Rozważania na temat skórek

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez epkchmiele » Pn, 03 gru 2012 14:10

Witam, nadal uważam że dziwne podejście
GPS Maniak napisał(a):Akurat dla mnie to nie ma większego znaczenia

No może dla Ciebie, ale inni by chcieli takie informacje.
GPS Maniak napisał(a):bo w trybie nawigacji krecha "trasy" wszystko zasłania:

Gps Maniak nie podważaj mojej inteligencji a swojej nie poddawaj w wątpliwość :D , to jest chyba taki dziecinny argument , prawda :?:
GPS Maniak napisał(a):Pomijam fakt techniczno-technologiczny, tzn taki że np. na mapie Góry_PL routing biegnie tylko po szlakach

Ach to jest raczej konieczność takiego Twojego rowiązania niż bardziej potrzeba wynikająca z
:
GPS Maniak napisał(a):Dodam, że nie ma znaczenia wyłącznie z punktu widzenia mapy w GPSie.

To trzeba było tak od razu, a ja już myslałem że Tobie jakieś wyższe cele przyswiecają w tworzeniu mapy, a raczej w nie nadawaniu szlakom kolorów. Nie mogłeś pociągnąć szlaku zielonego bo trasę by wyznaczyło tylko po nim , nie byłoby połaczenia z czerwonym a co za tym idzie możliwości wytyczenia trasy po czerwonym i zielonym.
Wydaje mi się że informacje np. w UMP Topo (bo o takiej mapie pisałem pamiętasz skórkę zrobiłem do tej mapy :mrgreen: ) na temat szlaków i ich oznaczenia są jak najbardziej słuszne, a dlaczego? Pogrubienie tych szlaków spowodowało że mapa według mnie zrobiła się czytelna. W moim rejonie wystepuje coś takiego:
s.jpg
s.jpg (15.64 KiB) Przeglądane 6324 razy

Informacja że idą dwa szlaki obok siebie i to oba czarne a jeden jest z nich rowerowy o czym świadczy napis i kształt śladu. Osoba która weźmie taką mapę ma pełną wiedzę. Mało tego już w innym rejonie po samym kształcie tego śladu odróżni który jest rowerowy, a który pieszy. Później napisy nie będą potrzebne, patrząc na mapę nie będzie zauważała tych napisów , a już sam kolor będzie największą wskazówką. Dla Ciebie piechura to może i nieważne , ale dla rowerzysty napewno tak. Tak samo jak z rastrem. Co widać na tym screenie :
1175.jpg
1175.jpg (78.76 KiB) Przeglądane 6324 razy

Na pierwszy rzut oka w porównaniu z Twoją koncepcją mapy jeden wielki bałagan , prawda? Normalnie mapa przegadana. Ale wydaje mi się że nie trzeba być Rainman-em żeby zobaczyć szlak niebieski i czerwony, stawy, granice Polski, ale widzę również że sa informacje które wymagaja przybliżenia o jeden zoom (dosłownie jeden z 500 na 300), mało tego kolorytyka samej mapy informuje mnie jak ten teren wygląda , nie chodzi mi o ukształtowanie 3d jakie występuje w wektorze(no bo jakoś nie czuję tego, ale już takie jak w oregonie to jest bardzo pomocne, nawet bardziej niż sam profil wysokości,chyba że ktoś lubi cyferki). Czyli mapa odzwierciedla rzeczywistość. Jak będą same choinki i cieniutkie kreski , nic nie mówiące napisy, oraz szlaki bez koloru, to dla mnie jest to mało obrazowe. Dlatego uważam że grubość dróg , kolory szlaków , niepotrzebnie znikające stawy, szlaki które są przykrywane przez drogę mają duże znaczenie. Mozna to na szczęście poprawić :D
GPS Maniak napisał(a):Nie w takim kontekście - oddalenie mapy - w jakim mówimy. Długość podziałki w Oregonie i eTrexie jest zbliżona, zatem zoom 1,2 km w obu odbiornikach oznacza mniej więcej taką samą skalę i takie samo przeskalowanie rastra.

A dlaczego zakładasz że raster ma się tak samo zoomować jak wektor i ma być jeszcze czytelny? Wydaje mi się że trzeba używać takich przybliżeń jakie są potrzebne dla danej mapy i przede wszystkim odbiornika, no bo chyba nie zaprzeczysz że w etrex żeby zobaczyć ten sam kawałek rejonu co w oregonie Ty musisz ustawić zoom 1,2 , a ja 500. I na koniec dlaczego porównywane są te dwie mapy? Chodzi o to, że garmin nie jest idealny pod względem wyświetlania rastra, ale zrobiono takie możliwości że używając oczywiście odpowiednio dużego ekranu( no bo garmin to nie tylko etrex, 62s, ale i montana , colorado i oregon) te dwie mapy mogą się wzajemnie uzupełniać , to chyba tylko na tym forum jest konflikt z tymi mapami , bo w samym odbiorniku takiego konfliktu nie zauważyłem. Chcę mieć podkład z rastra -to mam, chce mieć sam wektor -też mam, chcę żeby wektor przebijał np. przez geoportal celem podkreslenia szlaków- też mam, chcę żeby mi raster znikał kiedy robi się nieczytelny też mam, nie rozumiem tego.
GPS Maniak napisał(a):Są mapy wektorowe na których te stawki nie giną. Nawet przy zoomie 1,2 km. Mało tego - przy takim zoomie typowy raster (1:50.000) traci całkowicie czytelność. Zatem w tej materii nie ma żadnej "wyższości" rastra. I tylko to chciałem wyjaśnić.

No właśnie o tym piszę , krytykując mapę wektorową nie miałem na myśli wyższości rastra, lubię rastra i skórkę zrobiłem bo chciałem żeby wizualnie odpowiadała chociaż w części , żeby jeszcze bardziej mapy się uzupełniały wzajemnie, taki miałem cel. Tylko że jak Ty przeczytałeś RASTER to normalnie jak płachta na byka. :shock:
Paweł
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 gru 2012 17:14

epkchmiele napisał(a):Gps Maniak nie podważaj mojej inteligencji a swojej nie poddawaj w wątpliwość :D , to jest chyba taki dziecinny argument , prawda :?:

Ależ skądże. Jaka jest przydatność "nawigacyjna" GPSu w górach na znakowanych szlakach? Żadna. Można z papierową mapą, a można nawet w ogóle bez mapy. Trudno zabłądzić jeżeli na każdym drzewie widać kolorowy znak (czasami kilka) a na skrzyżowaniach szlaków tablice informacyjne. Często wręcz z mapami poglądowymi.

Więc po co używam GPS na znakowanym szlaku w górach? Odpowiedź jest prosta: nie po to by cieszyć oko jak największą ilością kolorowych kresek na mapie ale po to, by pokazywał mi ile już zrobiłem ile jeszcze przede mną. By pokazał profil jaki przede mną etc. etc. Tyle, że żeby to uzyskać muszą zadać magiczne "Jedź". A jak zadam, to fiolet zasłania szlaki. Tak korzystam z GPSu na znakowanych szlakach i pod takie wykorzystanie GPSu robię sobie mapy. I naprawdę nie czuję się z tego powodu mniej inteligentny :wink: :D

epkchmiele napisał(a):To trzeba było tak od razu, a ja już myslałem że Tobie jakieś wyższe cele przyswiecają w tworzeniu mapy, a raczej w nie nadawaniu szlakom kolorów.

Z punktu widzenia "mapy GPS" widzę takie wyższe cele. Przede wszystkim mam mniej do klikania.
A że przy tym wartość mapy GPS jest w moim odczuciu nadal taka sama, to po co się przemęczać i klikać coś, co nie jest mi do szczęścia potrzebne?

epkchmiele napisał(a):Wydaje mi się że informacje np. w UMP Topo ... na temat szlaków i ich oznaczenia są jak najbardziej słuszne,

UMP jest adresowany do dość szerokiego grona odbiorców i uwzględniając ten fakt zgadzam się z tą teorią w 100%

epkchmiele napisał(a):Dla Ciebie piechura to może i nieważne

Dokładnie. Zupełnie mnie to nie interesuje.

epkchmiele napisał(a):Dla Ciebie piechura to może i nieważne , ale dla rowerzysty napewno tak.

Też się zgadzam. Przypomnę jednak, że nie dyskutujemy tu o mapach w ogóle, lecz o mapie z zestawu którego nazwa brzmi: "Walker_Mapset". Właśnie po to dałem w nazwie "Walker" by w sposób jednoznaczny wskazać do kogo adresowana jest mapa. Mało tego. Zawsze podkreślam, że to mapa do lasu i w góry i zawsze też zalecam by po wejściu w teren nieco mocniej zurbanizowany przełączyć się na UMPa, bądź jakąś mapę komercyjną, bo w takim terenie wartość moich map jest bliska zeru.

Mam nadzieję, że konsensus osiągnięty :D

Wracając do topika. Ściągnąłeś dzisiejszą kompilację UMPa? Jest lepiej z tymi stawkami?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 gru 2012 17:21

epkchmiele napisał(a): Ale wydaje mi się że nie trzeba być Rainman-em żeby zobaczyć szlak niebieski i czerwony, stawy, granice Polski,

Ciekawe dlaczego nie wymieniłeś zielonego i żółtego szlaku. Może dlatego, że w tym bałaganie ich nie zauważyłeś? :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez epkchmiele » Pn, 03 gru 2012 19:37

GPS Maniak napisał(a):Może dlatego, że w tym bałaganie ich nie zauważyłeś?

he,he,he, ale śmieszne. :lol:
GPS Maniak napisał(a):Wracając do topika. Ściągnąłeś dzisiejszą kompilację UMPa? Jest lepiej z tymi stawkami?

Jeszcze do odbiornika nie wrzucałem , ale w basecamp wygląda to tak że jak znikają te małe jeziora to srednie też , dotyczy to również Morskie Oko , czyli powinno być dobrze, szkoda że nie można widzieć przy większych oddaleniach , no ale jak nie można to nie można .
GPS Maniak napisał(a):Więc po co używam GPS na znakowanym szlaku w górach?

No nie o to mi chodziło, szkoda że nie podchodzisz do sprawy obiektywnie, ale to już nie mój problem :wink: :D
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 gru 2012 20:29

epkchmiele napisał(a):No nie o to mi chodziło, szkoda że nie podchodzisz do sprawy obiektywnie,

Prawdę powiedziawszy nie załapałem w czym rzecz :oops:
Obiektywnie to znaczy jak? W jakim sensie? W jakim kontekście? Do jakiej sprawy nie podchodzę obiektywnie?
Mam swoją wizję map i tyle obiektywizmu :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez Marko » Wt, 04 gru 2012 11:48

Sporo w tym przypadkowości, ale bywa, że raster współpracuje tak dobrze z wektorem.
Zrzut nieco powiększony (PPI) i zniekształcony po przesłaniu na Forum, nie odpowiada fizycznej wielkości ekranu; na ekranie eTrexa raster jest "tak ostry jak żyleta".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » Wt, 11 gru 2012 10:04

epkchmiele napisał(a): no ale jak nie można to nie można .

W przypadku UMPa zawsze istnieje możliwość skompilowania własnej mapy z wykorzystaniem UMPowych źródeł. Gorzej z produktami komercyjnymi w formacie NT. Tu trzeba przyjąć na klatę układ warstw i rozmieszczenie obiektów takie jakie proponuje autor mapy, a te nie zawsze odpowiadają naszym gustom/potrzebom. Przykład: Topo Slovakia v.4. Zmiana skórki oczywiście przybliżyła nieco mapę do tego co lubię ale tylko przybliżyła. Jak dla mnie drogi nieutwardzone znikają zbyt szybko (nawet przy ustawieniu: szczegółowość wyższa), za to warstwice wyświetlają się zbyt długo, co przy wyższych zoomach daje niezły kipisz na ekranie - szczególnie przy podniesionej szczegółowości, która ma "wydobyć" drogi nieutwardzone.

Skórka jaką używam: http://gpsmaniak.com/2010/Download_Typ_ ... 001397.typ
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez epkchmiele » Śr, 12 gru 2012 17:49

Chyba GpsManiak czytasz w moich myślach , jak zobaczyłem tą mapę to od razu mi nie pasowała grafika , wiedziałem że nie mogę wykorzystać skórki ręczniak lub tej mojej bo chyba nie wszystkie obiekty by wyświetlała mapa. Pomyślałem że szkoda że nie mam pliku typ, a tu czary jakieś , ze swojej strony bardzo dziękuję :D
Co do grafiki to wydaje mi się że mapa żeby była czytelna to obiekty mniej ważne typu las muszą byc jasne żeby na tym tle były widoczne drogi, szlaki itd, jak zastosowałem jasne tło lasu to drogi gruntowe pomimo że nie są agresywne kolorystycznie wyróżniają się . Zauważyłem że od skórki bardzo dużo zależy czytelność mapy, jak dla mnie UMPTopo bardzo zyskała. Te ustawienia wyzsza szczegółowość nie są rozwiązaniem problemu i jak w przypadku UMP albo wszystkiego jest za dużo, albo za mało, no ale to w przypadku przegladania mapy w odbiorniku bo do nawigacji to jest OK.
Pozdrawiam Paweł
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 lut 2013 16:01

Po wielu miesiącach "dojrzałem" do instalacji nowszej wersji mapy Topo Czech PRO tj. mapy w wersji 2012.
Nie wysilałem się zbytnio ale podstawowe cechy mapy w tym kolorystyka terenów zielonych jak też wygląd warstwic dla własnych potrzeb poprawiłem:

Obrazek

Plik do pobrania: http://gpsmaniak.com/2010/download-TYP.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości