Nuvi 3700 a TomTom

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez limes_inferior » Wt, 29 cze 2010 9:14

Witam!

To mój pierwszy post tutaj na forum, ostatnio kupiłem Nuvi 3790T i jako że wcześniej korzystałem z TT chciałbym podzielić się kilkoma spstrzeżeniami.
korzystałem z TT na WindowsMobile, więc była to jeszcze wersja 7, bez "bajerów" typu asystent pasa ruchu, TMC czy IQ Routes/Mapshare.
Ponieważ przyzwyczaiłem się do dosyć szybkiego odświeżania widoku w TT (rzędu 4-8 fps na moim telefonie) szukałem czegoś co będzie rownie płynne - i wybór padł na 3790T (brałem pod uwagę jeszcze Navigona 8410, ale porównanwczy test w sklepie pokazał, że ekran w 3790 jest zdecydowanie lepszy - większa rozdzielczość a przede wszystkim jasność i kontrast).

Używałem TT jakieś 4 lata, więc siłą rzeczy będzie on punktem odniesienia - nie chodzi mi o złośliwość czy czepianie się - byc może pewnych rzeczy jeszcze nie wiem, albo chwilę potrwa zanim się przestawię ;)

Na początek - pierwsze wrażenia - jak najbardziej pozytywne. Ostry (kontrastowy) czytelny ekran, bez zbednych "śmieci" jak w Automapie. Również przyzwyczajenie z TT, ale ekran musi być przede wszystkim czytelny, alby móc ocenić sytuacje w ułamku sekundy. Odświeżanie bardzo płynne, zbliżanie i oddalanie mapy również - pod tym wzgledem się nie zawiodłem. Pojemnościowy ekran działa dobrze. Nie bardzo dobrze ale dobrze właśnie. W większości wypadków jest super, czasem jednak trzeba kliknąć drugi raz, aby urządzenie zauważyło kliknięcie. Pomijam tu przypadki kiedy np. wypowiadana jest komenda, czy urządzenie jest czymś zajete.
Komendy głosowe - niedostępne po polsku, ale sprawdałem język angielski i szwedzki - działają również dobrze, zwłaszcza jak się pozapisuje najczęstsze pozycje w "ulubionych" - wtedy istotnie upraszcza to i przyspiesza obsługę i pozwala nie odrywac rąk od kierownicy.

Obliczanie i symulacja tras - chwilkę mi zajeło odkrycie "sposobu" przeprowadzenia symulacji - tzn. jak przenieść pojazd do punktu startowego ;) wydaje mi się, że jest to bardziej oczywiste/intuicyjne w TT, ale pewnie kilkuletni użytkownicy Garmina nawet nie zastanawiają się nad tym, więc to po prostu kwestia, że robi się to inaczej. Minus, że nie ma żadnej możliwości zmiany szybkości symulacji (z tego co wiem w TT i iGo można to zmienić).

Kolejna rzecz - POI - albo nie wiem jak szukać, albo trzeba to robić naookoło - ponieważ nie ma tak oczywistej (jak dla mnie - jako użytkownika TT) kategorii jak "Prom/Terminal Promowy". Albo nie wiem jak szukać. W TT było to proste - wybierało się miasto, kategorię POI-Prom i dostępny był wybór (jeśli w danym mieście był więcej niż jeden).
Tutaj trzeba wybrać transport-wszystko i jeśli będziemy mieli szczęście to może domyslimy się po nazwie co mamy wybrać z listy. Przykład:
Wybieramy POI/Punkty zainteresowań, wybieramy kliknięciem w prawym dolnym rogu - szukaj w pobliżu miejsca, podajemy Świnoujście, zatwierdzamy, klikamy na transport - tu powinna być dodatkowa kategoria Prom, ale nie ma - klikamy więc na "Wszystko" i dostajemy listę która tak naprawdę niewiele mówi - bo skąd mam wiedzieć, że terminal Polferries/UnityLine jest na liście na drugim miejscu pod nic nie mówiąca nazwą-liczbą "3"?
Kolejna rzecz - robimy to samo dla Gdyni - tyle że w tym przypadku za nic nie mogę znaleźć terminala promu Gdynia-Karlskrona...
Pomyślałem nawet sobie że być może wcale nie muszę - i po wpisaniu trasy przez Gdynię i Karlskronę program sam skorzysta z promu - ale nie - uparcie wyznacza trase korzystając z promów Niemcy-Dania.

Na koniec jedna rzecz, ponieważ praktycznie we wszystkich polskich sklepach (także chyba czeskich) przy opisie 3790T podawane jest że wspiera funkcję/adapter ecoroute HD. Natomiast na oficjalnej stronie Garmina (wersja Angielska/US, Niemiecka i Szwedzka - tyle co sprawdzałem, bo na Polskiej nie ma jeszcze nic o 3790T) podane jest, że ecoroute HD działa tylko z 3760T (z serii 37xx). Oczywiście wywołało to serię dosyć niepochlebnych komentarzy pod adresem Garmina i być może ta funkcja pojawi się również w 3790T - ale to tylko gdybanie i Garmin oficjalnie stwierdza tylko że 3790T nie wspiera ecoroute HD. To tylko takie ostrzeżenie dla zainteresowanych, bo ja jestem teraz "mądry po szkodzie" - Garmina wybrałem między innymi z tego powodu, że funkcja ecoroute HD wydała mi się czymś nowym i ciekawym jeśli chodzi PNA i nie doczytałem dokładnie - zwłaszcza komentarzy w necie - wydawało mi się oczywiste, że flagowy model samochodowy Garmina bedzie wspierał tą funkcję - ale nie...
limes_inferior
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 29 cze 2010 8:00

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Zachu » Wt, 29 cze 2010 14:06

limes_inferior napisał(a):Kolejna rzecz - POI - albo nie wiem jak szukać, albo trzeba to robić naookoło

W Garminie jest tak: Dokąd -> trzy kreski -> blisko i wybierasz: aktualnej pozycji, innego miasta, ostatniego celu, elementu ulubionych, aktualnej trasy, celu podróży

Też czytałem z wpadką z ecoroute HD. Prawdopodobnie poprawią przy nowym sofcie. Podziel się swoimi spostrzeżeniami jak zacznie działać ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez limes_inferior » Wt, 29 cze 2010 19:12

Tak, już do tego doszedłem, jak znaleźć dany POI - kiedy szukałem takiej opcji jak "wzdłuż trasy" - bo również wydawało mi się, że niemożliwe aby nie było... No i faktycznie - kwestia wybrania wokół czego ma znaleźć interesujący nasz punkt.

Chodzi mi o to - jak z przykładem w Świnoujściu - nie mam kategorii "Prom" czy "Terminal promowy", ani nie mam oznaczenia dla linii Polferries czy Unity Line, a terminal promowy znajduje się w kategorii "Transport" pod nazwą "3". Natomiast w Gdyni terminal promu Gdynia-Karlskrona w ogóle nie jest oznaczony.
Oczywiście sprawdzałem na szybko to co mnie interesuje - i prawdopodobnie w Europie wygląda to lepiej, a z czasem zostanie to uzupełnione również w Polsce.
Terminale promowe to jednak chyba dosyć istotne miejsca i jeśli już nie ma osobnej kategorii to powinny być oznaczone baaardzo wyraźnie - nie chce mi się szukać "kresek" na morzu i sprawdzać która linia promowa prowadzi w jakie miejsce w porcie, żeby ustawić tam punkt docelowy - coś tu jest nie tak.
limes_inferior
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 29 cze 2010 8:00

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez beetle-m » N, 04 lip 2010 17:18

limes_inferior napisał(a):/.../ Kolejna rzecz - robimy to samo dla Gdyni - tyle że w tym przypadku za nic nie mogę znaleźć terminala promu Gdynia-Karlskrona...
Pomyślałem nawet sobie że być może wcale nie muszę - i po wpisaniu trasy przez Gdynię i Karlskronę program sam skorzysta z promu - ale nie - uparcie wyznacza trase korzystając z promów Niemcy-Dania.

Ostatnio planowałem trasę z przeprawą promową Gdynia-Helsinki.
Jak odnalazłem terminal ? "Po nitce do kłębka" :wink: a nitki widać poniżej.

Screenshot sugerujący rozwiązanie takiego problemu na przyszłość (nitki i kłębki).
Gdynia_Karlskrona.PNG

Inna porada by nuvi kalkulował trasę przez wybrane miasto z terminalem: wstawić waypointa w tym mieście (np. Gdynii).

Zgłosiłem Imagisowi aktualne punkty dla Helsinek i Travemünde: :arrow: viewtopic.php?p=97655#p97655
Może w trakcie sezonu letniego warto zebrać wszelkie waypointy związane z promami by ostatnia wersja GPMpay była "the best of" (na pożegnanie :cry: ).
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez jaro » N, 04 lip 2010 20:56

Fajny pomysł.
Pozdrawiam,

Nuvi 765 T + CNE 2021.20 NT+ GPMapa 2010.30+UMP-pcPL
jaro
Bywalec
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt, 05 lut 2010 9:57

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Lucky_luc » Śr, 28 lip 2010 0:00

Witajcie , mam tydzień na kupienie nowej nawigacji i wielka prośba o dobre wskazówki. Co polecacie TomTom Go 950 Traffic z 2 Y aktualizacją za 1150 pln czy Garmin 3790T z dożywotnią (zdrapka) za 1550 pln.
Jeżdzę kilka razy w roku po Polsce i 2 razy wakacyjnie po Europie.
Będę wdzięczny za wszelkie porady.
Ł.S.
Lucky_luc
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 27 lip 2010 23:39

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Zachu » Śr, 28 lip 2010 7:35

Jeśli już rozważać wybór to 3760T.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez popej » Śr, 28 lip 2010 8:24

A jest dostępny 3760T? Wszędzie widzę 3760 bez TMC.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez tadeklodz » Śr, 28 lip 2010 8:34

a gdzie jest z dożywotnią aktualizacją? Widzę tylko za 1350 ale bez aktualizacji
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Zachu » Śr, 28 lip 2010 9:01

Garmin ściągnął 3760 bez T. Takie info otrzymałem w Azymucie /mają dostępne z T ;)/.
Chyba dlatego żeby bardziej zróżnicować 60 i 90. Widok 3D i aktywacja głosem, która nigdy nie będzie obsługiwać PL to słabe argumenty.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez popej » Śr, 28 lip 2010 9:35

Zachu napisał(a):Takie info otrzymałem w Azymucie /mają dostępne z T ;)/

W ich ofercie internetowej widzę tylko wersję bez T.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Lucky_luc » Śr, 28 lip 2010 9:48

Odpowiadam na pytanie . tutaj ejst w tej cenie : http://www.navio.rix.pl/p,pl,gar85,garm ... a+lmu.html
Ł.S.
Lucky_luc
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 27 lip 2010 23:39

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Zachu » Śr, 28 lip 2010 9:55

popej napisał(a):W ich ofercie internetowej widzę tylko wersję bez T.

Też zwróciłem na to uwagę. Na sklepie mieli z T i zgłosiłem błąd na stronie. Na stanie mają takie i takie. Na stronie Garmina nie wspominają o 60 baz T. Sam przewód jest dopinany na jacka.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez Lucky_luc » Śr, 28 lip 2010 22:25

Wiadomość z ul Bonifraterskiej z Warszawy (siedziba Garmina). Garmin nie sprowadził do Polski wersji 3760T. Nie zamówił "lokalizowanych" pudełek i instrukcji.
Pozdrawiam, Ł.S.
Lucky_luc
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 27 lip 2010 23:39

Re: Nuvi 3700 a TomTom

Postprzez tadeklodz » Cz, 29 lip 2010 15:13

Lucky_luc
Dziękuję. Kupiłem
tadek
nuvi 3790T , nuwi 660 , 60 CSx. GPmapa ,CN 2011, edge 800
tadeklodz
Bywalec
 
Posty: 199
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 21:50
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości