Subiektywnie/obiektywnie - takie sobie marudzenie

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Postprzez kwieto » Cz, 04 wrz 2008 14:15

popej napisał(a):O ile dobrze pamiętam, to GPS Maniak zrobił zastrzeżenie, że zrzuty nie są najlepsze do porównania rzeczywistego wyglądu urządzeń :-)


Tyle że ja w ogóle nie miałem zamiaru za ich pomocą porównywać urządzeń :")
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez GPS Maniak » Cz, 04 wrz 2008 14:54

kwieto napisał(a):A możesz jeszcze zdefiniować co wg Ciebie oznacza "czytelna mapa"? :")

I właśnie tak wygląda dyskusja z cymbałem, który pisze po to żeby pisać, a tematem nie intersuje się w ogóle :P

Przecież tę definicję podałem fefnaście razy. Najczęściej zresztą wyboldowanym tekstem.

kwieto napisał(a):Obawiam się, że nasze definicje słowa "czytelność" będą drastycznie odmienne - stąd problem.

Zgadza się. Pisałem o tym. Od początku próbuję Tobie powiedzieć, że ja rozumiem o czym Ty piszesz, ale Ty nie rozumiesz o czym ja piszę. Od początku nie negowałem subiektywnych odczuć użytkownika, tyle, że te odczucia nie mają wpływu na to co nazywamy cztelnością mapy czy czytelnością mapy na ekranie GPS. Czytelność rozpatrujesz w oderwaniu od GPSów i map. To co Ty rozumiesz pod pojęciem "czytelność" jest związane nie tyle z czytelnością, co z estetyką.

Przecież nie neguję tego, że na większym ekranie z większą rozdzielczością, mniejszym pikselem i większą paletą barw fotki będą ładniejsze. Nawet - jak chcesz, jeżeli to słowo można odnieść do fotografii (chyba raczej nie można) czytelniejsze. OK. Będą. Ale mapy już nie koniecznie.

Nadmierna ilość mało rozróżnialnych kolorów (fefnaście odcieni zieleni), nadmiar szczegółów, lnie praktycznie nie widoczne, bo wyświetlane pikselm rozmiarów włosa - to wszystko, na dodatek wyświetlane na słabo podświetlonym, mało kontarstowym wyświetlaczu powoduje że w terenie mapa staje się mało czytelna czy wręcz zupełnie nie czytelna, chociaż na tym samym nawet ekranie - oglądana w zaciszu domowym może być wręcz śliczna. Śliczna. Ale nadal nie koniecznie czytelna :cry:

kwieto napisał(a):To co jest najlepsze (np. najbardziej czytelne) dla Ciebie nie musi być takim dla mnie. Czy to naprawdę tak ciężko zrozumieć?

Lepsze, Kwieto, właśnie lepsze. Tak ten problem powinieneś nazywać od początku i nie byłoby problemu. Ale to że dla kogoś rower jest lepszy od Alfy nie upoważnia do stwierdzenia, że rower ma więcej kół. Prawda? Zatem zapamiętaj: lepsze to lepsze, a czytelniejsze to czytelniejsze :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez kwieto » Cz, 04 wrz 2008 15:12

GPS Maniak napisał(a):Lepsze, Kwieto, właśnie lepsze. Tak ten problem powinieneś nazywać od początku i nie byłoby problemu. Ale to że dla kogoś rower jest lepszy od Alfy nie upoważnia do stwierdzenia, że rower ma więcej kół. Prawda? Zatem zapamiętaj: lepsze to lepsze, a czytelniejsze to czytelniejsze :D



No nieeee... mieliśmy już kończyć...
dla Ciebie czytelniejsze oznacza "czytelniejsze w słońcu", a dla mnie niekoniecznie.
Mamy inne definicje słowa "czytelność" i tyle.

Wierz mi, rozumiem Twoje argumenty, popieram je gorąco z całego serca, tylko że... odniesieniu do moich potrzeb, całkowicie się z nimi nie zgadzam.

I tym optymistycznym akcentem... :"P


(niech ktoś zamknie ten wątek, bo my możemy tak jeszcze pół roku...)
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez beetle-m » Cz, 04 wrz 2008 15:18

kwieto napisał(a):(niech ktoś zamknie ten wątek, bo my możemy tak jeszcze pół roku...)
Rozumiem, że się poddajesz ? :wink: Nie ... nie odpowiadaj 8)
W sprawie zamknięcia: nie mam kluczyka, którego kopii nie miałby Lechu :lol: .
Edit: Może inaczej to ujmę. Do wszystkich kopii kluczyków w moim posiadaniu oryginały ma Lechu.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez herban » Cz, 04 wrz 2008 16:43

kwieto napisał(a):dla Ciebie czytelniejsze oznacza "czytelniejsze w słońcu", a dla mnie niekoniecznie. Mamy inne definicje słowa "czytelność" i tyle.


No i tyle bajtów w gwizdek.
A ja nadal nie wiem czy bardziej czytelny jest ekran VistyCSx czy Colorado.
Oczywiście w jasnym świetle.Ale odróżnić strumyk od warstwicy też trzeba. ;)
I to bez lupy.
Czy naprawdę muszę kupić oba?

Sorki......... drugi raz mi się wymksnęło.
Pozdrawiam
Nuvi 650, 1/2 Zumo550.
herban
Początkujący
 
Posty: 59
Dołączył(a): Cz, 21 sie 2008 7:16
Lokalizacja: SZCZECIN- Gumieńce

Postprzez kwieto » Cz, 04 wrz 2008 17:24

herban napisał(a):Czy naprawdę muszę kupić oba?


Na to wygląda :"P

A weźże sobie pójdź do sklepu z kartą pamięci na którą będziesz miał wgraną jakąś mapę i sprawdź...
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez herban » Cz, 04 wrz 2008 17:36

kwieto napisał(a):A weźże sobie pójdź do sklepu z kartą pamięci na którą będziesz miał wgraną jakąś mapę i sprawdź...

Jaką?
Te co mam to na urządzenia nie na kartę.
Chyba, że topo Lecha albo UMP.

Poza tym w sklepie to co to za porównanie?
Tam wszystkie koty są ładne. :)
Pozdrawiam
Nuvi 650, 1/2 Zumo550.
herban
Początkujący
 
Posty: 59
Dołączył(a): Cz, 21 sie 2008 7:16
Lokalizacja: SZCZECIN- Gumieńce

Postprzez kwieto » Cz, 04 wrz 2008 17:47

herban napisał(a):Jaką?
Te co mam to na urządzenia nie na kartę.
Chyba, że topo Lecha albo UMP.


Dobre jak każde inne... możesz wziąć mój Kampinos, hyhy.
Albo dowolną inną mapę z MapCenter.

herban napisał(a):Poza tym w sklepie to co to za porównanie?
Tam wszystkie koty są ładne. :)


Pewne podstawowe różnice jednak wyłapiesz - wynikające np. z różnej rozdzielczości, wielkości piksela, fizycznej wielkości ekranu.
Myślę, że uda się też namówić sprzedawcę, by pozwolił na wyniesienie odbiorników (lub sam z Tobą wyszedł) przed sklep
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez GPS Maniak » Cz, 04 wrz 2008 18:07

herban napisał(a):A ja nadal nie wiem czy bardziej czytelny jest ekran VistyCSx czy Colorado.

Może do końca nie odpowiem, ale powiem co wiem: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=45810#45810

Założyłem osobny wątek, aby został dla potomnych :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości