Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez manitou » Cz, 10 wrz 2009 9:24

Witam, ostatnio kupiłem 60csx i tak jakoś mnie wzięło na porównania 8) otóż zauważyłem, że w testach drogowych, samochodowych Nokia Maps działa lepiej:
#1 wyświetla na autostradowych rozjazdach nazwę KIERUNKU na który mamy jechać np: "Kraków A4" albo "Częstochowa" a nie jak Garmin nazwę ulicy na której zjazd jest poprowadzony. w efekcie Pozwala to na większą pewność zajęcia właściwego pasa ruchu, niż Garminowe "trzymaj się lewej". po lewej możemy mieć 2 różne zjazdy. Idealny przykład rozjazd z A4 w Katowicach na Brynów, Muchowiec, centrum koło AWF. z A4 Należy "trzymać się prawej" ale momentalnie po tym po ok 300m trzymać się lewej. komunikat z Nokii: "trzymaj się prawej zaraz potem zjedź na lewo". Garmin: "trzymaj się prawej..." i już jest problem z decyzją nie tylko z powodu zbyt wolnej informacji o zwrotach ale też z braku informacji o opisanym na rozjazdowych tablicach kierunku. w efekcie z testowanych urządzeń tylko telefon nokii bez błędu i pewnie poprowadziłby przez ten węzeł. Jazda z garminem skończyłaby się albo w centrum albo z powrotem na na A4 :mrgreen:

#2 na koniec marudzenia: czy do garmina 60Csx są dostępne jakieś mapy wyświetlające Kierunek przy takich rozjazdach? Słyszałem o "asystencie pasa ruchu" z CN2010 ale czy ta funkcja to faktycznie to o co pytam i czy ona będzie działać na 60Csx?
pozdrawiam!
manitou
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 19 lip 2009 23:37

Re: Nokia Maps2.0 a GpMapa/CN

Postprzez Ajger » Cz, 10 wrz 2009 9:59

Trochę dziwne to Twoje porównanie :shock:
60 CSx to odbiornik dedykowany do outdooru, nie do samochodu. W turystyce sprawdza się doskonale, w samochodzie trochę mniej. Pisano o tym wielokrotnie. Nie można więc wymagać od outdoorowca funkcjonalności jaką ma odbiornik dedykowany do samochodu. A Ty oczekujesz asystenta pasa ruchu, którego wiele systemów "samochodowych" nie ma. To jest mniej więcej tak, jakbyś wziął odbiornik "samochodowy" w góry i był zdziwiony, że nie ma kompasu czy wysokościomierza, a w czasie deszczu się rozkraczył ...
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Nokia Maps2.0 a GpMapa/CN

Postprzez manitou » Cz, 10 wrz 2009 10:14

To co wyżej napisane to "oczywista oczywistość". NIE oczekuję od 60 ergonomii odbiornika samochodowego. Pytam o coś innego: czy są mapy dla Garmina ( np. Nuvi) posiadające kierunki z Tablic informacyjnych umieszczonych przy drogach.
manitou
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 19 lip 2009 23:37

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez GPS Maniak » Cz, 10 wrz 2009 12:19

manitou napisał(a):NIE oczekuję od 60 ergonomii odbiornika samochodowego. Pytam o coś innego: czy są mapy dla Garmina .


Ale to właśnie kwestia odbiornika, a nie map. Mapy są i są to te same mapy, które używamy w 60-tce (np. CNE 2010) :D Zatem pewne cechy, które Ty przypisujesz mapie to nic innego jak kwestia firmwaru odbiornika. A że nawet każdy NUVI to inne firmware, nie wszyscy użytkownicy NUVI mogą z tego skorzystać (ja nie mogę) - tak jak Ty niestety nie możesz na swojej 60-tce :oops:

Są NUVI, które mają asystenta pasa ruchu (działa także w Polsce - zobacz post: viewtopic.php?p=76043#p76043 ) i są NUVI, które (ponoć) wyświetlają coś takiego:

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez popej » Cz, 10 wrz 2009 13:18

Lechu, to nie do końca ta sama mapa. Obrazki, które cytujesz, siedzą w osobnym pliku. Przypuszczam, że jak kupisz prosty odbiornik typ nuvi 255 z aktualnym CNE, to nawet nie będzie w nim tych danych. Podobnie z 60CSx, plik mapowy gmapsupp.img, z którego korzysta 60CSx nie zawiera obrazków rozjazdów.

Oczywiście masz rację, że to nadal ten sam produkt Garmina pod nazwą CNE. Tylko nie całkiem to samo, co ładujemy do 60CSx ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez GPS Maniak » Cz, 10 wrz 2009 13:51

Nad techniczną stroną zagadnienia się nie zastanawiałem. A jak jest z danymi dla asystenta pasa ruchu? To chyba siedzi w mapie?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez popej » Cz, 10 wrz 2009 14:10

Nie wiem, gdzie siedzą te prostsze schematy. Pliki do widoków rozjazdu mają nazwy *.jcv. Można poeksperymentować, np. tymczasowo zmieniając ich nazwę w odbiorniku. Ale nie mam dostępu do takiego odbiornika.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez manitou » Cz, 10 wrz 2009 15:01

Zamieszczony obrazek robi dobre wrażenie :D W takim razie chodzi mi chyba o coś innego. Zamiast wyświetlać na autostradzie napis w lewo w Beskidzką lepiej było by wyświetlić : w lewo na Bielsko. Kwestia którą poruszam zaciekawiła mnie w Katowicach a jak to by było np. w Wiedniu? Po prostu w takich sytuacjach Nazwa ulicy zjazdu jest informacją bez wartości. Zdziwiło mnie to bo dla nokii dostawcą danych jest navteq tak samo jak dla Garmina (?) . W nokii nazwy ulic są na czarnym tle. Nazwy kierunków na rozjazdach są na niebieskim. I tak wybierając się do Chorwacji pewnie zamiast 60Csx w aucie będzie prowadzić telefon komórkowy. i nie chodzi tu wcale o głosowe komunikaty :wink:
manitou
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N, 19 lip 2009 23:37

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez Miszka » Cz, 10 wrz 2009 18:37

Generalnie w informacji o manewrze uzywana jest nazwa ulicy.
Dlatego w UMPpcpl w takich sytuacjach staramy się nazywać łączniki zgodnie
z tym co jest na drogowskazach.
np. tu
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=17 ... s=B00000FT
Michal
teraz Vista HCx ( UMP pcPL ) + Nuvi 765T Taiwan ( UMP pcPL, za granicą CNE2010.31, awaryjnie GPMapa 2010.3)
kiedyś Nuvi 200v2 ( UMP pcPL, CNE 2009 )
Miszka
Bywalec
 
Posty: 250
Dołączył(a): Pn, 28 kwi 2008 11:55
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nokia Maps 2.0 a GPMapa/CN

Postprzez miecho » Cz, 10 wrz 2009 19:33

Za niedługo bez asystenta pasa ruchu może być ciężko... "Skrzyżowanie" A1 i A4.
Na szczęście można potrenować w domu: Bezpłatny kurs nauki wirtualnej jazdy po WĘŹLE SOŚNICA. :D
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...


Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości