TrekBuddy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: TrekBuddy

Postprzez sdsyc » So, 23 kwi 2011 15:09

Ranger napisał(a):A trzeba się pozbywać ? :-)

Tak jak napisałem wcześniej: tnie na dole zawarte w podstawowym pakiecie cms
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » So, 23 kwi 2011 15:59

A co nazywasz podstawowym pakietem CMS ? Jest coś takiego ? :-)
Pierwsze słyszę.
Natomiast rzeczywiscie istnieje Gris w wersji na X8 i jest dostępny na forum. Chyba się nie tnie ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez sdsyc » So, 23 kwi 2011 17:28

Ranger napisał(a):A co nazywasz podstawowym pakietem CMS?

Uuppss... :oops: Masz rację. Dograłem w innego telefonu, a ponieważ zrobiłem to raz dawno temu, to moja pamięć zawiodła i żyłem w przekonaniu, że już są w apk.
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Śr, 27 kwi 2011 15:40

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Cz, 20 sty 2011 12:16
Pojawił się nowy e-przewodnik narciarski do Treka :-)
Więcej informacji


Mam pytanie-Czy jest mozliwosc otwarcia map, atlasow z TREK BUDDY ( chocby Karkonosze -PLANU) w OZI EXPLORER ? Czytam o konwersji TB Mapper ale nic konkretnego z tego nie wynika ( nie do konca jasna instr.)
Chodzi mi o moze inny program, ktory przekształci skalibrowaną mape z Trek BUDDY ( tar , tba )na plik OZFX3 bez żadnego kalibrowania itp. Input -plik z mapą Trek Buddy output pliki z mapą do Ozi.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Śr, 27 kwi 2011 16:06

A co w tej instrukcji było skomplikowanego ?
Wystarczy otworzyć mapę do TrekBuddy (jej plik .tar) TBMapperem, a następnie wykonać eksport mapy (menu File, Export to TrekBuddy) wybierając opcję Single map, wskazując jakiś wybrany, istniejacy katalog docelowy, wpisać rozmiar kafla wiekszy od rozmiaru mapy (np. 25000x25000), wybrać Tile file format png (domyślnie jest jpg) i tupnąć w Start.
Po jakiejś chwili aplikacja zamelduje, że scaliła obraz mapy do podfolderu set katalogu docelowego.
Po zmianie nazwy tego pliku - trzeba usunąć z niej _0_0 - i przerzuceniu pliku obrazka do katalogu docelowego masz mapę do PC-towego Oziego. Warto też otworzyć edytorem tekstowym (np. Notatnikiem) plik kalibracyjny .map i sprawdzić, czy w liniach 2,3 zgadza się nazwa pliku obrazka, powinna być bez ścieżki do pliku. Plik .set jest niepotrzebny, mozna go usunać.
Do mobilnego OziE-ego takie mapy się konwertuje dostepnym na witrynie tej aplikacji konwerterem.
A tak w ogóle - myślę, że gdyby użytkownicy mobilnego Oziego trochę bardziej zabiegali o potrzebne do aplikacji mapy u polskich producentow, to by mogli je kupić gotowe, bez tych wszystkich gimnastyk z konwersjami :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Śr, 27 kwi 2011 17:02

wybierając opcję Single map, wskazując jakiś wybrany, istniejacy katalog docelowy, wpisać rozmiar kafla wiekszy od rozmiaru mapy (np. 25000x25000), wybrać Tile file format png (domyślnie jest jpg) i tupnąć w Start.


Wielkie dzięki ,niesamowite odpowiedz po 10 minutach.
Jakoś mi się udało Ozi widzi mapę. Koniec końców najważniejsze na samym końcu zmienić nazwę pliku png.

Jedno pytanie-,,rozmiar kafla wiekszy od rozmiaru mapy''. Bylo 400 na 400 dalem 25000 na 25000 - Moze za duzo dałem , nie mam pojecia 1 raz takie cos robie.
Ozi na pc czyta mapę za to na Omni nie chce przeczytać bo ,, png too large for amount of Memory''. Chyba troche przesadzilem z tym rozmiarem , musze sprawdzic.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

pozdr.
gavia
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Śr, 27 kwi 2011 17:10

Nie przesadziłeś, z dużym rozmiarem chodzi o to, by mapa była w jednym kawałku.
Zawsze można otworzyć notatnikiem plik kalibracyjny .map i na końcu pisze (w parametrze IWH) jaki jest rzeczywisty rozmiar mapy w punktach. Scalanie z kawałków po prostu wiekszej mapy nie wyprodukuje :-)
Natomiast dodatkowa konwersja do OZFX3 może załatwić problem braku pamięci w Omni.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Śr, 27 kwi 2011 17:37

Wlasnie, zapomnialem o tej konwersji przez Img2ozf , kiedys sie bawilem z mapami kompasu .
Zreszta jak dalem teraz 3000 zamiast( 25000) to Omnia czyta i obraz super.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Śr, 27 kwi 2011 17:47

Posłuchaj, nie ma sensu prowadzić tego typu eksperymentów :-)
Oryginalna mapa Karkonoszy ma rozmiary w punktach - 4863,5910, a część wschodnia - 4823,6311;
stąd przy parametrze 3000 mapa zostanie scalona na 4 kawałki i przestanie Ci pasować plik z kalibracją.
Jak już pisałem, podanie dużych parametrów daje tylko pewność scalenia mapy do jednego kawałka, nie ma wpływu na cokolwiek innego.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Śr, 27 kwi 2011 21:14

Dzieki za wyjasnienie .
Szczerze powiedziawszy nie zajmowalem sie nigdy ,,akademicką'' stroną tworzenia , konwersji czy obróbki map bo po prostu sie na tym srednio znam.Bardziej podchodziłem z praktycznego punktu widzenia tzn. zrobic tak żeby działało. Na chłopski rozum nauczyłem się obsługiwać te najprostsze programy tj, Img2ozf, Mobile atlas creator czy Map Merge ale już z skanowaniem i kalibrowaniem dałem sobie po pewnych próbach spokoj. Próbowałem -w jednym miejscu wyszło niezle w innym bylo 100 metrow odchylenia i stwierdzilem ze szkoda zdrowia.

Teraz moje zainteresowanie Trek buddy tez ma praktyczne podłoże.Kupie chyba te Karkonosze albo Sudety Zachodnie i będę używał w Ozim. Niby zrobilem sobie mapke z Cykloserver.cz jest ok ale w Polsce nie do konca sie sprawdza, poza tym te nasze turystyczne mapki jednak bardziej czytelne.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Cz, 05 maja 2011 21:33

Wielkie dzieki Ranger i Asandrzej .
Kupilem na próbę Sudety Zachodnie 1-60000 DO TB ( ekspress map) za 25 zeta, do roweru jest ok. Zrobilem konwersje wedlug poleconych instrukcji . Nic nie potrzeba kalibrowac , Ozi dziala. Szkoda tylko, że te mapki tak niewielkie obszary pokrywają no ale wydawca oczywiście chce więcej zarobić .
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez asandrzej » Cz, 05 maja 2011 21:53

Myślę, że lepiej było kupić mapę w pliku graficznym PC i utworzyć plik georeferencyjny.
Nie mam pewności tylko niepotwierdzone wrażenie, że arkusze pozyskane z plików TrekBuddy mają obniżoną,
jakość wizualną, podczas przetwarzania do pliku TB grafika jest w pewnym stopniu upraszczana,
dostosowna do ekranu na jakim będzie wyświetlana mapa.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Cz, 05 maja 2011 23:27

@asandrzej
Może by i było, gdyby te mapy były oferowane w wersji do PC-ta ... Są jak dotąd tylko w wersji do Treka.
Co do jakości obrazu - to długa historia, problem tkwi w bibliotekach graficznych TBMappera, obcinają trochę paletę.
@gavia
Na rower może wystarczy sama mapa Sudetów (plus Góry Opawskie) w skali 1:120k ?
Mapki to minimum standardowe B1 i wiecej.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez gavia » Pt, 06 maja 2011 8:06

Jak dla mnie to na rower mapki w skali 1-10000 trochę jednak za dokładne , co chwile trzeba by powiększać ,pomniejszać . Jeśli ktoś chodzi po wysokich górach to pewnie takie lepsze.
Sciągnełem kiedys z sieci Francje topo ign-1-100000. Pobawiłem się programem Map Merge , połączyłem - całe Pireneje zajmują kolo 400 mb, a Alpy od Morza po Genewe niecałe 700 mb, Ozi lekko daje rade. Sprawdziłem w Aix les Bains i naprawde jest ok, choc wydawało sie że 1-100000 nie będzie dokladna. Próbowałem tez z Francja 1-25000 ale tu całosc ponad 25 Gb.

Czytałem tutaj na forum ,że niektóre odbiorniki Garmina czytają te mapy rastrowe ,ciekawe z jak maksymalnie ,,dużą mapą'' dadzą sobie rade.

pozdr
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pt, 06 maja 2011 9:50

@gavia
Raczej proponowałem coś z okolic setek, a nie dziesiątek ... :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości