Mapy stref lotniczych POLSKA

O serii 96 i całej ofercie lotniczej Garmina. O wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samolocie (jako pilot lub pasażer), w szybowcu czy na paralotni.

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Antonio » Pn, 18 sty 2010 22:25

Witam. Lepiej późno, niż wcale (niedawno trafiłem na ten post), ale odpowiem, bo komuś jeszcze może się przydać.
geo napisał(a):Czy mogę legalnie wg ich danych zrobić mapę

My slę, że tak. Ponieważ:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej napisał(a):Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej...
-właśnie to m.in. jest zadaniem Agencji.
Zgodnie z Ustawą z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006 r. Nr 249, poz. 1829) http://www.pansa.pl/pliki/o_nas/ustawa_o_PAZP.pdf:
Agencja zapewnia bezpieczną, ciągłą, płynną i efektywną żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej (...). W związku z tym Agencja jest zobowiązana do publikacji wszelkich informacji odnośnie polskiej przestrzeni powietrznej i udostępniania ich wszystkim użytkownikom przestrzeni. Prawa autorskie dotyczą raczej kopiowania całych stron z AIP, a nie informacji w nich zawartych (AIP i prenumerata zmian jest dość kosztowna :arrow: e-AIP :arrow: AIC 02/10). Na każdym lotnisku czy to w Biurach Odpraw Załóg, czy u Kontrolera lub zarządzającego lotniskiem jest AIP dostępny bez ograniczeń. Piloci mogą nanosić wszelkie dane na swoje mapy i to jest już (chyba) ich własność. A czym się różni mapa papierowa od tej w GPS-ie?
geo napisał(a):a potem ją udostępnić za darmo w internecie.
Raczej możesz, przecież to będzie Twoja praca. Jednak dla pewności lepiej zadzwonić do Agencji Żeglugi Powietrznej i się zapytać wprost :arrow: wtedy Cię nie "zleją", a raczej odpowiedzą lub odeślą do kogoś zorientowanego.
Kiedyś miałem przyjemność rozmawiać z z-cą dyr. (jeszcze wtedy) Agencji Ruchu Lotniczego- bardzo miły człowiek, normalnie ze mną rozmawiał i odpowiedział na wszystkie frapujące mnie pytania. Więc nie powinno być problemów z uzyskaniem odpowiedzi.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Antonio » Pn, 03 maja 2010 10:52

UWAGA !!!
W dniu 06.05.2010r. wchodzą w życie znaczące zmiany elementów przestrzeni powietrznej - zarówno granic pionowych, jak i poziomych. Z ww zmianami można się zapoznać:

:arrow: http://ais.pansa.pl/aip :arrow: AIP Admt :arrow: zmiana AIRAC nr 097
:arrow: http://ais.pansa.pl/vfr :arrow: AIP VFR Admt :arrow: zmiana AIRAC nr 007 i zwykła nr 010

Znaczącej zmianie ulegają : CTR EPWA-granice poziome i pionowe; MATZ DARŁOWO, INOWROCŁAW, ŁĘCZYCA, TOMASZÓW MAZOWIECKI; zmiany w strefa TSA i TRA i wiele innych.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Antonio » So, 26 cze 2010 22:24

geo napisał(a):Jak się loguję na stronie ais.pata.pl to wyskakuje okienko o prawach autorskich itp.(...)Czy mogę legalnie wg ich danych zrobić mapę a potem ją udostępnić za darmo w internecie.
Wrócę do tematu, bo może kogoś zainteresuje.
Odpowiedź bezpośrednio z PAŻP-u: Można dowolnie korzystać z danych zawartych w e-AIP Polska. Prawa autorskie dotyczą jedynie kopiowania całości stron. Można nawet skopiować dowolny fragment strony, np. mapki i wykorzystać go do własnych celów.
Należy przy tym pamiętać, żeby informacji z e-AIP Polska nie stosować do celów operacyjnych, tzn. za błędne dane PAŻP nie ponosi odpowiedzialności (inaczej niż w zakupionym drukowanym AIP)

Jeszcze małe sprostowanie: obecnie link :arrow: www.ais.pansa.pl, choć poprzedni jeszcze funkcjonuje.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez PrzemekMac » Wt, 24 sie 2010 9:29

Zapraszam do przetestowania http://garmin.tu.org.pl
PrzemekMac
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 9:57

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Yeah » Wt, 24 sie 2010 9:40

Wrzuciłem informację na moją grupę. Polishpilots.pl podejrzewam że testerzy się znajdą. Ja sam trochę w następnym tygodniu będę śmigał po Polsce to sprawdze.
Obrazek

GG: 2817020
Yeah
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): So, 21 kwi 2007 13:08
Lokalizacja: Rzeszów / Warszawa

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez PrzemekMac » Śr, 25 sie 2010 0:35

Widzę po pobraniach że się znaleźli :)
PrzemekMac
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 9:57

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez surf_star » Pt, 27 sie 2010 14:56

Jakas podpowiedź jak ją zainstalować na Legenda HCx ?
Wypakowuje ten plik ale nie wiem co dalej.

Pozdro.
sky is not a limit
Avatar użytkownika
surf_star
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 06 sie 2010 9:29

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez PrzemekMac » Śr, 08 wrz 2010 20:36

Zainstaluj może przez mapsource? Jest instalator
PrzemekMac
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 9:57

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Yeah » Śr, 08 wrz 2010 20:47

ja jak mam załadowane do 60CSX jak mi nawiguje po UMP to znika mi podkład i pojawiaja sie tylko strefy :/
Obrazek

GG: 2817020
Yeah
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): So, 21 kwi 2007 13:08
Lokalizacja: Rzeszów / Warszawa

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez PrzemekMac » Pt, 10 wrz 2010 15:55

Powinno być tak że strefy "pokolorowane" zasłaniają podkład, reszta powinna być widoczna. W następnej wersji tej mapy będzie można wylączać "podkłady".
PrzemekMac
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 9:57

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez vfrpoland » Pt, 09 mar 2012 13:43

Cześć!
Zapraszam do testowania:
www.vfrpoland.republika.pl/gps.html
Niedlugo bedzie aktualna na wczorajszy 8 marca mapa.
vfrpoland
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 09 mar 2012 13:30

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Antonio » Pt, 09 mar 2012 20:30

PrzemekMac napisał(a):Zapraszam do przetestowania http://garmin.tu.org.pl


Plik wsadowy "PrzemeksWorldAirMap" ze strony :arrow: http://garmin.tu.org.pl/Lotnicza_Mapa_L ... irMap.html nie działa. Mapa instaluje się poprawnie, jednak w MS jej nie ma. O co chodzi?

Natomiast "PrzemeksAirMapPL 1.6 install" instaluje się ładnie na XP (na Viście nie chce :( ), mapa w MS widoczna, choć już trochę nieaktualna, zwłaszcza po ostatnich/wczorajszych zmianach.
Na stronie :arrow: http://garmin.tu.org.pl/Lotnicza_Mapa_L ... ap_PL.html jest napisane:
Przemek's AirMap PL napisał(a):Z okazji zamknięcia serwisu PANSA oraz zimy chwilowo nic się nie dzieje:) (tylko chwilowo)

Wygląda na to, że PANSA się skończyło, z tego powodu projekt Przemek’s AirMap PL zostaje zamknięty, kontynuacja prac nad mapami do garminów będzie miała miejsce w nowym miejscu: Przemek’s WorldAirMap.

AIP w formie elektronicznej nie będzie już dostępny na stronie PAŻP-u w poprzedniej postaci. Testy się skończyły-była to forma przygotowań do wprowadzenia e-AIP do kupienia, z wszelkimi zabezpieczeniami, do użytku operacyjnego.
Natomiast AIP Polska (i nie tylko) dostępny jest na stronie EAD po zarejestrowaniu :arrow: EAD Basic (opis :arrow: TUTAJ.
Dla zainteresowanych: dostęp do NOTAM, SNOWTAM, ASHTAM -generalnie PIB.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez vfrpoland » N, 11 mar 2012 23:05

Witam ponownie!
Aktualizacja na 8marca zrobiona.
Zapraszam do testowania!
www.vfrpoland.republika.pl
vfrpoland
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 09 mar 2012 13:30

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez Antonio » N, 06 maja 2012 16:27

Aktualizacja na 3 maja też! :D
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy stref lotniczych POLSKA

Postprzez vfrpoland » Pn, 07 maja 2012 21:38

Sie staram wyrabiac na czas albo przynajmniej jakis czas przed data eff ;-)
vfrpoland
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 09 mar 2012 13:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do W powietrzu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość