TwoNav, ComeGPS, Aventura

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 28 cze 2012 10:08

Kilka nowości w TwoNav:

1. Instrukcja tworzenia wektora na bazie OSM:
http://blog.compegps.com/2012/06/26/cre ... etter_june

2. Możliwość szybkiego grupowania arkuszy, przez edycję pliku IMP.

Przykładowe struktury pliku IMP:

- z doborem skali wyświetlania mapy (wartości skali w m/pix), w ramach 1 katalogu -
Kod: Zaznacz cały
CompeGPS MAP File
<Header>
Coordinates=1
</Header>
<HiperMapLayers>
<HLayer File="MAPA1.rmap" MaxZoomLevel="0.5"/>
<HLayer File="MAPA2.rmap" MinZoomLevel="0.5" MaxZoomLevel="1"/>
<HLayer File="MAPA3.rmap" MinZoomLevel="1" MaxZoomLevel="2.5"/>
<HLayer File="MAPA4.rmap" MinZoomLevel="2.5" MaxZoomLevel="5"/>
<HLayer File="MAPA5.rmap" MinZoomLevel="5" MaxZoomLevel="10"/>
<HLayer File="MAPA6.rmap" MinZoomLevel="10" MaxZoomLevel="50"/>
<HLayer File="MAPA7.rmap" MinZoomLevel="50"/>
</HiperMapLayers>


- wyświetlanie wszystkich map z katalogu, nie obciążające pamięci urządzenia, bez ograniczenia skali -
Kod: Zaznacz cały
CompeGPS MAP File
<Header>
Coordinates=1
</Header>
<HiperMapLayers>
<HLayer File="Folder\*.rmap"/>
</HiperMapLayers>
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez RyszardS » Cz, 28 cze 2012 11:23

a taki dobór wartości jak piszesz:

Kod: Zaznacz cały
<HLayer File="MAPA2.rmap" MinZoomLevel="0.5" MaxZoomLevel="1"/>
<HLayer File="MAPA3.rmap" MinZoomLevel="1" MaxZoomLevel="2.5"/>
<HLayer File="MAPA4.rmap" MinZoomLevel="2.5" MaxZoomLevel="5"/>
<HLayer File="MAPA5.rmap" MinZoomLevel="5" MaxZoomLevel="10"/>
<HLayer File="MAPA6.rmap" MinZoomLevel="10" MaxZoomLevel="50"/>


nie powoduje jakiś problemów? Tzn nie powinno być np

Kod: Zaznacz cały
<HLayer File="MAPA2.rmap" MinZoomLevel="0.5" MaxZoomLevel="0.9"/>
<HLayer File="MAPA3.rmap" MinZoomLevel="1" MaxZoomLevel="2.4"/>
<HLayer File="MAPA4.rmap" MinZoomLevel="2.5" MaxZoomLevel="4.9"/>
<HLayer File="MAPA5.rmap" MinZoomLevel="5" MaxZoomLevel="9.9"/>
<HLayer File="MAPA6.rmap" MinZoomLevel="10" MaxZoomLevel="49.9"/>


Może problem z pamięcią polega na tym właśnie że ma 2 mapy?
(tak tylko filozofuję bo nie mam jak tego sprawdzić)
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 28 cze 2012 17:01

@RyszardS
Nie wiem dokładnie na czym to polega, ale dzięki takiej jak wyżej definicji pliku IMP pozwala na otwarcie wielu (nawet kilkudziesięciu) dużych rmap na raz.
Operacja otwierania każdego z plików z osobna obciążyłoby pamięć na tyle, że już próba otwarcia kilku plików na raz spowodowałoby zwis odbiornika.

Niestety, nie ma róży bez kolców, definicja "hypermapy" w pliku IMP zmienia też natrualną rozdzielczość mapy, w efekcie "skalowanie do naturalnej rozdzielczości mapy" (100%) przestaje być użyteczne. Wtedy lepiej zmienić skalowanie mapy do "stałej skali" (np. 8m/pix).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » N, 01 lip 2012 11:24

Marko napisał(a):1. Instrukcja tworzenia wektora na bazie OSM:
http://blog.compegps.com/2012/06/26/cre ... etter_june

I pierwsze rezultaty: :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 25 paź 2012 12:41

Nowa beta 2.7 dla Sportivy i Aventury
Nowe funkcje, głównie treningowe, ale i możliwość wyłączania pasków ekranowych, pól danych, paska nawigacyjnego u góry, przycisków +/-...
Alarmy, np. zejścia z kursu włączają teraz ekran (jeśli wyłączony) i "kolą w oczy".
screenshot-104.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 25 paź 2012 22:24

Zmiany interfejsu zapewne w związku z wejściem na rynek nowego modelu dla sportowców.
Outdoorowcy też coś z tego powinni uszczknąć.
Zapisane ślady można wyświetlać z podziałem na odcinki w zależności od czasu lub dystansu.
Tutaj podział śladu na odcinki 20 minutowe (ślad górski, stąd różnice w odległościach).
screenshot-107.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Pt, 09 lis 2012 9:07

W wersji 2.7rc8 dla TwoNav outdoorowych wektor i CDEM (mapa wysokościowa) zostają przykryte rastrem:
screenshot-144.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 15 lis 2012 18:48

Od niedawna każdy odbiornik jest wyposażany w wektorówkę całej Europy na bazie OSM oraz raster na bazie starych map Geoportalu.
OSM w formacie CompeGPS V-map można dokupić niezależnie.

Niestety routing i baza adresowa nie działa.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez popej » Cz, 15 lis 2012 19:07

Co to są "stare mapy Geoportalu"? Ile lat ma Geoportal, 6 czy więcej? I chyba nigdy nie udostępniał map do tego typu wykorzystania.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Cz, 15 lis 2012 19:11

@Popej
Pytanie nie do mnie, ale do twórców i dystrybutorów.
Ja przekazuję jedynie informacje dostępne na stronach CompeGPS.
OK, chodziło o dobrze znane mapy, które nie od dziś dodaje Compe do swoich produktów.

Od "wczoraj" zaczęli dodawać również OSM-wektorowe, o czym dobrze wiesz, po lekturze Naviboard.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez epkchmiele » Cz, 15 lis 2012 19:43

Marko napisał(a):oraz raster na bazie starych map Geoportalu

Stare ale jare, he, he. W moim rejonie i pewnie nie tylko w moim stanowią dla mnie podstawę . Może mało wiem, ale nie spotkałem jeszcze tak dokładnych i przydatnych map. :D
Jestem pod wrażeniem jak widzę elementy których nie ma w "prawdziwych mapach " , każda kałuża jest zaznaczona, droga która jest w planach zagospodarowania przestrzennego, a której jeszcze nie ma, jest każda praktycznie przecinka w lesie i elementy typu wieża z drewna której już nie ma . Jak dla mnie palce lizać.
Paweł
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez GPS Maniak » Cz, 15 lis 2012 23:06

epkchmiele napisał(a): droga która jest w planach zagospodarowania przestrzennego, a której jeszcze nie ma ... i elementy typu wieża z drewna której już nie ma

Krótko mówiąc jesteś miłośnikiem map zawierających obiekty nieistniejące w terenie - jeszcze albo już? No cóż. Prawdę powiedziawszy rozumiem Ciebie doskonale, bo też jestem miłośnikiem "science fiction" w kartografii - zwłaszcza gdy popijam sobie browarka przed komputerem. Jednak jeżeli chodzi o GPS wolałbym, by wówczas gdy operuję w jakimś nieco zapuszczonym terenie i złapie mnie jakaś mgła bądź zadymka - zwłaszcza po zmierzchu, mapy były maksymalnie wiarygodne, bądź - bym wiedział, że są stricte historyczne - czyli do celów poznawczych są OK ale "w razie W" nie mogę na nie liczyć.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez epkchmiele » Pt, 16 lis 2012 13:59

GPS Maniak napisał(a):Krótko mówiąc jesteś miłośnikiem map zawierających obiekty nieistniejące w terenie - jeszcze albo już?

I tak i nie bo lubię również mieć dobrze naniesione drogi i gdyby zacytować moją inną część wypowiedzi można by wyciągnąć inne wnioski:
epkchmiele napisał(a):widzę elementy których nie ma w "prawdziwych mapach " , każda kałuża jest zaznaczona, ..... jest każda praktycznie przecinka w lesie

Uogólniając to te same drogi na mapach wektorowych znajdują się na mapach geoportalu i to nie jest kwestia wyboru mapy tylko drogi i tu akurat garmin stworzył taką możliwość, bardzo szybko można to sprawdzić wyłączając rastra albo wytyczyć trasę, poza tym geoportal przynajmniej w moim rejonie zawiera informacje które nie znajdę na żadnym narazie wektorze. Powiem więcej to na mapach geoportalu jest tych ścieżek więcej i można opierać się czy droga została naniesiona prawidłowo, a nie z jakimś przesunięciem . Może sie okazać, że droga jest przestawiona o jakieś 40 m . I co wtedy ? Czy lepiej mieć mapę która posiada w sporadycznych przypadkach drogę które np. zarosła , czy tą która pokazuje że nie znajdujesz się na ścieżce bo ona jest 40m dalej. W lesie przy krzakach no to już jest problem. Ja tak miałem i w pierwszym momencie wydawało mi się, że nie jestem na tej drodze co byłem , następnie krew mnie zalała że oregon się zepsuł, a po chwili geoportal powiedział "spoko chłopie jest babol w wektorze" :D
Nie ma problemu można przekalkować ścieżki z rastra, ale warunek jest jeden trzeba to zrobić dokładnie co nie jest takie proste i mapa może być obarczona duzymi błędami, po drugie wydaje mi się że same ścieżki to nie to samo, a po trzecie to jaki to sens można włączyć rastra lub go wyłączyć takie są możliwości odbiornika to dlaczego z tego nie korzystać. Takie błędy można wychwycić za biurkiem , a co będzie jak w terenie? Podróżując po swoim terenie z właczoną jednocześnie mapą UMP i Geoportal jestem w stanie odpowiedzieć żonie na każde jej pytanie:" gdzie ta droga w lesie prowadzi ?" , a powiem szczerze że pytania sa wyrywkowe , nie wiem czy ona czasem nie sprawdza mój nowy nabytek i chce udowodnić że za dużo wydałem kasy :)
Paweł
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez epkchmiele » Pt, 16 lis 2012 14:12

GPS Maniak napisał(a):zwłaszcza gdy popijam sobie browarka przed komputerem. Jednak jeżeli chodzi o GPS wolałbym, by wówczas gdy operuję w jakimś nieco zapuszczonym terenie i złapie mnie jakaś mgła

Doskonale Cię rozumiem bo jak mi zabraknie piwa to jestem wściekły i chciałbym dotrzeć do sklepu drogami które są aktualne, a nie wirtualne a w szczególności kiedy droga prowadzi przez gęsty las. Garminomaniacy nie wielbłądy i pić muszą 8)
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: TwoNav, ComeGPS, Aventura

Postprzez Marko » Wt, 04 gru 2012 9:28

Roadbook w Sportivie. Na wykresie wysokości śladu pojawiły się ikony.
screenshot-175.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości