Najprostsza kalibracja dla Laika.

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Najprostsza kalibracja dla Laika.

Postprzez Qbakam » Cz, 14 lip 2011 17:41

Witam, w innym wątku prosiłem o pomoc w sprawie przetworzenia mapy z .ecw na format ozxf3 (mapy oziego). Z pomocą forumowiczów udało mi się osiągnąć długo wyczekiwany cel - mapę rastrową na moim telefonie (za pomocą Androzic w systemie operacyjnym Anroid).
Niestety mapa jest źle skalibrowana, co sprawdziłem w terenie, porównałem to z małą mapą rejonu (również w ozfx3) którą miałem na wszelki wypadek. Do dalszej podróżny potrzebna mi będzie mapa całej Hiszpanii, a aktualnie przy przesunięciu 240m od faktycznego punktu lokalizacji moje położenie nie jest czytelne.

Wyznaczyłem już współrzędne punktu w którym jestem i punktu w którym powinienem być, zamierzałem odpowiednio dodać lub odjąć różnicę (między wartościami współ, tych punktów) do punktów tagujących mapę - tak, aby ją odpowiednio przesunąć. Współrzędne sczytałem z telefonu gdy znajdowałem się w charakterystycznym miejscu w mieście.
Niestety mój Ozi przy punktach kalibracyjnych nie podaje tradycyjnych współrzędnych, tylko wartości UTM, więc nie wiem ile dodać a ile odjąć od puntów kalibracyjnych na brzegach mapy.

Mapę porównałem także z openstreet cyclemap ściągniętą programem Mobile Atlas Creator i faktycznie widać przesunięcia.

Moja wymarzona kalibracja mapy wyglądałaby tak: wrzucam do Oziego jedno zdjęcie otagowane, nastepnie wrzucam drugie, źle otagowane, które to ustawia się źle wobec pierwszego. Następnie chwytam to drugie i dopasowuję je (przesuwając je) do tego dobrego. Gdy mi pasuje ułożenie map i drogi, rzeki i punkty się zgadzają to puszczam zdjęcie a ono otrzymuje nowe, właściwe współrzędne. Proszę, napiszcie, czy to bajka, czy faktycznie jest to realne?

Jak właściwie i szybko skalibrować tą mapę? Mam cztery mapy (poszły po podziale z globalmappera, z automatu), czy można jakoś zautomatyzować tą kalibrację - np. przesunąć wszystkie mapy na południe o 0,001934 stopnia? I na zachód o 0,001077 stopnia? Nie chcę ich znowu łączyć i dzielić, tylko zmodyfikować te małe pliczki map.
Proszę o waszą pomoc i dziękuję za wsparcie w poprzednich zmaganiach.
Istnieje jeszcze możliwość, że nadałem złe systemy współrzędnych, dlatego przesyłam te oto screeny:
Załączniki
info and b1_2.png
info andaluzja25k_b1.png
Dane dla Hiszpańskiej Andaluzji, dobre to?
Qbakam
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011 21:22

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości