TrekBuddy

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Pt, 12 lut 2010 12:44

Marko napisał(a):W górskiej turystyce rowerowej (MTB) planowanie tras ma tym większy sens,

Dziad swoje i baba swoje :wink:

Marko. Ależ ja to rozumiem. Tak samo rozumiem wszystkie te zabawy z geotagowniem zdjęć etc. Ale fakt, że to rozumiem, a nawet fakt że większość się w to bawi, wcale nie oznacza że ja coś tracę nie bawiąc się z Wami. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pt, 12 lut 2010 13:28

@Lechu,
Coś pozostaje jednak w sprzeczności w tej dyskusji - fotka z jednej strony zagraża niespodziance odkrywcy a z drugiej niekoniecznie ?
Co do reszty - nie wiem skąd wziąłeś to "muszę", wszyscy wiemy że żadnego przymusu tu nie było i nie ma, są przedstawiane pewne możliwości rozwiązań.
Sam włączyłeś się do tej dyskusji po to by wytłumaczyć, że to Cię nie interesuje. Rozumiem to od pierwszego wyjaśnienia.
Skąd więc wniosek, że ktoś usiłuje Cię do tych rozwiązań przekonać (i to na siłę) ? Autoteza ? ;-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Pt, 12 lut 2010 14:04

Ranger napisał(a):Coś pozostaje jednak w sprzeczności w tej dyskusji - fotka z jednej strony zagraża niespodziance odkrywcy a z drugiej niekoniecznie ?

Nia ma w tym żadnej sprzeczności. Sam fakt, że ileś tam miesięcy, a może lat temu oglądałem jakąś fotkę ze ślicznym widokiem i już ani jej dobrze nie pamiętam ani tym bardziej nie pamiętam pdopisu pod nią, czyli nie pamiętam czego dotyczyła, jest czymś innym niż oglądanie fotek dzień przed wycieczką albo wręcz w dniu wycieczki i gadanie: "podejdź kochanie i rzuć okiem na komórkę, to zobaczysz co za chwilę ..... zobaczymy" :wink: :lol: Odnosząc to do słynnej już kaplicy w Zwierzyniu. Gdyby żona czytała ten przewodnik ze dwa lata wcześniej - zapewne na widok kaplicy powiedziałaby: "przypominam sobie - coś takiego widziałam już chyba w przewodniku". Niemniej jednak niespodzianka by była, a ponieważ czytała przewodnik podczas gdy ja podałem już trasę planowanej wycieczki, niespodzianki nie było, stąd jej: "ja wiedziałam, że to takie duże"

Szafując słowem "odkrywca" pamiętaj także, że w całym tym moim podejściu do turystyki górskiej i do tego, że naprawdę lubię niespodzianki na szlaku, chodzi owszem o pewne zasady ogólne, ale nie o samobiczowanie się tymi zasadami. Odstępstwo od reguły też jest w jakimś sensie niespodzianką :D Ale prawda jest taka, że idąc n-ty raz tą samą trasą najczęściej już nie zbaczam z trasy w celu n-tego oglądania tej samej kapliczki. Góry, przyroda za każdym razem są inne i są dla mnie nie do znudzenia. Po tych samych trasach mogę chadzać dziesiątki razy. Kapliczka z reguły jest constans i naprawdę nie odczuwam potrzeby jej wielokrotnego oglądania. Tak, jak nie odczuwam potrzeby jej oglądania tuż przed wycieczką - na fotce. Taką potrzebę ma zapewne wiele osób. W tym - jak widać - moja żona.

Ranger napisał(a):Sam włączyłeś się do tej dyskusji po to by wytłumaczyć, że to Cię nie interesuje.

Nie włączyłem się do dyskusji aby wytłumaczyć, że mnie to nie interesuje, ale po to, by odpowiedzieć na Twoje zdziwienie, że pewnej grupy osób to nie interesuje, co zresztą bardzo łatwo sprawdzić czytając mój pierwszy post tego "pod-wątku": viewtopic.php?p=86500#p86500 Zacząłeś wydziwiać, że tak mało Garniaków bawi się w Wherigo, zatem starałem się przedstawić, że turystyka może mieć rózne oblicza i różne potrzeby i pomimo, że nie napisałem w moim poście ani jednego złego slowa na temat przewodników, fotek etc. w rewanżu dostałem serię wykładów na temat tego, ile tracę nie mając fotki pijalni w GPSie :wink:

Ranger napisał(a):Skąd więc wniosek, że ktoś usiłuje Cię do tych rozwiązań przekonać (i to na siłę) ? Autoteza ? ;-)

Nie sil się na złośliwości, tylko zobacz jak po moim poście próbującym usprawiedliwić pewną grupę userów Garmina usilnie próbowałeś wykazać mi (właśnie "mi", gdyż posty wręcz zaczynałeś od "Lechu") jakie to zalety mają tego typu rozwiązania. Jak takie posty nazwać? Prezentowaniem danego rozwiązania, czy nawracaniem niewiernego? :shock:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pt, 12 lut 2010 14:42

Ależ Lechu,
Naprawdę nie mam (i nie miałem) zamiaru sie wypowiadać w sprawie wyborów szanownej małżonki. Również Twoich.
Co do odczuć w sprawie Wherigo raczej wyraziłem pewien żal (a nie zdziwienie), że tak niewielu garminowców u nas się tym interesuje i było sprawą oczywistą, że nie miałem tu Ciebie na myśli (chociażby ze względu na znane preferencje co do odbiorników).
Więcej usłyszałem więc o "nawiedzonych" turystach niż o tym, co myślą na ten temat użytkownicy odbiorników z Wherigo na pokładzie. Cóż, bywa.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » So, 08 maja 2010 12:24

W międzyczasie w Treku (0.9.98) przybyło trochę funkcji, są logi dla geocacherów i FieldNotes.
Jest też na ekranie mapy widoczny wskaźnik włączonego podświetlenia, który można dostosować do własnych upodobań :-)

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » N, 27 cze 2010 11:48

Jest trzecia wersja Treka po polsku dla turystów - TrekBuddy 3.0 PL, więcej informacji:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=4791

Obrazek

Pojawiła się również informacja o nowej, przewodnikowej wersji aplikacji - TrekBuddy B2B:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=4798

Obrazek

Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Pn, 28 cze 2010 10:49

Pojawiły się nowe mapy do Treka, tym razem produkcji ExpressMap, firmy znanej ze składanych map laminowanych.
Co ciekawe, maja też być dostępne w postaci Custom Maps do odbiorników Garmina.
http://e-map.pl/index.php?kat=45
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » N, 18 lip 2010 11:31

I jeszcze kilka przykładów Trekowych gps-owych map i przewodników, tym razem w akcji coś z górskiej półki :-)
Pozdrawiam
Ranger

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Radek » Pn, 02 sie 2010 3:28

W sumie z konieczności (awaria mojej Visty) przesiadłem się na TrekBuddy. Mam telefon Sony Ericsson W760i i odbiornik GPS Holux GPSlim 236. Taki zestaw wymiata. Jestem oczarowany prostotą i funkcjonalnością tego rozwiązania. Przede wszystkim banalnie prosty proces tworzenia map mnie przekonał (poprzez soft Mobile Atlas Creator). Kalibracja odbywa się za moją niewiedzą :lol: a dokładność to jedynie "oszukiwanie" samego urządzenia GPS. Oczywiście Garniak też obsługuje rastry ale zanim bym je stworzył to wyrwałbym wszystkie kłaki ze łba :roll: . Na ulicę mam więc Nuvi 500 a w teren fona z Trekiem. Oczywiście mam przy sobie zwykły kompas i radzę sobie sprawnie. Dla mnie bomba :D .
Avatar użytkownika
Radek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): Śr, 21 maja 2008 15:13
Lokalizacja: NJ

Re: TrekBuddy

Postprzez GPS Maniak » Pn, 02 sie 2010 8:28

Radek napisał(a): Przede wszystkim banalnie prosty proces tworzenia map mnie przekonał (poprzez soft Mobile Atlas Creator).

Dlatego też, ten sam program warto wykorzystywać do pobierania/kalibracji map zarówno dla Oziego jak też Garminka :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Pn, 02 sie 2010 9:25

Radek napisał(a):Przede wszystkim banalnie prosty proces tworzenia map mnie przekonał (poprzez soft Mobile Atlas Creator). Kalibracja odbywa się za moją niewiedzą :lol: a dokładność to jedynie "oszukiwanie" samego urządzenia GPS. Oczywiście Garniak też obsługuje rastry ale zanim bym je stworzył to wyrwałbym wszystkie kłaki ze łba :roll: .

Przecież ten sam program tworzy mapy dla Garmina.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez Radek » Śr, 04 sie 2010 1:47

Panowie, oczywiście macie rację :) . Już wcześniej próbowałem mojego Nuvi 500 namówić do współpracy ale niestety bezskutecznie :( . Nie wiem po prostu co zrobić ze stworzoną przez program mapą (czy ten plik .kmz to jest właściwa mapa??). Po przerzuceniu go do folderu Custom Maps na Nuvi urządzenie nie widzi żadnej nowej mapy.
To wszystko jak na mój gust jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe :P . Mapy satelitarne wzorowo skalibrowane i pięknie wyświetlane w moim Nuvi :roll: ... jak narazie to wszystko przede mną. Jeśli zechcielibyście krótko i łopatologicznie nakierować mnie na właściwą drogę byłbym wdzięczny :).

Pzdr.
Nuvi 500 / Oregon 450
Avatar użytkownika
Radek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): Śr, 21 maja 2008 15:13
Lokalizacja: NJ

Re: TrekBuddy

Postprzez popej » Śr, 04 sie 2010 8:31

nuvi 500 nie obsługuje takich map rastrowych, co jest wyjątkową złośliwością ze strony Garmina, bo obsługuje rastry w mapach Discoverer.

Mapki będą działać w nowych odbiornikach outdoor - Colorado, Oregon, Dakota, 62/78.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TrekBuddy

Postprzez Ranger » Śr, 04 sie 2010 8:42

Koledzy chyba przypuszczali, że czytałeś już coś nt. Custom Maps i wiesz, że są dostępne dla urządzeń outdoorowych z serii Colorado, Dakota, Oregon, 62, 78. Nie słyszałem że mogą być uzywane w Nuvi 500 czy Viście.
Tu znajduje się oficjalna informacja Garmina:
http://www.garmin.com/garmin/cms/cache/ ... fragment-3
Innym sposobem na rastry jest Mapwell, ale to narzędzie do produkcji z nich map wektorowych.
A w Treku można powiedzieć, że mapy czy atlasy generalnie są custom :-)
No może za wyjątkiem wersji TB B2B, gdzie zestaw map jest stały w ramach przewodnika.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: TrekBuddy

Postprzez Radek » Śr, 04 sie 2010 22:59

Czyli tak jak myślałem. Pozostanę przy TrekBuddy w terenie ( :D ) i Nuvim na asfalt ( :D ). I gra muzyka, jedynie pojawia sie refleksja, że moja pięćsetka to wykastrowany byczek :mrgreen: .
Avatar użytkownika
Radek
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): Śr, 21 maja 2008 15:13
Lokalizacja: NJ

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości