Nawigacja gps na zwykle paluszki

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Wt, 30 lis 2010 11:22

Szukam zwykłej nawigacji smochodowej ( ewentualnie palmptopa), która spełnia 3 najważniejsze warunki.

1.Jest mozliwość zasilania bateriami paluszkami aaa lub aa.

(No chyba ze jest jakas nawigacja, ktora chodzi na baterii li-lion wiecej niz 10h. )

(Nie chodzi mi o Garmina ani o inne nawigacje turystyczne typu Magellan czy TWO NAV, ktore kosztuja dla mnie zdecydowanie za drogo.
2. Nawigacja musi czytac karte minimalnie 4 GB ( najlepiej jakby czytala co najmniej 8gb).

( Kiedyś bylo coś takiego jak Medion PNA 205 ale to urządzenie wyglada troche za duze gabarytowo( szczególnie na rower) do tego chyba maksmalnie czyta karte 2 gb.).

3.Cena -najlepiej 200-300 zl ale jesli to nierealne to do 600-700 zl

Moze ktos ma jakies pomysly.W sieci ciezko znalezc cokolwiek na ten temat.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez GPS Maniak » Wt, 30 lis 2010 11:58

Kup co popadnie z Biedronki, a potem: http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/p/navia/navia.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Wt, 30 lis 2010 15:30

To juz widzialem ale nie chce mi sie bawic w takie kombinacje nie widze siebie w roli elektryka nawet jesli mialoby byc to banalnie proste.
Wolalbym miec gotowy sprzet bez przerobek.
Widzialem ostatnio jakies urzadzenia Bryton ( nie na paluszki ale podobno 12 h bateria trzyma )ale to prawie jak Garminy cena kolo 1000, do tego pewnie nie mozliwe zainstalowanie na nim czegokolwiek , Ozi Igo8 czy map Kompassu wiec na razie odpada.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez madman » Wt, 30 lis 2010 23:12

eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Wt, 30 lis 2010 23:43

Dzieki, to rzeczywiscie wyglada sensownie, zgrabna ta ,,ładowarka''. Wczesniej widzialem jakies inne za ponad 50 zl ale były trochę za bardzo kwadratowe.
Na próbe chyba spróbuje bo niewielki wydatek , może bedzie działało z moim starym pocket looxem n100 , ktory 3-4 h max na bateriach chodzi.

Na rowerze może być problem z mocowaniem na kierownicy ale do chodzenia po górach na ski-turach wydaje się ok (tam i tak gps jest w kieszeni kurtki, czy w plecaku).

pzdr.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez madman » Śr, 01 gru 2010 8:25

3-4h nawigacja samochodowa? I tak fajnie... Chyba że chodzi o taki logger-pudełeczko.
Na rower też da się pokombinować coś, szczególnie kupując przedłużacz (chociaż prawdę mówiąc nie widziałem jeszcze przedłużacza MiniUSB).
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Śr, 01 gru 2010 10:01

3-4 h w sensie- podczas jakiejs tam wycieczki z włączonym programem oziexplorer -(nie mowi). Podczas działającej nawigacji Navigona , Automapy , czy Igo pewnie troszke krócej dokladnie nie sprawdzalem .
No ale te 4 h to niestety czasami za malo.
Można niby włączyć mapę potem kiedy jest znajomy teren wyłączyć ale czasami może wystąpic problem z szybkim złapaniem ,,sygnału gps'' szczególnie w górach w lesie.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez asandrzej » Śr, 01 gru 2010 10:15

Witam

Rozwiązanie problemu zasilana – rower.
http://charbike.webpark.pl/

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Śr, 01 gru 2010 10:52

Może dla kogos się przyda takie rozwiązanie ale mnie nie przekonuje. Do tego ciekawe jak wytrzyma taki system podczas jazdy w terenie na mtb, nie mówiac juz o szybkiej jezdzie z góry po dziurach kiedy rower dostaje silnych drgań.

Ale skoro są garminy i inne turystyczne na paluszki , albo baterie ktore wytrzymuja ponad 10 h to czy rzeczywiscie nie produkują tego typu zwyklej nawigacji samochodowej. Nie ma zapotrzebowania na takie cos czy co? Jak juz pisalem jedyne co znalazlem w sieci to PNA MEDION 205 np.http://www.bazarek.pl/produkt/67113/851 ... mocja.html .
Obsluguje jednak karty do max 2gb wiec niestety sie nie kwalifikuje.Sama automapa czy igo tyle miejsca zajmuja a co z mapami tursytcznymi. Wiem mozna kupic kilka micro sd i zmieniac ale to nie jest pełne rozwiazanie. Dlatego szukam dalej.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Zachu » Śr, 01 gru 2010 11:01

Po co w samochodzie paluszki? Jedno z drugim się wyklucza.
To co pokazałeś to wygląda jak by z 5 lat temu wyszło z produkcji nawet w Chinach. Gdyby dało się to odblokować to chyba nie pociągnie współczesnego oprogramowania
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez asandrzej » Śr, 01 gru 2010 11:10

Według nie, oprócz ceny podczas wyboru urządzenia powinieneś zwrócić uwagę na dwie rzeczy, system urządzenia i ekran,
czy jest dostateczna widoczność przy oświetleniu słonecznym bezpośrednim i przy świetle rozproszonym.
Zasilanie w przypadku stosowania podczas wycieczek rowerowych jest możliwe do rozwiązania, większy problem może stwarzać ekran.

Podrawiam

Wątek związany z zasilaniem viewtopic.php?f=12&t=8569&p=101673&hilit=ener%2A#p101673
ten temat przewija się też w innych wątkach.
Przy zastosowaniu takiego lub podobnego rozwiązania czas pracy urządzenie jest w zasadzie nieograniczony,
uzależnione jest to tylko odpowiednim zapasem naładowanych akumulatorów AA.


Weź jeszcze pod uwagę, że „tanie” rozwiązania nie zawsze są „tanie”.
Przykład, nawigacja w telefonie komórkowym jest uznawana za niedrogie rozwiązanie, ale tylko dlatego,
że sprzęt już posiadamy w związku z innym celem i urządzenia są dostępne za przysłowiowa złotówkę.
Jeżeli specjalnie do zastosowań nawigacyjnych zakupimy telefon nawet używany,
różnicę w kosztach między telefonem a urządzeniem dedykowanym można rozpatrywać
w inny sposób (plusy i minusy w stosunku do poniesionych kosztów).
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Śr, 01 gru 2010 13:14

Wiadomo system najważniejszy tu się zgadzamy.Ekran -na pewno droższe nawigacje czy palmptopy mają lepszy ( no bo w końcu więcej kosztują a nie tylko chyba za nazwę się płaci) ale to dla mnie nie ma aż takiego znaczenia jak DLUGOŚĆ PRACY BATERII.
Nawigacja w terenie ma mi zastąpić mapę papierową nie muszę non stop na nią patrzeć( aczkolwiek lubie to robić). Jest przymocowana na kierownicy i jak jakieś nie do końca jasne skrzyżowanie to patrze i wiem gdzie jestem.A że akurat w danym momencie zaświeci słońce to zawsze można stanąć i popatrzyć na gps pod innym kątem .Co do chodzenia na nartach to ekran wogóle nie ma znaczenia bo w kieszeni schowana nawigacja .W samochodzie ekran dla mnie tez nie robi aż takiej róznicy a jeżdżę dość sporo jakies 40-50 tys /rok.

Używam w samochodzie i w terenie Omnie i900 i ten stary Fujitsu Siemens Pocket LOOX 100 (kupiony za 300 zl jakies 3 lata temu) jestem zadowolony, wszytko chodzi super- jedyny problem pzrydałyby sie lepsze baterie.

Odbiornik Garmina, który czytałby skany map w formacie Digital kompass map albo OZI EXPLORER i jednoczenie byłby nawigacją samochodową byłby super ale ceny jak na razie dla mnie nie zadawalające. Dlatego szukam zwykłej, taniej nawigacji, która miałaby system zasilania z odbiorników turystycznych.
ładowarkę przenośną na paluszki zamówilem ale tak czy siak spróbuje znależć tę idealną ,, uniwersalną nawigacje''
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez wodzirej » Śr, 01 gru 2010 13:28

gavia napisał(a):tak czy siak spróbuje znależć idealną "uniwersalną nawigacje"

Tekst co prawda najnowszy nie jest, niemniej istota sprawy sie nie zmienila: http://gpsmaniak.com/new/gps-wstep.htm
Z drugiej strony GPS Maniak pisze, że "obecnie trzeba go [serwis www] stworzyć od nowa, co też ..... zamierzam uczynić". Wśród zapowiedzi odnowionego serwisu ma być "o rozwiązaniach uniwersalnych bazujących głównie na komórkach i smartphonach".
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez gavia » Śr, 01 gru 2010 14:21

Może istota sprawy się nie zmieniła ale można polemizować.Jeśli ktoś potrzebuje nawigacji turystycznej do zdobywania szczytów Himalajów czy Alp to oczywiście potrzebuje sprzętu specjalistycznego.Ale z własnego doświadczenia wiem że dla zwykłego turysty piechura czy maniaka rowerowego( ja) spokojnie wystarcza zwykła nawigacja samochodowa( ale z silną baterią ) Nawet nie musi mieć żadnej wodoszczelności czy klawiszowych bajerów. Rzucasz okiem na urządzenie i wiesz gdzie jesteś , tylko tego mi potrzeba.

A co do samochodu to i tak najistotniejsze żeby nawigacja łapała fixa jak najszybciej i go nie gubiła . Z szybkim przeliczaniem trasy już chyba wszystkie modele sobie radzą bez problemu, nawet garmin w komórce. Spotkałem się z opiniami, że jedna nawigacja wyznacza lepsze trasy druga gorsze. Może i tak, ale prawda jest taka że największy pożytek z nawigacji samochodowej mamy w dużych miastach jak szukamy jakiegoś adresu. Zle skręcisz nie ma problemu zaraz cie nawróci na własciwą drogę= BEZSTRESOWA jazda( chyba że dlugie tunele-wtedy problem).

Przy planowaniu dłuższych tras ( przynajmniej po Polsce ) moim zdaniem nie neleży za bardzo wierzyć w to ze nawigacja nawet za 2000 zl z super szybkim procesorem wyznaczy super trase bo tak niestety nie będzie .Lepiej samemu to zrobić np. w Map Source, czy Via mihelin a potem tylko wklepać punkty przelotowe do nawigacji , zyskamy na tym jakies 2h na 500 km. Generalnie ze względu na natężęnie ruchu średnia prędkość dla kogoś kto lubi autem jezdzic jest na drogach żótłych -(wojewódzkich) przeważnie dużo większa niż na czerwonych ( krajowych) które to preferują generalnie nawigacje.A jak im zmienisz ustawienia to i tak robią swoje. Więc po co mi 2 urządzenia ???
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 gru 2010 16:11

gavia napisał(a):Ale z własnego doświadczenia wiem że dla zwykłego turysty piechura czy maniaka rowerowego( ja) spokojnie wystarcza zwykła nawigacja samochodowa .....

He, he. :D A ja z własnego doświadczenia wiem, że tak po prawdzie wystarczy ...... mapa papierowa i co Ty na to? :wink: Zresztą dlatego wielu ludzi nie odczuwa potrzeby kupowania nawigatora do celów turystycznych argumentując to właśnie tak: "po co GPS skoro mapa papierowa mi wystarcza?". A jednak ci, którzy spróbowali w terenie pobawić się GPSem, jakoś chętniej sięgają po GPS niż po mapę papierową, bo przekonali się że to znaczący krok naprzód.

Być może nie uwierzysz, ale dokładnie ta sama zasada obowiązuje przy wyborze sprzętu. Teoria, w stylu: "Po co mi odbiornik turystyczny, skoro wystarczy samochodowy?" jest dokładnie taka sama jak teoria, że "Po co mi GPS skoro mam papierową mapę i kompas?". Wierzysz w to tak długo, aż sam się nie przekonasz, że ....... wierzyłeś w nieprawdę :wink:

Zasadnicze pytanie jest takie: po co kupujemy GPS do turystyki? Aby nie zabłądzić? Oczywiście że nie :D
Prawidłowa odpowiedź: GPS do turystyki kupujemy po to, by podejmowanie decyzji nawigacyjnych było szybsze, wygodniejsze i pewniejsze. Czyli krótko mówiąc, by nasza nawigacja (jako czynność) była bardziej komfortowa. No i tu tkwi klu problemu, bo w myśl tej idei problem odbiornika samochodowego wygląda w turystyce tak:
* można kombinować z paluszkami
* można podczas ulewy chować odbiornik pod pazuchę, albo rezygnować z wycieczki
* można mówić, że gdybyś czegoś nie widział w słońcu, to zatrzymasz rower, wsadzisz odbiornik do czapki i będzie OK
* można wierzyć w to, że kompas w odbiorniku (akurat w przypadku roweru mogę się z tym zgodzić) to gadżet
* można wierzyć w to, że routowlane mapy turystyczne do niczego nie są potrzebne.
etc. etc.
Oczywiście można. Ale gdzie tu komfort? To zatrzymanie się w połowie drogi. To połowa komfortu :D

Pomijam tu aspekty ekonomiczne. Kasa zawsze jest święta. Tyle, że argument: "jak dla mnie taki GPS turystyczny jest za drogi", to jednak coś innego niż argument: "Po co? Nie wybieram się w Himalaje". Ja też się nie wybieram, a jednak za nic na świecie nie zamieniłbym do lasu mojego Garminka, na najlepszego nawet PDA. :wink: :D

A tak przy okazji. Skoro jedynym problemem dla Ciebie jest zasilanie napisz maila do Adama (Janko Muzykant). Może za parę groszy przerobi Tobie jakąś Akirę czy coś podobnego?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości