Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez popej » Pn, 23 lut 2009 12:45

miharu napisał(a):I nie przyjmuję tu argumentów "ale to jest darmowy program, robiony przez amatorów"

Przykro mi.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez wodnik7 » Pn, 23 lut 2009 13:03

miharu napisał(a):A tu niestety widać, że autorzy nie słyszeli o pojęciach takich, jak: "przyjazny interfejs", "przejrzyste menu", "łatwość instalacji i konfiguracji", logika, zdrowy rozsądek. Zresztą - czy to program robiony amatorsko, czy firmowy, jest po jednych pieniądzach. Ciekawe, jakiego szoku doznałby ktoś, umiejący co najwyżej wysłać maila i włączyć przeglądarkę, a chcący zaplanować sobie trasę na weekend na swojego GPSa. Pierwsze przeczytanie opisu instalacji wypłoszyłoby go chyba skutecznie.


Miharu, ja nie wiem, czego Ty oczekujesz. Naprawde, i jest mi przykro. Gdy kilka lat temu zaczynalem przygode z GPS, najpierw przez wiele tygodni sleczalem nad strona Lecha uczac sie podstaw. Ale dzis, w "zabieganym swiecie", wszystko ma byc "od zaraz" i jednym klikiem. I to jest BLAD! A wlasnie, ze taka dostepnosc wszystkiego nic nie ulatwia. Bo mnoza sie potem pytania, czemu cos nie dziala tak, jak mi sie ubzduralo, ze powinno.

Po pierwsze, gamin robi DOBRZE, ze sprzedajac nawigacje samochodowa nie dodaje Mapsource´a. Chwala mu za to - przecietny uzytkownik drogi gps ma w samochodzie, a nie w domu. jak gdzies jedzie, wbija dokad - i gps prowadzi. Tyle.

A jak ktos chce wiecej - wgrac do nuvi mape topo, zaplanowac trase, obejrzec mape itp - moze pogooglowac i calosc otzrzymuje gratis w internecie.

Ale nie wymagaj, prosze, aby ktos, kogo wiedza zaweza sie do wcisniecia wlaczenia przegladarki, mial tez moc jednym klikiem operowac na mapach. Mapa to nie pzegladarka, to wiecej - worda czy powerpointa tez sie trzeba nauczyc!

I dodam na koniec cos jeszcze: mylisz sie piszac, ze mapy nie da sie wgrac jednym klikiem: Po pierwsze UMP PL jest skomilowany /nawet radary -gotowce!/, jest mapcenter, gdzie mozesz sciagac skompilowane mapy z instalatorem, mapa Lecha ma instalator. Wiec czego Ty chcesz wiecej? A ze niektore mapy sie ze soba kloca - fakt, zdarza sie, ale ddlatego, ze sa to produkty GRATIS, dgzeo ludzie operuja swoimi map id itp. Kupujac oficlane mapy garmina (w tym gpmape) takiego problemu nie ma.
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 23 lut 2009 13:27

Dziękuję moderatorom za przeniesienie wątku, słusznie, nie chciałem zaśmiecać wątku właściwego. Mea culpa.

Marko - moim celem nie było totalne skrytykowanie artykułu - jeśli tak to wyglądało, to odszczekuję. Uważam, że artykuł wnosi znacznie więcej dobrego niż złego w tych kilku niedopowiedzeniach lub ocenach, zawartych w artykule.

Kwieto - właściwie miałem nie odpowiadać, ale któryś raz w wątku zbaczającym w kierunku filozofii wkładasz mi w usta coś, czego nie powiedziałem i przeinaczasz swoje słowa aby udowodnić swoją tezę, że "Garmin ma coś za uszami". A więc odpowiadam:

Wojtek Szydlowski napisał(a):Oczywiście konieczność tworzenia wpisów w rejestrze to bzdura.

Kwieto napisał(a):Oczywiście że nie jest to bzdura.
Spróbuj zainstalować jakąkolwiek mapę na komputerze z zablokowanym dostępem do rejestru. figę zobaczysz, a nie mapę...
MapSet ToolKit również robi odpowiednie wpisy do rejestru - jeśli użyjesz go na komputerze zablokowanym jak wyżej, to również figę zobaczysz.
Jak chcesz, to mogę Ci nawet pokazać zrzut ekranu z konkretnymi wpisami do rejestru... na Garniaku też znajdziesz opis, które to wpisy.
Chyba że najnowszy MapSource coś zmienił w tym temacie?

... no i w tym momencie nie wiem, czy uważasz mnie za kompletnego idiotę, czy też mój skrót myślowy checsz wykorzystać do wykazania, że "Twoja racja jest najmojsza"?

Ok, napiszę więc wersję, co do której nie powinieneś mieć wątpliwości, jeśli skrótu myślowego nie zrozumiałeś:
Oczywiście konieczność tworzenia wpisów w rejestrze to bzdura. Każda mapa z instalatorem (a więc mapy komercyjne + porządnie przygotowane mapy free) mają instalator, który sprawę rozmieszczenia plików w katalogach, utworzenia stosownych kluczy i wartości rejestru, załatwia samodzielnie. Pisanie, że konieczne jest samodzielne tworzenie rejestrów to bzdura.
Piszesz o zablokowaniu dostepu do rejestru.... Może napiszmy też o tym, że na komputerze, do którego administrator założył hasło do windows, którego nie znamy, również nie uda nam się zainstalować mapy..? ;)

Wojtek Szydlowski napisał(a):Jeśłi ktoś przygotowuje plik IMG i taki rozpowszechnia, to robi to dla osób świadomych jak tego użyć.

Kwieto napisał(a):Jak wyżej. Winne jest między innymi forum, na którym, informując ludzi, sugeruje się jakoby darmowe mapy miały jakikolwiek związek z firmą Garmin.

Na którym forum są takie informacje?

Kwieto napisał(a): Jakoś tak jest, że jak ktoś się zastanawia "co wybrać", to natychmiast mówi mu się o "setkach darmowych map". Sytuacje, gdy ktoś mówi "ok, ale pamiętaj, że te mapy mogą nie działać z Twoim odbiornikiem, musisz nauczyć się je instalować, ich niewłaściwe użycie może nawet zablokować odbiornik, a sam Garmin się do nich nawet nie przyznaje" są bardzo rzadkie.

E tam. Wystarczyłoby przejrzeć przyklejone posty na tym forum. I stanie się jasność.

Wojtek Szydlowski napisał(a):MapSource nie służy do tego aby obsługiwać pliki IMG - jeśli ktoś koniecznie chce takowe wgrywać, niech użyje SendMap'a lub nauczy się absolutnych podstaw rejestru Windows.

Kwieto napisał(a):Hmmm, wyżej napisałeś, że do instalacji map nie trzeba grzebać w rejestrze? :"P

Gdzie tak napisałem?
Napisałem, odpowiadając na konkretną informację odpowiedź, cytuję "Oczywiście konieczność tworzenia wpisów w rejestrze to bzdura.". I podtrzymuję to. Ktoś, kto twierdzi, że bez grzebania w rejestrach nie zainstaluje się mapy Garmina - po prostu przeinacza fakty.
Pójdźmy dalej: teoretycznie można by wymagać od MapSource'a, żeby obsłużył pliki *.MP, no bo czemu nie?? Przecież na forum jest napisane, że można! Ale zły Garmin znowu rzuca kłody pod nogi! :) :)

Kwieto napisał(a):No dobrze, ale sam tylko zaciemniasz obraz. Najpierw mówisz, że instalacja map do MapSource nie wymaga dostępów do rejestru (co nie jest prawdą).

Nie wymaga "DOSTĘPU"!!!?? Gdzie tak napisałem? Byłbyś wspaniałym politykiem :) Dobrze wiesz, że miałem na myśli konieczność tworzenia wpisów w rejestrze przez użytkownika, a nie instalator. Co innego DOSTĘP ( w sensie uprawnień zalogowanego uzytkownika Windows) a co innego TWORZENIE wpisu (w sensie działań MapSetToolKitem, czy wprost w regedicie). No ale Ty bez mrugnięcia okiem przeinaczasz wpis tak, aby było Ci wygodniej.
Bez komentarza.

Kwieto napisał(a): Potem piszesz, żeby ktoś do instalowania map "nauczył się podstaw rejestru Windows". No to jak to? Nic w rejestrze nie jest zmieniane, ale trzeba się nauczyć przynajmniej postaw jego obsługi?!

j.w.
Demagogia.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez frasun » Pn, 23 lut 2009 13:58

Najnowszy mapsource zmienił format i sposób instalacji map, a właściwie dopuścił stosowanie nowego formatu nie wymagającego wpisów do rejestru. Obawiam się jednak, że problemy osób instalujących MapSource na firmowym sprzęcie z ograniczeniami nie zniknął. Problemy będą występowały, ponieważ ograniczenia mogą obejmować również katalogi w komputerze. Nie wiem jak wygląda to w przypadku folderu: C:\Users\All Users\GARMIN (przykład dla Visty).
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez SP2BZW » Pn, 23 lut 2009 14:32

czytam kolejne posty z typową postawą roszczeniową :(

kupiłam/em sobie gps'a, chcę wykorzystać go do czegoś więcej niż przewidział producent (tutaj Garmin) i oczekuję wszystkiego '"na tacy"
i niestety nie jest dobrze :shock: a to programy trudne do opanowania albo strona WWW mało przejrzysta, normalnie załamka :oops:
SP2BZW
 

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez miharu » Pn, 23 lut 2009 15:09

kwieto napisał(a):Ty masz łatwiej, bo jesteś przynajmniej oblatana w Windowsie. Wyobraź jaki szok przeżyłem ja - wieloletni użytkownik Maka :"P
Domyślam się i współczuję.. a co ma powiedziec osoba, mająca nikłe pojęcie o jakiejkolwiek obsłudze komputera :?: :(
kwieto napisał(a):Problem w tym, że w nawigacji turystycznej, przynajmniej w Europie, dla Garmina nie za bardzo jest alternatywa, co sprawia, że nie mają bodźca do zrobienia naprawdę dużych postępów.
No właśnie.. monopol nigdy nie wychodzi na zdrowie. Przydałby się jakiś sprytny konkurent, żeby "rozruszać" Garmina. :D
wodnik7 napisał(a):Miharu, ja nie wiem, czego Ty oczekujesz. Naprawde, i jest mi przykro. Gdy kilka lat temu zaczynalem przygode z GPS, najpierw przez wiele tygodni sleczalem nad strona Lecha uczac sie podstaw. Ale dzis, w "zabieganym swiecie", wszystko ma byc "od zaraz" i jednym klikiem. I to jest BLAD! A wlasnie, ze taka dostepnosc wszystkiego nic nie ulatwia. Bo mnoza sie potem pytania, czemu cos nie dziala tak, jak mi sie ubzduralo, ze powinno.
Wodnik7, z całym szacunkiem, ale co Ty piszesz.. :?: Łatwy interfejs i obsługa "mnożą pytania"?? A trudna obsługa programu zapewne ilość tych wątpliwości zmniejsza? Ciekawe, doprawdy..
Piszesz "wszystko ma być od zaraz". Masz odrobinę racji - ale odrobinę - w tym sensie, że aby coś się dowiedzieć, trzeba włożyć minimum wysiłku. Ale tak poza tym, nie rozumiem Cię. Zauważasz istnienie "zabieganego świata" :mrgreen: - wiec chyba orientujesz się, że czas jest cenną wartością. Trudno wymagać od ludzi, by z każdej dziedziny mieli doktorat. Bo z takim podejściem dochodzimy do absurdu: chcę się zapoznać z paroma prostymi rzeczami z zakresu nawigacji GPS i od kilku tygodni czytam fora, strony, opisy i instrukcje, żeby tych paru pierdół się dowiedzieć. To nie jest normalne. Nie wiem jak Ty, ale ja mam jeszcze jakieś życie poza pracą i studiowaniem opisów instalacji map.. Szkoda mi tracić czas na zapoznawanie się z czymś, co możnaby uprościć - skrócić. Ale muszę, jeśli chcę wiedzieć co nieco. A mam jeszcze masę innych zainteresowań, i jakby tak chcieć czytać o wszystkim, toby życia nie starczyło.
Widzisz, właśnie dobrze zauważyłeś - ślęczałeś tygodniami. A powinno być tak, że nie trzeba wielu zmarnowanych dni na opanowanie czegoś tak (teoretycznie) prostego, jak nawigacja GPS. Wyobrażasz sobie, żeby tydzień kiwac się nad stronami w necie, żeby dowiedzieć się, jak wysyłać smsy? Ano właśnie, to ta sama półeczka...
wodnik7 napisał(a):Ale nie wymagaj, prosze, aby ktos, kogo wiedza zaweza sie do wcisniecia wlaczenia przegladarki, mial tez moc jednym klikiem operowac na mapach.
Ależ dlaczego? Od kiedy to planowanie głupiej trasy wycieczki na niedzielne popołudnie ma być zablokowane dla prostego uzytkownika? Nie zgadzam się z takim głupim pojmowaniem elitarnosci. Zawsze mnie to drażniło.
wodnik7 napisał(a):Mapa to nie pzegladarka, to wiecej - worda czy powerpointa tez sie trzeba nauczyc!
No dobrze. Trzeba. Ale te programy są dość logicznie zrobione, a co do ich instalacji - to nie ma nawet co porównywać do GPSowego dziwactwa. Niebo a ziemia.
wodnik7 napisał(a):I dodam na koniec cos jeszcze: mylisz sie piszac, ze mapy nie da sie wgrac jednym klikiem: Po pierwsze UMP PL jest skomilowany /nawet radary -gotowce!/, jest mapcenter, gdzie mozesz sciagac skompilowane mapy z instalatorem, mapa Lecha ma instalator. Wiec czego Ty chcesz wiecej? A ze niektore mapy sie ze soba kloca - fakt, zdarza sie, ale ddlatego, ze sa to produkty GRATIS, dgzeo ludzie operuja swoimi map id itp. Kupujac oficlane mapy garmina (w tym gpmape) takiego problemu nie ma.
Nie wiem, jak to u Ciebie było, ale u mnie jeden klik nie pomógł.. babrałam się z tymi mapami przez dwa wieczory, żeby to jakoś przyzwoicie chodziło. A co do mapcenter, to się nie wypowiadam, bo jestem w trakcie 'rozgryzania' tej zagadkowej strony.
Wojtek Szydlowski napisał(a):
Kwieto napisał(a): Jakoś tak jest, że jak ktoś się zastanawia "co wybrać", to natychmiast mówi mu się o "setkach darmowych map". Sytuacje, gdy ktoś mówi "ok, ale pamiętaj, że te mapy mogą nie działać z Twoim odbiornikiem, musisz nauczyć się je instalować, ich niewłaściwe użycie może nawet zablokować odbiornik, a sam Garmin się do nich nawet nie przyznaje" są bardzo rzadkie.
E tam. Wystarczyłoby przejrzeć przyklejone posty na tym forum. I stanie się jasność.
A ja popieram Kwieto. Też rzadko widziałam takie stwierdzenia prosto i na temat. Dodam jeszcze, że na paru stronach (nie zamierzam wymieniać z nazwy, żeby nie było obrazy i niepotrzebnego jątrzenia :mrgreen:) zdarzało mi się trafiac na teksty poradnikowe typu "to bardzo proste! otwierasz program X, otwierasz w nim plik Y, potem eksportujesz plik Y jako.., następnie w programie B plik zamieniasz na format P, potem znajdujesz go na dysku, zmieniasz mu jakieś włąściwości, w programie Q otrzymujesz plik w postaci GHJGJH, którą to możesz wgrać do folderu z mapami, a potem ..." i voila! masz zainstalowaną nową mapę! No nie wiem, ale dla mnie taki opis kłóci się ze stwierdzeniem "proste".. :lol: Sporo tego.
SP2BZW napisał(a):czytam kolejne posty z typową postawą roszczeniową :(

kupiłam/em sobie gps'a, chcę wykorzystać go do czegoś więcej niż przewidział producent (tutaj Garmin) i oczekuję wszystkiego '"na tacy"
"Czegoś więcej"? Pragnienie, aby program NORMALNIE się instalował, NORMALNIE aktualizowało się różne mapy, i zrobienie sobie trasy przy użyciu NORMALNEGO i PRZEJRZYSTEGO interfejsu to jest "coś więcej"? Nie chcę słuchać na odbiorniku mp3 ani wysyłać z niego smsów, bo to chyba byłoby wymaganie "czegoś więcej niż przewidział producent".
Ostatnio edytowano Pn, 23 lut 2009 17:44 przez Magnoom, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawiłem BBCode dla cytatu Wojtka Szydlowskiego. Magnoom.
Avatar użytkownika
miharu
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): So, 14 lut 2009 20:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez asandrzej » Pn, 23 lut 2009 16:09

Witam
Zgadzam się z tobą Miharu nie jest to wszystko takie proste do tego ile czasu trzeba potrzeba poświęcić na sprawdzenie czy wszystkie funkcje działają tak jak my myślimy biorąc pod uwagę, że mamy jakieś przyzwyczajenia z obsługi sprzętu ogólnie nazywając komputerowego.
Przecież wybierając się gdzieś z GPS musimy mieć pewność, że będzie działał zgodnie z naszymi oczekiwaniami albo nasze oczekiwania zostaną zredukowane do sposoby działania tego sprzętu.
W grę wchodzą nie tylko nasze zainteresowaniami a często i bezpieczeństwo.
Nie zapisanie śladu z wycieczki w naszej okolicy jest stratą ale jakiego rozczarowania doznamy z powodu braku śladu z ciekawej wyprawy nie mówiąc już że z powodu zawiłej obsługi lub naszej nie wiedzy możemy popełnić większe błędy.

Widzę że tchnęłaś inne może typowo kobiece spojrzenie że istotny jest efekt a nie mozolny sposób osiągnięcia celu oraz cierpliwość broiąć pod uwagę że na odpowiedź o ilości punktów czekałaś pięć dni.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Pn, 23 lut 2009 18:17 przez asandrzej, łącznie edytowano 3 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 23 lut 2009 16:14

miharu napisał(a): Domyślam się i współczuję.. a co ma powiedziec osoba, mająca nikłe pojęcie o jakiejkolwiek obsłudze komputera :?: :(

Instalacja mapy komercyjnej, weźmy taką GPMapę (która to instaluje sama z siebie aplikację MapSource) nie wymaga od użytkownika niczego więcej, jak kolejnego potwierdzania „DALEJ”, „DALEJ” „AKCEPTUJĘ”, itd…
Nie mogę się zgodzić z tym, że są to czynności wykraczające poza możliwości użytkownika Windows, będącego na nawet bardzo podstawowym poziomie znajomości systemu.
Jeśli jednak wykracza – z pewnością są osoby, firmy, itd. – które odpłatnie, lub po koleżeńsku – pomogą.
Rozumiem, że ktoś
a) może nie chcieć opanowywać żonglowania plikami IMG, MP,
b) nie interesuje go samodzielne rysowanie map,
c) nie interesują go możliwości jakie daje MapSetToolKit czy genialny GPMapTOOL.
Wtedy po prostu kupuje gotową mapę w sklepie i cześć.
Jeśli danej mapy nie ma, to zmienia system lub wraca do punktu a) 

miharu napisał(a): No właśnie.. monopol nigdy nie wychodzi na zdrowie. Przydałby się jakiś sprytny konkurent, żeby "rozruszać" Garmina. :D

Rozumiem, że Twoim zdaniem Garmin powinien do aplikacji MapSource dodać kreatora, który sam zaimportuje plik IMG, nada mu (wedle własnego uznania ale oczywiście poprawnie!) numer FID, nazwę, nie kolidującą z innymi, połączy ewentualnie z innymi mapkami w mapset, tak? I najlepiej jednym dużym, czerwonym przyciskiem START 
Wszystko to co w/w jest do zrobienia, o ile będziesz wybierać mapki free, wyposażone w instalator. Po prostu odpuść sobie „gołe” pliki IMG.

miharu napisał(a): Trudno wymagać od ludzi, by z każdej dziedziny mieli doktorat. Bo z takim podejściem dochodzimy do absurdu: chcę się zapoznać z paroma prostymi rzeczami z zakresu nawigacji GPS i od kilku tygodni czytam fora, strony, opisy i instrukcje, żeby tych paru pierdół się dowiedzieć. To nie jest normalne. Nie wiem jak Ty, ale ja mam jeszcze jakieś życie poza pracą i studiowaniem opisów instalacji map.. Szkoda mi tracić czas na zapoznawanie się z czymś, co możnaby uprościć - skrócić. Ale muszę, jeśli chcę wiedzieć co nieco.

Ale co chcesz wiedzieć? Jak zainstalować mapę? Do tego nie jest potrzebny doktorat.
Jeśli chcesz mieć wiedzę na poziomie – nazwę to – hobbystycznym, czyli co nieco o plikach IMG, kompilacji plików MP, rysowaniu map, rozbijaniu mapsetów itede, itepe…. musisz się tego po prostu nauczyć. Zauważ proszę, że nie jest to wiedza potrzebna do korzystania z Garmina. To wiedza dla hobbystów lub świadomyh użytkowników, chcących i potrafiących wykorzystać efekty pracy innych hobbystów, którym nie chciało się zrobić instalatora do mapki 

miharu napisał(a): Wyobrażasz sobie, żeby tydzień kiwac się nad stronami w necie, żeby dowiedzieć się, jak wysyłać smsy? Ano właśnie, to ta sama półeczka...

Alez skąd. Ale wyobrażam sobie kogoś, kiwającego się przez tydzień nad stronami, bo podłaczając się komputerem do komórki programowac coś w niej. I TO jest ta sama półeczka!

miharu napisał(a): Od kiedy to planowanie głupiej trasy wycieczki na niedzielne popołudnie ma być zablokowane dla prostego uzytkownika? Nie zgadzam się z takim głupim pojmowaniem elitarnosci. Zawsze mnie to drażniło.
Sorry, ale nie rozumiem. Co i gdzie jest zablokowane?

wodnik7 napisał(a):I dodam na koniec cos jeszcze: mylisz sie piszac, ze mapy nie da sie wgrac jednym klikiem: Po pierwsze UMP PL

miharu napisał(a): Nie wiem, jak to u Ciebie było, ale u mnie jeden klik nie pomógł.. babrałam się z tymi mapami przez dwa wieczory, żeby to jakoś przyzwoicie chodziło. A co do mapcenter, to się nie wypowiadam, bo jestem w trakcie 'rozgryzania' tej zagadkowej strony.

Sorry, nie bierz tego do siebie, ale tu przypomina mi się taka dawna znajoma, która po przeczytaniu pewnej ksiązki stwierdziła „Ależ ta książka jest głupia! Nic z niej nie zrozumiałam!”

wojtek
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez wodnik7 » Pn, 23 lut 2009 16:53

miharu napisał(a):Piszesz "wszystko ma być od zaraz". Masz odrobinę racji - ale odrobinę - w tym sensie, że aby coś się dowiedzieć, trzeba włożyć minimum wysiłku. Ale tak poza tym, nie rozumiem Cię. Zauważasz istnienie "zabieganego świata" :mrgreen: - wiec chyba orientujesz się, że czas jest cenną wartością. Trudno wymagać od ludzi, by z każdej dziedziny mieli doktorat. Bo z takim podejściem dochodzimy do absurdu: chcę się zapoznać z paroma prostymi rzeczami z zakresu nawigacji GPS i od kilku tygodni czytam fora, strony, opisy i instrukcje, żeby tych paru pierdół się dowiedzieć. To nie jest normalne. Nie wiem jak Ty, ale ja mam jeszcze jakieś życie poza pracą i studiowaniem opisów instalacji map.. Szkoda mi tracić czas na zapoznawanie się z czymś, co możnaby uprościć - skrócić. Ale muszę, jeśli chcę wiedzieć co nieco. A mam jeszcze masę innych zainteresowań, i jakby tak chcieć czytać o wszystkim, toby życia nie starczyło.

Miharu, to, ze czas jest cenny, ma prowadzic do tego, aby inni nie musieli sami niczego szukac? czy ta "odrobina wysilku", ktora trzeba wykonac, jest znalezienie forum garniaka? A cala reszta, tj. troche czytania i wyszukiwarka, to juz za duzo?

I prosze, nie przesadzaj, bo nie o doktorat chodzi. Bo gdy kupilabys mape (np. GPMAPA topo), to problemow z instalacja bys nie miala zadnych. Czy to nie jest proste? Tak funkcjoinuje Zachod: firma produkuje, sprzedaje, dziala. I tak robi garmin, i tak robi imagis (choc nie musze ich lubic). A ze ty chcesz korzystac z *darmowych map*, ktore *zrobil ktos*, niestety - musisz sie lekko napracowac (ale tylko lekko, bo jak napisalem, instalatory sa, i dziala to bez problemu)
miharu napisał(a):Widzisz, właśnie dobrze zauważyłeś - ślęczałeś tygodniami. A powinno być tak, że nie trzeba wielu zmarnowanych dni na opanowanie czegoś tak (teoretycznie) prostego, jak nawigacja GPS. Wyobrażasz sobie, żeby tydzień kiwac się nad stronami w necie, żeby dowiedzieć się, jak wysyłać smsy? Ano właśnie, to ta sama półeczka...

no, miharu, chyba cos mylisz.. to nie ta sama poleczka! Ja (moze ty nie) chce wiedziec, * w jaki sposob* cos dziala. I czytalem, pojmowalem. Az sie nauczylem. I dopiero, gdy czegos nie wiem, pytalem. Nie wpadloby mi do glowy, zamiast podziekowac Lechowi pisac, ze "babralem sie jego instalatorem". Wstyd i hanba. Facet cos robi, gratis, a inni na to, ze i tak fe? bo strone ma niekolorowa i bez reklam? ech.
miharu napisał(a):
wodnik7 napisał(a):Ale nie wymagaj, prosze, aby ktos, kogo wiedza zaweza sie do wcisniecia wlaczenia przegladarki, mial tez moc jednym klikiem operowac na mapach.
Ależ dlaczego? Od kiedy to planowanie głupiej trasy wycieczki na niedzielne popołudnie ma być zablokowane dla prostego uzytkownika? Nie zgadzam się z takim głupim pojmowaniem elitarnosci. Zawsze mnie to drażniło.

Nie chodzi o "glupie pompwanie elitarnosci", ale o fakt, ze trzeba siasc na tylku, i poczytac. jak juz porownujesz, to wyznaczenie trasy jest w mapsource naprawde latwe - a potem jeden klik i jest w odbiorniku gps. gdzie problem??
miharu napisał(a):
wodnik7 napisał(a):Mapa to nie pzegladarka, to wiecej - worda czy powerpointa tez sie trzeba nauczyc!
No dobrze. Trzeba. Ale te programy są dość logicznie zrobione, a co do ich instalacji - to nie ma nawet co porównywać do GPSowego dziwactwa. Niebo a ziemia.

Word jest logiczny? sprobuj napisac cos bardziej skomplikowanego od listu. Logiczne to sa programy na maka:)

Miharu, czepiasz sie Mapsource'a, a ja nie wiem czemu. I nie wpajaj ludziom po raz kolejny, ze instalacja np. GPMAPY jest trudna. Bo nie jest.
miharu napisał(a):Dodam jeszcze, że na paru stronach (nie zamierzam wymieniać z nazwy, żeby nie było obrazy i niepotrzebnego jątrzenia :mrgreen:) zdarzało mi się trafiac na teksty poradnikowe typu "to bardzo proste! otwierasz program X, otwierasz w nim plik Y, potem eksportujesz plik Y jako.., następnie w programie B plik zamieniasz na format P, potem znajdujesz go na dysku, zmieniasz mu jakieś włąściwości, w programie Q otrzymujesz plik w postaci GHJGJH, którą to możesz wgrać do folderu z mapami, a potem ..." i voila! masz zainstalowaną nową mapę! No nie wiem, ale dla mnie taki opis kłóci się ze stwierdzeniem "proste".. :lol: Sporo tego.

Zrozum, ze masz 2 mozliwosci:
1. mape kupujesz. Wtedy NA PEWNO 1 klik wystarcza.
2. mape sciagasz od kogos, kto ja sobie sam, w pocie czola zrobil. GRATIS. I nie ma, tak jak firma, oryginalnego i drogiego kompilatora map, ale urtuzadzeni, ktore znow ktos napisal. I ono, sila rzezcy, nie jest takie samo jak oryginal. Mimo to, temu komus CHCIALO SIE. Tylko nie wiem, jak dlugo mu sie bedzie chcialo jeszcze, gdy bedzie czytal takie zadania.
miharu napisał(a):Pragnienie, aby program NORMALNIE się instalował, NORMALNIE aktualizowało się różne mapy, i zrobienie sobie trasy przy użyciu NORMALNEGO i PRZEJRZYSTEGO interfejsu to jest "coś więcej"?

spojrz wyzej: "rozne mapy" - te platne sa "normalne", te nieplatne zazwyczaj- tez, ale nie zawsze, i trzeba sie postarac. Powod wyzej.

Na koniec: naprawde chyba nie zrozumialas, jaka w tych mapach jest roznica. A ze nie umiesz obslugiwac Mapsource'a - poczytaj instrukcje, poszukaj na forum. Zauwazylas, ze MS ma plik pomocy?
Ostatnio edytowano Pn, 23 lut 2009 17:55 przez Magnoom, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawiłem BBCode w cytatach. Magnoom.
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez Bas » Pn, 23 lut 2009 17:59

Albo to bylo bardzo dawno, albo to wcale nie bylo trudne :shock:
Tak sobie mysle czytajac jakiez to trudnosci czekaja na korzystajacych z gps... :roll:

Jakiez my tu problemy mamy na forum od zrozpaczonych uzytkownikow?
- nie umiem rozpakowac pliku zip - pomozcie!
- co to jest plik *.reg?
- nie wiem jak wyslac mapy do gps - ratunku!
- wyslalem mapy i stracilem to, co juz tam bylo - jak je odzyskac!
itd.

Prawda jest taka, ze dla wiekszosci smiertelnikow juz sam komputer jest bariera niemalze nie do pokonania, a jego znajomosc jest szalenie powierzchowna. W takiej sytuacji kazdy program, ktory wyglada troche inaczej niz typowe okienko Windows stanowi PROBLEM. Prawdziwym problemem jednak jest brak czytania instrukcji obslugi przez uzytkownika. Kiedys byl popularny akronim RTFM i sadze, ze wcale nie stracil na aktualnosci. Wrecz przeciwnie.

Poza tym jak juz tu zostalo wczesniej powiedziane: jesli ktos chce korzystac z gps, to niech korzysta - w wielu przypadkach komputer nie jest mu do szczescia potrzebny. Jesli ktos chce wiecej, to trzeba sie troche wysilic. Planowanie tras w MS jest problemem? Wysylanie punktow do gps jest problemem? Dajcie spokoj :P Zamiast zadawac pytania na forum trzeba otworzyc instrukcje obslugi i przeczytac. Gps to nie otwieracz do konserw.

Jesli chodzi o tak wychwalanego Worda to owszem - pozwala na otwieranie plikow bez zadnej nauki, ale powiedzcie jak duzo o Wordzie wie przecietny uzytkownik? Ile osob formatuje tekst spacjami i nie ma pojecia o istnieniu linijki, czy pojecia akapitu w edytorze tekstu? O ciekawszych mozliwosciach juz nawet nie wspominam.
Nie demonizujcie obslugi MS...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez Marko » Pn, 23 lut 2009 19:46

miharu napisał(a):Przydałby się jakiś sprytny konkurent, żeby "rozruszać" Garmina

Konkurencja jest, należy śledzić dwie strony: Garmin i Magellan
Jest to jednak jedynie konkurencja w Stanach, niemniej warto zerkać - w ostatnim outdoorowcu Magellan zamontował np. 3-osiowy kompas.

Dla mnie MapSource jest ok, cenię sobie możliwość wgrywania mapek i ich dowolnej kompilacji w odbiorniku.
Co mnie wkurza? - zarządzanie śladami (m.in. nie można ich w żaden sposób edytować w odbiorniku - ostatnio poszedłem źle i chciałbym na miejscu mieć możliwość poprawki, a nie ma).
Poza tym bardzo cenię sobie wygodę obsługi Etrexa, a klawisze w wielu sytuacjach bardziej pomagają niż przeszkadzają, więc ekran dotykowy Oregona mnie nie nęci. Osobiście czekam teraz na wyświetlacz foliowy wielkiego formatu, który zwinąłbym do nieodłącznego plecaka i planował sobie na nim trasę - stawiając waypointy "pac, pac i pac", po czym wgrał do odbiornika i dalej już nawigował z nim na kierownicy, jak dotąd. Tworzenie trasy w odbiorniku nie jest jakoś bardzo trudne, ale wolałbym więcej swobody, w czym pomógłby ekran wielkoformatowy.

Co do narzekań i roszczeń. Rozpuściły nas PC-ty ;) Ja pamiętam jeszcze pracę, a właściwie zabawę z ZX Spectrum, Timexem, Atari, Commodore, fascynację Amigą (to był hit!), pierwsze 486 i późniejszą rewolucję, czyli od Basica i Fortrana, przez DOS-a, po wszelkie klony Windowsa. Czy to jest off-topic? Otóż nie, napiszcie, waszym zdaniem, na którym etapie rozwoju jest teraz (w erze Colorado, Oregona i Tritona) rynek outdoorowych GPS-ów?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pn, 23 lut 2009 20:14

Marko napisał(a):Co do narzekań i roszczeń. Rozpuściły nas PC-ty ;) Ja pamiętam jeszcze pracę, a właściwie zabawę z ZX Spectrum, Timexem, Atari, Commodore, fascynację Amigą (to był hit!), pierwsze 486 i późniejszą rewolucję, czyli od Basica i Fortrana, przez DOS-a, po wszelkie klony Windowsa. Czy to jest off-topic? Otóż nie, napiszcie, waszym zdaniem, na którym etapie rozwoju jest teraz (w erze Colorado, Oregona i Tritona) rynek outdoorowych GPS-ów?

Moim zdaniem gdzieś tak na etapie Win 2000. To był (jest?) system, który określano mianem "stabilnych", 'dobrych do współpracy sieciowej", pozbawiony wodotrysków i wymagający nieco wiedzy do zaawansowanego wykorzystania. Długo jeszcze Garminowi do Windowsa Vista, ale to dobrze, bo kto zniósłby na szlaku dialog:

- Nieznana aplikacja usiłuje wytyczyć trasę, czy chcesz na to zezwolić?
- TAK!
Czy na pewno chcesz zezwolić aplikacji GPMapa na wytyczenie trasy?
-TAK!!!!
- Zapora GARMIN zablokowała możliwość wytyczenia trasy przez aplikacje GPMapa, czy chcesz odblokowac zaporę?
........

;)
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez wodnik7 » Pn, 23 lut 2009 20:23

Wojtek Szydlowski napisał(a):
Marko napisał(a):Napiszcie, waszym zdaniem, na którym etapie rozwoju jest teraz (w erze Colorado, Oregona i Tritona) rynek outdoorowych GPS-ów?

Moim zdaniem gdzieś tak na etapie Win 2000. ;)


Czemu zapominacie o makach;) ja od czasu przejscia na Mac OSX jestem bardzo szczesliwy:) niestety, z Windowsa - u znajomych, rodziny itd., zrezygnowac nie moge:(

60cs(x) Mac 9
Streetpilot to 10.3
Nuvi 255 10.4
:) uzywam sp c510
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez kwieto » Pn, 23 lut 2009 23:10

SP2BZW napisał(a):kupiłam/em sobie gps'a, chcę wykorzystać go do czegoś więcej niż przewidział producent (tutaj Garmin) i oczekuję wszystkiego '"na tacy"
No wybacz. Płacę niemałe pieniądze za odbiornik, i jeszcze muszę sam kombinować by naprawiać niedoróbki producenta?
To za co ja płacę - za możliwość babrania się w rzeczach, które producent mógł zrobić lepiej?!

Jak kupisz np. samochód z drewnianymi klockami hamulcowymi, to też będziesz siedział cicho, bo "producent nie przewidział zastosowania normalnych okładzin?" :")

To nie jest postawa roszczeniowa - dokonuję transakcji i oczekuję konkretnej jakości. "Płacę, więc wymagam"

EDIT:
Wojtek Szydlowski napisał(a):Alez skąd. Ale wyobrażam sobie kogoś, kiwającego się przez tydzień nad stronami, bo podłaczając się komputerem do komórki programowac coś w niej. I TO jest ta sama półeczka!
Uhmmmm, tylko umówmy się: programowanie na komórce to nie jest zabawa dla zwykłych ludzi, tylko dla pasjonatów z zacięciem informatycznym.
Grupa docelowa dla odbiorników GPS to dokładnie przeciwny biegun.

Pamiętasz dyskusję o tworzeniu map? To jest dokładnie ten sam problem - gdybym nie musiał, to bym nie robił, bo po prostu szkoda mi czasu...

EDIT2:
Bas napisał(a):Zamiast zadawac pytania na forum trzeba otworzyc instrukcje obslugi i przeczytac. Gps to nie otwieracz do konserw.
A widziałeś instrukcję obsługi np. do Colorado?
Polecam... :")

Tam nie ma NIC na temat obsługi odbiornika. Serio.
I to jest kolejna rzecz, której nie otrzymałem (piszę o porządnej instrukcji obsługi), mimo zapłacenia wcale niemałych pieniędzy za ten sprzęt.

BTW, support Garmina potrafi w niektórych sprawach odsyłać na Wiki... bo sami nie wiedzą, jak działa ten sprzęt.

EDIT3:
Marko napisał(a):Otóż nie, napiszcie, waszym zdaniem, na którym etapie rozwoju jest teraz (w erze Colorado, Oregona i Tritona) rynek outdoorowych GPS-ów?
W pecetach? Win 3.1 - niby już przyjazny dla użytkownika, ale jeszcze bez pracy pod DOS'em się nie da...

W przypadku Maków to obstawiałbym Leoparda (bodaj pierwszy Mac OS, który Apple udało się bardzo konkretnie spieprzyć)
Ostatnio edytowano Pn, 23 lut 2009 23:51 przez Magnoom, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Skleiłem cztery (!) następujące po sobie wypowiedzi w jedną. Magnoom.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Artykuł z MalyPodroznik.pl i dyskusja o MapSource

Postprzez wodnik7 » Pn, 23 lut 2009 23:51

kwieto napisał(a):W przypadku Maków to obstawiałbym Leoparda (bodaj pierwszy Mac OS, który Apple udało się bardzo konkretnie spieprzyć)


kwieto, szanuje Cie, ale tym zdaniem naprawde przesadziles. Pisz, ze wg Ciebie garmin powinien mowic ludziom, jak wgrywac mapy sciagane z mapcenter, ok, twoje zdanie. Ale Maka mi nie opluwaj.

Juz panter byl o niebo lepszy od windy, nie wspominajac tigera. Ale jesli nie masz pojecia, to bzdur nie pisz.

Nie wiem, czy pracowales na makach, bo ten komentarz po prostu jest smieszny. to jak ludzie wypowiadajacy sie o iPhonie, ze "bee, inne komy moga wiecej" - ale dziwnym trafem nie mieli iphona w rece.
Pozdrawiam, Michal
GPSMAP 60CS, StreetPilot c510, nuvi 255wt, CNE 2008-2010, ump, topo_100 i dalsze..
wodnik7
Bywalec
 
Posty: 333
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:10
Lokalizacja: Berlin/Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości