Ciekawe mapy - jak skalibrować?

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez makol » Pt, 01 lip 2011 11:46

Witam! Znalazłem stronę z ciekawymi, starymi mapami. Nie za bardzo wiem jak je skalibrować. Może ktoś rzuci na nie okiem?
https://skydrive.live.com/?cid=72a2dc46a2503565&id=72A2DC46A2503565%21131#cid=72A2DC46A2503565&id=72A2DC46A2503565%21485
Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki. Chodzi mi przede wszystkim o dwie mapy: 10 Repten i 14 Stollarzowitz
makol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lip 2011 10:30
Lokalizacja: Stolarzowice

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » Pt, 01 lip 2011 12:36

Witam
Można próbować nadać georeferencje tym arkuszom, najprościej, na podstawie innej mapy,
ale nie wiem czy warto, mapy są mało czytelne przez co stają się mało przydatne.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez makol » Pt, 01 lip 2011 13:59

Dla mnie akurat warto, bo moim zamiarem jest zrobić fotograficzną dokumentację pozostałości po szybach w mojej okolicy, a jest ich trochę. Później porównać stan z początku XX w. z dniem dzisiejszym.
Próbowałem w Ozim zrobić tak:
Na skalibrowanej mapie topo z Geoportalu wybrałem cztery najbardziej charakterystyczne miejsca i dałem w nich waypoint'y i zapisałem je do pliku. Później otwarłem plik 14 Stollarzowitz do skalibrowania. Ustawiłem na WGS 84 i przeniosłem waypoint'y. Nie jestem jednak pewien tych ustawień (po prostu zielony jestem).
makol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lip 2011 10:30
Lokalizacja: Stolarzowice

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » Pt, 01 lip 2011 14:01

Wieczorem zrobię plik kalibracyjne dla tych arkuszy.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez makol » Pt, 01 lip 2011 14:55

Dziękuję za zainteresowanie!!!
makol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lip 2011 10:30
Lokalizacja: Stolarzowice

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez makol » So, 02 lip 2011 6:53

Witam! Dziękuję za kalibracje! Mam problem ze Stolarzowicami. Kiedy ładuję go do Ozi'ego dostaję komunikat, że dla tej mapy obraz powinien nosić nazwę 14%20Stollarzowitz.jpg, którego nie mam, bo u mnie jest 14 Stollarzowitz.jpg. Po wybraniu tego właśnie otwiera się mapa, ale kiedy sprawdzam kalibrację, to punkty są przesunięte na NW i inna skala mapy. Zmieniłem nazwę pliku na żądany, wtedy obraz się załadował, ale punktu pozostały w tych samych miejscach. Co muszę zrobić?
makol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lip 2011 10:30
Lokalizacja: Stolarzowice

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » So, 02 lip 2011 9:14

Witam
Sprawdzę
Pozdrawiam
Wysłałm, to przez te procenty w nazwie.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » So, 02 lip 2011 9:35

Po poprawieniu nie jestem pewny co wysłałem, ale jeżeli punkty georeferencyjne są źle rozmieszczone,
to przesuń je do narożnika (górny, lewy) (dolny, prawy) i zapisz.
punkty.jpg

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » So, 02 lip 2011 13:21

Dodałem jeszcze mapy w plikach .kmz, można przeglądać w Base Camp.
Import> all…format. wybrać plik lub z karty a także w Google Earth
W Base Camp powinna być włączona mapa tego obszaru na przykład, UMP.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez asandrzej » N, 03 lip 2011 14:51

makol napisał(a):Dla mnie akurat warto, bo moim zamiarem jest zrobić fotograficzną dokumentację pozostałości po szybach w mojej okolicy, a jest ich trochę. Później porównać stan z początku XX w. z dniem dzisiejszym.


Z pewnością jeszcze nie byłeś w terenie, żebyś miał obraz, czego możesz się spodziewać,
naniosłem na arkusz, aktualne drogi wyznaczone automatycznie na mapie UMP ( fioletowe linie),
ścieżki leśne (zielone linie) a wszystkie linie przerywane, to szlaki UMP.
Widać, że przebieg niektórych dróg uległ zmianie, nie mówiąc o pozostałych obiektach,
trochę trudno mi było nadać georeferencje tym arkuszom, ze wglądu na nieznajomość topografii
tego obszaru i to, że mapa górnicza obejmuje mały obszar, ale najważniejsze,
czy będzie przydatna w odnalezieniu obiektów, które chcesz odszukać
a to okaże się w terenie.

Stolarzowice.JPG


Myślę, że jeżeli wszystko pójdzie po dobrej myśli, to zobaczymy te fotografie.

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Ciekawe mapy - jak skalibrować?

Postprzez makol » N, 03 lip 2011 19:31

Dziś leje u nas jak z cebra, więc nigdzie się nie ruszałem. Co do zmian w terenie. Są i to spore. Skorzystałem swego czasu z Messtischblatt'ów z AMZP, a dokładnie 5678 Hindenburg z 1934 i 1940 w skali 1:25000. Dla mnie to już była rewelacja. Mając takie mapy górnicze w skali 1:5000, to w ogóle brak mi słów. Wiosną tego roku wybrałem się w okolicę dawnej kopalni Planeta (na mapie 10 Repten). Nie było jeszcze liści na drzewach ani wysokich traw i dobry widok do zdjęć. Ogólnie dzisiaj cały teren jest bardzo porośnięty drzewami, ale w tamtych czasach musiało to robić wrażenie. Zdjęcia oczywiście udostępnie a tracki podeślę. Jeszcze raz wielkie dzięki!
Jeszcze co do map. Mam taką z 1828 roku (fragment Col. Gorniken z mapy 10 Repten). Oczywiście nie da się jej skalibrować bo to raczej szkic, ale dobra jest do porównania.To są dopiero zmiany. Z innych ciekawostek mogę dodać, że nazwiska niektórych rodzin zamieszkujących dzisiaj na terenie Górnik i Stolarzowic mają swoje odpowiedniki w nazwach szybów.
makol
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 01 lip 2011 10:30
Lokalizacja: Stolarzowice


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości