Łączenie arkuszy pod różnymi kątami

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Łączenie arkuszy pod różnymi kątami

Postprzez mummmin » Wt, 19 cze 2012 12:56

No i zaczęło się :)
Wczoraj zacząłem bawić się poważniej w tworzenie JNXów :)
Na tapecie wylądowała mapa szlakowa rzeki, którą w najbliższym czasie będę znowu spływać - Rospudy.
Z góry proszę o zaoszczędzenie mi komentarzy dotyczących możliwości zgubienia się na tej rzece - mapę chcę zrobić dla zabawy i przetestować na żywym organizmie :wink:

Po ostrych poszukiwaniach jakiejś porządnej, szlakówki w formie rastra niestety ani na stronie Compassu, Galileos ani nigdzie w sieci nic nie znalazłem.
Stwierdziłem, że posłużę się zatem skanami map z przewodnika http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=1822

Pierwsze co stwierdziłem, to absolutny brak jakichkolwiek danych co do rodzaju siatki (przepraszam za mało fachowy język - jestem początkujący w tej tematyce :) ).
Jedyne, co jest podane, to skala 1:50000. Ba, siatka nawet na te mapy nie jest naniesiona :)
Udało mi się to w miarę skutecznie obejść wprowadzając najpierw w Ozim (okazało się niepotrzebnie) a później w mapc2mapc współrzędne charakterystycznych punktów (mosty, skrzyżowania itp) uzyskane z Geoportalu.
(przy okazji, bardziej dokładne dotyczące współrzędnych znajdę na mapie topograficznej, czy rastrowej z Geoportalu? - zauważyłem niewielkie przesunięcia względem siebie w zależności od rodzaju mapy)
Na pojedynczym arkuszu mapy wyszło prawie dobrze - po wprowadzeniu współrzędnych około 20 punktów charakterystycznych (zakres jednego arkusza to na oko niecałe 10km w pionie i jakieś 7km w poziomie) wektor i raster prawie się pokrywają.

Problem w tym, że mapa podzielona jest na kilka arkuszy, na których północ usytuowana jest pod przeróżnymi kątami w zależności od przebiegu rzeki. Do tego kolejne arkusze pokrywają częściowo rejon zawarty we wcześniejszych, co z punktu widzenia nawigowania według przewodnika jest jak najbardziej OK, ale przy moim zastosowaniu narobiło sporo problemów.
Po obrobieniu na próbę dwóch arkuszy i wrzuceniu ich do odbiornika efekt jest taki, że samo pokrycie dróg, rzek, jezior itd jest w miarę dobrze odwzorowane, ale w miejscu nakładania się arkuszy mam szarą plamę.

Wygląda na to, że muszę dodatkowo poprzycinać i poobracać poszczególne jpg-i i połączyć je w całość.
Znacie może jakieś sprawdzone, bezpłatne (albo trialowe) oprogramowanie, które pozwoli na szybką, wygodną i w miarę dobrej jakości przeróbkę skanów?
Reasumując, chodzi mi o możliwość obrotu obrazu o dowolny kąt, ewentualne połączenie plików na zasadzie panoramy, ale pod różnymi kątami, albo połączenie kilku jpg-ów o trapezowych kształtach w jeden obraz.

edit: A, i jeszcze jedno :) Czy jest możliwość zapisania jpg bez zachowania kształtu prostokąta?
--
pzdr mummmin
gpsmap 66s (oczekiwany :) )
były: Vista HCx, eTrex 30, Oregon 600, Oregon 650t, Oregon 750, Oregon 750t
Obrazek
mummmin
Bywalec
 
Posty: 131
Dołączył(a): So, 23 sie 2008 18:50
Lokalizacja: Marki

Re: Łączenie arkuszy pod różnymi kątami

Postprzez asandrzej » Wt, 19 cze 2012 15:00

Nie znam programu o takich możliwościach jak napisałeś, ale myślę, że połączenie map jest możliwe,
trudno mi konkretnie odpowiedzieć, jak finalnie będzie wyglądała mapa, musiałbym zobaczyć arkusze.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Łączenie arkuszy pod różnymi kątami

Postprzez Zetor » Wt, 19 cze 2012 15:26

w mapc2mapc jest funkcja łączenia map .Kiedyś coś nią kleiłem, ale teraz nie pamiętam z jakim wynikiem.
pozdrawiam Zetor
Oregon 300: OSM Deutschland, UMP-pcPL
Samsung Xcover 2: Navigon, OsmAnd~, Locus
Klik!
Avatar użytkownika
Zetor
Bywalec
 
Posty: 314
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2009 10:14
Lokalizacja: Brunszwik / Dolna Saksonia


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości