GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: TOPO Polska 2011

Postprzez asandrzej » N, 29 sty 2012 13:53

GPS Maniak napisał(a): chociaż Czechosłowacja wcale nie była mniej komunistyczna niż PRL.

Tu trzeba wziąć sytuację geopolityczną tamtego okresu, i konwencjonalna strategię wojskową,
Polska był obszarem buforowym dla ZSSR, czyli nie budować dróg, mostów, nie rozwijać łączności ( telefonii)
i do tego zafałszowane mapy, żeby jak najbardziej utrudnić i spowolnić napastników.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TOPO Polska 2011

Postprzez GPS Maniak » N, 29 sty 2012 13:55

A brzozę, podpiłowały krasnoludki.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TOPO Polska 2011

Postprzez asandrzej » N, 29 sty 2012 14:02

Przecież dzisiaj, to nie tajemnica, wojsko opracowywało mapy, po ukończeniu prac nad mapami,
mapy i dane ( Dodane: wszelkiego rodzaju notatki) były zabierane, a za jakiś czas wracały, te same, ale jednak inne,
są relacje z tego okresu oficerów ,biorących udział przy pracach nad mapami.

Edit: lit.
Ostatnio edytowano N, 29 sty 2012 23:00 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TOPO Polska 2011

Postprzez GPS Maniak » N, 29 sty 2012 14:14

No i .....? W Czechosłowacji też były przekłamania na mapach, zatem nie tu leży problem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TOPO Polska 2011

Postprzez popej » N, 29 sty 2012 20:37

asandrzej napisał(a):
popej napisał(a):asandrzej chyba nie zauważył zmiany ustroju ;)


Cóż, że się zmienił, przez zmianę ustroju, nagle ówczesne mapy nie stały się aktualne na dzięń 17 maja 1989.

Tyle że od tej daty mamy mapy Polski Vmap Level 2, TBD, geoportal, Corine Land Cover, co najmniej 3-4 mapy komercyjne Polski z elementami topograficznymi i 2 projekty społecznościowe.

Problem nie dotyczy polskiej kartografii ale map do Garmina.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez asandrzej » N, 29 sty 2012 21:08

Nie chcę za bardzo odpowiadać, bardziej zadam pytanie, problem map to problem Garmnia,
do Garmnia stosowane były mapy turystyczne firmy Imagies przed powstanie Garmin Polska,
po utworzeniu przedstawicielstwa powstała map turystyczna na podstawie danych Imagies,
wcześniej nie było mapy turystycznej na wysokim poziome, to czy teraz Garmin nie chce kupić danych,
czy nie może kupić danych, żeby stworzyć mapę o odpowiednim standardzie.

...............................................................................................
Tak czy inaczej od 1989 roku minęło dwadzieścia trzy lata, ja sugerowałem powód opónienia.
Przez dwadzieścia lat można odbudować zasoby kartograficzne,
jednak gdyby stan na rok 1989 w zakresie kartografii był aktualny, nie trwało by to dwdzieścia lat.
Ostatnio edytowano N, 29 sty 2012 21:26 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez popej » N, 29 sty 2012 21:26

asandrzej napisał(a):czy teraz Garmin nie chce kupić danych

Dane są dostępne więc wina nie leży po stronie polskiej kartografii. Moim zdaniem Garmin zaniedbał sprawę.
asandrzej napisał(a):Tak czy inaczej od 1989 roku minęło dwadzieścia trzy lata, ja sugerowałem powód opónienia.

15 z tych 23 zrównałeś z epoką komunizmu i podałeś powody, które już nie miały zastosowania.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez asandrzej » N, 29 sty 2012 21:30

Takie jest moje zadnie, jeżeli zostałyby przejęte aktualne dane na ówczesne czasy,
to aktualne mapy mielibyśmy od razu.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez GPS Maniak » Pn, 30 sty 2012 11:10

popej napisał(a):Dane są dostępne więc wina nie leży po stronie polskiej kartografii.

Są i nie są. Zwróć uwagę na rynek turystycznych map papierowych czy rastrowych. Nawet jeżeli założymy że Compass dominuje, to są jednak regiony kraju dla których albo w ogóle brak map turystycznych, albo gdzie dominują inni producenci. W warunkach takiego rozdrobnienia trudno zebrać sensowne dane dla całego kraju.

A co do VMAPy. Sytuacja jest podobna. Kiedy w IMAGIsie pracowała jeszcze Julita i kiedy z nią korespondowałem na temat mapy turystycznej (ok. 2 lata temu), sprawa VMPapy była na tapecie. Tyle, że wówczas w obowiązującym systemie prawnym nie można było kupić licencji na wykorzystanie VMApy do celów komercyjnych u jednego dostawcy, ponieważ dysponentami poszczególnych arkuszy byli marszałkowie województw. Czyli znów rozdrobnienie :? Wystarczyło, że chociaż jeden powiedział: "Nie" choćby w myśl zasady "Nie, bo nie" i klapa. Z tego co pisała Julita wynikało, że IMAGIS próbował kupić licencję na wykorzystanie VMAPy, ale po prostu się nie udało :?

popej napisał(a): Moim zdaniem Garmin zaniedbał sprawę.

Podejrzewam, że mechanizm powstawania mapy dla Garmina jest zawsze taki sam: znajdujemy (jednego) dostawcę danych, a my zajmujemy się wyłącznie obróbką i kompilacją. Na rozdrobnionym, polskim rynku wydawniczym "dostawca danych" to pojęcie abstrakcyjne, dlatego trzeba by było zmienić sposób postępowania, wobec czego nasuwa się pytanie: czy zabrakło tylko wyobraźni, chęci i determinacji? Czy może przyczyny niepowodzenia są jednak głębsze?

W sumie, z jednej strony zgadzam się z opinią popeja, że Garmin uśpiony współpracą z IMAGISem przespał pewne tematy, z drugiej jednak strony idę o zakład, że nawet gdyby nie przespał, to cudów takich jak np. Topo Deutchland 2011 czy Topo Czech PRO i tak by nie wyprodukował.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez popej » Pn, 30 sty 2012 13:13

Może określenie przespał nie jest całkiem adekwatne, bo przecież wykazał dość inicjatywy, żeby usunąć z rynku GPMapę.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez GPS Maniak » Pn, 30 sty 2012 13:52

:mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPMapa upadła, czyli urządzenia Garmina do wyrzucenia

Postprzez jjanusz » Pn, 30 sty 2012 16:16

Wow, ale fajna nazwa wątku... A propos dzisiaj zamówiłem Beckera, też ma mapy z Navteq'a i jakby co MapaMap na nim pójdzie... Co do wyrzucania Garmina... 765kę dałem bratu, została mi 255W i Oregon 300, od ojca 205 pewnie też zamienię na tego na NavRoada co do testów kupiłem i zaopatrze go w MapeMap, a jego Vista i mój Oregon do lasu wsytarczą i bez map ;)

PS: narzekałem na Garmina, będę mieć okazję ponarzekać na Becker'a ;)

---
jjanusz
zūmo 350LM, Oregon 300, nüvi 205, nüvi 255W
jjanusz
Bywalec
 
Posty: 214
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009 12:22

Poprzednia strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron