Historyczne wektorówki

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 lis 2012 12:19

Marko napisał(a):Co GPSManiak myśli o OSM-historycznym?

Nic nie myślę. Co prawda sam czasami korzystam w terenie z WIGówek ale po pierwsze nie na tyle często by uznać to za jakąś normę,a po drugie nie w poszukiwaniu konkretnych obiektów ile raczej po to, by siedząc gdzieś nad Sanem, czy na jakiejś łące wyrobić w sobie wyobrażenie o tym jak drzewiej wyglądało to - odludne dzisiaj - miejsce. Krótko mówiąc to "nie moja branża", trudno więc wypowiadać mi się w tej materii.

Pomijam to co napisał Mariusz. Też uważam, że oryginalne mapy historyczne mają to "coś". Liczy się nie tylko ich treść kartograficzna sensu stricte ale także ich oryginalna forma.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Slawek_Mat » Pt, 09 lis 2012 12:35

Mariusz - ale zaje...sta mapa :D
mam co robić - muszę ją doprze przestudiować w naszych okolicach
Pozdrawiam Sławek
Slawek_Mat
Bywalec
 
Posty: 158
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 19:28
Lokalizacja: Włocławek

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Marko » Pt, 09 lis 2012 12:37

@GPSManiak
Dzięki za rzeczową odpowiedź.

A czy w naszych mapach są gdzieś zaszyte informacje typu "w tym domu mieszkał Jan Przyboś"... czy ktoś ma takie przykłady i jak ich szukać w ramach POI?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Mariusz65 » Pt, 09 lis 2012 13:02

Ja próbowałam zgłaszać takie treści do UMP ale często napotykało to niestety na opór :-(
Ostatnio miałem nawet polemikę z Alf/red/em w sprawie wprowadzania do UMP grobów znanych ludzi.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez asandrzej » Pt, 09 lis 2012 13:09

Slawek_Mat napisał(a):ale zaje...sta mapa :D
mam co robić - muszę ją doprze przestudiować w naszych okolicach

http://www.hgis.cartoninjas.net/

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Marko » Pt, 09 lis 2012 14:00

@Mariusz65
Najwyraźniej są jakieś problemy techniczne z zaimplementowaniem tego 4-go wymiaru do Garmina.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Ajger » Pt, 09 lis 2012 14:15

Mariusz65 napisał(a):Ostatnio miałem nawet polemikę z Alf/red/em w sprawie wprowadzania do UMP grobów znanych ludzi.

Marko napisał(a):Najwyraźniej są jakieś problemy techniczne z zaimplementowaniem tego 4-go wymiaru do Garmina.

A to niby co jest? Wstawione jako pomniki (bo w UMP jest dość spory bałagan w typach POI), ale to są groby.
groby.JPG
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Marko » Pt, 09 lis 2012 14:21

Ajger napisał(a):Wstawione jako pomniki

Super! To niezła kategoria, w którą te groby-pomniki z powodzeniem się wpisują.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 lis 2012 14:25

Ja w ogóle zrobiłbym to inaczej :wink:

Mariusz65 napisał(a):Ja próbowałam zgłaszać takie treści do UMP ale często napotykało to niestety na opór

@Mariusz. Masz dwie możliwości albo uparcie drążyć skałę w celu zmiany stanowiska "derekcji" UMPa albo zająć się "własnym" projektem mapowym w formie nakładki, co zresztą - moim zdaniem - wydaje się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Użyłem cudzysłowu, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie by był to projekt realizowany pod szyldem UMP.

W ogóle wydaje mi się, że przy technologii jaką oferuje Garmin oraz wobec faktu popłynięcia UMPa w stronę mapy - moim zdaniem - zbyt uniwersalnej, adresowanej "do wszystkich" (czyli jak to mówią: do nikogo) uważam, że pewne warstwy tematyczne mogłyby znajdować się w osobnych mapach, co umożliwiłoby nie tylko dobór map do załadowania do odbiornika ale wręcz operowanie wyświetlaniem warstw w samym już odbiorniku. Kiedyś robiłem takie "cuś" na bazie LMN dla jednego z nadleśnictw. Była mapa podstawowa, a do tego kilka transparentnych warstw tematycznych, które można było załączać lub wyłączać z poziomu odbiornika. Działało to podobnie do komputerowych przeglądarek GIS. Klienci byli super zadowoleni :D

Pierwszym takim polem doświadczalnym mogłyby by być właśnie takie informacje o jakich wspominasz: groby znanych osób, czy lokalizacja domów w których mieszkali. Gdyby pomysł wypalił można iść dalej. Można np. z podstawowego UMPa wyrzucić, czy raczej przenieść do nakładki różnego rodzaju militaria, których nadmiar - powiem szczerze - w wielu miejscach zdecydowanie przeszkadza mi w przyjemnym korzystaniu z UMPa. Co prawda - z punktu widzenia grafiki - można sobie z tym poradzić manipulując skórkami, ale to nie do końca to samo co swobodna możliwość włączenia i wyłączenia wyświetlania takiej mapy w odbiorniku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Ajger » Pt, 09 lis 2012 14:28

A wiesz co jest najfajniejsze? Łaziłem z garminem po Powązkach i nawet był włączony, ale nie włączyłem UMP, a chcieliśmy odnaleźć konkretne groby, co nie do końca się udało. Dopiero w domu zobaczyłem, że te groby są na mapie. :shock: :lol:
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Marko » Pt, 09 lis 2012 14:33

Co do kamienic to widziałbym potencjalne ich zastosowanie w przypadku szukania mieszkania... często w te miejsca nie warto się "pakować" z uwagi na ochronę konserwatora zabytków i związane z tym konsekwencje.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 lis 2012 14:40

Ajger napisał(a):A to niby co jest? Wstawione jako pomniki (bo w UMP jest dość spory bałagan w typach POI), ale to są groby.

W nakładkach można byłoby to usystematyzować.
W ogóle wiele ograniczeń Garmina można ominąć taką metodą. Spójrzcie np. na to jak niewielka ilość obiektów jest wyszukiwana przez odbiornik jako "transport" i w efekcie jak wyglądają w UMPie np. ikona PKS i PKP. To oczywiście tylko jeden z przykładów i wcale nie namawiam do rozdzielania tego na mapie, ale chcę zasygnalizować, że wyodrębnienie pewnych warstw tematycznych do oddzielnej mapy (oddzielnych map) dałoby dwa pozytywne efekty:
* Spowodowałoby że "podstawowy" UMP stałby się mapą mniej uniwersalną i w konsekwencji bardziej uporządkowaną
* Pozwoliłoby ominąć kilka ograniczeń jakie niesie za sobą system Garmina.

Oczywiście słabe strony tego rozwiązania też są. Zwłaszcza logistyczne. To proces aktualizacji kilku map, w konsekwencji konieczność wgrywania kilku map do odbiornika zamiast jednej etc. i - jak się domyślam - te sprawy zadecydują o tym, że wszystko zostanie po staremu. A może się mylę? Może rzucone przeze mnie ziarenko kiedyś wypuści kiełki? :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Ajger » Pt, 09 lis 2012 14:55

GPS Maniak napisał(a):W nakładkach można byłoby to usystematyzować.

Tak, ale wyciągnięcie ich z UMP będzie kłopotliwe. W różnych arkuszach mapy są takie same punkty kreślone różnymi typami i odwrotnie. Różne punkty - ten sam typ obiektu. Zobacz na załączonym przeze mnie obrazku: groby - jako pomniki, a brama wejściowa - jako cmentarz (Type 0x64, Subtype 0x03 [Manmade Feature / Cemetery]). Takich wymieszanych typów jest więcej.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez Mariusz65 » Pt, 09 lis 2012 15:35

Ajger napisał(a):A to niby co jest?

Wiem, że są pozaznaczanie groby np. na Powązkach czy na cmentarzu Rakowickim.
Właśnie z tego powodu chciałem dorzucić kilka na Wólce Węglowej.
:arrow: viewtopic.php?p=150145#p150145
Stachura i Himilsbach jakoś przeszli ale już przy Józefie Nowaku spotkałem się z argumentem, że ludziom zapytanym na ulicy to nazwisko nic nie powie ;-)
Zapewne nie powie, ale umieszczenie na mapie pomogłoby taką pamięć zachować.
Młodszym kolegom przypomnę: tytułowa rola w filmie "Wiosna panie sierżancie" czy As z popularnej wśród młodzieży komedii Kondratiuka "Hydrozagadka" i wiele, wiele innych ról.

Co do UMP to są różne wersje. Jest TOPO czy Pełna, gdzie jest umieszczanych więcej POI. Mnożenie różnych nakładek tematycznych wydłuża listę map w odbiorniku co powoduje, że jest utrudnione zarządzanie zbyt dużą ich ilością. Zwłaszcza, że w odbiorniku od czasu do czasu lubi wyskoczyć jakiś kiks i aktywować (lub deaktywować) różne mapy w różnych profilach.
Mi pełna baza POI w UMP nie przeszkadza. Zwłaszcza, że nigdy nie wiadomo co może się przydać. Jak nap. Ajger szukał grobów, chociaż nie wiedział, że są ;-)
Jadąc do Wawy ktoś może nie planować zwiedzania Powązek a jak przypadkiem tam trafi to ma groby na mapie jak znalazł a tak mógłby nie wgrać nakładki z nimi ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Historyczne wektorówki

Postprzez popej » Pt, 09 lis 2012 17:29

openmaps.eu ma taką nakładkową strukturę. I to jest dość ciekawie zrealizowane, bo map zawiera jeden zestaw plików img ale połączony w jakieś 10 różnych wariantów mapy. I w Mapsource to się pojawia jako 10 różnych map. Niestety trochę ten zestaw zaśmieca menu Mapsource.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość