Mapy lotnicze w nuvi

O serii 96 i całej ofercie lotniczej Garmina. O wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samolocie (jako pilot lub pasażer), w szybowcu czy na paralotni.

Mapy lotnicze w nuvi

Postprzez ranr68 » Śr, 12 wrz 2012 16:39

Witam,
jestem całkowicie początkującym użytkownikiem NUVI 3490, który tak naprawdę dostałem (nie konsultowany niezwrotny prezent). Jestem też lotnikiem i bardzo by mi zależało aby można było wykorzystać to NUVI (wgrać mapy lotnicze) w samolocie. Bardzo proszę o info:
1. Czy można wgrać mapy lotnicze do NUVI3490
2. Jeśli tak - to gdzie i jakie mapy są dostępne
3. Jak się takie mapy wgrywa

bardzo wszystkim dziękuję z góry za podpowiedzi.
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2012 16:44

Witam,

zobacz wątek: viewtopic.php?f=4&t=882
Zapewne możesz wgrać te mapy do nuvi, ale jak to będzie wyglądać, to nie potrafię przewidzieć.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez Antonio » Śr, 12 wrz 2012 19:51

ranr68 napisał(a):1. Czy można wgrać mapy lotnicze do NUVI3490

Jeśli są w plikach *.img, to TAK.

ranr68 napisał(a):Jak się takie mapy wgrywa

Poczytaj :arrow: Nuvi - pierwsze kroki

popej napisał(a):zobacz wątek: viewtopic.php?f=4&t=882


Polecam szczególnie :arrow: viewtopic.php?f=4&t=882&start=15#p140708
Poprzednie propozycje w wątku - mam wątpliwości co do aktualności map. Tutaj wszystkie poprawki kol. vfrpoland nanosi na bieżąco, zgodnie z publikacjami w AIP.

popej napisał(a):ale jak to będzie wyglądać, to nie potrafię przewidzieć.

Testowałem na 255WT i wygląda to bardzo fajnie. Mapa jest przezroczysta, więc może być nakładką na każdą inną mapę, np. CNE lub UMP. Jedyny "problem", to nie ma wersji instalacyjnej pod MapSource (na to jest lekarstwo :arrow: http://garminwpolsce.pl/porady/ "Korzystanie z mapy na komputerze"), natomiast BaseCamp odczytuje plik .img z urządzenia bądź karty pamięci/pendrive'a.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez ranr68 » Śr, 12 wrz 2012 22:36

pewnie coś źle robię, ale basecamp mi nie czyta plików img... software img2gps też nie jest w stanie się komunikować przez USB, choć urządzenie normalnie współpracuje z SW Garmina (czyli USB działa). Jakieś pomysły jak załadować tą mapę?
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez asandrzej » Śr, 12 wrz 2012 22:54

ranr68 napisał(a):pewnie coś źle robię, ale basecamp mi nie czyta plików img...

Base Camp nie odczytuje plików utworzonych przez MapSource.

Co zmienić , jest opisane tu

viewtopic.php?p=143304#p143304
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez ranr68 » Cz, 13 wrz 2012 5:50

OK. Po wielu próbach po prostu w urządzeniu utworzyłem katalog MAP i wgrałem tam plik .img.
Połowiczny sukces - mapka się nakłada na istniejącą i fajnie to wygląda, ale nuvi3490 nie widzi tego jako mapy z punktami (a na tych mi najbardziej zależy - strefy, podejścia, itp.) a jako po prostu jednolity teren. Nie można w związku z tym tego ani wyszukiwać ani nawigować do tego (w instrukjci mapki na starsze urządzenia, które wgrywają img jest jasno powiedziane, że punkty POI da się wyszukać).

Obecna wersja BaseCamp i MapSource nie widzą plików .img (lub też w połączeniu z NUVI3490 ich nie rozpoznają). Z poprzedniego postu nie wykumałem jak mam zmienić format pliku, to chyba nie na ten temat. Programig Img2gps nie działa - jest to stara wersja (jedyna dostępna z 2009r) i nie rozpoznaje obecnych driverów dla USB.

Reasumując - jestem w pół kroku, co oczywiście jest dobre (z natury jestem optymistą), ale chciałbym te drugie pół wykonać <<w najgorszym razie nie pozostanie mi nic innego, jak utworzyć te wszystkie punkty ręcznie, tylko czy o to chodzi????>>>

Jakieś pomysły?
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez asandrzej » Cz, 13 wrz 2012 7:28

ranr68 napisał(a):Z poprzedniego postu nie wykumałem jak mam zmienić format pliku, to chyba nie na ten temat.

Pobierz plik, wklej do odpowiedniego katalogu na karcie > uruchom Base Camp > z listy map wybierz Lotniska.
http://www.mediafire.com/?v4o6zi5fb96cwdd

W Twoim przypadku plik umieć w katalogu map, jeżeli plik będzie w tym katalogu będzie odczytywany przez Nuvi i Base Camp.
Jeżeli z tą nazwą umieścisz plik w katalogu Garmin, Nuvi nie odczyta plik mapy, w Base Camp mapa będzie widoczna.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez ranr68 » Cz, 13 wrz 2012 7:35

Kolejny sukces - w BaseCamp widzę mapkę Lotniska, ale w urządzeniu brak postępu. Tak jak poprzednio nakłada się ona na istniejącą mapkę, ale za nic nie mogę wyszukiwać i nawigować do punktów lotniczych.

asandrzej napisał(a):/.../ W Twoim przypadku plik umieć w katalogu map, jeżeli plik będzie w tym katalogu będzie odczytywany przez Nuvi i Base Camp. Jeżeli z tą nazwą umieścisz plik w katalogu Garmin, Nuvi nie odczyta plik mapy, w Base Camp mapa będzie widoczna.
W ramach wyjaśnienia - tak zrobiłem i wynik jest jak w poprzednim poście - na kompie to widać (!!!), w NAVI widać, ale nie da się odnaleźć / wybrać do nawigacji.
Ostatnio edytowano Cz, 13 wrz 2012 13:05 przez beetle-m, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączenie dwóch kolejnych postów usera.
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez asandrzej » Cz, 13 wrz 2012 7:54

Mapa może nie mieć obiektów w bazie danych ( wyszukiwarce), ale zawsze możesz wskazać punkt do którego chcesz nawigować.
Jest to mapa przeźroczysta (nakładka), w Nuvi zaznacz dwie mapy, Lotniska i na przykład UMP lub CNE.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez ranr68 » Cz, 13 wrz 2012 8:34

OK. Dokładnie tak to rozumiem i tak to właśnie działa. Myślałem tylko, że jest też sposób dodania punktów do bazy danych (takich trochę jak POI)>
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez asandrzej » Cz, 13 wrz 2012 8:37

Po wybraniu punktów i zapisie, będziesz je miał w ulubinych.
andrzej
Ps.
@ ranr68
Nie ma konieczności tworzenia nowego postu w przypadku jeżeli Twoje posty następują po sobie,
możesz edytować wcześniej napisany post, dodając nowe informacje.
Ostatnio edytowano Cz, 13 wrz 2012 9:12 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez ranr68 » Cz, 13 wrz 2012 9:10

Rozgryzłem to!!! i działa!!!

Po załadowaniu mapy i (nie wiem czy to właśnie pomogło) waypointów w formacie gdb ze strony dlapilota mam wszystkie punkty w obszarze zapisano i mogę teraz na urządzeniu planować trasę!!!

Hurra!!!

roznoście tą radosną wiadomość
ranr68
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2012 16:30

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez Zachu » Cz, 13 wrz 2012 20:04

Pierwsze dwie odpowiedzi wystarczą na problem wgrywania map.
Tytuł tęż wypada dać logiczny. Kto będzie szukał do trzech ???
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez Zachu » Pt, 14 wrz 2012 9:30

ranr68 napisał(a):Połowiczny sukces - mapka się nakłada na istniejącą i fajnie to wygląda, ale nuvi3490 nie widzi tego jako mapy z punktami (a na tych mi najbardziej zależy - strefy, podejścia, itp.) a jako po prostu jednolity teren. Nie można w związku z tym tego ani wyszukiwać ani nawigować do tego (w instrukjci mapki na starsze urządzenia, które wgrywają img jest jasno powiedziane, że punkty POI da się wyszukać).

Na dole strony jest pokazane na obrazkach.
Znajdź? -> Miejscowości -> czyli Dokąd? ->Miasta

Widok w BaseCamp
lotniska_poprawiony.png


Widok Nuvi 37xx z podkładem mapy UMP
42923.png


"Balonik" ze znalezionym lotniskiem
80045.png


Szczegóły "balonika" Jak wół napisane "średnie miasto". Teraz klikamy trzy kreski i mamy w ulubionych.
82606.png
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: ??? Mapy lotnicze na NUVI 3490

Postprzez Antonio » Pt, 14 wrz 2012 20:52

ranr68 napisał(a):w urządzeniu utworzyłem katalog MAP i wgrałem tam plik .img.

A który plik wgrywałeś? Bo jeśli 26072012.img to może to jest właśnie odpowiedź na twoje problemy.
Ja programem img2gps tworzę plik GMAPSUPP.img i w nuviku wszystko ładnie chodzi, włącznie z wyszukiwaniem.

Jeśli nie możesz wysłać pliku GMAPSUPP.img programem do nawigacji, to zapisz go po prostu na dysku, a potem przekopiuj do nuviego lub na kartę.

bez tytułu.JPG
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Następna strona

Powrót do W powietrzu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości