Funkcje pokładowe GPSów

O serii 96 i całej ofercie lotniczej Garmina. O wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samolocie (jako pilot lub pasażer), w szybowcu czy na paralotni.

Funkcje pokładowe GPSów

Postprzez Fickus » Cz, 06 mar 2008 19:53

Ostatnio testuję moją Vistę HCX na okoliczność przydatności jako instrument pokładowy do latania.
Oprócz wariometru, prędkościomierza i wysokościomierza ciekawą funkcją wydaje się być GLIDE RATIO. Na przykład przy wskazaniu 6:1 z 100m zalecimy 600m od aktualnej pozycji. Oczywiście w nieruchomym powietrzu. Wskazanie to pojawia się przy ujemnych wartościach V pionowej. Wydaje się że pojawia się wcześniej niż wskazanie odchyłki od poziomu z Wario.
Ciekaw jestem Waszych doswiadczeniach z GPS jako instrumentem do latania.
Ja póki co uszyłem sobie ze skóry całkiem zgrabne etui z zaczepem sprężystym do kokpitu. Wydaje się że będzie dobrze chronić sprzęt i jednocześnie będzie znacznie solidniejsze niż firmowe patenty mające na celu montaż GPS na rowerze itp
Jak będę miał okazję zamieszczę fotkę.
Garmin 76CSx :-)
Avatar użytkownika
Fickus
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2008 21:21

Re: Funkcje pokładowe GPSów

Postprzez RAV » Cz, 06 mar 2008 21:50

Fickus napisał(a):Oprócz wariometru, prędkościomierza i wysokościomierza ciekawą funkcją wydaje się być GLIDE RATIO. Na przykład przy wskazaniu 6:1 z 100m zalecimy 600m od aktualnej pozycji. Oczywiście w nieruchomym powietrzu.

Masz rację - wydaje się. Brakuje w nim jednej rzeczy: uśredniacza. W manu powinna być pozycja, w której ustalalibyśmy, że doskonałość ma być mierzona na odcinku np. 10 sekund. Wtedy urządzenie dzieliłoby dystans przeleciany przez ostatnie 10 sekund przez utratę wysokości w tym czasie i mielibyśmy w miarę stabilne wskazania. Teraz wahania są tak duże, że w praktyce niewiele mówią, zwłaszcza jeśli opadanie jest niewielkie.

Ja po pewnym czasie latania z tym polem danych zrezygnowałem z niego. Stosuję natomiast czasem pole "Doskonałość do celu". Dzięki niemu łatwiej mi ocenić, czy mam dolot do lądowiska. Jeśli wartość ta rośnie (i przekracza doskonałość glajta), to mam niedolot i muszę coś z tym zrobić - im wcześniej się o tym dowiem, tym lepiej.

Fickus napisał(a):Ciekaw jestem Waszych doswiadczeniach z GPS jako instrumentem do latania.

Zobacz http://blogn.pl/lot-donikad.html

Fickus napisał(a):Ja póki co uszyłem sobie ze skóry całkiem zgrabne etui z zaczepem sprężystym do kokpitu.

Ja zrobiłem z tektury falistej, folii z koperty na CD (dołączanej do gazety) i samoprzylepnego ripstopu oraz kawałka rzepa. Początkowo folia pokrywała ekran, ale z czasem zmatowiała i musiałem wyciąć w niej okienko.

Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
Bywalec
 
Posty: 190
Dołączył(a): Cz, 17 maja 2007 12:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Fickus » N, 09 mar 2008 20:22

;-) Twój artykuł przeczytałem (wypatrzyłem) już jakiś czas temu. Ciekawe doświadczenie...
Co do Funkcji doskonałość do celu to super pod warunkiem że masz postawiony cel; np. punkt startu.
A co do uśredniania to muszę sprawdzić czy nie można by jakoś tego obejść.
Sezon blisko; polatamy pokombinujemy...
Póki co kupiłem popsuty wariometr aby zrobić z niego porządną pikawkę. Mam zamiar latać bez varia mając GPS i "kukułkę".
Garmin 76CSx :-)
Avatar użytkownika
Fickus
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2008 21:21

Postprzez Fickus » Wt, 11 mar 2008 1:13

Obrazek
Konsola GPS VISTA HCx + Canon
Obrazek
Od góry
Obrazek
Etui HCx z klipem sprężystym
Garmin 76CSx :-)
Avatar użytkownika
Fickus
Bywalec
 
Posty: 120
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2008 21:21

Re: Funkcje pokładowe GPSów

Postprzez Maciej S » Cz, 06 cze 2013 20:44

Fickus napisał(a):Ostatnio testuję moją Vistę HCX na okoliczność przydatności jako instrument pokładowy do latania.
Oprócz wariometru, prędkościomierza i wysokościomierza ciekawą funkcją wydaje się być GLIDE RATIO. Na przykład przy wskazaniu 6:1 z 100m zalecimy 600m od aktualnej pozycji. Oczywiście w nieruchomym powietrzu.


Nie w nieruchomym, tylko w takim jakie jest w chwili odczytu RATIO.
Maciej S
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pn, 07 sty 2008 10:59


Powrót do W powietrzu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości