Jak rozpoznać co to za mapa ?

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez xtam1 » Cz, 07 lip 2011 18:08

Kolega zrobił mapę w gmaptool, i teraz jak mam mu udowodnić że to widać że wziął z torrentów cne, jako img, dołączył swoje pozmieniał id i to nie jest jego custom zebrana z neta tylko w rzeczywistości kradziejska/piracka ? Są tam jakieś znaczniki udowadniające to ?
xtam1
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:29

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez popej » Cz, 07 lip 2011 18:27

Nie ma problemu ze stwierdzeniem pochodzenia map, np. w mapach jest copyright. Poza tym łatwo porównać binarnie z oryginałem, a nawet porównać po długości podzbiorów. Łatwo też można określić, że mapa została wykonana przy pomocy oryginalnego kompilatora Garmina.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez xtam1 » Cz, 07 lip 2011 19:29

hexedit- tym można dopisać zera, zmienić copyright, czy garmin sprawdza crc ?
Jeżeli chodzi o podzbiory to co jeśli z każdego usuniesz jedną miejscowość ? Potem wkompiluesz do nowej mapy , albo dodasz swoje ?
xtam1
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:29

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez popej » Cz, 07 lip 2011 20:45

Jak podmienisz 99% danych, to będzie trudno wykryć, że to była mapa Garmina.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez Alf/red/ » Pt, 08 lip 2011 17:17

Troszkę nie całkiem po linii, ale... Swego czasu robiłem "moderowanie" map na Mapcenter - chyba mogę się już przyznać ;-)
Owszem, trafiały tam mapy mniej lub bardziej podejrzane. Trafiali też ludzie krzyczący "ktoś mi ukradł moją mapę" no i niestety miewali rację.
Co dawało poszlaki, że mapa jest lewa?
* copyright (tak tak)
* zbytnia dokładność przy dużej wielkości
* cięcie dróg takie a nie inne
* podział obszarów na prostokąciki (!!!)
* różne drobiazgi, których "zwykli" klikacze nie robią
Tutaj sprowadzamy problem do pytania - jak udowodnić, że mapa (jedna z kilku w gmapsuppie) jest kupna, a nie torrentowa. Możesz albo zażądać pokazania ekranu z my.garmin.com (jeśli to CNE) czy innego sprzedawcy, albo po prostu od tematu się odciąć, a "kolegę" obchodzić szerokim łukiem, bez żalu.

PS załóżmy, że dłubanie w CNE na poziomie obiektów ("podmienić miasta") jest niemożliwe. I nawet niedużo się pomylimy.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez GPS Maniak » Cz, 14 lip 2011 14:30

Jako specjalista :wink: od składania map pochodzących z różnych źródeł dodam, że najlepszym dowodem na to, że mapa jest w jakimś zakresie plagiatem są powielone błędy, które przecież występują na wszystkich mapach. Na niektórych mapach błędy są robione wręcz celowo, właśnie po to by wydawca mapy mógł powiedzieć: "to nasze dane". Nikt przecież nie uwierzy, że tak "przez przypadek", dany zabytek czy kościół leży akurat o 350m na zachód w stosunku do oryginału - prawda?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 14 lip 2011 16:23

Uważam, że nie ma nic złego w kompilowaniu różnych źródeł na WŁASNE potrzeby, sam często z takich map korzystam.
Akurat przebywam na południowym Roztoczu i GPMapa, jaką mam oryginalną kuleje bardzo, UMP jeszcze bardziej i gdyby nie pewna mapa, o której nie wolno mi pisać ;), byłbym "w lesie".
A tak, w godzinę - dwie można zrobić coś na własne potrzeby i nie chwalić się ani nie dzielić i tego nie potępiam.
Swoja drogą: Alfred pisze tu o moderowaniu mapcenter a w samym UMP jest wg mnie mnóstwo przepisanych danych z komercji, np. moje rodzinne miasto Biała Podlaska wg mnie w całości, stwierdzam to m.in. na podstawie powielania błędów i nikt larum nie podnosi. Z drugiej strony jak zapanować nad tak dużym i w sumie świetnym projektem, żeby wszyscy byli uczciwi? Chyba nie da się.
Pozdrawiam.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez ndmystko » Pt, 15 lip 2011 15:00

Wojtek Szydlowski napisał(a):Swoja drogą: Alfred pisze tu o moderowaniu mapcenter a w samym UMP jest wg mnie mnóstwo przepisanych danych z komercji, np. moje rodzinne miasto Biała Podlaska wg mnie w całości, stwierdzam to m.in. na podstawie powielania błędów i nikt larum nie podnosi. Z drugiej strony jak zapanować nad tak dużym i w sumie świetnym projektem, żeby wszyscy byli uczciwi? Chyba nie da się.


O ile wiem, Zamość został narysowany od nowa gdy wykryto skopiowane dane. Możesz powiedzieć z jakiego źródła miałaby być skopiowana Biała Podlaska?
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez Wojtek Szydlowski » Pt, 15 lip 2011 17:21

ndmystko napisał(a):Możesz powiedzieć z jakiego źródła miałaby być skopiowana Biała Podlaska?


Stawiam na GPMAPe, niestety nie wiem, która wersja.
Drogi w dzielnicy "Kołychawa" narysowano identycznie jak na GPMapie a tam zmiany są bardzo dynamiczne (ciągle powstają nowe domki) i pewnie spora część z tych dróg nigdy nie biegła tak, jak na mapie.
Oczywścioe mogę się mylić i być może jest tam tak aktywny podsyłacz śladów - oby :)
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez zbyszek63 » N, 17 lip 2011 11:44

Witam.
Zaciekawiła mnie informacja o Białej Podlaskiej....
Nie jestem co prawda specem od sprawdzania legalności map,
ale wydaje mi się, że - wybacz Wojtku - może zbyt pochopnie wyciągasz wnioski
tym bardziej, że zabrzmiało to jak oskarżenie o przepisanie danych z komercji?
Tak łatwo wypowiada się dziś słowa......:-)

> "a w samym UMP jest wg mnie mnóstwo przepisanych danych z komercji,
>np. moje rodzinne miasto Biała Podlaska wg mnie w całości,
>stwierdzam to m.in. na podstawie powielania błędów ".
Jakie to błędy, czy możesz je opisać ?

> "Oczywścioe mogę się mylić i być może jest tam tak aktywny podsyłacz śladów - oby"
Hmmm...ale słowa niestety już padły...

Ja natomiast uważam, że przerysowanie ulic z jakiejś mapy - bo taka sytuacja
w ostateczności mogłaby ewentualnie w tym przypadku mieć miejsce -
jest mniejszym złem, niż jak to określasz:
>"Uważam, że nie ma nic złego w kompilowaniu różnych źródeł na WŁASNE potrzeby, sam często z takich map korzystam.
>Akurat przebywam na południowym Roztoczu i GPMapa, jaką mam oryginalną kuleje bardzo, UMP jeszcze bardziej i gdyby nie pewna mapa, o której nie wolno mi pisać , byłbym "w lesie".
>A tak, w godzinę - dwie można zrobić coś na własne potrzeby i nie chwalić się ani nie dzielić i tego nie potępiam.
Mam nadzieję, iż właściciel praw do tej mapy udzielił ci przyzwolenią ?
A tak nawiasem po co to piszesz ?
To co określasz jako "nic złego" jest po prostu złamaniem zasad licencji i jest naruszeniem prawa - nawet w przypadku jeśli robisz to dla siebie.
Wskarz mi proszę choć jedną firmę komercyjną, która pozwala na przekompilowanie swoich źródeł....

Przepraszam za ton mojej wypowiedzi, ale tak jak pisałem wyżej, za dużo w dzisiejszych czasach pada gorzkich słów pod czyimś adresem,
a samo stwierdzenie, że "coś mi się wydaje" nie upoważnia nikogo do przedstawiania zarzutów. :-)

> "Stawiam na GPMAPe, niestety nie wiem, która wersja."
Najpierw powinno się wszystko sprawdzić ;-).

Pozdrawiam serdecznie
Zbyszek
Teren - Oregon 650t
Rower - Oregon 300
Avatar użytkownika
zbyszek63
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): So, 06 mar 2010 21:50

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez wojtek » N, 17 lip 2011 12:51

Biała Podlaska jest miastem o "małej dynamice nanoszonych zmian". Cztery lata i mniej niż 50 wpisów w historii przy tej wielkości miasta to bardzo kiepski wynik. Trudno się więc dziwić, że aktualność może być wątpliwa. Przebiegi ulic sa odmienne niż w GPMapie (mam 2010.1 i z nią mogę porównać), klasyfikacja też się nieco różni.
Był tam historycznie mały zgrzyt i podobnie jak w innych znanych przypadkach wątpliwe dane były usunięte/zmienione/inne działania/....

Co do ulic których mogło nie być... nie wypowiem się o B.Podlaskiej ale w np. w Poznaniu są takie naniesione (nawet w ubiegłym tygodniu sam takie dwie naniosłem), które zostały uchwałą radnych utworzone, zostały opublikowane mapki urzędowe o ulic póki co nie ma. Może powstaną w naturze a może nie. Patrząc na miejsca jest spora szansa, że nie powstaną ;)
Są ulice na planie miasta, których my nie mamy bo znam te miejsca i ulic to tam nie ma i wg mnie nie będzie. Wszystko wychodzi w praniu i w takich przypadkach jak B.Podlaska to aż się prosi o kogoś lokalnego do aktualizacji i poprawek bo potem wiszą jakieś bzdury jak rozumiem.

To mapa tworzona przez użytkowników/sympatyków więc przy braku takich na danym terenie mamy co mamy.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez GPS Maniak » N, 17 lip 2011 14:41

zbyszek63 napisał(a): przerysowanie ulic z jakiejś mapy .... jest mniejszym złem, niż ... kompilowaniu różnych źródeł na WŁASNE potrzeby,

Abstrahując od niuansów prawnych (wektorowa baza danych to coś innego niż papierowa mapa) i patrząc na zagadnienie zdroworozsądkowo, w moim odczuciu jest akurat odwrotnie :wink:
Bo cóż jest mniejszym złem?
a) ręczne przepisanie fragmentu jakiejś ksiązki i wyjście z tym na zewnątrz jak z własnym tekstem czy
b) wykonanie kserokopii fragmentu książki na WŁASNY użytek?
Ja uważam, że pkt. b

EDIT: Gwoli wyjaśnienia. Przedstawione poglądy nie są związane z UMpem i problemem poruszonym przez Wojtka Sz. oraz nie mają nic wspólnego z moją praktyką tworzenia map, w których zapożyczenia są aż nadto widoczne i to zarówno te "skopiowane" jak też te będące efektem "przerysowania".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez zbyszek63 » N, 17 lip 2011 16:10

Witaj Lechu :-)
Akurat w tym przypadku nie mówimy o książkach , jednak przez analogię
sytuacja dotyczyłaby nie gotowej książki ale jej rękopisu i zmian w nim :-)
Prawdę pisząc, zarówno jedna jak i druga sytuacja nie powinny mieć miejsca .
Punkt a jest niestety plagiatem.
Punkt b - no cóż... przekompilowanie czyjejś mapy to nie to samo co wydrukowanie tejże mapy na własny użytek :-)
Cały problem leży nie w "zapożyczeniach" cudzej pracy, (to było, jest i będzie w większym lub mniejszym stopniu) natomiast w krytyce innych - pomimo, iż samemu czyni się podobnie, nie uważasz ?
Oczywiście abstrahując od aspektów prawnych...jest coś takiego jak moralność. I o to, tylko i wyłącznie mi chodzi.
Dlatego zarzut kolegi Wojtka troszkę mnie poruszył, pomimo szacunku jakim Go darzę.
Pozdrawiam ciepło
Zibi

P.S. Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia ;-)
Teren - Oregon 650t
Rower - Oregon 300
Avatar użytkownika
zbyszek63
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): So, 06 mar 2010 21:50

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez GPS Maniak » N, 17 lip 2011 19:06

zbyszek63 napisał(a):Cały problem leży ... w krytyce innych - pomimo, iż samemu czyni się podobnie, nie uważasz ?

Nie :D bo sprawa nie jest oczywista. Owszem. Można takie postępowanie nazwać hipokryzją czy dulszczyzną, ale można też spojrzeć na to per analogia tak jak na sytuację nałogowego palacza, który akurat jest .... lekarzem onkologiem i ma nie tylko prawo ale wręcz obowiązek informować pacjentów o szkodliwości palenia - pomimo że sam pali. Podobnie zresztą jest z rolą adminów i moderatorów Garniaka. Forum ma być w zgodzie z obowiązującym w naszym kraju porządkiem prawnym, dlatego musimy mówić co jest be, a co nie jest be - niezależnie od tego że zapewne niektórzy z nas (adminów, moderatorów) też czasami bywają "be" :oops:

Tyle jeżeli chodzi o mój ogólny "światpogląd" i moje ogólne spojrzenie na ten temat, a jeżeli chodzi o szczegóły ....

zbyszek63 napisał(a):... jest coś takiego jak moralność. I o to, tylko i wyłącznie mi chodzi.

zbyszek63 napisał(a):Punkt b - no cóż... przekompilowanie czyjejś mapy to nie to samo co wydrukowanie tejże mapy na własny użytek :-)

Z moralnego czy prawnego punku widzenia?

Sczerze mówiąc - podobnie jak Wojtek - nie widzę niczego niemoralnego w tym, że ktoś sobie "na użytek własny" (bez publikacji i rozpowszechniania) skompiluje własną mapę wykorzystując np. dane z Topo_Poland_2011. Pod jednym wszakże warunkiem: że tą Topo_Poland posiada legalnie. Natomiast wrzucenie do UMPa przez konkretnego "podsyłacza" kukułczego jaja w postaci ulic z GPMapy już do końca moralne nie jest :wink: Inna sprawa że temat Białej Podlaskiej był swego czasu dość głośny i o ile mi wiadomo problem został rozwiązany.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jak rozpoznać co to za mapa ?

Postprzez zbyszek63 » Pn, 18 lip 2011 11:32

GPS Maniak napisał(a):Owszem. Można takie postępowanie nazwać hipokryzją czy dulszczyzną,


I tutaj, Lechu, zgadzam się z Tobą na całej linii :-)

Pozdrawiam serdecznie
Zibi
Teren - Oregon 650t
Rower - Oregon 300
Avatar użytkownika
zbyszek63
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): So, 06 mar 2010 21:50


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości