Mam Automapę ;-)

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Mam Automapę ;-)

Postprzez popej » Pt, 15 lut 2008 22:00

Właśnie, mam program ale nie specjalnie mam okazję, żeby go potestować, więc tylko kilka luźnych uwag. Mam wersje 4.5.3, mapa Polski.

Po pierwsze serwis e-mail jest błyskawiczny. Do tego pracują po nocach. Wysłałem pierwsze zapytanie o 17 a do 22 już miałem trzecią rundę odpowiedzi ;-)

Pierwsza moja próba nawigacji była dość dziwna. Podałem adres szkoły mojego dziecka i wystartowałem. Automapa intensywnie próbowała mnie namówić, żeby zawrócił i jechał gdzie indziej. Aż zwątpiłem, czy dobrze podałem adres. Droga powrotne już wyglądała sensowniej, chociaż i tak Automapa swoje a ja inaczej. Tym razem jednak ogólny kierunek sie zgadzał ;-)

Komunikat tekstowy przy przejeździe przez rondo jest w porządku. Automapa mówi coś w rodzaju: "przez rondo na wprost, drugi zjazd". Za to idiotyczny jest komunikat typu: "za 50m lekko w prawo", gdy tymczasem za 50 metrów jest normalne skrzyżowanie z odnogą w prawo. Za pierwszym razem nie wiedziałem o co chodzi ;-)

Podobnie jak w przypadku GPMapy, Automapie wydaje się, że w centrum Gdańska są ronda. Myli się niestety.

Krótka wycieczka zaowocowała zakonotowaniem kilku ustawień, które koniecznie trzeba zmodyfikować, bo inaczej człowieka szlag trafi ;-) Szczęśliwie da się przekonfigurować Automapę, bo w końcu ile można wytrzymać fałszywych obietnic Hołka "Szukam sygnału GPS, jak znajdę to Ci powiem" (nie mówi, Automapa serwuje tylko ding-dong) czy wysłuchiwać wykrzykników "Restauracja, Restauracja, Restauracja", kiedy wolno przesuwam sie w korku przez centrum ;-) Poza centrum śpiewka zmienia sie na "Hotel, Hotel, Hotel". Nie wiedziałem, że tyle tego jest.

Sylwetki budynków z numerami są całkiem użyteczne przy przeglądaniu mapy. Szkoda tylko, że w miejscu mojego zamieszkania ulice i numeracja odpowiadają rzeczywistości sprzed jakiś 7 lat. Budynki chyba są nieco nowsze ale i tak nierzeczywiste;-)

Co do opcji budynków 3D, to się nie wypowiem, bo mapę mam ustawioną na 2D. Pewnie by wystawały ponad ekran ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez nocnyMarek » N, 17 lut 2008 17:41

Do komunikatów głosowych jak w każdym innym programie trzeba się trochę przyzwyczaić.
Bywaja znacznie bardziej denerwujące :)
Niemożliwe żeby program domyślnie ostrzegał Cię o hotelach i restauracjach.
Musiałeś to wcześniej sam ustawić (bądź inna osoba bawiąca się programem)
Fakt że, w AM mozna ustawić ostrzeganie dla dowolnej kat POI...

Jeśli zamierzasz AM od czasu do czasu używać,
to polecam Ci moją wersję menu, dostępna na miplo, albo >>tutaj<<
Oryginalne niestety ergonomią i przejrzystoscią zbytnio nie grzeszy.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez popej » N, 17 lut 2008 18:21

Ściągnąłem plik, dzięki. Spróbuję go zainstalować, jak już się rozeznam w programie. Na razie staram się opanować standardowe menu. A natrafiam na śmieszne problemy wynikające z niewiedzy. Np. długo nie mogłem dojść, jak wyłączyć nawigację wg aktualnej trasy i przejść do prezentacji pozycji pojazdu, opcja włącz/wyłącz nawigację wbrew pozorom do tego nie służy ;-)

Teraz medytuję, jak zobaczyć oczekiwany czas przejazdu wyliczonej trasy. W okienku, gdzie spodziewałbym się tych informacji, mam napis "czekam na ruch". Bieganie po mieszkaniu niestety niewiele pomaga ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez nocnyMarek » N, 17 lut 2008 20:31

Trasa\informacje o trasie\3 zakładka (jak dobrze pamietam)
Albo do zabawy 'na sucho' wyłacz sobie gps
(pewnie masz ustawione autowłączanie) i włącz Pilota, będzie pokazywał na bieżąco i czas i odległość do końca dla każdego punktu na trasie
który wskażesz na mapie.
W AM niemal wszystko da się zrobić na 2 lub 3 sposoby :)
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez GPS Maniak » N, 17 lut 2008 20:38

nocnyMarek napisał(a):W AM niemal wszystko da się zrobić na 2 lub 3 sposoby :)

Wiedziałem, że to prościzna :wink:
Swoją drogą z niecierpliwością czekam na rozwój wypadków. Ciekawe co popej wyrzuci na śmietnik? AutoMapę czy Nuviego? :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez nocnyMarek » N, 17 lut 2008 20:59

Jak Nuviego to stanę pod oknem :wink:
w końcu byłaby okazja przetestować Garmina :lol:
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez popej » N, 17 lut 2008 21:30

Też wpadłem na pomysł z wyłączeniem GPS. Mało praktyczne ale działa. Tak testuję przykładową trasę i dostaję:
- trasa szybka, 14,9km, 18'36"
- trasa krótka, 10,6km, 17'11"
Czy w przypadku trasy szybkiej chodzi o możliwość rozwinięcia największej prędkości? Bo prowadzi przez obwodnicę Gdańska i można zrobić legalnie 110 ;-)

A tutaj widok z budynkami 3D:

Obrazek

Dla tych, co nie znają Gdańska małe wyjaśnienie. To jest skrzyżowanie 3-poziomowe. Też macie wrażenie, że rozwój programu poszedł w poprzek jego przeznaczenia?

Nuviego nie wyrzucę, bo jest żony. Automapa jest moja ;-)
Może przyjadę na Automapie na spotkanie Garniaka ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez nocnyMarek » N, 17 lut 2008 22:12

popej napisał(a):Tak testuję przykładową trasę i dostaję:
- trasa szybka, 14,9km, 18'36"
- trasa krótka, 10,6km, 17'11"
Czy w przypadku trasy szybkiej chodzi o możliwość rozwinięcia największej prędkości? Bo prowadzi przez obwodnicę Gdańska i można zrobić legalnie 110 ;-)

Dla tych, co nie znają Gdańska małe wyjaśnienie. To jest skrzyżowanie 3-poziomowe. Też macie wrażenie, że rozwój programu poszedł w poprzek jego przeznaczenia?


Dwa pytanka :)
Menu\ustawienia\trasa\1ekran: Szybkość obliczania trasy
masz ustawione na mała (a przynajmniej bardziej mała niż duża)?
i 3ekran: średnie prędkości dla różnych kategorii dróg
masz domyślne czy ustawiałeś własne?

Ustaw na 'mała' z doświadczenia wiem że to najlepsza opcja.
A zmieniając te średnie prędkości można uzyskać ciekawe wyniki.
Bo te zmiany wpływają na przewidywany czas podróży, ale niestety nie wpływają
na obliczaną trasę, ta jest liczona zawsze wg jakichś wewnętrznych ustawień.

Z ostatnim stwierdzeniem zgadzam się jak najbardziej.
To tylko marketing i tzw. kreacja potrzeb ... inni już zapowiadają tekstury na budynkach ...
Budynki 3D mam w głębokim poważaniu, a skrzyżowania 3D to byłaby naprawdę pożyteczna funkcja.
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez GPS Maniak » N, 17 lut 2008 22:13

popej napisał(a):Też macie wrażenie, że rozwój programu poszedł w poprzek jego przeznaczenia?

Przecież to progarm dla gadżeciarzy.
To niby co? Mieli Twoim zdaniem rozrysowawać 3D skrzyżowania? :wink:

A poważnie - niestety taki trend. Budynki zasłaniają drogi nie tylko w AM. Jeździ się gorzej, ale za to produkt sprzedaje się lepiej bo jest ładniejszy :oops:

Ale mnie już nic nie zdziwi. Po tym, jak Jurek "Ranger" (powiązany komercyjnie z Compassem i autorem TrekBuddy) zaproponował komuś na pl.rec.gps "w teren" Nokię N95 za 2000 PLN + TrekBuddy oczywiście, która to Nokia z włączonym GPSem nie wytrzymuje nawet 3 godzin, nic już mnie nie zaskoczy. Bo tak właśnie jest urządzony ten świat: sprzedać, sprzedać, sprzedać ...... :cry: Nie wiem jak u Was, ale w Poznaniu przed wojną znane było coś takiego jak "rzetelność kupiecka". Komu to przeszkadzało?

Ach niech tylko zejdą śniegi z gór i ptaszki zaczną śpiewać - zaszyję się gdzieś w okolicach Mucznego i cały ten świat łącznie z Nuvim i AutoMapą będę miał głęboko w poważaniu :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez kichu1979 » N, 17 lut 2008 22:33

Bo budynki 3D to pic na wode fotomontaz, tak jak koledzy piszecie kreacja potrzeb.

Natomiast realne praktyczne zastosowanie mialyby kontury budynkow analogiczne do prezentacji lasow/jezior) z naniesionymi numerami.
Pomagaloby to w lokalizowaniu danych adresowych.

Natomiast pomysl z odzorowaniem skrzyzowan wielopoziomowych/wielopasmowych jak najbardziej trafny... tutaj akurat Garmin i jego grafika bywa malo precyzyjna.
kichu1979
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): N, 16 gru 2007 0:42
Lokalizacja: Września, Poznań, czasem Wa-wa

Postprzez popej » N, 17 lut 2008 23:02

Poprzednio prędkości dla dróg nie ruszałem, szybkość wyliczania nieco zmniejszyłem ale być może ktoś przede mną tym się bawił (chociaż wątpię). Teraz ustawiłem szybkość wyliczania na najmniejszą i prędkości dróg na default. I dla mojej trasy Pilot pokazuje coś takiego:
- "Jesteś poza trasą".

:-) Wow, a myślałem, że trasa zaczyna się tam, gdzie GPS ustalił moją pozycję.

Jeszcze raz, punkt startowy: Gdańsk, skrzyżowanie Kozietulskiego z Powstańców Warszawskich. Punkt końcowy: Elewów 1. Wynik:
- szybka: 14,9km, 18'29"
- krótka: 10,6km, 16'51",
- optymalna: 11,5km, 16'25"

IMHO bez znaczenia jakie podam prędkości dróg, trasa szybka nie powinna trwać dłużej niż pozostałe warianty. Jakiś błąd w mapie lub algorytmie.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez nocnyMarek » N, 17 lut 2008 23:30

popej napisał(a):... I dla mojej trasy Pilot pokazuje coś takiego:
- "Jesteś poza trasą".
:-) Wow, a myślałem, że trasa zaczyna się tam, gdzie GPS ustalił moją pozycję.
...
IMHO bez znaczenia jakie podam prędkości dróg, trasa szybka nie powinna trwać dłużej niż pozostałe warianty. Jakiś błąd w mapie lub algorytmie.

Przy wyłączonym GPSie Twoją pozycję określa miejsce w którym postawiłeś wskaźnik pozycji
(ostatnie miejsce w którym dotknąłeś ekran na mapie), w zasadzie już Ci o tym pisałem :)

I znalazłeś ficzer w AM :) MZ trasa szybka po prostu jest liczona wg innego algorytmu niż krótka i program nie sprawdza,
czy ta trasa faktycznie jest szybsza od trasy wyliczonej inną metodą (musiałby przeliczyć i krótką i optymalną).
To sprawdza się w ~99% dłuższych tras, gorzej przy trasach krótkich i b. krótkich, tu trafiają takie kwiatki.
A przecież zwłaszcza przy tak krótkich trasach przeliczenie innych wariantów byłoby niemal niezauważalne,
a takie kompromitujące wyniki nie miałyby miejsca.

kichu1979 napisał(a):Natomiast realne praktyczne zastosowanie mialyby kontury budynkow ... z naniesionymi numerami.
Pomagaloby to w lokalizowaniu danych adresowych.

Kichu, w AM tak właśnie jest i było, chyba od zawsze ...
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Postprzez popej » N, 17 lut 2008 23:59

nocnyMarek napisał(a):Przy wyłączonym GPSie Twoją pozycję określa miejsce w którym postawiłeś wskaźnik pozycji
(ostatnie miejsce w którym dotknąłeś ekran na mapie), w zasadzie już Ci o tym pisałem :)

Chyba nie dotykałem mapy :-)
Różne rzeczy się dzieją nad którymi jeszcze nie panuje. Wydawało mi się, że w momencie wyłączenia GPS aktualna pozycja się przesuwa, ale myślałem, że to tylko jakieś przyciąganie do drogi (której akurat nie ma od wielu lat :-) )

Co do algorytmu, to może masz rację. Pewnie chodzi o jakieś uproszczenie, które dobrze sprawuje się na dalekich trasach. Trasa optymalna ustawiona na maksymalnie szybką działa jak szybka ale wystarczy przesunąć suwak minimalnie w kierunku krótkiej i już liczy dobrze.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 lut 2008 0:27

popej napisał(a):Różne rzeczy się dzieją nad którymi jeszcze nie panuje.

I pomyśleć, że iGO - bez instrukcji - rozklepałem w 10 minut, a NUVIego-200 w 60 sekund :D
No cóż, miejmy chociaż nadzieję, że mapa nie ma już tylu błędów ile w poprzednich wersjach i kalkulacje tras będą dobre.

A propos: ustawiłem - tak dla jaj - w NUVIM kalkulację: "trasa najkrótsza" i widzę, że nawet na GPMapie zwariował i ciągnie przez las, pomimo że mam zaznaczone unikanie dróg nieutwardzonych. :cry: Będą musiał chyba obejrzeć GPMapę w MapEdit, żeby zobaczyć o co biega.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez popej » Pn, 18 lut 2008 0:37

Nuvi, w odróżnieniu od Automapy, jest niekonfigurowalny. Trzeba jednak przyznać, że ustawienia, jakie nuvi przyjął na sztywno, są zaskakująco niekłopotliwe.

Ja jeszcze powalczę z Automapą. Skoro już ją mam, to chciałbym wiedzieć jak działa ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron