Funkcja Jumpmaster

O serii 96 i całej ofercie lotniczej Garmina. O wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samolocie (jako pilot lub pasażer), w szybowcu czy na paralotni.

Funkcja Jumpmaster

Postprzez JS 2030 Przemyśl » N, 01 kwi 2007 7:13

W związku z tym, iż zajmujemy się trochę spadochroniarstwem zainteresowała mnie funkcja Jumpmaster dostępna w odbiornikach Garmin. Nie wiem czy we wszystkich odbiornikach jest ona dostępna, natomiast my posiadamy GPSmap 60CSx oraz eTrex Vista i w nich jest ona dostępna.
Chodzi mi tu przedewszystkim o opis działania tej funkcji dla ustwienia STATYK gdyż w Polsce skoki HAHO i HALO wykonuje o ile dobrze wiem tylko GROM. Interesują mnie również parametry wprowadzane w poszczególnych formatkach "okienkach".
Jeśli ktoś mógłby mi udzielić szcegółowych informacji na ten temat byłbym bardzo wdzięczny, gdyż chciałbym wypróbować tą funkcję w zbliżającym się sezonie.
Związek Strzelecki "STRZELEC" Organizacja Społeczno Wychowawcza
Jednostka Strzelecka 2030 Przemyśl
JS 2030 Przemyśl
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:31
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Funkcja Jumpmaster

Postprzez Magnoom » Cz, 05 kwi 2007 17:16

JS 2030 Przemyśl napisał(a):W związku z tym, iż zajmujemy się trochę spadochroniarstwem zainteresowała mnie funkcja Jumpmaster dostępna w odbiornikach Garmin. Nie wiem czy we wszystkich odbiornikach jest ona dostępna
Osobiście nigdy jeszcze nie skakałem ze spadochronem, choć dawno temu o tym myślałem. Nie wiem czy w czymkolwiek pomogę, ale postaram się tak na "chłopski rozum".

JS 2030 Przemyśl napisał(a):Chodzi mi tu przedewszystkim o opis działania tej funkcji dla ustwienia STATYK gdyż w Polsce skoki HAHO i HALO wykonuje o ile dobrze wiem tylko GROM.
Nie jestem pewien czy GROM ma wyłączność na tego typu skoki. Niestety już dawno nie utrzymuję kontaktu ze znajomymi, którzy skakali w wojsku czy aeroklubach. Natomiast wiem, że hasła HAHO (High Altitude-High Opening) i HALO (High Altitude-Low Opening) występują i są wykonywane przez cywili. Być może zostały trochę przedefiniowane, ale mimo wszystko operuje się nimi w sportach ekstremalnych. Przecież słynne skoki spadochronowe, gdzie skoczkowie podczas swobodnego opadania tworzą odpowiednie figury łapiąc się nawzajem, czy próby opóźnienia otwarcia spadochronu do maksimum to właśnie skoki HALO.

JS 2030 Przemyśl napisał(a):Interesują mnie również parametry wprowadzane w poszczególnych formatkach "okienkach".
Jeśli ktoś mógłby mi udzielić szcegółowych informacji na ten temat byłbym bardzo wdzięczny, gdyż chciałbym wypróbować tą funkcję w zbliżającym się sezonie.
O dziwo nie znalazłem wzmianki o tej funkcji w instrukcji. Dziwne. Dopiero teraz odpowiem na temat (przynajmniej się postaram):

Ekran funkcji JumpMaster w GPSMap 60CS wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Jump Type - typ skoku
Wspomniane już HAHO, HALO lub Static. Typ skoku Static zakłada stałe wartości wektora wiatru na każdej wysokości podczas skoku (Dlatego nieaktywny jest niżej guzik Wind).
Jeśli wybierze się typ skoku jako HAHO lub HALO ekran Wind pozwala na definiowanie innych prędkości i kierunków wiatru na poszczególnych wysokościach. Pola gdzie występuje para _ _ _ nie będą brane pod uwagę w trakcie obliczeń.
Obrazek

Desired Impact Point - wyznaczony punkt lądowania
Dla każdego typu skoku możemy wybrać sobie z listy waypointów w odbiorniku.

Drop Alt (AGL) - wysokość zrzutu (Drop Altitude Above Ground Level)
Jest to wysokość zrzutu (skoku) podawana jako miara wysokości nad poziomem ziemi. Wartość ta powinna być równa lub większa od 1000 stóp.
Przy skokach typu HAHO zakłada się, że wysokość zrzutu i otwarcia czaszy są sobie równe. Wysokość skoku zazwyczaj zawiera się w przedziale 12000 - 24000 stóp nad poziomem ziemi (AGL).
Przy skokach typu HALO dodatkowo należy podać wysokość otwarcia spadochronu (Open Alt AGL). Wartość wysokości otwarcia musi być mniejsza od wartości wysokości zrzutu. Wysokość otwarcia czaszy zazwyczaj zawiera się w granicach 2000 - 6000 stóp nad poziomem ziemi (AGL).

Wind - prędkość wiatru w węzłach oraz from jego kierunek.
Dla typu skoku Static zakłada się stałe wartości prędkości i kierunku na różnych wysokościach. Wspominałem już o tym wyżej.

Forward Throw - wyprzedzenie
Odległość pozioma jaką przebędzie skoczek zaraz po opuszczeniu samolotu wywołana lotem samego samolotu.
Course to HARP - kurs do punktu skoku z samolotu
Funkcje wyprzedzenie (Forward Throw) oraz kurs (Course to HARP) umożliwiają skoczkowi oszacowanie wartości wyprzedzenia od momentu zrzutu do rozpoczęcia spadku swobodnego lub znosu CD (Conopy Drift).

Constant - stałe
Naciśnięcie klawisza Constant przenosi nas do ekranu Constant Setup - definiowanie stałych.
Obrazek Obrazek Obrazek
We wszystkich typach skoków można definiować stałą Percent Max w celu zwiększenia lub zmniejszenia wartości dotyczącej skoku. Wartość poniżej 100% zmniejsza wartość znosu w stosunku do DIP natomiast powyżej 100% powoduje zwiększenie wartości znosu DIP. Doświadczeni skoczkowie mogą wprowadzać mniejsze wartości podczas, gdy mniej doświadczonym zaleca się jej zwiększenie.
Dla typu skoku HAHO dostępna jest stała Safety Factor w celu zdefiniowania marginesu błędu skoku. Współczynnik ten jest zazwyczaj wartością zmienną nie mniejszą niż 2 i określane przez osobę nadzorującą skoki na podstawie innych danych.
Dla wszystkich typów skoków istnieje możliwość wprowadzenia wartości współczynnika K. Przy skokach typu HALO istnieje możliwość wprowadzenia współczynnika K-open natomiast przy skokach typu HAHO współczynników K-open oraz K-freefall. Przy skokach typu Static można wprowadzić wartość K-static. Wartość współczynnika K zależy od współczynnika canopy spadochronu. Każdy spadochron powinien być zaopatrzony i opisany współczynnikiem K. Współczynnik ten zazwyczaj przyjmuje wartości pomiędzy 3,0 dla K-freelall oraz powyżej 48,0 dla HAHO K-open.

Auto to DIP
DIP to wyznaczony punkt lądowania (Desired Impact Point) wybrany wyżej. Zaznaczenie tej opcji umożliwia automatyczne wykrycie momentu zrzutu w celu rozpoczęcia nawigacji do punktu DIP w oparciu o barometr i kompas elektroniczny odbiornika.

Chciałbym zaznaczyć, że sam nie mam zielonego pojęcia o skokach spadochronowych. Informacje tutaj przedstawione oparłem głównie na pliku jaki kiedyś znalazłem w internecie (ale nie jestem w stanie teraz ustalić jego źródła i autora) oraz własnym kombinowaniu z ustawieniami odbiornika.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Funkcja Jumpmaster

Postprzez JS 2030 Przemyśl » Pn, 09 kwi 2007 18:11

Magnoom napisał(a):Nie jestem pewien czy GROM ma wyłączność na tego typu skoki. Niestety już dawno nie utrzymuję kontaktu ze znajomymi, którzy skakali w wojsku czy aeroklubach. Natomiast wiem, że hasła HAHO (High Altitude-High Opening) i HALO (High Altitude-Low Opening) występują i są wykonywane przez cywili. Być może zostały trochę przedefiniowane, ale mimo wszystko operuje się nimi w sportach ekstremalnych. Przecież słynne skoki spadochronowe, gdzie skoczkowie podczas swobodnego opadania tworzą odpowiednie figury łapiąc się nawzajem, czy próby opóźnienia otwarcia spadochronu do maksimum to właśnie skoki HALO.


Na tyle na ile jestem zagłębiony w tematykę wojskową oraz w spadochroniarstwo to wiem, iż zarówno HAHO i HALO są wojskowymi typami skoków, wymagającymi bardzo dużych umiejętności oraz specjalistycznego sprzętu.
Skoki HALO są wykonywane w celu skrytego przerzutu grupy bojowej w dany punkt. Odbywają się z wysokości około 8 tyś metrów natomiast samo otwarcie spadochronu następuję "tuż" nad ziemią czyli około 300 metrów.
Natomiast skoki HAHO polegają na otwarciu spadochronu na wysokości 8 tyś metrów co pozwala grupie bojowej, przy wykorzystaniu GPS, na skryte dotarcie w rejon działania na otwartych czaszach spadochronów z punktu zrzutu oddalonego nawet o 60-80 km.
Tak więc o z tego co mi wiadomo to w Polsce tego typu skoki wykonywane są tylko przez GROM. Zresztą polecam artykuł (dla zainteresowanych) dotyczący tego zagadnienia zamieszcony w miesięczniku "MMS Komandos" nr 3(168)2007 pt."GROM z jasnego nieba".

Jeśli chodzi o skoki wykonywane przez skoczków cywilnych w aeroklubach to są one wykonywane max. z wysokości 4-5 tyś metrów (powyżej istnieje konieczność stosowania aparatów tlenowych) z otwarciem czaszy na wysokości bezpiecznej czyli ok. 600-1000 metrów. Wykonywane w celu tzw. wolnego spadania czyli bez otwartego spadochronu, gdzie często wykonywane są właśnie rózne ewolucje czy to pojedyńczo czy grupowo.
Tak więc skoki cywilnie wykonywane w Polsce mają się ni jak do skoków wojskowych HALO i HAHO.

Te powyższe informacje to tak tylko w celach sprecyzowania znaczeń, niemniej jednak bardzo dziękuję Ci Magnoom za podanie tak szczegółowych informacji dotyczących funkcji Jumpmaster.
Postaram się wykorzystać je w tym sezonie podczas skoków, a jeśli mi się to nie uda to przynajmniej włącze zapis śladu (ciekawe jak będzie wyglądał).
Związek Strzelecki "STRZELEC" Organizacja Społeczno Wychowawcza
Jednostka Strzelecka 2030 Przemyśl
JS 2030 Przemyśl
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:31
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Funkcja Jumpmaster

Postprzez SP2BZW » Wt, 10 kwi 2007 3:26

Magnoom napisał(a):Informacje tutaj przedstawione oparłem głównie na pliku jaki kiedyś znalazłem w internecie...

http://www.garmin.com/manuals/eTrexVista_Jumpmaster.pdf
http://www.garmin.pl/dwn/jumpmaster.doc
SP2BZW
 

Postprzez Magnoom » Wt, 10 kwi 2007 8:14

Oooo właśnie ja korzystałem z tego .doc'a i nie pamiętałem skąd się wziął u mnie na dysku. Natomiast plik .pdf wyjaśnił mi wszystko.
W związku z powyższym swoją wcześniejszą wypowiedź oparłem o tłumaczenie instrukcji odbiornika eTrexVista przygotowywane przez firmę Excel Systemy Nawigacyjne Sp. Jawna.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez SP2BZW » Wt, 10 kwi 2007 19:10

Magnoom napisał(a):tłumaczenie instrukcji odbiornika eTrexVista przygotowywane przez firmę Excel Systemy Nawigacyjne Sp. Jawna.

akurat z tego co pamiętam (nie chce mi się szukać :( ) tłumaczenie popełnił forumowicz a Excel tylko udostępnił miejsce na serwerze :D
SP2BZW
 

Postprzez Magnoom » So, 02 cze 2007 12:03

Znalazłem. Więc moralnie czuję się zobowiązany do podania tej informacji również tutaj.
Autorem tłumaczenia jest użytkownik o nicku Navkol, a dyskusja o tym była na forum Garmina w temacie "Jumpmaster" -do czego ona służy ??.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów


Powrót do W powietrzu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości