AutoMapa jest lepsza od GPMapy - artykuł prasowy :)

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Postprzez miecho » Pt, 19 wrz 2008 23:10

Propaganda mnie wnerwiała zawsze. Takie artykuły jak ten u góry, przytaczany na początku wątku traktuję z przymrużeniem oka. Osobiście autem wolę jeździć z Automapą, na rowerze z Garminem. Kiedyś jak jeździłem z AM na rowerze to podobało mi się to, że jak ustawiłem sobie średnie prędkości rowerowe dla różnych kategorii dróg, to przyjeżdżałem do celu w godzinie zbliżonej do tej, którą pokazywała mi AM na początku drogi. Chcąc jeździć z graminem na rowerze nie mogę wybrać " Oblicz trasy dla : Rower", bo chyba musiałbym być nieźle "naprany", żeby jeździć takimi slalomami. Mojego Garmina uwielbiam za to, że jest na paluszki, że działa przez prawie cały dzień, a jak się rozładuje to mogę mu założyć drugi komplet akumulatorków. A jak się skończą akumulatorki to kupię w kiosku paluszki i będzie dalej działał. Mój PDA z AM też tak działał..., po pewnych modyfikacjach, ale potrzebował 4 paluszków i trzeba było go głębiej chwać podczas deszczu. A Gramina lubię poza tym za to, że można używać bez podświetlenia, że można zrobić swoją mapę (!!!!), za UMP PL - najwspanialsza cecha (współtworzenie jak i używanie). W AM super działa MIPLO. Aktualizacja gdy jest możliwość z skorzystania z WIFI - błyskawiczna. A jeśli chodzi o zarysy budynków 3D ... moim zdaniem to pasta, marketing (propaganda).
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez RalphOcean » Cz, 02 paź 2008 20:02

Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim porównaniem map. Jest to dla mnie zaszczyt szczególnie już po zapowiedzianych na forum gps bojkotach moich wpisów.

Krytyka jest jak najbardziej wskazana i chętnie się do niej odniosę. Niestety nie zawsze jest to możliwe gdyż czasami zdarza się krytyka milcząca („pominę milczeniem (...)”).

Map UMP nie uwzględniłem, gdyż na ich podstawie (podobnie jak w przypadku Open Street Map) nie można wyznaczać tras. Mapy są miejscami bardzo dokładne, ale niestety nie pokrywają całej sieci drogowej niezbędnej w nawigacji, a ten temat jest dla mnie najbardziej interesujący.

Dane do tabelki porównawczej pobierałem zawsze z oficjalnych stron producentów nawigacji lub dostawców map. Nie jest moją winą, że dane są w części nieścisłe jak w przypadku AutoMapy. Zgadzam się, że może to wynikać z braku jednoczesnej aktualizacji stron i często też nie podaje się daty, na którą dane te są aktualne. Dane interpretuję najlepiej jak umiem i nie zawsze może to być zgodne z wolą ich autorów, szczególnie jak opiszą je w sposób niezrozumiały lub nieprecyzyjny. Dodatkowo sprawę komplikuje czasami sprzeczność danych źródłowych nawet pochodzących z tego samego źródła.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę zawsze trafiania do celu z ulubioną nawigacją

Rafał Łożyński

PS.
Do Pana Wojtka Szydłowskiego mam sentyment choćby z powodu zbieżności jego imienia i nazwiska z moim kolegą z klasy, ale także dlatego, że cenię sobie rzeczową dyskusję.

Bardzo mnie cieszy, że wpis „takiego laika jak Rafał” wywołał taką ciekawą dyskusję, a zwracanie się po imieniu poczuwam za wyróżnienie.

Bardzo mnie cieszy aż taka duża obecność poznaniaków na tym wątku! Guzik, GPS Maniak, wojtek, h2O. Chętnie się z Panami spotkam jeśli macie na to ochotę. Jeśli lubicie to także obiecuję postawić niezobowiązująco piwo tym razem rzeczywiste. Rzeczowa dyskusja w ciekawym gronie jest zawsze potrzebna. Jeśli propozycja jest interesująca to proszę o kontakt.
RalphOcean
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 02 paź 2008 19:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez Artur » Cz, 02 paź 2008 21:52

RalphOcean napisał(a):Map UMP nie uwzględniłem, gdyż na ich podstawie (podobnie jak w przypadku Open Street Map) nie można wyznaczać tras
Mógłbyś rozwinąć?
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez kwieto » Pt, 03 paź 2008 6:49

RalphOcean napisał(a):Dane do tabelki porównawczej pobierałem zawsze z oficjalnych stron producentów nawigacji lub dostawców map.
Warto je porównać z zewnętrznymi źródłami. Np. AM chwali się 600 000 km dróg, podczas gdy np. GUS (dla mnie bardziej wiarygodne źródło informacji) mówi że jest ich... około 430 000 km (liczbę podaję z pamięci, w każdym razie rozbieżność danych jest tego rzędu). Owszem, GUS podaje ilość dróg publicznych, jednak nie chce mi się wierzyć, że drogi niepubliczne (prywatne, należące do Lasów Państwowych (?)) to prawie 1/3 wszystkich dróg w AM.

AM "od zawsze" na papierze wyglądała świetnie, i "od zawsze" wyglądało to bardzo różnie w rzeczywistości - pamiętam to jeszcze z czasów, gdy porównywałem ich mapy z TomTomem :")
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jack » Pt, 03 paź 2008 7:12

W jednym automapa na pewno jest lepsza od gpmapy.
W trybie nawigacji auto-zoom w gpmapie, w odróżnieniu od automapy, nie wiesz gdzie jesteś, bo nie wyświetlają się nazwy miejscowości. W pozostałych aspektach garmin i jego mapy jest dla mnie lepszym rozwiązaniem.
Avatar użytkownika
jack
Początkujący
 
Posty: 98
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:38
Lokalizacja: Łódź

Postprzez PouchX » Pt, 03 paź 2008 7:39

To nie wina mapy tylko odbiornika.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez Bas » Pt, 03 paź 2008 8:21

kwieto napisał(a):AM chwali się 600 000 km dróg, podczas gdy np. GUS (dla mnie bardziej wiarygodne źródło informacji) mówi że jest ich... około 430 000 km
Ja tam mysle, ze AM podaje wiecej, bo liczy drogi w obie strony - tam i z powrotem 8)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez Alf/red/ » Pt, 03 paź 2008 11:54

Artur napisał(a):
RalphOcean napisał(a):Map UMP nie uwzględniłem, gdyż na ich podstawie (podobnie jak w przypadku Open Street Map) nie można wyznaczać tras
Mógłbyś rozwinąć?
Dalsza część wypowiedzi
RalphOcean napisał(a):niestety nie pokrywają całej sieci drogowej niezbędnej w nawigacji,
sugeruje, że nie można wyznaczyć trasy tam, gdzie nie ma dróg, a w niektórych miejscach nie ma, więc mapa jako całość jest do niczego. Zresztą trudno dyskutować - owszem, w niektórych miejscach w UMP jest tzw. szczere pole.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez nocnyMarek » Wt, 07 paź 2008 16:56

kwieto napisał(a):Np. AM chwali się 600 000 km dróg, podczas gdy np. GUS (dla mnie bardziej wiarygodne źródło informacji) mówi że jest ich... około 430 000 km (liczbę podaję z pamięci, w każdym razie rozbieżność danych jest tego rzędu).
No właśnie zainteresowały mnie te dane, znalazłem tylko takie (AD`2007)
Drogi publiczne:
- ogółem (o nawierzchni twardej i gruntowej) 383 053 km
- o nawierzchni twardej 258 910 km
- o nawierzchni twardej ulepszonej 233 133 km

AM chwali sie że ma:
drogi wszystkich kategorii 627 864 km
drogi gruntowe 409 173 km
z tego wynika, że dróg asfaltowych (twarde ulepszone) ma 218 691 km

A GPMapa twierdzi, że zawiera:
dróg ogółem 403 300 km
w tym:
dróg asfaltowych 305 049 km
dróg gruntowych 98 251 km

Z tego by wynikało, że dla dróg asfaltowych (te mnie bardziej interesują niż gruntowe)
w stosunku do danych GUS
AM brakuje 14 442 km (6%)
GPMapa ma niezłą superatę 71 916 km (31%)

Które więc z tych danych są rzetelne a które wirtualne? :roll:
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: Odpowiedź na post P. Wojtka

Postprzez Artur » Wt, 07 paź 2008 17:31

Alf/red/ napisał(a):Dalsza część wypowiedzi
RalphOcean napisał(a):niestety nie pokrywają całej sieci drogowej niezbędnej w nawigacji,
sugeruje, że nie można wyznaczyć trasy tam, gdzie nie ma dróg
No dobra. To poproszę o przykład (UNIWERSALNY) mapy, która pokrywa "całą sieć drogową niezbędną w nawigacji".
I Alf nie bądź taki samokrytyczny. W każdej mapie znajdziesz "szczere pole".
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Poprzednia strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość