym, czy odbiornik został ustawiony do rodzaju używanych map.
A to wszystko raczej ma niewiele wspólnego z czujnikiem na kole ;-)
Marek wrzucił do tematu
viewtopic.php?f=2&t=12533&start=648
zestawione wyniki swojego Etrexa 30 i smartfona Lumia z przejechanej rowerem trasy. Na ile się różnią - widać z pomiarów i obrazków.
A jeżeli komuś się chce trochę bardziej wnikliwie - ślad z Lumii zawiera też pomiary gps prędkości i kursu.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez septimus19 » Wt, 19 maja 2015 4:15

@Ranger
Koło to bardzo stary wynalazek człowiek :wink: Czujnik na kole też ,pamiętam jeszcze takie fajne mechaniczne z czasów mojej młodości.

Masz racje jak VDOP rośnie to spada dokładność pomiaru GPS. GPS Status z mojego Samsunga.
Załączniki
Screenshot_2015-05-18-17-45-56[1].png
Screenshot_2015-05-18-17-46-04[1].png
Edge 705-zepsuty Oregon 550 HOLUX TwoNaw Sportiva. Fenix 1. Touring. Edge 1000 Mapy- DMU25 Geoportal CZ.INSPIRE. CykloAtlas. OSM.
septimus19
Bywalec
 
Posty: 405
Dołączył(a): Śr, 18 lut 2009 9:41

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez gavia » Wt, 19 maja 2015 8:15

ndmystko napisał(a):Szkoda czasu na kombinowanie z filtrami.


Jeszcze o tych filtrach w Locusie na urządzeniu bez barometru. Miałem ustawione Czujniki/Kalibracja/Ustawienia/Filtr Wysokości / mocny lub bardzo mocny.

Takie 2 próby.
1.Filtr Mocny - trasa ca.40 km .Na bieżąco śłedziłem przewyższenia. Locus zdecydowanie zdystansował Sigmę . Kiedy ona pokazało + ca 900 metrów w Locusie było prawie 2 razy wiecej ,coś +1800. Oczywiśćie ta podwojona wartość jest zła. Jak patrzyłem na wartość chwilowego nachylenia to czasem + 75% , +45% kompletnie bezsensowne.Wysokości chwilowej nie mam ustawionej więc trudno mi coś powoedzień ale wnioskując z nachylenia było napewno niedonre.
2.Filtr Bardzo mocny,trasa 65km - Locus nie nadąża za Sigmą ale róznica jest niewielka . Kiedy w Sigmie wyskoczyło + ca 950 przewyższenia w Locusie było 100 metrów mniej.
Tutaj przewyższenie sensowne ale bieżace nachylenie tak samo jak powyżej czyli bez sensu tyle że w drugą stronę. Kiedy podjazd + 10% na Locusie np. -2% i nie jest to zwykłe opóźnienie kilkosekundowe jak mają inne liczniki mierzące nachylenie.

Chyba rzeczywiśćie te Filtry to jakiś bezsensowny kosmos ( przynajmniej kiedy brak barometru)- między mocnym a bardzo mocnym różnica powinna być minimalna - a to jest przepaść.

Tutaj te 4 pliki - Perła zapisana za pomocą Sigmy i Locusa oraz Borowice w takim samym układzie . Nic w gpx -ach nic mieszałem, nie ustawiałem wysokośći itd.
https://www.dropbox.com/s/mggkwo9mdb8oqlw/Filtry%20Locus.zip?dl=0
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: "Pancerne", outdoorowe smartphony

Postprzez ndmystko » Wt, 19 maja 2015 11:10

gavia napisał(a):2.Filtr Bardzo mocny [...] Tutaj przewyższenie sensowne ale bieżace nachylenie tak samo jak powyżej czyli bez sensu tyle że w drugą stronę. Kiedy podjazd + 10% na Locusie np. -2% i nie jest to zwykłe opóźnienie kilkosekundowe jak mają inne liczniki mierzące nachylenie.


Jeśli używasz filtru bardzo mocnego to uśredniasz (w uproszczeniu, to może być np. dopasowywanie wielomianów) wiele punktów. Ale jakich punktów? Tych z przeszłości bo tylko takie masz dostępne w czasie jazdy. Czyli bieżące nachylenie jest wyliczane z danych za kilkaset(?) metrów wstecz. Taki wynik rzadko kiedy ma sens. Licznik rowerowy mierzy nachylenie z ciśnieniomierza barometrycznego więc ma pomiar dokładny i nie musi wiele uśredniać więc zauważasz tylko kilkusekundowe opóźnienie.
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez gavia » Wt, 19 maja 2015 11:35

Nie wiem co on tam sobie uśrednia, ale ten algorytm na pewno nie jest dobry. np. w IPBIKE (w tym samym telefonie bez Barometru )pamietam patrzyłem na nachylenie to było podobne co w Sigmie = sensowne
( wiadomo jest jakieś opóźnienie- ale nie cyrk) Muszę dokładnie jeszcze to sobie sprawdzić żeby się nie okazało że banialuki wypisuję.

Czy nie jest tak, że przykładowo przy słabym filtrze kiedy wysokość z GPSa - wychodzi 500 , a wysokość z SRTM 550--dla Locusa w tym układzie wysokością ''którą zaprpoponuje ''będzie np 510 a przy baardzo mocnym 540 , przy średnim 525.?
Rozumiem bazowa wysokość to dla Locusa ta z Gps a uśrednia na podstawie Srtm albo Ciśnienia o ile jest czujnik.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez Ranger » Wt, 19 maja 2015 13:08

@septimus19
No to jeszcze jeden przykład, na na lewym obrazku spadki/wzniosy, po prawej widoczny w tym miejscu VDOP, pod zmierzoną wysokością (na lewo od niego HDOP). Czyli takie tam profile pod górala.
Dla terenów w miarę płaskich bywa że szkoda zachodu, błędy pomiarów gps wysokości w trudnych warunkach mogą się okazać wyższe niż same wzniosy/spadki :-)
@gavia
Nie zastanawiałeś się przypadkiem, dlaczego wysokości mierzone przez Locusa są powtarzalnie wyższe (zarówno Perła jak i Borowice) o kilkadziesiąt metrów od tych z Sigmy ? Czyżby był to syndrom korekty wysokości ? ;-)
Natomiast co do mieszania modeli SRTM z pomiarami w filtrach - tego się zazwyczaj nie robi. Jeżeli wynik gotowy to po co mierzyć ? :-)
Pozdrawiam
Ranger
Załączniki
VDOP_w_pomiarach_wysokości.png
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez kagb » Śr, 27 maja 2015 8:22

Dziękuję wszystkim za wiele bardzo cennych informacji, w sumie chciałem delikatnie zapytać a nawiązała się poważna polemika.
Muszę jeszcze jedno przetestować: na jednej trasie kilka wersji oprogramowania, bowiem zastanawia mnie jeszcze jedno:
czy software'a ma wpływ na interpretację wyników, czy dany program może "źle" przeliczać dane z mapy a z dyskusji zauważyłem że tak; druga sprawa do zastosowany moduł GPS w smartfonie.
Jak znajdę czas potestuję na dwóch platformach WPhone i Android - telefony Samsung XCover2 i Lumia 735.
W przypadku tej ostatniej odpaliłem program Kamap na mapach Compassu, byłem zaskoczony wskazaniami współrzędnych oraz podanej wysokości, granica błędu minimalna względem wskazań z Etrexa 30.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: O pomiarze wysokości w smartfonach

Postprzez Ranger » Śr, 27 maja 2015 15:55

czy software ma wpływ na interpretację wyników


Hmm, a który software i na co ? :-)
Tak to jest, że obsługą bezpośrednią odbiornika zajmuje się system telefonu, po czym wysyła aplikacjom to o co pytają.
I tu, jeżeli chodzi o podawanie wysokości występują różnice. Jak np. wytłumaczyć fakt, że ta sama aplikacja pyta o tę samą wysokość w różnych modelach, po czym w jednym smartfonie widać w odpowiedzi wysokość nad elipsoidą, a w innym nad geoidą ? ;-)
Zresztą problem nie dotyczy wyłącznie smartfonów, jest właściwie znany od czasu odkąd w ogóle w telefonach pojawiły się odbiorniki gps.
Nie chcę się tu pastwić nad producentami prostych modeli, które kiedyś potrafiły np. podawać aplikacji wysokość z tysiącmetrowymi przesunięciami ;-)
Takie dosyć indywidualne podejście różnych producentów telefonów w tym zakresie jest po prostu faktem.
Ale można sobie z takimi problemami poradzić w dość prosty sposób.
Wystarczy np. na początek sprawdzić, jakie w danym miejscu wysokości powinny być w danym modelu, np. tu jako n.p.m.
http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
Po prostu kliknąć w mapę i widać wysokość. A dalej można sprawdzić co konkretnie w tym miejscu pokazuje smartfon. Jeżeli w dobrych warunkach pomiaru wynik się znacznie różni, to można z grubsza przypuszczać, że może być wykorzystywany inny model wysokości, zależny od urządzenia i ustawień aplikacji. W tych ostatnich zazwyczaj można dokonać stosownej kalibracji (przesunięcia) wysokości gps, podobnie jak się to robi w przypadku korekt ciśnienia dla altimetrów.
Jeżeli ktoś nie liczy na jakieś aptekarskie pomiary wysokości gps w smartfonie, do których po prostu te urządzenia konsumenckie nie są przeznaczone, to tego typu podejście w zupełności wystarcza.
Natomiast jeżeli chodzi o Lumię 735 vs Etrex 30, podane spostrzeżenia pokrywają się jak najbardziej z tym, co już zestawił Marek (Lumia 920 vs Etrex 30).
Lumie po prostu podają od razu wysokość nad geoidą i taka jest zazwyczaj pokazywana czy zapisywana w logach różnych aplikacji (nie tylko Kamap, SeeMap, TrekBuddy, itp). A w modelach z Androidem jakoś widuje się więcej różnic :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości