Wektoryzacja "z automatu"

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez asandrzej » Cz, 25 paź 2012 13:20

@ Markao
Masz rację, bardziej skupiłem sie na mapach komercyjnych,
tu automatyka ma większe znaczenie.
Co do ścieżek pl, to chyba są watpliwości, o ile wiem to pochodza z map rastrowych.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez popej » Cz, 25 paź 2012 13:22

asandrzej napisał(a):nie uwierzę, że wszystkie te mapy zostały przerysowane ręcznie

A uwierzysz, że te stare mapy rastrowe były rysowane ręcznie? :D
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez sdsyc » Cz, 25 paź 2012 13:56

asandrzej napisał(a):Jeżeli chcę uzyskać mapę ścieżek leśnych, to nie są potrzebne linie energetyczne.

Oczywiście. Tylko żeby ścieżka była odwzorowana powiązanymi ze sobą obiektami typu ścieżka, a nie 20 niezależnymi (w celu pokazania linii przerywanej).

asandrzej napisał(a):
Gps Maniak napisał(a): Mapa wektorowa - zbiór danych geograficznych, który po odpowiednio zdefiniowanej wizualizacji może być przedstawiony na ekranie (PC/GPS etc.) w postaci mapy.

To mapa z auto wektoryzacji temu odpowiada, z rastra usunę nieinteresujące mnie obiekty do utworzenia mapy leśne ścieżki i mam dokładnie, to co zawiera twoja definicja.

"Może być" - jako jedna z możliwości wykorzystania mapy wektorowej. Pociski samo-manewrujące wizualizacji nie potrzebują ;-) Potrzebują informacji, że ten obiekt to most, a nie "rysunek mostu namalowany typem 'ścieżka'"

asandrzej napisał(a):Jeżeli są programy do rozpoznawania „bazgrołów” ręcznego pisma, to zapewne są programy,
które mogą prawidłowo zinterpretować obiekty na mapie rastrowej, czy efekt będziemy nazywali mapą wektorową,
czy produktem mapo podobnym, jest mi to obojetne.

Jak rozpoznają typy obiektów, to na pewno o efekcie ich pracy napiszemy, że to mapa wektorowa.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez asandrzej » Cz, 25 paź 2012 14:05

@ Sdsyc
Nie jest to moja definicja mapy.
„Mapa wektorowa – numeryczne opracowanie kartograficzne złożone z obiektów typu: punkt, linia, obszar i ich odmian, dla których współrzędne zostały zapisane w bazie danych”

dlatego zapytam, czy „coś” zawierające jeden punkt i tylko punkt z zapisanymi współrzędnymi, będzie mało przydatną mapą wektorową, czy czymś nieokreślonym.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez sdsyc » Cz, 25 paź 2012 14:16

asandrzej napisał(a):„Mapa wektorowa – numeryczne opracowanie kartograficzne złożone z obiektów typu: punkt, linia, obszar i ich odmian, dla których współrzędne zostały zapisane w bazie danych”

dlatego zapytam, czy „coś” zawierające jeden punkt i tylko punkt z zapisanymi współrzędnymi, będzie mało przydatną mapą wektorową, czy czymś nieokreślonym.

Podana przez Ciebie definicja jest OK.
Nawet jak będzie baza danych z jednym obiektem konkretnego typu i jego odmiany (np. punkt-most, punkt-ujęcie wody itp) będzie to mapa wektorowa. Ale jeśli ów most będzie reprezentowany kilkoma obiektami niewłaściwego dla niego typu, np. przy pomocy linia-ścieżka, to wówczas trudno mówić o mapie wektorowej, bo nie możesz odróżniać w tej bazie danych obiektów po ich type i odmianie.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez asandrzej » Cz, 25 paź 2012 14:24

sdsyc napisał(a):Ale jeśli ów most będzie reprezentowany kilkoma obiektami niewłaściwego dla niego typu, np. przy pomocy linia-ścieżka.

No. ale ja nic nie muszę odróżniać na mapie ścieżki leśne, na mapie ( przed auto wektoryzacją) będą ścieżki i nic poza tym.
które będą zdefiniowane podczas wektoryzacji, jako Road (0x0, polyline), tak jak są zdefiniowane szlaki na mapie Szlaków.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez Zachu » Cz, 25 paź 2012 14:32

Kolejny temat, czyja prawda się lepsza.
Dziękuje za uwagę.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wektoryzacja "z automatu"

Postprzez GPS Maniak » Cz, 25 paź 2012 14:39

asandrzej napisał(a):Jeżeli chcę uzyskać mapę ścieżek leśnych, to nie są potrzebne linie energetyczne.

Zgoda. Wyjaśnij mi może jednak jak to się ma do zagadnienia: "czy zaprezentowany w pierwszym Twoim poście (który zniknął :!: - pytam po raz kolejny: dlaczego?) pseduoraster jest mapą wektorową"? Przecież na tamtym obrazku była sieczka, a nie tylko ścieżki :D
asandrzej napisał(a):To mapa z auto wektoryzacji temu odpowiada, z rastra usunę nieinteresujące mnie obiekty do utworzenia mapy leśne ścieżki i mam dokładnie, to co zawiera twoja definicja.

Nie. Masz zbiór bardziej lub mniej przerywanych kresek (obiektów graficznych), a nie zbiór danych geograficznych. Dopiero jak tym przerywanym kreskom nadasz ciągłość, bo przecież przecinki nie wyglądają tak: 10m przecinka 10m las, 10m przecinka, 10 m las - to tylko wizualizacja, a nie realny obiekt :!: a następnie dodasz im charakterystyczny opis/cechę/rodzaj obiektu np: Przecinka, droga leśna, Typ 0x0 (w domyśle przecinka) etc. etc. wówczas będziesz miał do czynienia z bazą danych geograficznych. Póki masz w obrazku braki w ciągłości obiektów ciągłych oraz sieczkę związaną z typami czyli zarówno linie energetyczne, siatka współrzędnych, ramka mapy, drogi asfaltowe jak też ścieżki leśne trafiły do tego samego worka - a po automatycznej wektoryzacji raczej trafiły - nie masz mapy wektorwej lecz ... psedoraster właśnie :D

Czy można zrobić mapę wektorową z Twojego pseudorastra? Oczywiście że można. Tyle że ja do tego w ogóle się nie odnosiłem. Napisałem tylko, że produkt wypluty przez automat nie jest mapą wektorową. Nie jest, bo nie jest bazą danych geograficznych lecz wektorowym zbiorem graficznym. Czyli tak jak mapa rastrowa GPS to rastrowy obrazek z georeferncjami, tak psedoraster jest wektorowym obrazkiem z georeferncjami.

asandrzej napisał(a):
Gps Maniak napisał(a): OK. Rozumiem. Ciebie interesuje co widać na ekranie odbiornika GPS.

Ciebie, to nie interesuje.

Ależ interesuje. Dlatego tak wiele czasu poświęcam na dopracowanie zasad wizualizacji moich map wektorowych.

asandrzej napisał(a): nie uwierzę, że wszystkie te mapy zostały przerysowane ręcznie,

To nie jest kwestia wiary :D Oczywiście pewne rzeczy można zautomatyzować - np. wektoryzację warstwic z wykorzystaniem filtrów barwnych. Ale i tu ...
asandrzej napisał(a): oczywiście uzyskane tym sposobem dane podlegaj modyfikacji,

No właśnie - oczywiście :D Bo np. automat sam nie wymyśli że linia A jest strumieniem, linia B kanałem, a linia C niebieską siatką geograficzną. O rozróżnieniu obiektów punktowych już nie wspomnę. W efekcie w procesie wektoryzacji "z automatu" nie otrzymujemy mapy wektorowej (bazy danych geograficznych) tylko obrazek (plik z grafiką wektorową). By ten plik stał się mapą potrzebna będzie dodatkowa obróbka.

A teraz zapytam: czy stoi to w jakiejkolwiek sprzeczności z tym co napisałem w pierwszym poście? Więc po co to całe Twoje trollowanie? :shock: Jak to ładnie ująłeś w podpisie: Należy czytać uważnie i ze zrozumieniem. :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość