AutoMapa jest lepsza od GPMapy - artykuł prasowy :)

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

AutoMapa jest lepsza od GPMapy - artykuł prasowy :)

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 18 wrz 2008 22:26

http://ralphocean.wordpress.com/2008/08 ... -w-polsce/

jakie to proste po obejrzeniu tabelki.... prawda? :)

fajny jest ten akapit "W analizie celowo pominąłem ciekawy społecznościowy projekt OpenStreetMap jako, że jest on jeszcze zbyt ubogi choć trzeba przyznać, że dynamicznie się rozwija.".

A UMP?!? Przecież OSM przy UMP w Polsce to pikuś.

"Pisać każdy może jeden lepiej, lub trochę gorzej...." .....


pozdrowienia!
wojtek
Ostatnio edytowano Cz, 18 wrz 2008 23:10 przez Wojtek Szydlowski, łącznie edytowano 1 raz
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 wrz 2008 22:48

Tutuł wątku nieco mylący - już sądziłem że uważasz AM za lepszy produkt :D

A tak po prawdzie kolega pisujący te sponsorowane teksty, jako człek Naviexperta oczywiście jest po stronie IMAGIS-u, co wyraźnie pokazał obnażjąc blef marketingowy AutoMapy w ilości miejscowości z planami adresowymi, których doliczył się mniej niż podaje AM.

Od siebie dodam, że nie jestem wcale pewien czy ilość POI AM to ilość POI autentycznie wbudowana w AM, czy też łączna ilość z tym co leży na Miplo. Od dawna nie śledzę AM, zatem nie wiem jaka jest polityka informacyjna w tym zakresie, ale w czasach gdy "byłem na bieżąco" AM ostro naciągała te dane, dodając POI z Miplo. To tak jakby IMAGIS dodawał wszystkie poi z UMPa, topo_pl_100 i ..... MapCenter :D

Tak czy inaczej wydaje się, że dzisiaj dyskusja "o wyższości" zaprezenotwana na stronie NaviExperta trochę trąci myszką. Nawet jeżeli słusznie założymy, że AM i produkty IMAGISU mają podobne zalety i podobne wady i są najlepsze, to jednak przepaść pomiędzy nimi a np. nowymi mapami TeleAtlasu jest już na tyle mała, że dzisiaj nie odważyłbym się odradzić komuś w Polsce zakupu TomToma.

A sprawa pomijania UMPa w takich "recenzjach" to w ogóle inna historia :cry:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 18 wrz 2008 23:09

GPS Maniak napisał(a):A sprawa pomijania UMPa w takich "recenzjach" to w ogóle inna historia :cry:


Mając na uwadze jakość i rozmach projektu UMP PcPL oraz oddech CNE 2009 na karku GPMapy, to może już niedługo będzie się pisać o GPMapie w kategoriach "produktu alternatywnego".
Pomijanie UMP-a jest już poważnym błędem dziennikarskim. Ten projekt jest czymś znacznie większym dla Imagisu niż mobilne.net były dla AutoMapy. Co innego POI a co innego w pełni funkcjonalna mapa, z bardzo dobrym routingiem, bijąca na głowę GPMapę w dużych miastach. To na pewno nie przechodzi bez echa u speców od marketingu twórców map komercyjnych

wojtek
Ostatnio edytowano Cz, 18 wrz 2008 23:48 przez Wojtek Szydlowski, łącznie edytowano 1 raz
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: AutoMapa jest lepsza od GPMapy

Postprzez nocnyMarek » Cz, 18 wrz 2008 23:29

Wojtek Szydlowski napisał(a):jakie to proste po obejrzeniu tabelki.... prawda? :)

No ba, nie może być inaczej :wink:
Pominę milczeniem fakt, że autor nawet danych z tabelek nie potrafi dobrze przepisać,
ale cóż, to tylko jeden z założycieli NaviExperta, jak sam gdzieś napisał,
on nie musi znać się na szczegółach, on zna się na trendach :lol:

Ale gdyby tak wgłębić się w szczegóły żródłowych tabelek,
to wychodzi na to, że AM jest zdecydowanie bardziej Topo od GPMTopo :)
niemal 225tys km dróg (głównie gruntowych) jednak robi różnicę.
Wypada średnio na dodatkowe 700m drogi na 1km kwadratowy,
ale przy przegladaniu map zbytnio tego nie dostrzegam.

Za to 'w asfalcie' zdecydowanie prowadzi GPMapa - o ponad 86tys. km
Ze swej strony wiem że, w AM mnóstwo asfaltowych dróg lokalnych
ma zaniżoną kategorię - występują w AM jako gruntowe.
Skalę zjawiska szacuję na grube tysiące kilometrów,

Z kolei w najnowszej GPMapie (Topo) ubyło ponad 250 km asfaltówek :roll:
Jako że asfaltów u nas raczej się nie zwija :lol: domyślam się,
że to skutek weryfikacji zjawiska odwrotnego, zawyżonej kategoryzacji dróg gruntowych.
Tu jednak ze wzgledu na brak znajomości tematu, nie odważę się na żadne szacunki,
choć spodziewam się, że skala ta jest znacznie mniejsza od skali zaniżonej kategoryzacji w AM.

A co do tematu wątku, to nie ośmielę się z Tobą Wojtku polemizować :roll:
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: AutoMapa jest lepsza od GPMapy

Postprzez GPS Maniak » Cz, 18 wrz 2008 23:38

nocnyMarek napisał(a):Za to 'w asfalcie' zdecydowanie prowadzi GPMapa - o ponad 86tys. km
Ze swej strony wiem że, w AM mnóstwo asfaltowych dróg lokalnych
ma zaniżoną kategorię - występują w AM jako gruntowe.

Nawet gdybyś tego nie sprostował, nikt chyba nie uwierzyłby, że w AM brakuje jakichś asfaltówek. To tylko kwestia statystyk.
Jest jednak małe "ale". To zaniżenie kategorii może mieć wpływ na kalkualcję tras z opcją "trasa najkrótsza" + "unikaj nieutwardzonych". W sumie ..... babol :wink:
nocnyMarek napisał(a):A co do tematu wątku, to nie ośmielę się z Tobą Wojtku polemizować :roll:

To tytuł tak samo prowakacyjny jak ..... nieprawdziwy :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: AutoMapa jest lepsza od GPMapy

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 18 wrz 2008 23:45

GPS Maniak napisał(a):
nocnyMarek napisał(a):A co do tematu wątku, to nie ośmielę się z Tobą Wojtku polemizować :roll:

To tytuł tak samo prowakacyjny jak ..... nieprawdziwy :wink:



Rany, ale to była prowokacja :) Zresztą juz go zmieniłem... :)

wojtek
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Postprzez nocnyMarek » Pt, 19 wrz 2008 0:07

GPS Maniak napisał(a):A tak po prawdzie kolega pisujący te sponsorowane teksty, jako człek Naviexperta oczywiście jest po stronie IMAGIS-u, co wyraźnie pokazał obnażjąc blef marketingowy AutoMapy w ilości miejscowości z planami adresowymi, których doliczył się mniej niż podaje AM.

Uwielbiasz takie teksty które Ci pasują do z góry przyjętych założeń prawda? :lol:
MZ żadnego blefu w tym przypadku nie było, żeby coś rzetelnie porównywać trzeba wiedzieć co się liczy.
A on najprawdopodobniej porównywał listę miast z mapy 0803 z podsumowaniem dotyczącym mapy 0806.
Przykro, prawda? A już tak fajnie to nazwałeś i oceniłeś 8)

Na pocieszenie Ci dodam, że to po części nie jego wina, Aqurat po prostu
aktualizuje strony od przypadku do przypadku, tej MZ nie zaktualizował.
Na stronie z listą miast nie ma niestety informacji 'stan na dzień ...'
więc takiego laika jak Rafał można po części usprawiedliwić.

GPS Maniak napisał(a):Od siebie dodam, że nie jestem wcale pewien czy ilość POI AM to ilość POI autentycznie wbudowana w AM, czy też łączna ilość z tym co leży na Miplo.

Za to tu ja jestem pewny, nic się nie zmieniło, zawsze liczyli sumę
i w dodatku nigdy nie odejmowali dubli ale sumują dokładnie, co do sztuki :)
Imagis z resztą jest wcale nie gorszy w te klocki ...
ponoć Warszawa ma budynki 3D, a od kiedy Wawa to tylko scisłe lewobrzeżne centrum?

GPS Maniak napisał(a):[To tytuł tak samo prowakacyjny ...

Lechu, chyba raczej powakacyjny 8)

Wojtek Szydlowski napisał(a):
nocnyMarek napisał(a):A co do tematu wątku, to nie ośmielę się z Tobą Wojtku polemizować :roll:

Rany, ale to była prowokacja :) Zresztą juz go zmieniłem... :)

No i co ja biedny mam teraz zrobić?
Udawać, że nie wiedziałem i że to nie była kontrprowokacja? :wink:
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: AutoMapa jest lepsza od GPMapy

Postprzez Bas » Pt, 19 wrz 2008 7:28

nocnyMarek napisał(a):niemal 225tys km dróg (głównie gruntowych) jednak robi różnicę...
Za to 'w asfalcie' zdecydowanie prowadzi GPMapa - o ponad 86tys. km
Ze swej strony wiem że, w AM mnóstwo asfaltowych dróg lokalnych
ma zaniżoną kategorię - występują w AM jako gruntowe.
Skalę zjawiska szacuję na grube tysiące kilometrów

Jezdze zwykle z dwoma gpsami, tzn. jesli jade z AM to zawsze pod reka jest garmin, choc czasami jezdze tylko z garminem. Ostatnio nie dotarlem do celu z AM wg pierwotnego planu, bo drogi w terenie po prostu nie bylo, choc w AM prezentowala sie bardzo ladnie. Hmmm, tam nawet sladu drogi gruntowej nie bylo. Nie pierwsze to doswiadczenie tego typu. Z roznych wyjazdow w rozne rejony (np. geocaching) widze, ze:
- jesli w GPMapie jest droga, to jest na pewno.
- czasami moge dotrzec droga, ktora jest tylko w AM, ale bywa i tak, ze droga jest tylko w AM, a w terenie nie. Niekiedy przydaje sie taki "skrot", ale to zawsze jest loteria.

Ilosc kategorii w AM litosciwie pomine milczeniem 8)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez wopozka » Pt, 19 wrz 2008 7:48

Wojtek Szydlowski napisał(a):Co innego POI a co innego w pełni funkcjonalna mapa, z bardzo dobrym routingiem,
Oj, co do tego routingu to bym uważał jednak. Na krótszych odległościach jest ok, ale jeśli już mamy trasę przez co najmniej 3 arkusze to są szopki (problemy z arkuszem poznańskim litościwie pominę :D)

Wojtek Szydlowski napisał(a):bijąca na głowę GPMapę w dużych miastach.
wojtek
no i dodałbym jeszcze w niektórych małych mieścinach do których pies z kulawą nogą (czytaj Imagis) nie zajrzy. U nas jest często dokładna siatka ulic, a w GPMapie pole. Ale jest też i odwrotnie.

Ostatnio mam wreszcie możliwość przyjrzenia się gpmapie w mapsource (gpm w najnowszej wersji) i dzięki temu pozbyłem się trochę lekkiej traumy związanej z ump. Wydawało mi się że mamy problem z komunikatami głosowymi, nuvi nie gadał lewo, prawo, trzymaj się. Po zobaczeniu tego w gpmapie stwierdzam, że w rejonach które znam i w których ump gada już poprawnie GPMapa nie gada. Trochę mnie to na duchu podniosło :D.
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Postprzez wojtek » Pt, 19 wrz 2008 8:30

wopozka napisał(a):problemy z arkuszem poznańskim litościwie pominę :D
:evil:

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Guzik » Pt, 19 wrz 2008 8:36

wopozka napisał(a):(problemy z arkuszem poznańskim litościwie pominę :D)

Chodzi o to, żeby nam dróg nie rozjeżdżać ;)
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Postprzez GPS Maniak » Pt, 19 wrz 2008 9:42

nocnyMarek napisał(a):Uwielbiasz takie teksty które Ci pasują do z góry przyjętych założeń prawda? :lol:

Bo założenia są słuszne :D

Aquart "od zawsze" prowadził wspanialy, acz niezbyt uczciwy marketing. Dlatego jeżeli ktoś podważa jakieś dane dotyczace AM, mam prawo przypuszczać, że to nie pomyłka autora, a raczej odkryty kolejny blef marketingowy, bo sam takich blefów odkryłem w ciągu ostatnich kilku lat "fefnaście". W sumie jednak nie ma to znaczenia. Ważniejsze jest to, że pomimo najdłuższego istnienia na rynku i pomimo wzorcowej wydawałoby się współpracy producenta z użytownikami, AM jakoś nie powala konkurencji swoją jakością. Na całe szczęście :wink: :D

A propos jakości. Niestety mój ulubieniec iGO w wersji "8" na P527 ciągle się wykrzacza, w związku z powyższym musiałem pozostać przy iGO My Way 2006 PLUS, przez co niestety jestem odcięty od nowych wersji map, w tym map TA :cry: Mam za to ostatnią (jak mi się wydaje) mapę dla iGO 2006: 2008.1_Emapa. O dziwo mapa jest przyzwoita. Wiele baboli znanych mi z wcześniejszych wersji zniknęło. Owszem kilka realnych zakazów wjazdu, których nie ma na mapie już wykryłem, ale przy założeniu że zarówno w GPMapie jak też w AM (o mapach TA czy Navteqa nie wspomnę) ciągle nie jest z tym najlepiej oraz że dotyczy to raczej bocznych ulic można uznać, że mapa ta pod względem nawigacyjnym jest w miarę sensowna.

W sumie jest fajnie. Rynek jest nasycony do granic możliwości i o to chodzi :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez h2o » Pt, 19 wrz 2008 9:51

ja myślę, że artykuł jest tak samo wartościowy jak pl.alt.gps czy teksty o włoskiej motoryzacji w niemieckich pismach;-)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Postprzez wopozka » Pt, 19 wrz 2008 10:24

wojtek napisał(a):
wopozka napisał(a):problemy z arkuszem poznańskim litościwie pominę :D
:evil:

Wojtek


He he, tu nie ma co minek robic tylko trzeba poprawic. Na chwile obecna jest tak, ze z Malborka (ulica Piastowska) do Zabkowic Slaskich (ulica Piastowska) nuvi nie jest w stanie wyznaczyc trasy najszybszej inaczej niz po bazowce (trase najkrotsza wylicza). Jak sie wytnie arkusz poznanski to wylicza. Moze byscie panowie poznaniacy sprobowali porobic merge drog glownych, moze to cos pomoze :D? ;)
wopozka
Bywalec
 
Posty: 579
Dołączył(a): Cz, 18 paź 2007 9:48

Postprzez wojtek » Pt, 19 wrz 2008 12:39

wopozka napisał(a):He he, tu nie ma co minek robic tylko trzeba poprawic.
Odp. poszła na maila :wink:

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości