RTMAP w garminie

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

RTMAP w garminie

Postprzez klaif » Śr, 04 lip 2012 8:09

Witajcie jest możliwe wczytanie map RT na garminie?

dla nie wiedzących co to za rozszerzenie to są mapy rastrowe z TWONAV
klaif
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr, 04 lip 2012 7:59

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 8:31

@Klaif
RMAP tak: RMAP ----> CompeGPSLand ----> MAP+PNG ----> KMZ
RTMAP nie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez RyszardS » Śr, 04 lip 2012 8:35

Może by tak ktoś podsunął pomysł tym z TwoNav żeby CompeGPS obsługiwał format JNX?
To by rozwiązało problem konwersji a jednocześnie przyczyniło się - być może - do zdobycia nowych klientów na CompeGPS?!
Może sam format JNX nie jest zastrzeżony?!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 8:46

@RyszardS
Sądzę, że trzeba nawiązać kontakt z CompeGPS i stworzyć polską grupę beta-testerów.
Wzorem może być silna grupa niemieckich beta-testerów, tworzących oprogramowanie wspomagające CompeGPS (np. IMP - generator).
Wśród kandydatów na takie osoby widziałbym Ciebie oraz autora programu mapc2mapc.

Niestety, efekty działań betatesterów pojawiają się po długim, kilkuletnim okresie czasu... prawie tak samo jak w Garminie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 8:50

Marko napisał(a):RTMAP nie.

RTMAP = RMAP
„CompeGps Raster maps (*RMAP, *RTMAP)”
andrzej
Ostatnio edytowano Śr, 04 lip 2012 8:52 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 8:52

@Asandrzej
RMAP to skompresowany zbiór zawierający obraz i plik kalibracyjny, który można zapisać np. w formacie Oziego. Tutaj jest ograniczenie wielkości pliku (nie wszystko da się "rozkompresować").
RTMAP to "kafelek" wchodzący w skład większej całości, np. mapy topograficznej Geoportalu i ten format jest zakodowany.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez RyszardS » Śr, 04 lip 2012 8:56

Z tym testowaniem to problemem jest tylko jedna (ale za to zasadnicza) sprawa... ceny urządzeń TwoNav są zaporowe :!: :!: :!:
Obecnie laptop mający duuużo większe możliwości kosztuje niecałe 2 tys a tu taka Aventura dwa i pół.
Sportiva dla odmiany w moim przypadku odpada ze względu na zasilanie... do pieszej turystyki kilkudniowej praktycznie nieakceptowalne.
Można by oprogramowanie instalować na jakiś innych urządzeniach (Larki, Mio, telefony...) ale wówczas to już nie jest nawigacja turystyczna.
Generalnie sprawa wygląda tak, że dopóki TwoNav nie zjedzie z ceną poniżej porównywalnych Garminów to nie ma co myśleć o naszym rynku! Oni chyba mają politykę analogiczną jak Garmin - sprzedawać mało a drogo. No ale w takim przypadku mają małe szanse na sukces komercyjny!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 8:59

Marko napisał(a):RTMAP to "kafelek" wchodzący w skład większej całości, np. mapy topograficznej Geoportalu i ten format jest zakodowany.

Nie zagłębiam się w szczegóły plików zapisu Two Nav, ale
RTMAPS.JPG

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Śr, 04 lip 2012 9:51

@Asandrzej
Spróbuj zapisać RMAP jako RTMAP i RTMAP jako RMAP. Nie uda Ci się, więc te formaty nie są zamienne.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez asandrzej » Śr, 04 lip 2012 10:11

@ Marko
To, że zawsze zapisuj z rozszerzeniem Rmap, to już zauważyłem.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Cz, 05 lip 2012 7:09

RyszardS napisał(a):Obecnie laptop mający duuużo większe możliwości kosztuje niecałe 2 tys a tu taka Aventura dwa i pół.

Garmin Montana podobnie. Tyle, że Aventura i Montana są poręczniejsze na szlaku niż laptop. Oba można również zamontować na kierownicy roweru.
RyszardS napisał(a):Sportiva dla odmiany w moim przypadku odpada ze względu na zasilanie... do pieszej turystyki kilkudniowej praktycznie nieakceptowalne.

Jako datalogger odpada, jako lokalizator włączany "od czasu do czasu" z powodzeniem wystarczy. Mi wystarcza komfortowo na 12 godz. wycieczkę rowerową... po której akumlator ma jeszcze zapas; czego nie mogę powiedzieć o sobie. Jako datalogger (po wyjęciu karty SD) podobno Sportiva działa do 25 godzin.
RyszardS napisał(a):Można by oprogramowanie instalować na jakiś innych urządzeniach (Larki, Mio, telefony...) ale wówczas to już nie jest nawigacja turystyczna.

Dlaczego nie? Od niedawna można ściągnąć wersję TwoNav za free (do pobrania z GooglePlay).
RyszardS napisał(a):... ceny urządzeń TwoNav są zaporowe :!: :!: :!:

Masz rację. TwoNav co prawda zszedł z cen (o około 20%), ale nadal są to kwoty około 2x za wysokie w stosunku do możliwości i porównania Sportivy z eTrexem.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez klaif » Cz, 05 lip 2012 8:03

Twonav ma za dużo błędów w ich oprogramowaniu, powodujacych nietrzymanie standardów. Nie wiem jak pozostałe, ale Aventure sprzedalem, niesamowite lagi miala nawet przy obsłudze, bledy w logach slad zczytany z aventury za pierwszym razem pokazal mi 7km/h, innym 56km/h (i ta jest wlasciwa). Innym razem z innego sladu v max to 142km/h - nieosiahalna dla pojazdu jakim jechałem, podobnie mieli znajomi. Kupuje montane wiec porownam, ale mapy twonav ma lepsze (na pierwszy rzut oka)

Dodam, ze główny dystrybutor wie i tylko odsyłam do aktualizacji, za 2tyg. ale ona nie nadchodziła.

Oby to naprawili, lepszy procek i będzie pięknie.
klaif
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr, 04 lip 2012 7:59

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Cz, 05 lip 2012 8:23

klaif napisał(a):Dodam, ze główny dystrybutor wie i tylko odsyłam do aktualizacji, za 2tyg. ale ona nie nadchodziła.

Compe wypuszcza ok. 1 aktualizaję/rok. Wczoraj wyszły wersje TwoNav 2.6 i CompeGPSLand 7.4.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: RTMAP w garminie

Postprzez klaif » Cz, 05 lip 2012 9:14

Dokładnie ok 3 miesiecy czekalem na 2.6, ale cicho bylo. Juz po ptakach, pozyczona montana zachwycila mnie plynnoscia operacji w menu, w stosunku do poprzednika
klaif
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr, 04 lip 2012 7:59

Re: RTMAP w garminie

Postprzez Marko » Cz, 05 lip 2012 9:21

@Klaif
IMO, z opinii na Garniaku, Montana ma obecnie najbardziej dopracowane oprogramowanie, co powoduje, że jest to najlepszy model Garmina (IMO) i tym samym najlepszy model na rynku.
Niedawno widziałem na maratonie, na kierownicy roweru prezentowała się bardzo ładnie.
Na pewno będziesz zadowolony z przesiadki!

P.S.
klaif napisał(a):...pozyczona montana zachwycila mnie plynnoscia operacji w menu, w stosunku do poprzednika

W 2.6 wiele się zmieniło w tym względzie, tutaj przykładowe informacje:
Application interface:
•The access to data page is faster.
•Improve contextual menu reactiveness.
•Improve significantly speed of all option menus.
•Remove the additional line of map scale.
•Filter '-9999' value in altitude data.
•Improve scroll movement in lists.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości