Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Zenon_K56 » So, 10 cze 2017 14:52

Ponoć niektóre modele garmina mają funkcje informowania o oddaleniu się rowerzysty od śladu drogi po której powinien jechać.

Jeżeli tak jest to moje pytania są następujące:
1) Czy ktoś używa model Garmina który ma taką funkcje. Jeżeli tak to:
- jaki to model
- czy tak funkcja faktycznie sprawdza się w trakcie wycieczek rowerowych
- czy wartość progowa po przekroczeniu której wyświetla informacja o oddaleniu od śladu zaplanowanej wycieczki jest wartością stałą, czy też ustawianą stosownie do potrzeb ?
- w jaki sposób rowerzysta jest informowany o oddalaniu się od śladu (trasy) wycieczki rowerowej (głosem, dźwiękiem, migotaniem ekranu ?)
- jakie rozszerzenie ma plik (gpx ?, tcx ?) w którym jest zapisana wycieczka rowerowa

2) Czy istnieje jakaś darmowa aplikacja na smartfon, która umożliwiałaby wyświetlanie śladu lub trasy (track lub route) wycieczki rowerowej i informowała dźwiękiem (głosem lub sygnałem) rowerzystę o tym że zboczył ze śladu lub trasy tej wycieczki ?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

P.S.
Rowerzysta w przeciwieństwie do pieszego nie trzyma odbiornika GPS lub smartfona w dłoni, a wszelkie zmiany skali są dla niego kłopotliwe, a czasami niebezpieczne. Dlatego super sprawą była by jakakolwiek sygnalizacja o tym że oddalił się od śladu (trasy) zaplanowanej wycieczki.

Wydaje się mi, że z punktu widzenia rowerzysty jadącego na wycieczkę rowerową, która na ogół przebiega drogami routowanymi oraz nie routowanymi wszelkie smartfonowe aplikacje rowerowe które prowadzą głosem tzw. od zakrętu do zakrętu (Turn By Turn /TBT/) nie mają sensu. Nie mają ponieważ trasa wycieczki rowerowej nie jednokrotnie przebiega drogą nieroutowaną. W takim przypadku nawigacja TBT zamiast prowadzić rowerzystę tą drogą nieroutowaną prowadzi go zupełnie inną drogą (która jest drogą routowaną).
Avatar użytkownika
Zenon_K56
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt, 13 sty 2015 9:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu czy tylko Garmin?

Postprzez GPS Maniak » So, 10 cze 2017 15:16

Podejrzewam, że wszystkie garminowskie urządzenia operujące pojęciem "nawigacji wg kursu" posiadają taką opcję. W każdym bądź razie garminowskie zegarki, które używałem miały coś takiego. Niestety w zegarkach opcja ta nie jest konfigurowalna. Nie można ustalić "oddalenia" od kursu, po którym wywołany jest alarm. Podejrzewam, że urządzenia stricte rowerowe typu Edge też mają podobną funkcję, ale tu już musieliby się wypowiedzieć użytkownicy tego typu urządzeń.

Jeżeli chodzi o smartphony, na pewno coś takiego ma Locus. Niestety nie wiem jak to działa, bo nigdy z tego nie korzystałem. Nie wiem też czy wersja bezpłatna Locusa wystarczy czy jednak trzeba będzie zainwestować tych kilka zeta w wersję "pro".

Screenshot_2017-06-10-16-05-42.png


Opcję mam wyłaczoną, stąd takie blade napisy, ale widać, że można np. skonfigurować odległość od trasy, po przekroczeniu której włącza się alarm.

Screenshot_2017-06-10-16-06-39.png
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez roro » So, 10 cze 2017 16:29

Zenon_K56 napisał(a):Wydaje się mi, że z punktu widzenia rowerzysty jadącego na wycieczkę rowerową, która na ogół przebiega drogami routowanymi oraz nie routowanymi wszelkie smartfonowe aplikacje rowerowe które prowadzą głosem tzw. od zakrętu do zakrętu (Turn By Turn /TBT/) nie mają sensu. Nie mają ponieważ trasa wycieczki rowerowej nie jednokrotnie przebiega drogą nieroutowaną. W takim przypadku nawigacja TBT zamiast prowadzić rowerzystę tą drogą nieroutowaną prowadzi go zupełnie inną drogą (która jest drogą routowaną).

Nie całkiem jest tak jak, napisałeś, można utworzyć trasę, która będzie prowadziła po drogach z autoroutingiem, jak również po drogach,
które nie są zaznaczone na mapie. W turystycznych odbiornikach Garmin można wyznaczyć trasę "bezpośrednią" nie ma w tym przypadku
konieczności wyznaczania trasy poza drogami z autoroutingiem można wyznaczyć przebieg trasy taką drogą, oczywiści w opcji "bezpośrednia"
trasa nie będzie wyznaczona automatycznie.

W aplikacji Locus jest możliwość wyznaczania trasy "mieszanej" korzystając z autorotingu na drogach
routowalnych i zaznaczać punkty pośrednie na drogach bez autoroutingu.

Sygnalizacja o punkcie zwrotu w odbiornikach turystycznych Garmin nie musi być tylko dźwiękowa, może być wizualna,
podczas jazdy ekran może być wygaszony lub wyłączony, zbliżając się do punktu zwrotu ekran, zostanie rozświetlony i będzie tekstowy komunikat o zwrocie.
roro
Bywalec
 
Posty: 518
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu czy tylko Garmin?

Postprzez sdsyc » So, 10 cze 2017 18:56

GPS Maniak napisał(a):Niestety w zegarkach opcja ta nie jest konfigurowalna.

Może Marko by zerknął, co się w starym Fenix kryje pod ustawieniem "Alerts>Distance>Off Course"? Tylko on/off czy też wartość progu w m?
Jest też pole danych "OFF COURSE". Może pokazuje wartośc zejścia z kursu?
Auto: N1200T + LA/JV patch + CNE Lifetime + UMP (było N250)
Nadgarstek: Epix + OSM Freizeikarte + UMP (był Fenix)
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd, 7Ways + UMP, OSM (było Oruxmap, viago)
sdsyc
Radny
 
Posty: 2886
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Marko » So, 10 cze 2017 19:23

Zenon_K56 napisał(a):Ponoć niektóre modele garmina mają funkcje informowania o oddaleniu się rowerzysty od śladu drogi po której powinien jechać.

W zegarku Fenix 1 (starsze modele do nabycia od ok. 400 PLN na portalach aukcyjnych) to jest zarówno jako POLE DANYCH "OFF COURSE" jak i ALARM (informacja o zejściu z kursu dźwiękiem i wibracją).
Oczywiście podobne funkcje mają chyba wszystkie tzw. RĘCZNIAKI, a na pewno eTREX 30 i Monterra - w tych odbiornikach to jest nieco ukryte, bo są to funkcje "morskie".
Zenon_K56 napisał(a):Wydaje się mi, że z punktu widzenia rowerzysty jadącego na wycieczkę rowerową, która na ogół przebiega drogami routowanymi oraz nie routowanymi wszelkie smartfonowe aplikacje rowerowe które prowadzą głosem tzw. od zakrętu do zakrętu (Turn By Turn /TBT/) nie mają sensu. Nie mają ponieważ trasa wycieczki rowerowej nie jednokrotnie przebiega drogą nieroutowaną. W takim przypadku nawigacja TBT zamiast prowadzić rowerzystę tą drogą nieroutowaną prowadzi go zupełnie inną drogą (która jest drogą routowaną).

Do niedawna tak było, ale odkąd Open Street Map bije na głowę wszystkie komercyjne wektory, to się bardzo zmieniło.
Rzecz jasna, nie liczmy na to, że nawigacja zawsze znajdzie każdą drogę, ale jest coraz lepiej.

Obok Garmina, przyjrzałbym się Teasi, które ma świetne mapy, ale jest bardzie toporną nawigacją niż Garmin i ma krótki czas pracy - na ogół wymaga wspomagania np. prądnicą.
GPS Maniak napisał(a):Podejrzewam, że wszystkie garminowskie urządzenia operujące pojęciem "nawigacji wg kursu" posiadają taką opcję. W każdym bądź razie garminowskie zegarki, które używałem miały coś takiego. Niestety w zegarkach opcja ta nie jest konfigurowalna. Nie można ustalić "oddalenia" od kursu, po którym wywołany jest alarm.

Lechu,
Ty chyba piszesz o nowych zegarkach.
Tymczasem, jak słusznie zauważył sdsyc "stary, ale jary" Fenix 1 ma tak samo jak każdy ręczniak, z tym, że Alert można ustawić jako np. Dźwięk&Wibracja.
Alerts/Distance/Off Course/Distance od 0000.00 m, czyli od 1cm.
Ja standardowo mam ustawione 100 metrów i działa.
Tylko, że nie jest to funkcja zbyt inteligentna, bo ostrzega tylko raz, po zejściu z kursu. Gdy nadal się oddalamy już milczy, a chciałoby się (ja chciałbym), żeby od czasu do czasu dźwięczała, że brniemy w złym kierunku - w ręczniakach zresztą jest tak samo... Jednak, lepszy rydz niż nic... A może się mylę i jednak daje dodatkowe ostrzeżenia?

Na koniec dodam, że na rowerze z tego nie korzystam. Kilkukrotnie za to "off course" przydało się, gdy miałem eTrexa "za pazuchą" na nartach biegowych i oczywiście w zegarku na ręce.
eTrex 30x Virb Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Bywalec
 
Posty: 6103
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez jatu4 » Pn, 12 cze 2017 9:16

Też mi tej opcji brakuje w Oregonie 450, na szczęście Locus (również w wersji free) ma taki alarm.

Przechodziłem niedawno Główny Szlak Beskidzki i żeby niepotrzebnie nie błądzić i nie nadkładać drogi wgrałem do Locusa plik gpx z trasą. Telefon był w plecaku. Ustawiłem, że po oddaleniu się o 50 metrów od śladu (można tą odległość konfigurować wg własnych potrzeb) informował mnie dźwiękowo (sygnał też do wyboru). Można też ustawić jak często taki alarm ma się powtarzać (np co 30 sekund aż do momentu powrotu na właściwy szlak).

Bardzo przydatna funkcja.
W terenie: Garmin Oregon 450
W mieście: Locus
Avatar użytkownika
jatu4
Bywalec
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pn, 17 sie 2009 11:56

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Marko » Pn, 12 cze 2017 10:19

jatu4 napisał(a):Też mi tej opcji brakuje w Oregonie 450.

W Oregonie 450 alarm zejścia z kursu jednak jest - poszukaj w ustawieniach "morskich":
strona 30 Marine alarm setup/Off course Alarm: http://www.tramsoft.ch/downloads/garmin ... ual_en.pdf

Co do zejścia z kursu, to w eTrexie działa to tak:
1. Alarm włącza się i zakrywa nam ekran, dotąd, dopóki nie wrócimy na właściwy kurs, lub nie wciśniemy O.K.
2. Przypominam również o linii namiaru/kursu (cienki i gruby fiolet):
4176.jpg
4176.jpg (16.08 KiB) Przeglądane 2346 razy

[EDIT]
i ze śladu - tu zejście z kursu jest długością odcinka od ostatnio "zaczepionego" punktu śladu i aktualnej pozycji:
5492.jpg
5492.jpg (15.01 KiB) Przeglądane 2341 razy
Ostatnio edytowano Pn, 12 cze 2017 10:42 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
eTrex 30x Virb Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Bywalec
 
Posty: 6103
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 cze 2017 10:33

@Marko. No tak. Ale w Twoim przykładzie jest to nawigacja "na krechę" z linią kursu i jak domniemam alarm pojawia się, gdy oddalisz się właśnie od tej linii, czyli jest to coś zbliżonego do nawigacji na wodzie. Stąd lokalizacja tego ustawienia: w morskich.

Problem jaki jest poruszany w tym wątku dotyczy jednak czegoś zupełnie innego. Chodzi o to, czy nawigując wg śladu (obecna nomenklatura Garmina jest myląca, bo obecnie ślad jest nazywany kursem, ale chodzi dokładnie o nawigację wg śladu) otrzymasz alarm gdy oddalisz się powiedzmy o 50m od linii śladu, a nie linii, a nie od pierwotnej linii kursu.

Edit:
PS. Post pisałem gdy była tylko pierwsza ilustracja.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Marko » Pn, 12 cze 2017 10:41

GPS Maniak napisał(a):Problem jaki jest poruszany w tym wątku dotyczy jednak czegoś zupełnie innego. Chodzi o to, czy nawigując wg śladu (obecna nomenklatura Garmina jest myląca, bo obecnie ślad jest nazywany kursem, ale chodzi dokładnie o nawigację wg śladu) otrzymasz alarm gdy oddalisz się powiedzmy o 50m od linii śladu, a nie linii, a nie od pierwotnej linii kursu.

Lechu,
troszkę się zapędziłeś, bo dla śladu to również działa - w zasadzie rozmawiamy o funkcjonalnościach, które zawsze były w Garminie, a przynajmniej od Visty HCx.
Problem tkwi w tym, że młodzież tego dzisiaj nie zna, a również w tym, że - być może - w nowszych Garminach, tego nie ma (brak ustawień "morskich").
eTrex 30x Virb Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Bywalec
 
Posty: 6103
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 cze 2017 10:43

Ale z pierwotnej wersji Twojego postu to nie wynikało :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Marko » Pn, 12 cze 2017 10:44

GPS Maniak napisał(a):Ale z pierwotnej wersji Twojego postu to nie wynikało :wink:

Bo zapomniałem, ale to zawsze było - przynajmniej w tych Garminach, które używałem.
eTrex 30x Virb Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Bywalec
 
Posty: 6103
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez sdsyc » Pn, 12 cze 2017 12:48

GPS Maniak napisał(a):(obecna nomenklatura Garmina jest myląca, bo obecnie ślad jest nazywany kursem, ale chodzi dokładnie o nawigację wg śladu)

OT
Ślad nagrany w urządzeniu = aktywność
Ślad lub (niestety również) trasa wgrana do urządzenia = kurs
Auto: N1200T + LA/JV patch + CNE Lifetime + UMP (było N250)
Nadgarstek: Epix + OSM Freizeikarte + UMP (był Fenix)
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd, 7Ways + UMP, OSM (było Oruxmap, viago)
sdsyc
Radny
 
Posty: 2886
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez roro » Pn, 12 cze 2017 12:55

W typowych odbiornikach turystycznych ( nawet nowszych)
nic się nie zmieniło w nazewnictwie, jest ślad i trasa.
Określenie "Kurs" było już od dawna stosowane w odbiornikach "treningowych".
roro
Bywalec
 
Posty: 518
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Nawigacja na rower, zbaczanie ze śladu w Garminie ?

Postprzez Zenon_K56 » Cz, 15 cze 2017 18:09

Dziękuje bardzo za wiadomości i za cenne informacje.

Wychodzi na to że istnieje "bezinwestycyjne rozwiązanie" dla prawie każdego rowerzysty (bo prawie każdy rowerzysta ma smartfon z odbiornikiem GPS), w postacie darmowej wersji aplikacji Locus, która zgodnie z postem ma ustawianą wartość oddalenia się od śladu oraz powtarza sygnał odejścia od śladu aż do momentu powrotu na ślad.

Rowerzysta, który często jeździ na długie rowerowe wycieczki, na ogół posiada dedykowany odbiornik GPS (np. z firmy Garmin lub innej), który jest bardziej odporny na deszcz, prażące słonce niż zwykły smartfon. Taki rowerzysta ma także i zwykły smartfon (do komunikacji oraz jako rezerwowe urządzenie do nawigacji).

Używam i będę używać Garmina, ale mam nadzieje że już wkrótce będę miał okazję by sprawdzić działanie darmowego Locusa.

Jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam,
ゼノン クラシェウスキ
GPSMAP64s
Avatar użytkownika
Zenon_K56
 
Posty: 20
Dołączył(a): Wt, 13 sty 2015 9:44
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron