Screeny z oprogramowania TwoNav i map z zestawu.

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Shelton » N, 14 sie 2011 22:29

Wyprawę organizowali częściowo Niemcy, którzy mają spore doświadczenie w tej materii. Touratech to firma wiodąca na świecie w sprzęcie i wyposażeniu do ekstremalnej, zmotoryzowanej turystyki.

Pytania są trudne, co nie zmienia faktu, że tak było. Sam miałem okazję być w posiadaniu komputera który służył za nawigację, z tej właśnie ciężarówki. Tyle odnośnie wyjaśnienia.

Życzę luźniejszego podejścia do życia i nie bezwzględnego zapatrzenia w siebie i swoją wiedzę, bo tak się składa, że są rozwiązania na rynku i zastosowania - rajdy offroad, o których ty nie masz zielonego pojęcia... i w ten sposób nie używasz urządzeń GPS. Urządzenia Garmina używam od pojawienia się Garmina V, więc sam sobie odpowiedz co wiem na ten temat.

Ja nie neguje twojej wiedzy, zaznaczam, że piesza turystka to jeszcze nie cały świat GPS.
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez asandrzej » N, 14 sie 2011 22:47

@ Shelton
Tak nie bardzo wiem, do kogo odnosi się Twoja wypowiedź, myślę, że do mnie,
zbyt szybko wyciągasz wnioski i to błędne wnioski.
Mój pierwszy kontakt z mapami nawigacyjnymi to 95 lub 96 rok minionego wieku, chociaż jestem pewny że 95,
wtedy to zakupiłem( na zmówienie) mapy drogowe Microsoftu Autoroute 95 na trzech dyskietkach,
jak już innym zarzucasz nieznajomość zagadnień GPS, to napisze że Ty najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia,
że takie mapy już istniały, początki były trudne, laptop na kolanach, bez odbiornika Gps, ręczne się popychało mapę wzdłuż trasy,
pożniej były wydania Autoroute na płytach CD, a Ty sadzisz że era GPS zaczyna się od ogólnie dostępnego sprzętu Two Nav i ewentualnie Garmi więc ….
Pozdraiwm
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez GPS Maniak » N, 14 sie 2011 23:02

@Shelton. No tak. Tyle, że ostatniego Twojego postu płyną kolejne sprzeczności .... :wink: Bo przecież w takich rajdach uczestniczy ułamek procenta użytkowników GPS. Jak to się ma do tej Twojej wypowiedzi:
Shelton napisał(a):Wszystko musi być intuicyjne, proste, bo takich jest 99% klientów.

Tu tkwi problem. Jak wspomniałem w poprzednim poście - działasz na określonym froncie, a co za tym idzie masz bardzo wybiórcze spojrzenie na tematykę. OK. Pisałem - samo w sobie to nie jest grzechem. Po co jednak opierając się na tak specyficznym wycinku działania, budować teorie, które mają uszczęśliwić 99% klientów? Nie przyszło Tobie na myśl, że 99% klientów albo jeździ na rowerze, albo chodzi pieszo i że Twoje odczucia w odniesieniu do skądinąd dobrego sprzętu i dobrego oprogramowania mogą być jednak zupełnie chybione dla tzw. "statystycznego" klienta, który zarzuca plecak na plecy?

Zwróć uwagę, że nigdzie nie napisałem, że TwoNav czy TTQV są do bani. Nigdzie też nie napisałem, że Garmin jest lepszy. Nie pisałem, bo tak nie uważam, chociaż akurat przy moich preferencjach Garmin bardziej mi pasi. Ale tak jak nie dostrzegam obiektywnej wyższości Garmina nad TwoNav, tak samo nie uważam, że dla "statystycznego" klienta rozwiązania znane z TwoNav są jakoś zauważalnie lepsze niż to co znamy z Garmina, a taki właśnie był ton Twoich wypowiedzi. Dlatego zabrałem głos .....
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez asandrzej » N, 14 sie 2011 23:25

@ Shelton

Weź jeszcze pod uwagę to, że firma produkuje sprzęt wysokiej klasy to nie znaczy,
że taki sam sprzęt otrzymuje niezbyt ładnie określając przeciętny użytkownik,

to gwoli zauroczeń.

Każda firma stara się uczymać na rynku lub poszerzyć swój „monopol” i dostosowuje swój produkt do potrzeb i możliwości finansowych potencjalnego odbiorcy,
takie działania prowadzi każda firma, czy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku lub wcześniej ktoś by pomyślał,
że firma znana z ekskluzywnych produktów będzie produkowała samochód dla tak zwanych mniej zamożnych, jak A Klasa,
a jednak Mercedes dostosował się do zasad rynkowych i produkuje samochody o różnym standardzie dla różnych odbiorców.
Są też przypadki, że pod renomowaną marką są sprzedawane te same produkty różnych producentów o różnych parametrach,
zapoznaj się z działalnością firmy BASF ( produkt płyta CD)
Produkcja odbiorników GPS to segment rynku, który działa na takich samych zasadach ja pozostałe dziedziny.
Żebyś źle nie zrozumiał, że tyczy się to firmy na przykład Two Nav ale jest możliwe, że renomowana firma produkuje sprzęt wysokiej klasy,
ale też produkuje solidny sprzęt o bardzo niskich parametrach dostosowując się do kieszeni klienta.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano Pn, 15 sie 2011 10:13 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Shelton » Pn, 15 sie 2011 7:39

Sprawa dla mnie jest prosta i swój wybór poza swoimi zastosowaniami opieram na faktach. Dla mnie urządzenie prostsze w obsłudze, o większych możliwościach w podobnej cenie to lepsze urządzenie. Dobrze wiemy, że obsługa map rastrowych czy wektorów dla urządzeń Garmina wymaga kombinacji typu soft zewnętrzny. W Twonav mamy CompeGPS i po sprawie. Takie są fakty. Garmin i polityka firmy nie ułatwia życia użytkownikom.

Tak jak słusznie zauważyłeś do szczęścia brakuje działania map wektorowych firmy Garmin. Sprawa jest skomplikowana, ale nikt nie powiedział, że się tak nie stanie. Już na chwilę obecną niektóre mapy wektorowe pracują na obu platformach, a fabryczny V-map do ogólnego street routingu jest całkiem znośny, oczywiście zawsze można odpalić Automapę i problem z głowy.
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Marko » Pn, 15 sie 2011 7:58

GPS Maniak napisał(a):Jest dobrze. Mnie jednak nurtuje pytanie dlaczego poprzednio było źle? Czy to efekt niewłaściwej konwersji mapy, czy może takie cuda dzieją się przy obracaniu mapy w odbiorniku?

W niektórych położeniach mapy faktycznie może mieć miejsce ten efekt.

Koledzy,
zastanowiła mnie Wasza dyskusja n/t możliwości sprzętowych i sam widzę obecnie rynek tak:
- rajdowcowi-profesjonaliście: TwoNav - model Aventura (lub Delta)*; powód: obsługa e-Roadbooków z pełną obsługą dopracowanych w detalu i przewidywalnych map rastrowych. Dlaczego nie Garmin? Powód: routing i wektor stają się niemal bezużyteczne na rajdzie; a wspomaganie rastrem ma spore ograniczenia bądź wymaga "patchowania" firmware, co kłóci się z profesjonalizmem.
- turyście-amatorowi - Garminy; powód: dane wektorowe zapewniają znakomitą zabawę w terenie i - co ważne - przyspieszają nawigację, przez co więcej czasu zostaje na czerpanie przyjemności z wędrówki.

* Przy czym nie mam rozeznania co do obecnych możliwości OziExplorera (w zakresie obsługi e-Roadbooków), który może stanowić alternatywę do oprogramowania TwoNav.

Sportivę polecałbym z kolei tym turystom, którzy już nacieszyli się Garminem i chcieliby dodatkowo - dla zabawy - poznać inną filozofię GPS.

Shelton napisał(a):Tak jak słusznie zauważyłeś do szczęścia brakuje działania map wektorowych firmy Garmin.

Dla map wektorowych brak tak uniwersalnego formatu jak format OziExplorera dla rastra.
Niestety, CompeGPSLand potrafi "ni stąd, ni zowąd" wyciąć szereg warstw z plików w formacie "*.mp"
Ostatnio edytowano Pn, 15 sie 2011 9:24 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez asandrzej » Pn, 15 sie 2011 9:16

Shelton napisał(a):Dla mnie urządzenie prostsze w obsłudze, o większych możliwościach w podobnej cenie to lepsze urządzenie

To rozumiem, taki jest Twój wybór, a nikt nie negował zalet sprzęty Two Nav.
Kwestionowano tylko zawłaszczanie rozwiązań, które są dostępne, jako uniwersalne a przedstawiane, jako dedykowane dla tego sprzętu,
inne zalety nie zostały przedstawione.

Shelton napisał(a):Dobrze wiemy, że obsługa map rastrowych czy wektorów dla urządzeń Garmina wymaga kombinacji typu soft zewnętrzny.


Tu powiem i tak i nie, są użytkownicy, którzy zakupili nawigację kilka lat temu i mają nadal dokładnie odbiornik w tym samym stanie,
co bezpośredni po zakupie, bez żadnych zmian.
Mapy wektorowe i rastrowe w zasadzie nie potrzebują zewnętrznego softu, oprócz programu do ich zainstalowania stosując mapy, że znakiem Garmin.
Tu nie ma różnicy, dla Garmina można zakupić mapy rastrowe w plikach .kmz i nic nie kombinować a że użytkownicy poszli trochę dalej, to tworzą soft zewnętrzny,
Czym jest instalacja Automaty w odbiorniku Two Nav jak nie kombinowaniem, czy zakup map TTQV i przetwarzanie do odpowiedniego formatu,
wzbogacanie możliwości odbiornika przez dodawanie baz danych z zewnętrznych źródeł.
Tak, że użytkownicy Two Nav kombinują na swój sposób, nie nazywając tego kombinowaniem.

Shelton napisał(a):Już na chwilę obecną niektóre mapy wektorowe pracują na obu platformach.


Jeszcze nie nazwałbym tego działaniem, bardziej próbą wyświetlania i do tego jest to sprzeczne z Twoim zdaniem o kombinowaniu.
Co do softu podstawowego napisałeś mamy oprogramowanie CompeGPS, gaminowcy też mają odpowiednik tego softu, MapSource, i Base Camp,
jeżeli zostanie w odbiornikach TwoNav rozszerzona obsługa map wektorowych o obsługę map Garmin,
to zobaczysz czy ten soft, z którego korzystasz będzie dla Ciebie wystarczający.

Coś na temat wyświetlania map Garmin w oprogramowaniu Two Nav, to wiem, interesowałem się tym tematem.
viewtopic.php?f=32&t=6397&start=45


Pozdrawiam

Edtit: dodny tekst i link
Ostatnio edytowano Pn, 15 sie 2011 11:31 przez asandrzej, łącznie edytowano 3 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Marko » Pn, 15 sie 2011 9:30

Shelton napisał(a):Z innej beczki.

Spory wybór skalibrowanych map spokojnie działających w urządzeniach Twonav. Można użyć darmowego konwertera z internetu na format Ozzie TTQV. Dla 100% wygody niestety trzeba zakupić soft TTQV. Zaleta i argument przemawiający, olbrzymia baza punktów offroad w zestawie.

Do Afryki się nie wybieram.
Będę jednak wdzięczny za namiar na bazę punktów off-road dla Czech, Słowacji, Polski i Niemiec.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Shelton » Pn, 15 sie 2011 9:46

Baza jest w formacie TTQV. Spróbuj zainstalować demo TTQV, a plik bazy wystawię na dowolnym serwerze FTP. Niestety waży około 250Mb.
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Shelton » Pn, 15 sie 2011 9:54

Marko mam prośbę o podanie fabrycznych danych ograniczeń softu tak jak to ma Garmin, jakiej długości może być track... oraz wyznaczona trasa - ilość punktów ("chyba, że to gdzieś było i przeoczyłem - producent nie podaje)?

Przykładowo Montana 600:
Waypointy/ulubione/pozycje: 2000
Trasy: 200
Wykres śladu: 10 000 punktów, 200 zapisanych tras
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez asandrzej » Pn, 15 sie 2011 10:29

Jeżeli potrzebujesz wymienione dane dla starszych odbiorników Garmin, to myślę, że dane zawarte w Ozim będą miarodajne.
Configuration > GPS > zaznaczyć Garmin > wybrać model > w oknie będą podane wartości dla wybranego modelu.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 15 sie 2011 12:11

@Marko. Screen jest OK. Tak trzymać.

Shelton napisał(a):Waypointy/ulubione/pozycje: 2000
Trasy: 200

Większe ilości danych można przekonwertować na IMG i po problemie. Inna sprawa, że w związku z korzystaniem z map wektorowych nigdy nie miałem potrzeby używania większej ilości waypointów niż 50. Podobnie z trasami. Inna filozofia korzystania z odbiornika, inne potrzeby. Raster potrzebuje większego wsparcia "niezależnymi" danymi wektorowymi, wektor w naturalny sposób mniejszego. Oczywiście z punktu widzenia marketingu masz rację. TwoNav ma lepsze parametry w tej materii. Z praktycznego punktu widzenia różnica jest pomijalna.
Shelton napisał(a):Baza jest w formacie TTQV. Spróbuj zainstalować demo TTQV, a plik bazy wystawię na dowolnym serwerze FTP. Niestety waży około 250Mb.

A bez kombinacji typu "soft zewnętrzny" nie da rady? Bez pomocy kolegów w stylu: "wrzucę to na FTPa" nie można? :shock:
No proszę. A miało być miło, łatwo i przyjemnie: Wystarczy tylko kupić (sic!) CompeGPS i wszystko będzie dostępne "na tacy". Bez kombinacji i bez problemów :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Marko » Pn, 15 sie 2011 12:28

Shelton napisał(a):Baza jest w formacie TTQV.

Która to baza (mapa) na stronie Touratech-a?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez Shelton » Pn, 15 sie 2011 13:36

GPS Maniak napisał(a):@Marko. Screen jest OK. Tak trzymać. A bez kombinacji typu "soft zewnętrzny" nie da rady? Bez pomocy kolegów w stylu: "wrzucę to na FTPa" nie można? :shock:
No proszę. A miało być miło, łatwo i przyjemnie: Wystarczy tylko kupić (sic!) CompeGPS i wszystko będzie dostępne "na tacy". Bez kombinacji i bez problemów :wink:


To akurat jest dodatek zewnętrzny. Zupełnie nie związany z TwoNav. Co nie zmienia faktu, że TTQV ma opcje wysłania danych bezpośrednio na urządzenia firmy Twonav jest taka opcja.

CompeGPS jest o niebo bardziej zaawansowanym programem niż np. Mapsource, który wygląda przy nim archaicznie i ubogo. Tak jak wspominałem wcześniej program umożliwia łatwe zaciąganie map i dostępne są od ręki.

Co do ograniczeń to długość tracków nie pozwala na przejechanie przez Polskę - północ/południe - track się nie mieści w ustawieniu automatycznym - GPSMap 276....


Widzisz przy pieszych wycieczkach takie rozwiązanie starcza, ale jak chcesz coś więcej musisz zmienić urządzenie na inne!
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Screeny z oprogramowania TWONAV i map z zestawu.

Postprzez asandrzej » Pn, 15 sie 2011 13:55

Shelton napisał(a):Co do ograniczeń o długość tracków nie pozwala na przejechanie przez Polskę - północ/południe - track się nie mieści w ustawieniu automatycznym - GPSMap 276....


Sprawdzone da radę. / napisałem o Colorado/
viewtopic.php?p=127747#p127747

Co do Compe GPS to się zastanowię, nie chce tak od razu bużyć twojego wyobrażenia, korzystałem z tego oprogramowania dość dużo i wiem, że ma też wady,
na pewno coś z importem innych formatów.
Mapsourece jest takie, bo rzeczywiście pochodzi z innej epoki, ale jest takie, bo obsługuje mapy wektorowe i do tego jest wystarczające.

Pozdrawiam

Edit: dodany link
Ostatnio edytowano Pn, 15 sie 2011 14:11 przez asandrzej, łącznie edytowano 2 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości