Mapka geodezyjna

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapka geodezyjna

Postprzez EwRo » Pn, 12 mar 2012 20:40

Witam

Mam do Was takie pytanie, czy da się to zrobić i jak?. Posiadam sporą działkę ok 0,6h na której znajduje się sporo drzew. Chciałbym zrobić sobie taką mapkę z naniesionymi drzewami przy użyciu GPSa. Mapkę później chciałbym wykorzystać przy projektowaniu ogrodu. Mam gpsa Astro 320 i wykorzystuję mapę http://gpswielkopolska.pl/
Nie jestem biegły w programach do tworzenia mapek. Mam MapSource i GPSMapEdit.

Jak się do tego wszystkiego zabrać, wiem na forum jest dużo wiedzy ale czasem najszybciej idzie się wszystkiego nauczyć gdy rozpatruje się swój konkretny przypadek.

Proszę o rady
Pozdrawiam
Roman
EwRo
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 25 paź 2011 9:27
Lokalizacja: Leszno

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 mar 2012 22:42

Przypadek jest konkretny, ale czy nanosisz na mapę szlaki w górach czy drzewa na działce tak czy inaczej minimum wiedzy z pracy z jakimś programem do kreślenia map musisz posiąść :wink:
EwRo napisał(a):Chciałbym zrobić sobie taką mapkę z naniesionymi drzewami przy użyciu GPSa.

No to musisz zacząć od pomiarów w terenie. Mam nadzieję, że Astro zapisuje waypointy - także z "uśrednianiem pozycji"?
Uśrednianie pozycji jest ważne, bo o ile nie ma większego znaczenia czy szlak na mapie wykreślisz w tym miejscu, czy 15-20 metrów dalej, to lokalizacja drzew na działce powinna być w miarę precyzyjna. A jak już wszystkie swoje drzewa będziesz miał w GPSie w postaci waypointów zabierzemy się za Twoją mapkę :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez EwRo » Wt, 13 mar 2012 11:23

Zapisuje waypointy ale nie wiem czy z uśrednieniem pozycji. Mogę zapisać w dwojaki sposób wybierając "Create Waypoint" i to trwa z 20-30s lub mam taki przycisk MARK a tam między innymi takie opcje do wyboru: truck, camp, covey i tree stand itp no i jak wybiorę za pomocą mark to zapisuje pozycję natychmiast. Jaka jest różnica między tymi dwiema opcjami tego jeszcze nie wiem. Jeśli ktoś się orientuje to proszę o radę jaką opcją wykonywać te waypointy, a pobiegnę je wykonywać :D

Pozdrawiam
Roman
EwRo
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 25 paź 2011 9:27
Lokalizacja: Leszno

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez wodzirej » Wt, 13 mar 2012 11:46

EwRo napisał(a):Zapisuje waypointy ale nie wiem czy z uśrednieniem pozycji.

Kliknij dwa razy guzik 'Menu'.
Wśród ikon poszukaj ikonę 'uśrednianie punktu' i wybierz (klawiszem 'enter') ją.
Jesli menu masz po angielsku, to ikona 'uśrednianie punktu' w języku angielskim jest nazwana 'Waypoint Averaging'.
Pobaw się tym i ewentualnie postaw kolejne pytania.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez GPS Maniak » Wt, 13 mar 2012 11:47

EwRo napisał(a):Zapisuje waypointy ale nie wiem czy z uśrednieniem pozycji.

A kto ma niby wiedzieć? :wink: Przecież to Tym masz Astro, nie ja :D
Na całe szczęście instrukcja jest nie tylko w Twoim pudełku, ale także w sieci. A tam:

Zalacznik0_.jpg


EDIT: Wodzirej był szybszy :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez EwRo » Wt, 13 mar 2012 11:51

dzieki faktycznie nie doczytalem w instrukcj, przepraszam.
ok to dzialam dalej mysle ze pojawia sie jeszcze pytania z mojej strony :D

Pozdrawiam
Roman
EwRo
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 25 paź 2011 9:27
Lokalizacja: Leszno

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez Mariusz65 » Wt, 13 mar 2012 12:06

wodzirej napisał(a):ikona 'uśrednianie punktu' w języku angielskim jest nazwana 'Waypoint Averaging'.

Gdybyś chciał próbkować kilka razy dla zwiększenia dokładności, to pamiętaj też, że odstęp pomiędzy poszczególnymi pomiarami tego samego punktu powinien wynosić minimum 90 minut!
Zobacz obrazek w tym poście :arrow: viewtopic.php?p=105236#p105236
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez asandrzej » Wt, 13 mar 2012 12:53

EwRo napisał(a):Chciałbym zrobić sobie taką mapkę z naniesionymi drzewami przy użyciu GPSa. Mapkę później chciałbym wykorzystać przy projektowaniu ogrodu.


Witam

Ja bym zrobił pomiary tradycyjną metodą, narysowałbym plan w skali, granicą działki nadał dane georeferencyjne,
wczytał do Mapedit i utworzył mapę wektorową, jakby była taka potrzeba lub pozostawił, jako arkusz mapy rastrowej,
do odiornika można zastosować mapę w pliku .kmz

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapka geodezyjna

Postprzez JacekN » Cz, 15 mar 2012 20:09

Jak niskie drzewa to warto wykorzystać tyczkę aby zrobić pomiar nad koroną drzew.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości