GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez nowaxik » Pt, 02 mar 2012 11:08

Witam ,
Pisałem już wcześniej w jednym temacie ale nikt mi nie odpisał, więc zakładam odrębny temat. Robię mapę swojej okolicy w programie MapEdit. Na mapie mam kilka pagórków, które zaznaczone są izobary. Chciałbym zaznaczyć każdą wysokość innym typem, czyli kolorem. Również chciałbym się dowiedzieć czy można dodawać swoje własne typy z własnymi kolorami, jak to zrobić?? Bardzo mi na tym zależy, proszę o jakąś instrukcję gdzie znajdę te palety typów i jak je zmieniać i dodawać.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące poziomów. Mianowicie jak dodaję kolejny poziom to nagle mi wszystko znika, dlaczego ?? Czy jest to spowodowane jakimiś ustawieniami ??

Jestem dopiero początkujący w tym programie więc proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam.
nowaxik
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 29 lut 2012 18:55

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez Spider » Pt, 02 mar 2012 12:45

Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez nowaxik » Pt, 02 mar 2012 15:17

Dzięki, ale mam jeszcze jeden problem zrobiłem wszystko pokolorowałem izobary ale po wgraniu do MapSourca nie pokazuje żadnych kolorów po prostu jak by nic nie było, dlaczego ???
nowaxik
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 29 lut 2012 18:55

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez GPS Maniak » Pt, 02 mar 2012 15:30

A wpiąłeś tylko mapę czy też i mapę i plik TYP?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez nowaxik » Pn, 05 mar 2012 12:34

Jak to się robi ?? jak dodać Typy??
nowaxik
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 29 lut 2012 18:55

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez GPS Maniak » Pn, 05 mar 2012 12:43

Widzę w innym wątku, że masz zainstalowanego MapSetToolKita. Prawda?
MapSetToolKit potrafi wpiąć plik TYP do MapSource wraz z mapą. Przy instalacji podajesz link do odpowiedniego pliku TYP i już.
Możesz to również zrobić po uprzednim zainstalowaniu mapy - przez edycję mapsetu. Jest taka opcja w MapSetToolKicie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez nowaxik » Wt, 06 mar 2012 10:48

GPS Maniak napisał(a):Widzę w innym wątku, że masz zainstalowanego MapSetToolKita. Prawda?

Tak używam właśnie tego programiku do wrzucania map .img do Map Source.

GPS Maniak napisał(a):MapSetToolKit potrafi wpiąć plik TYP do MapSource wraz z mapą. Przy instalacji podajesz link do odpowiedniego pliku TYP i już.
Możesz to również zrobić po uprzednim zainstalowaniu mapy - przez edycję mapsetu. Jest taka opcja w MapSetToolKicie.

Do tworzenia map używam GPSMapEdit, i w katalogu _Type są te nasze typy (tak mi się przynajmniej wydaje) ale one mają rozszerzenie .dat, natomiast MapSetToolKita wymaga plików o rozszerzeniu .typ lub .txt :(. Zrobiłem taki myk jak zmianę rozszerzenia z .dat na .typ i podpiołem do MapSetToolKita pod TYP file i skompilowałem i wgrałem do MapSource ale nie zadziałało. Gdzie znaleźć lub jak zrobić te pliki .typ ??
nowaxik
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 29 lut 2012 18:55

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez GPS Maniak » Wt, 06 mar 2012 16:24

Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez nowaxik » Śr, 07 mar 2012 10:49

Ciekawy program dzięki wielkie. Teraz zrobiłem tak, otworzyłem folder _Type w MapEdit, znalazłem plik o nazwie type-gamin-pl.dat i otworzyłem go w notatniku. Fajnie pokazały mi sie typy i wszystkie opisy. Skopiowałem zawartość do innego notatnika zapisałem plik o rozszerzeniu .txt. Później otworzyłem MapSetToolKit, w lini TYP file wybrałem plik .txt dałem kompilacje i stworzyło mi plik o rozszerzeniu .typ. To znaczy że się udało. Następnie wstawiłem zamiast pliku .txt plik .typ i załadowałem mapę do MapSource. Otworzyłem MapSource i pokazał się tylko jeden typ :(. Co teraz zrobić, zainstalowałem program TypViever nie bardzo wiem jak go używać, możecie mi pomóc, strona z poradnikiem jest ok ale jestem laikiem i nie wiele z niej rozumiem
nowaxik
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 29 lut 2012 18:55

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez Ajger » Śr, 07 mar 2012 11:03

To tak nie działa. Każdy obiekt, który masz w utworzonym pliku TYP musi się pokrywać z obiektami w mapie (w pliku *.mp i co za tym idzie *.img). Jeśli jakiegoś obiektu (który jest na mapie) nie ma zdefiniowanego w pliku TYP, to MapSource wyświetla go w domyślnej grafice (obiekty standardowe zdefiniowane przez Garmina), albo nie wyświetla go wcale.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez kagb » So, 02 mar 2013 21:03

To może tak w tym temacie.
Tworzę tam na własne potrzeby mapki w MapEdit, i korzystam z maniakoskiego pliku TYP tj.1769_PST.
Interesuję mnie jaki typ ustawić dla obieków jaskiń w ME by wyśwetlała się ikonka jaskini zadedykowana w powyższym TYP1769.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez GPS Maniak » N, 03 mar 2013 14:35

W PL_Topo jaskinie to 0x6610

Podpowiedź:

1. Nie możesz używać tego samego pliku TYP dla dwóch różnych map, tak więc jeżeli używasz oryginalną PL_Topo musiałbyś dla swojej mapy
a) zmienić nazwę podstawową pliku TYP (nie więcej niż 8 znaków)
b) przeedytować go np. w programie TYPViewer tak by zmienić FID pliku TYP na zgodny z Twoją mapą.

2. Jeżeli już będziesz edytował plik 1769_STD możesz:
a) podejrzeć jaki zestaw elementów zastosowaliśmy w PL_Topo
b) pozmieniać to wg własnego uznania i potrzeb
c) wyeksportować TYP w postaci pliku tekstowego, dzięki czemu uzyskasz listę użytych elementów w MapEdicie - podpinając ten plik tekstowy do skórek MapEdita.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMapEdit - jak tworzyć TYPY oraz Levele

Postprzez kagb » Pn, 04 mar 2013 8:53

Dzięki Lechu, postaram się z tym pomęczyć, a co z tego wyjdzie, garmin pokaże.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość