TrekBuddy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

TrekBuddy

Postprzez Marko » Śr, 18 lis 2009 10:15

Azzie napisał(a):Wszystkie ślady w Oregonie są automatycznie rejestrowane na karcie. Nie ma jednak do nich dostępu z poziomu odbiornika. Taki dostęp jest tylko do śladów w pamięci. Czyli sladu bieżącego i śladów zapisanych.


Program do obsługi map rastrowych używany za free w każdym typie telefony komórkowego TrekBuddy stanowi znakomite uzupełnienie Garmina.
(1) Ślady w TrekBuddy rejestrowane są, podobnie jak w Garminie, automatycznie na karcie.
Obrazek
Tylko TrekBuddy umożliwia dostęp do zapisanego w katalogu tracks-gpx śladu bez użycia komputera.
Żaden Garmin do tej pory tego nie potrafi!


Format zapisu TrekBuddy: 20091117-150829, czyli ślad z 17 listopada 2009r, z godz. 15:08:29
Obrazek

(2) TrekBuddy umożliwia śledzenie pozycji, a więc ma funkcjonalność zbliżoną do Garmin Rino:
Obrazek

(3) TrekBuddy ze znakomitymi mapkami Bezdroży (świetna jakość skanu!) stanowi doskonałe narzędzie do lokalizacji i podglądu pozycji bądź trasy/śladu
Obrazek Obrazek Obrazek

(4) Uruchamianie TrekBuddy szybsze od Garmina!
Definicja skrótu:
Obrazek
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Śr, 18 lis 2009 12:13

Niestety TrekBuddy nie będzie działać z każdym telefonem. bo wymaga obsługi javy z odpowiednim zestawem funkcji, typu dostęp do portu GPS i pamięci z mapami. W moim telefonie (Windows Mobile) przemęczyłem się 2 dni próbując uruchomić TrekBuddy i w końcu dałem sobie spokój.

Podobny do TrekBuddy jest program MGmap:
http://www.mgmaps.com/

Także wymaga javy, więc nie wiem, jak się sprawuje w praktyce.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Śr, 18 lis 2009 13:49

popej napisał(a):Niestety TrekBuddy nie będzie działać z każdym telefonem. bo wymaga obsługi javy z odpowiednim zestawem funkcji, typu dostęp do portu GPS i pamięci z mapami.

Popej, TrekBuddy będzie działać w każdym telefonie. Nie potrzebuje kart pamięci, jedynie potrzebna zmiana w Ustawieniach (ang. Settings) - Data Dir - ścieżki dostępu do katalogu , zawierającego mapy (mogą być zapisane w pamięci telefonu).
Obrazek
Dostęp do portu GPS np. zewnętrznego odbiornika przez Bluetooth zmieniamy w menu "Location":
Obrazek
Polecam uwadze forum http://www.trekbuddy.net
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 lis 2009 15:47

Marko odnoszę wrażenie, że ostatnio zbyt szybko czytasz posty adwersarzy - nie starając się zrozumieć co oni napisali.
Napisałeś: " .... Popej, TrekBuddy będzie działać w każdym telefonie ..... Dostęp do portu GPS np. zewnętrznego odbiornika przez Bluetooth zmieniamy w menu "Location" "

A jeżeli mój telefon - o czym wspomniał popej - nie ma ani BT ani Javy, bo to Nokia 1600 - to jak to uruchomić i skonfigurować? :D
Inaczej: Skoro na każdej komórce to działa, to bądź tak miły i zainstaluj mi działającego TB na: Nokii 1600 i Nokii 6310i, :wink: :twisted:

PS. @Popej. No problem. Też poległem ...... :oops: o czym wspomniałem na Garniaku i na co Ranger zadał mi pytanie czy czytałem instrukcję jak instalować. A i owszem czytałem, ale nie poszło :? Na całe szczęście na WM mamy inne i w moim odczuciu lepsze możliwości niż TB.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Śr, 18 lis 2009 16:07

Marko napisał(a):potrzebna zmiana w Ustawieniach (ang. Settings) - Data Dir

A do tej funkcji java powinna posiadać pakiet File Connection Optional Package zawarty w specyfikacji JSR-75. W moim telefonie tego nie ma, więc nie ma takich ustawień. (Jestem taki oblatany, bo spędziłem 2 dni na kombinowaniu :-) )
Marko napisał(a):Dostęp do portu GPS np. zewnętrznego odbiornika przez Bluetooth zmieniamy w menu "Location"

Sytuacja jest analogiczna, nie każda java udostępnia porty COM, BT czy GPS.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Śr, 18 lis 2009 18:01

GPS Maniak napisał(a):A jeżeli mój telefon - o czym wspomniał popej - nie ma ani BT ani Javy, bo to Nokia 1600 - to jak to uruchomić i skonfigurować? :D

Komórkę pod TB można nabyć tanio, nawet bez podpisywania umowy z operatorami.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez Artur » Śr, 18 lis 2009 19:19

Marko napisał(a):Komórkę pod TB można nabyć tanio, nawet bez podpisywania umowy z operatorami.

I nosić drugą specjalnie pod TB? :lol: :lol: :lol:
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Śr, 18 lis 2009 19:46

Dla użytkowników tego forum to dość naturalne rozwiązanie. Tzn. nie drugi telefon ale telefon z GPS przy najbliższym odnowieniu kontraktu. Jest duża szansa, że TrekBuddy zadziała na takim telefonie. Ale nie na każdym, na forum http://www.trekbuddy.net/forum/ widać, że kłopotów z uruchomieniem bywa całkiem sporo.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 lis 2009 21:16

Marko napisał(a):Komórkę pod TB można nabyć tanio, nawet bez podpisywania umowy z operatorami.

Jasne. Dowcip polega na tym, że napisałeś iż TB chodzi na każdej komórce, co jak widać - nieco mija się z prawdą :wink:

A już zupełnie OT. Jak wiesz, osobiście preferuję urządzenia "dedykowane", zatem N-1600 czy N-6310i, które są prawdziwymi telefonami i wytrzymują bez ładowania ponad 10 dni są dla mnie ideałem na dłuższe wypady. Inna rzecz, że te tanie telefony, bez podpisywania umowy z operatorami, o których wspominasz chyba nie mają wbudowanego GPSu? Zatem obok Garmina i komórki mamy w plecaku trzeci klocek do kolekcji. Wybacz, ale jak na poważny wypad w teren to trochę za dużo, a jak na telefon do zabawy - to natomiast ...... zbyt mało gadżeciarskie :wink:

Nawiasem mówiąc właśnie kończyła mi się umowa z operatorem i jestem po przeglądzie zabawek. :wink: Zapoznałem się nie tylko w necie, ale także u znajomych m.in. z Blackberry oraz tym co rozjaśniło moje oczęta: Sony Ericsson X1 - ten z WM. Niestety przed podjęciem decyzji - co kupić - musiałem co nieco zainwestować w samochód, który "odziedziczyłem" po żonie i moje aspiracje komórkowe poszły się póki co grzać :twisted: No i w końcu wybrałem wariant przedłużenia umowy bez zakupu telefonu :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez soko » Śr, 18 lis 2009 22:07

"Trzeci klocek do kolekcji" .
W świetle mozliwości np. Colorado, potrzeba trzeciego klocka wynika tylko z konieczności ew. zarządzania mapami (rozszerzeniami map na karcie SD). No moze też szybkiego wgrania gotowych sztabowek do oziego. I to by było tyle. Obie ewentualności dość teoretyczne - skoro:
1.Na raz możesz mieć pokrycie sztabówkami 1:50 000 całej Puszczy - chyba ze 3000 km2 ( a na drugiej karcie innej puszczy itd.),
2. Jakość kalibracji tych map mierzona siatką PUWG-92 GPSManiaka jest - jak widać - świetna. No w każdym razie mnie starczy:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Śr, 18 lis 2009 22:47

GPS Maniak napisał(a):Dowcip polega na tym, że napisałeś iż TB chodzi na każdej komórce, co jak widać - nieco mija się z prawdą :wink:

Faktycznie, najgoręcej przepraszam za zamieszanie (z młodej piersi się wyrwało :)).
Prawdą jest, że TrekBuddy działa na wybranych modelach telefonów komórkowych - lista telefonów kompatybilnych z TrekBuddy http://compass.krakow.pl/page_21/
Co do innych (np. wspomniana przez Ciebie - Nokia 6100) gwarancji nie ma, ale próbować można.

Jeszcze trochę "prawdy", a przynajmniej refleksji z doświadczeń terenowych:
GPS Maniak napisał(a):...obok Garmina i komórki mamy w plecaku trzeci klocek do kolekcji (przyp. zewnętrzny odbiornik GPS)...

Lechu - niekoniecznie, bowiem komórka umożliwia nie tylko lokalizację (z aktywnym GPS-em), ale również pozwala skorzystać z treści mapy (off-line, bez aktywnego GPS-a), jeśli warunki nie pozwalają na rozwinięcie mapy papierowej. Ten trzeci klocek nie jest więc niezbędny, jeśli traktuję TB jako narzędzie do poglądu map, jednak wzbogacone o dodatkowe informacje dot. współrzędnych geograficznych, można również wysłać koledze informację z podaniem współrzędnych miejsca spotkania (off-GPS), na podstawie punktu wskazanego na mapie (ang. "Meet you there"):
Obrazek
Warto mieć ten raster w komórce jesienią, kiedy na dworze plucha, a rozwijanie papieru zajmuje cenny czas potrzebny na dotarcie do schroniska czy też brak miejsc siedzących w pociągu, a w korytarzu wagonu zbyt mało miejsca na rozwinięcie mapy papierowej. Nie ma potrzeby inwestowania w inne oprogramowanie, bo TB jest darmowy.
Ostatnio edytowano Cz, 19 lis 2009 9:11 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Cz, 19 lis 2009 3:02

Jednak zainstalowałem, ale nie wygląda to zachęcająco. Musze poszukać instrukcji obsługi, bo na razie poza wywaleniem programu, to nic sensownego nie udało mi się uzyskać ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Cz, 19 lis 2009 7:25

popej napisał(a):Jednak zainstalowałem ;-)

Czekamy więc na dalsze spostrzeżenia, bo moje są tutaj nazbyt subiektywne.
Po instalacji, na początek proponuję zaopatrzyć się w:
(1) dobre mapy wykorzystując http://trekbuddyatlasc.sourceforge.net/index.html
(2) wybrane mapki Bezdroży z trasami: http://www.bezdroza.com/mobile.html
(3) punkty POI z Bezdroży: http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopi ... bezdro+380
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Cz, 19 lis 2009 11:32

Marko napisał(a):Czekamy więc na dalsze spostrzeżenia, bo moje są tutaj nazbyt subiektywne.

Postaraj się pożyczyć na dłużej coś z WindowsMobile i zapoznaj się z szerszym spektrum oprogramowania turystycznego do obsługi rastrów. Poza powszechnie znanym, sztandarowym Ozi_Ce czy używanym przez mnie (prostym, ale ergonomicznym) Memory-Map, bardzo ciekawe pozycje to: PathAway, SeeYou, CompeGPS. Wówczas będziesz miał punkt odniesienia i Twoja "nazbyt subiektywna" postawa być może ulegnie zmianie :wink:

Dodam, może że największy miłośnik rastrów* - Adam Śmiałek v. "Janko Muzykant" - jeszcze 17 września na pl.rec.gps pisał: " .... He, a moim ostatnim etapem stała się komórka z tb :) .... nokia 5310: chodzi z... ponad sześć godzin, ładować można w drodze z pudełeczka paluszków, akumulatory dodatkowe tanie, ekran o czytelności wymiatającej cokolwiek (także pod słońce), a waga i rozmiar... szkoda porównywać .... ". a na mój tekst: " ... jak znam Twoje poszukiwania, zbyt długo nie będziesz się cieszył tą komórką. Wkrótce usłyszymy o czymś nowym ...." zapewniał: ".. Chyba już nie .... Trekbuddy będzie ideałem jak zacznie jeszcze skalować mapy i w prosty sposób podawać ile jest kilometrów od miejsca w którym jestem do kursora. .... Optimum to coś możliwie płaskie, małe - ekran 2-3'', ale wąskie (wygodnie się nosi) i o dużej rozdzielczości, widoczne w każdych warunkach z rastrem współczesnym w stylu Compasu i ewentualnie kilkoma historycznymi. .... ".
Ale już 27 października: " Ano przyglądam się od paru dni i jestem już blisko oregona 200 :) ..... Rastry w Garminie zdecydowanie zmieniają postać rzeczy. .... "

Ta bardzo szybka zmiana frontu daje co nieco do myślenia. Niby Adam nadal mówi, że komórka z TB jest OK, ale ..... myśli o Oregonie. Coś musi być na rzeczy.

Moim zdaniem to jest właściwy kierunek poszukiwań: jeżeli ktoś odczuwa autentyczną potrzebę używania rastrów, a jednocześnie chce używać mapy wektorowe i Garmina to zamiast zestawu Vista + komórka z TB + GPS BT, lepiej by postawił na Colorado, czy "dotykówkę". Dualizm jest do bani i niestety wiem to z autopsji :oops: Zresztą przy obecnym poziomie map dla Garmina korzystanie z drugiego sprzętu "na szlaku" okazuje się w praktyce zbędne, a że naprawdę jest nieco upierdliwe, w efekcie - praktycznie tego nie robię. Sytuację można też odwrócić. Jeżeli kogoś zadowala raster, to po kiego diabła ma dodatkowo targać ze sobą Vistę? Ranger nie targa i też jest szczęśliwy ....

No i za sprawą Rangera wracamy do idei istnienia TB. Otóż - moim zdaniem - nie wydaje się zbyt sensowne aby dla 3-4 wycieczek w roku warto było wydawać kasę na Garmina, bądź komórkę z WM by zainstalować w niej Oziego czy inny zaawansowany soft do obsługi rastrów. Tu właśnie widzę rolę komórki z TB. Należy ją postrzegać bardziej jako autentyczną, chociaż nieco ubogą alternatywę dla Garmina niż jego uzupełnienie.

Tak na marginesie Twoich wojaży - sam nie jeżdżę, ale jakoś nie bardzo widzę komórkę na kierownicy obok Visty. Sądzę zatem że jak już zakończysz etap poznawania coraz to nowszych rozwiązań w końcu usłyszymy, że ...... pozbyłeś się Visty i kupiłeś Colo czy coś w tym stylu.

--------------
*) Adam jest jedynym bodaj człowiekiem, który nie boi się przyznać, że mapę papierową traktuje jako anachronizm, zatem w jego przypadku "rastromania" jest w pełni usprawiedliwiona :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Cz, 19 lis 2009 11:48

GPS Maniak napisał(a):Adam Śmiałek v. "Janko Muzykant" - zapewniał: ".. ... Trekbuddy będzie ideałem jak zacznie jeszcze skalować mapy i w prosty sposób podawać ile jest kilometrów od miejsca w którym jestem do kursora. .... .... "


To mity!
Dla niezorientowanych:
(1) TB umożliwia szybką zmianę kolejnych podkładów mapowych w przygotowanych skalach (1 naciśnięcie klawisza "Change Map" lub "Change Layer").
(2) TB umożliwia nawigację po śladzie, jak i do punktu z podaniem odległości (w linii prostej), jak i czasu dotarcia do celu.
Ekrany do nawigacji: http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopi ... 7125#17125

GPS Maniak napisał(a):Tak na marginesie Twoich wojaży - sam nie jeżdżę, ale jakoś nie bardzo widzę komórkę na kierownicy obok Visty. Sądzę zatem że jak już zakończysz etap poznawania coraz to nowszych rozwiązań w końcu usłyszymy, że ...... pozbyłeś się Visty i kupiłeś Colo czy coś w tym stylu.

Dzięki Jakubowi, Vista jeszcze długo będzie moim GPS-em, niezastąpionym na kierownicy roweru, zwłaszcza gdy czytam o kolejnych cięciach funkcjonalności w Dakocie (np. dot. profilu trasy, który jest dla mnie b. ważnym elementem w nawigacji).
Ostatnio zamieniam się z rowerowego turysty w turystę "szlakowego" (szlaki Tatr Polskich i Słowackich, Beskidy).
Nie tęsknię za Colorado, bo jest za duży do podręcznego noszenia (chodzę z kijkami), a możliwości wgrania i skalowania rastrów w tym sprzęcie, jak czytam, są mocno ograniczone (w TB zmiana podkładu odbywa się 1 klawiszem).

GPS Maniak napisał(a):Jeżeli kogoś zadowala raster, to po kiego diabła ma dodatkowo targać ze sobą Vistę? Ranger nie targa i też jest szczęśliwy ....

Podsumowując, ja mam tak:
(1) Vista + mapa papierowa na rower.
(2) TB + GPS BT + mapa papierowa na spacery.
Jak widać wspólnym elementem (1) i (2) jest mapa-matka, mapa papierowa

Na zmianę sprzętu przyjdzie czas, kiedy dowiem się, że zmieniono gospodarkę mapami rastrowymi i śladami, tak jak to ma już obecnie miejsce w TB.
No, i kiedy "Garmin Alasca" zapewni mi czas pracy równy bądź dłuższy od Visty (zwykle ponad 24 godz, jeśli oszczędzam podświetlenie) i zestawu komórka z TB + GPS BT (tu już ponad 30 godz.).

P.S. Jak wiesz, korzystam również z Ozi_CE, więc jakiś tam punkt odniesienia mam :), więc po próbach, wybrałem dla mnie optymalne rozwiązanie, którym się tutaj dzielę.
Ostatnio edytowano Cz, 19 lis 2009 12:42 przez Marko, łącznie edytowano 2 razy
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości