Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

Postprzez Fajur » Śr, 07 wrz 2011 20:17

Witam,

Mam taki problem. Potrzebuję wrzucic do OZIego kawałek mapy, którą mam w CADdzie w układie 2000. Do tej pory robiłem takie akcje z DWG w układzie 1965: zamieniałem DWG na JPGa i zwyczajnie kalibrowałem podając kilka pkt. których współrzędne XY odczytałem w CADdzie. W ukałdzie 1965 nie było z tym probelmów w 2000 nie potrafię tego skaliborwać (nie ma w OZIM datum ETRS89 co odpowiada Poland CS2000).

Ma ktoś może jakiś pomysł na to? Dodam tylko, że próbowałem zamieniać różnymi konwerterami 2000-1965 ale nie dało to rezultatów (nie wiem, może coś źle konwertowałem). A może jest jakiś prosty sposób na przerobienie DWG 2000 na 1965 i wtedy zrobię sobie po staremu?

z góry dzięki z pomoc
pozdrawiam
Fajur
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 07 wrz 2011 14:53

Re: Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

Postprzez asandrzej » Cz, 08 wrz 2011 10:16

Witam
Znajdź inną mapę tego obszaru i nadaj georeferencje na podstawie tej mapy,
Przy „kalibrowaniu” na podstawie innej mapy, układ „nowej” mapy nie ma znaczenia,
można zastosować dowolny, ale najłatwiej jest zastosować układ taki jaki ma mapa na podstawie,
której nadajemy georeferencje.
Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

Postprzez Junga » Cz, 08 wrz 2011 17:38

Fajur napisał(a):W ukałdzie 1965 nie było z tym probelmów w 2000 nie potrafię tego skaliborwać (nie ma w OZIM datum ETRS89 co odpowiada Poland CS2000).
Ma ktoś może jakiś pomysł na to? Dodam tylko, że próbowałem zamieniać różnymi konwerterami 2000-1965 ale nie dało to rezultatów (nie wiem, może coś źle konwertowałem). A może jest jakiś prosty sposób na przerobienie DWG 2000 na 1965 i wtedy zrobię sobie po staremu?


Dla celów turystycznych ETRS89 to to samo co WGS84.
Nie ma potrzeby konwertować układu 1965 na 2000. Nawet jest to niewskazane. Układ 1965 jest odwzorowaniem quasi-stereograficznym, którego nie ma w Ozim.
Kalibrując w Ozim mapy w układzie 1965 i stosując Tranverse-Mercator wprowadzamy dodatkowe niedokładności, gdyż robimy pewne uproszczenia.
Mapę w układzie 2000 można spokojnie skalibrować w Ozim stosując TM.
Parametry tego układu można znależć w sieci bez problemu. Zobacz stronę GPSManiaka, Syryjczyka lub moją.

Gdybyś jednak koniecznie chcał transformować układ 1965 na 2000 lub odwrotnie, to masz taki program na mojej stronie:
http://www.zadorski.loonar.pl
Edward
GPS12, Oregon 450T, Mio P350, Modecom MX3, Evolveo Q7(Android)
PL Topo, Vmapa,
Avatar użytkownika
Junga
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 13:05
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

Postprzez Fajur » Śr, 14 wrz 2011 7:00

Dzięki wielkie,

Brakowało mi informacji, że ETRS89 to to samo co WGS84. Teraz już wszystko jasne, zadanie wykonane. A program do konwersji przyda mi się do czegoś innego.

Przy okazji mam jeszcze takie pytanie. Mam mapę zasadniczą z ośrodka. Mapa to cała sekcja w ukł 1965 . Chciałbym ją skalibrować tak żeby wrzucić ją do CADa i żeby miała odpowiednie współrzędne XY. Wiem, że są do tego jakieś programy kalibrujące na podstawie godła mapy. Czy możesz mi coś podpowiedzieć?

pozdrawiam
Fajur
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 07 wrz 2011 14:53

Re: Kalibracja rastra z DWG układ 2000 w OZI

Postprzez Junga » Śr, 14 wrz 2011 12:32

Fajur napisał(a): Wiem, że są do tego jakieś programy kalibrujące na podstawie godła mapy. Czy możesz mi coś podpowiedzieć?


Może są. Ja nie znam takich programów.
Jeżeli na tej mapie jest siatka kilometrowa z opisem, to możesz ją skalibrować w Ozim lub jeszcze lepiej w GlobalMapperze.
Jeżeli nie ma zaznaczonych współrzędnych, to możesz je określić na podstawie godła mapy.
Darmowy programik do tego celu jest tutaj:
http://www.coder.pl/download/godlozip.exe
Edward
GPS12, Oregon 450T, Mio P350, Modecom MX3, Evolveo Q7(Android)
PL Topo, Vmapa,
Avatar użytkownika
Junga
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 13:05
Lokalizacja: Stargard Szczeciński


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości