Rozważania na temat skórek

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » So, 01 gru 2012 19:12

Wątek wydzielony - nawiązuje do: viewtopic.php?p=154590#p154590

Wygląda znajomo - widać że korzystałeś z dobrych wzorców :D
Żartuję :wink: Wiadomo że to kwestia gustu i nie wszyscy muszą patrzeć na mapy w sposób podobny do naszego.
Dodam jeszcze, że jeżeli o mnie chodzi zablokowałbym wyświetlanie nazw szlaków. Jak dla mnie pożytek z tego niewielki, a bałagan na ekranie zdecydowanie zbyt duży.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Skórki

Postprzez epkchmiele » So, 01 gru 2012 20:13

GPS Maniak napisał(a):Wygląda znajomo - widać że korzystałeś z dobrych wzorców

A dziekuję, kolorystyka jest na bazie TopoPL ale sama skórka została zrobiona z UMP ręczniak, kolorystyka wydawała mi się najbardziej odpowiednia, dobre wzorce przyjmują się same :wink: , te zielone w UMP było brzydkie. Najwięcej problemu miałem z drogami gruntowymi i nadal nie jestem zadowolony, bo przyjąłem że taka skórka musi się sprawdzać w każdych konfiguracjach tzn, sama w sobie musi być czytelna , drogi na tle rastra muszą się wyświetlać czytelnie i widok 3D musi być czytelny.
GPS Maniak napisał(a):Dodam jeszcze, że jeżeli o mnie chodzi zablokowałbym wyświetlanie nazw szlaków

Ja jestem zwolennikiem wyświetlania na ekranie dużej ilości informacji więc mi to nie przeszkadza. Ta skórka nie zadawala mnie tak do końca i pewnie jeszce będę ją modyfikował, ale wydaje mi się że UMP w moim odbiorniku teraz wygląda odpowienio. Cel jaki mi przyświecał to wypowiedzi niektórych forumowiczów , ze używają tylko wektora. Ja tego nie potrafię zrozumieć więc postanowiłem że zrobię taką skórkę która mnie zadowoli. Co mi nie pasuje w tej skórce, to że drogi gruntowe są mało widoczne na tle geoportal i w 3d ( a nie potrafię dopasować wzoru i kolorystyki), obiekty typu Morskie Oko znika przy zoom 500 i szlaki pomimo ze je odsunąłem od drogi to nadal są miejsca gdzie droga zasłania szlak wydaje mi się że jest to nieczytelne w dużym oddaleniu.
Paweł
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » So, 01 gru 2012 20:37

epkchmiele napisał(a):Cel jaki mi przyświecał to wypowiedzi niektórych forumowiczów , ze używają tylko wektora. Ja tego nie potrafiłem zrozumieć

Co tu rozumieć? Jeżeli wybierzesz się w Tatry czy Bieszczady zrób ze 2 wycieczki z rastrem (czy też preferowaną przez Ciebie kombinacją: raster + wektor), 2 z UMPem (bez rastra) i 2 z Góry_PL / Walker_50 (bez rastra) i wówczas zobaczysz czy podczas wędrówki różnica jest aż tak istotna i tak wyraźna na korzyść rastra. Nie wykluczone, że wówczas zaczniesz rozumieć tych, co "tylko wektor" :D Oczywiście możliwe jest to, że nadal nie będziesz czuł bluesa :wink:
epkchmiele napisał(a):Ja jestem zwolennikiem wyświetlania na ekranie dużej ilości informacji

OK. Tyle że w przypadku szlaków raczej nie chodzi o "dużo informacji" ile o zdublowanie informacji. Jako miłośnik rastra zapewne zauważyłeś, że raczej do rzadkości należy sytuacja w której czerwoną przerywaną linię opisuje się na mapie: "Szlak czerwony", a niebieską linię "Szlak niebieski".
epkchmiele napisał(a): mi to nie przeszkadza.

I to jest argument :D

Wracając do tematu. Zmieniłeś ikonę "Szczyt" na taką bardziej zbliżoną do tego co znamy z map tradycyjnych. Moim zdaniem warto pójść za ciosem i zastanowić się nad większością POI, które - przynajmniej poza terenami zurbanizowanymi - są zbyt "samochodowe". Krótko mówiąc - to co przystoi w NUVI nie zawsze pasuje do outdoorowca.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Skórki

Postprzez epkchmiele » So, 01 gru 2012 22:25

[/quote]
GPS Maniak napisał(a):Oczywiście możliwe jest to, że nadal nie będziesz czuł bluesa

No nie czuje, jak w tej reklamie serce i mózg :D.
GPS Maniak napisał(a):Tyle że w przypadku szlaków raczej nie chodzi o "dużo informacji" ile o zdublowanie informacji

Ale oczywiście, robiłem zrzuty bez wyłączonego wektora i w przypadku terenów gdzie wektor jest słabiutki to się sprawdza, ale już w przypadku np. Tatr to już lepiej Kmz ustawić na max :D , albo używać wektora bo się robi za ciasno.
GPS Maniak napisał(a):Jako miłośnik rastra

Ja nie jestem miłośnikiem rastra ja tylko chcę zeby taki wektor czy raster wyświetlał się czytelnie, kiedy zobaczyłem możliwości w edycji pliku typ i mozliwości w wyświetlaniu informacji na małym ekraniku to się zdziwiłem że jednak mozna zrobić taką skórkę że będzie to czytelne, czytelne dla takiego laika jak ja, że nie bedą to tylko sam kreski z maluskimi punkcikami, że całoś będzie się wypełniała i uzupełniała pod względem grubości scieżek itd. To jest element moim zdaniem który odzwierciedla rzeczywistość. Ze jak oddalam mapę to nie znika mi np. Morskie oko, podałem taki przykład bo wraz z nim znika wiele innych jezior, stawów. Czyli gapię się w mapę i bez wytyczania trasy wiem proporcjonalnie jaka jest odległość do punktu. W wektorze można to przekłamać, ja jestem wzrokowcem i proporcjonalność jest dla mnie istotna
GPS Maniak napisał(a):Jako miłośnik rastra zapewne zauważyłeś, że raczej do rzadkości należy sytuacja w której czerwoną przerywaną linię opisuje się na mapie: "Szlak czerwony", a niebieską linię "Szlak niebieski".
.
Jak zauwayłeś na rastrze te dwa szlaki czerwony i niebieski są oddzielnie, one się nie mieszają, nie ma takie możliwości , a na UMP przy oddaleniu jest kaszana , niekiedy takie szlaki są zaznaczane jako czerwono- niebieski(mieszany) i taki napis jest konieczny , a nieraz dopiero przy dużym zbliżeniu jest widoczne że są to dwa szlaki czerwony i niebieski. Najgorzej jak jest częściowo np. szlak czarny rowerowy i czarny pieszy to mamy grubą krechę bez napisu trudno sie zorientować. Ogólnie to jeden wielki bałagan macie siostry w tym wektorze. :D
Mapa jako odzwierciedlenie rzeczywistego stanu nie ma dla niektórych dużego znaczenia, ale są jednak osoby takie jak ja dla których to jest ważne i będzie ważne czy się czuje blusa czy nie. Wektor ma duże możliwości więc dlaczego się tego nie wykorzystuje?
Paweł
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Skórki

Postprzez GPS Maniak » N, 02 gru 2012 11:53

epkchmiele napisał(a):Jak zauwayłeś na rastrze te dwa szlaki czerwony i niebieski są oddzielnie, one się nie mieszają, nie ma takie możliwości , a na UMP przy oddaleniu jest kaszana , niekiedy takie szlaki są zaznaczane jako czerwono- niebieski(mieszany) i taki napis jest konieczny

Przy założeniu, że taka informacja naprawdę jest potrzebna. Dla mnie szlak to szlak. Kolor jest rzeczą drugorzędną, co najwyżej podnoszącą wartość artystyczną mapy :wink: :D Odbyłem kiedyś podczas wycieczki w okolicach Śnieżnika bardzo długą dyskusję na ten temat z popejem, który prezentował podobne stanowisko do Twojego, podczas kiedy ja na swoich mapach - w sytuacji gdy na danym odcinku biegną 2-3 szlaki kreślę w ogóle tylko jeden :!:

Moim zdaniem to kwestia podejścia do turystyki i GPSu, a nie do samych map. Jeżeli założymy, że szlak turystyczny danego koloru stanowi pewną logiczną i spójną ciągłość i w konsekwencji układamy plan wycieczki bazując na tejże logice, a na dodatek ten plan układamy w GPsie, kolor szlaku faktycznie jest istotny.

Tyle, że ja tego tak nie widzę. Przykładowo:

Zalacznik1.jpg

Ktoś, kto wytyczył szlak zielony kierował się zapewne określoną logiką. OK. Ale czy to oznacza że ja zaczynając wycieczkę na Przełęczy Wyżniańskiej (przy zachodniej krawędzi screena) muszę ją kontynuować aż do schroniska Koliba? Nie mogę zejść do Ustrzyk Gónych? Ależ ... mogę :D Czyli zaczynam wycieczkę szlakiem zielonym (nomen omen biegnie tam jeszcze ścieżka dydaktyczna), potem kontynuuję ją wspólnym szlakiem zielonym i czerwonym, a na końcu schodzę czerwonym.

No i podstawowe pytanie brzmi: Czy przy takiej wycieczce jakiekolwiek znaczenie ma fakt że na pewnym odcinku idę szlakiem takiego czy innego koloru, czy wręcz dwoma szlakami? Dla mnie nie ma. Zaplanowałem wycieczkę z Przeł. Wyżniańskiej via Caryńska do Ustrzyk i ją realizuję. Jakie znaczenie mają przy tym kolory szlaków? Szlak to szlak. Ważne że da się przejść :D W efekcie - czy w odbiorniku widzę mapę taką jak wyżej, czy też taką:

Zalacznik2.jpg

gdzie szlak zielony "gubi się" na jakimś odcinku też nie ma znaczenia. A że ta druga mapa jest czytelniejsza wolę tę drugą. Pomijam tu fakt najważniejszy - wycieczkę w górach zawsze planuję (wymyślam) w oparciu o mapę papierową rozłożoną na stole. To powoduje, że nawet jeżeli będę chciał zachować logikę wycieczki zgodną z logiką kolorystyki szlaków to ją zachowam - zaplanuję wycieczkę od Przełęczy Wyżniańskiej do Koliby i zrobię to niezależnie od tego jakie kolorki widać w odbiorniku :D

Oczywiście - mam świadomość, że to tylko moje, w pewnej mierze subiektywne podejście do zagadnienia. Wydaje się jednak że pewna logika w takim podejściu do zagadnienia jednak jest.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Skórki

Postprzez GPS Maniak » N, 02 gru 2012 12:06

epkchmiele napisał(a):Ze jak oddalam mapę to nie znika mi np. Morskie oko, podałem taki przykład bo wraz z nim znika wiele innych jezior, stawów.

Gadanie :wink: To nie jest jakaś ogólna cecha map wektorowych ile konkretnych rozwiązań na konkretnej mapie. Jeden wektor będzie zrobiony tak, inny inaczej, więc jeden będzie zachowywał się przy zoomowaniu w miarę dobrze (tzn. na miarę Twoich oczekiwań) inny gorzej. Z rastrem natomiast sprawa jest oczywista. Przy zoomowaniu nieco większym niż o 1 oczko od skali nominalnej zawsze zachowuje się źle bądź ... bardzo źle :wink: :D

Jeżeli chodzi o wektor to ja tam na moje produkcje nie narzekam. Także przy "oddalaniu" mapy:

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (35.44 KiB) Przeglądane 9666 razy

Jak widać żadne stawki nie zniknęły. Wątpię też, czy jakiś raster w nominalnej skali 1:50.000 przy takim zoomie będzie tak samo czytelny. Nie. Nie wątpię. Wiem że nie będzie :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez popej » N, 02 gru 2012 14:11

GPS Maniak napisał(a): :D Odbyłem kiedyś podczas wycieczki w okolicach Śnieżnika bardzo długą dyskusję na ten temat z popejem, który prezentował podobne stanowisko do Twojego, podczas kiedy ja na swoich mapach - w sytuacji gdy na danym odcinku biegną 2-3 szlaki kreślę w ogóle tylko jeden :!:

Dla mnie takie podejście ma kilka wad. Pamiętam i opisuję trasę na zasadzie: ruszamy stad i idziemy szlakiem zielonym dotąd. Taki opis nie zgadza się z mapą, jeżeli nie widać na niej kolorów. Podobnie przy pracy z mapą na komputerze. Wtedy widać więcej i chciałoby się mieć kompletną informację.

Na szczęście wypracowaliśmy kompromis, jak to widać na PL_Topo ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » N, 02 gru 2012 15:50

popej napisał(a):Dla mnie takie podejście ma kilka wad.

Obiektywnie rzecz biorąc oczywiście że ma wady. Jednak ja opisuję swoje, jak najbardziej subiektywne podejście do tematu map w GPSie :D
popej napisał(a):Pamiętam i opisuję trasę na zasadzie: ruszamy stad i idziemy szlakiem zielonym dotąd. Taki opis nie zgadza się z mapą, jeżeli nie widać na niej kolorów.

To kwestia pewnych nawyków i podejścia do odbiornika GPS. Jeżeli przykładowo ktoś podałby mi taki opis jak Twój, to przede wszystkim sięgnąłbym po mapę (papierową) a nie po GPS, w którym i tak mało co widać :wink:
popej napisał(a):Podobnie przy pracy z mapą na komputerze. Wtedy widać więcej i chciałoby się mieć kompletną informację.

Zgoda. Ale problem znów mnie nie dotyczy, bo na komputerze używam w zasadzie wyłącznie map rastrowych. Tu akurat sprawują się znakomicie.

popej napisał(a):Na szczęście wypracowaliśmy kompromis, jak to widać na PL_Topo ;)

Kompromis między nami to jedno. Druga sprawa to kompromis przez pryzmat potrzeb użytkownika końcowego. Tego typu produkt zresztą nie koniecznie komercyjny - UMPa postrzegam podobnie - jest adresowany do dość szerokiego grona użytkowników. W efekcie mapa musi godzić interesy różnych grup odbiorców i de facto stanowić w jakimś sensie produkt uniwersalny, co zawsze dla pewnej większej czy mniejszej garstki koneserów (w tym dla mnie) będzie stanowiło jakiś problem. Z tego zresztą powodu pomimo zaangażowania w PL_Topo i ciągłego niedoczasu nadal mam gdzieś z tyłu głowy ochotę by wznowić prace nad GPS_50_Walkerem. Bo tak naprawdę, do lasu czy w góry to właśnie Walker jest mapą GPS jeżeli nawet nie idealną, to przynajmniej bliską ideałowi. Oczywiście ... dla mnie :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez epkchmiele » N, 02 gru 2012 20:27

GPS Maniak napisał(a):To kwestia pewnych nawyków i podejścia do odbiornika GPS.

zz.png
zz.png (289.69 KiB) Przeglądane 9583 razy

To trochę inne nawyki niż moje i mam nadzieję że nigdy takich nie nabędę( oczywiście nic personalnie), co nie oznacza że mam się tego powodu czuć jak gorszej kategorii turysta. A gdzie ten szlak zielony poszedł w lewo czy w prawo no bo z takiego zaznaczenia nic nie wynika , a może są dwa szlaki zielone jeden w kierunku Połonin a drugi od Koliba do Ustrzyk Gónych? Oczywiście przyjmująć Twoje założenia to nie ma znaczenia, ale mapa nie jest tylko dla jednej osoby, tu bym wymienił kilka powodów, że taka informacja jest potrzebna. Skoro poniżej mogą współistnieć ze sobą oznaczenia drogi i szlaku to dlaczego nie mogą oznaczenia dwóch szlaków, wydaje mi sie to trochę brakiem konsekwencji, przecież tam też można iść drogą to z takim założeniem po co był rysowany niebieski? Przesłaniem mapy chyba jest to żeby każdy mógł się orientować czy laik czy koneser. Będąc w górach mapa nie powinna pozostawiać jakieś niedomówienia , ona musi być czytelna i służyć pomocą dopiero wówczas jest prawdziła.
GPS Maniak napisał(a): Wątpię też, czy jakiś raster w nominalnej skali 1:50.000 przy takim zoomie będzie tak samo czytelny. Nie. Nie wątpię. Wiem że nie będzie

Oczywiście że nie, na Twoim odbiorniku i nie przy takim zoomie. Twoje 1,2 to moje 500-800 i wydaje mi się że wektory wyglądają lepiej , Dla rastra to najlepszy jest 200-300 , ale i z 500 sobie radzi czyli Twoim 1,2. Oj widzę że garmin zrobił niektórym małego psikusa tymi rastrami :D
Załączniki
ee.jpg
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez Marko » N, 02 gru 2012 20:57

epkchmiele napisał(a):...może są dwa szlaki zielone jeden w kierunku Połonin a drugi od Koliba do Ustrzyk Gónych?

Nie, jest jeden szlak, biegnie on w kierunku Połoniny z Koliby.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Skórki

Postprzez Mariusz65 » N, 02 gru 2012 21:49

epkchmiele napisał(a):obiekty typu Morskie Oko znika przy zoom 500

Wydaje mi się, że to jest jakiś błąd UMP, bo jedne jeziora znikają (robią się białe) a inne sąsiednie nie znikają
:arrow: http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.ph ... k_id=14412

Marko napisał(a):Nie, jest jeden szlak, biegnie on w kierunku Połoniny z Koliby.

@Marko – Epkchmiele to wie! ;-)
To uwaga retoryczna do tego, że Lechu ten szlak przerwał na swoich mapach. Przeczytaj całość dyskusji. ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez Zachu » N, 02 gru 2012 22:06

Są tak małe że rysuje się je na Level 0.
Robią się białe bo są wycięte dziury w lesie. Gdyby ich nie było by zostało zielone.
Podnosiłem na 1. Sprawdź juro jak będzie.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez epkchmiele » N, 02 gru 2012 22:11

W tej swojej skórce ustawiłem taką samą wartość 5 dla dużych jezior i małych , ale nic to nie dało.
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » N, 02 gru 2012 22:33

epkchmiele napisał(a):A gdzie ten szlak zielony poszedł w lewo czy w prawo

Akurat dla mnie to nie ma większego znaczenia, bo moim celem nie jest przejście zielonego szlaku tylko dotarcie do określonego miejsca: Ustrzyki, bądź Koliba.
Mało tego. Tak po prawdzie jak podejmę decyzję że idę do Koliby (Ustrzyk) to i tak nie będę wiedział jakim szlakiem, bo w trybie nawigacji krecha "trasy" wszystko zasłania:

Zalacznik2.jpg
Zalacznik2.jpg (27.54 KiB) Przeglądane 9522 razy

Widzę za to, że po dojściu do grzbietu mam skręcić w prawo. No to skręcę. Kolor szlaku nic do tego nie ma.

epkchmiele napisał(a):Oczywiście przyjmując Twoje założenia to nie ma znaczenia,

Dodam, że nie ma znaczenia wyłącznie z punktu widzenia mapy w GPSie.

epkchmiele napisał(a):ale mapa nie jest tylko dla jednej osoby,

A tu się mylisz :wink: Góry_PL czy Walkera robię wyłącznie dla siebie :D
To, że przy okazji skorzystają inni to jakby odrębna sprawa.
epkchmiele napisał(a):wydaje mi sie to trochę brakiem konsekwencji, przecież tam też można iść drogą to z takim założeniem po co był rysowany niebieski?

Częściowo masz rację. Ale tylko częściowo. Informacja że daną drogą nie biegnie szlak, bądź że biegnie, ma nieco inną wymowę niż informacja czy tą drogą biegnie tylko 1 szlak turystyczny czy może 3 szlaki turystyczne, 1 ścieżka dydaktyczna plus 2 szlaki gminne - kto w tym wszystkim by się połapał? Na dodatek na niedużym ekranie GPSu? Pomijam fakt techniczno-technologiczny, tzn taki że np. na mapie Góry_PL routing biegnie tylko po szlakach, więc wykreślenie choćby 1 szlaku przy drodze ma znaczenie techniczne. Kolor już nie koniecznie - przynajmniej dla mnie.

Reasumując. Generalnie wiem o co Tobie chodzi i naprawdę to rozumiem. Popej zresztą przedstawił jedno z istotnych zagadnień w sposób bardzo klarowny. Tyle że ja tego nie czuję w taki sposób, bo planując wycieczki w górach interesuję się zupełnie czymś innym niż kolor szlaku. Pomijając fakt, że nigdy ich (wycieczek) nie planuję w oparciu o mapę w GPSie :D


epkchmiele napisał(a):
GPS Maniak napisał(a): Wątpię też, czy jakiś raster w nominalnej skali 1:50.000 przy takim zoomie będzie tak samo czytelny. Nie. Nie wątpię. Wiem że nie będzie

Oczywiście że nie, na Twoim odbiorniku i nie przy takim zoomie. Twoje 1,2 to moje 500-800

Nie w takim kontekście - oddalenie mapy - w jakim mówimy. Długość podziałki w Oregonie i eTrexie jest zbliżona, zatem zoom 1,2 km w obu odbiornikach oznacza mniej więcej taką samą skalę i takie samo przeskalowanie rastra.

epkchmiele napisał(a):Dla rastra to najlepszy jest 200-300 , ale i z 500 sobie radzi czyli Twoim 1,2.

Paweł. Tak właśnie tworzy się mity. Powtarzam: Twój zoom 500 to także mój zoom 500 :D Co ważniejsze - przy rastrze w skali 1:50.000 taki zoom oznacza praktycznie odwzorowanie 1:1 tak więc trudno oczekiwać że raster będzie wyglądał źle. Przyzwoicie wygląda zarówno w Oregonie jak też w eTrexie. Ale nie mówimy o zoomie 500m tylko 1,2 km. Taki dałem przykład. A dałem taki, ponieważ narzekałeś iż na wektorach (rozumiem, że nie na moich?) "oddalając" mapę giną Tobie małe stawki. Otóż Twój screen:

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (73.8 KiB) Przeglądane 9522 razy

pokazuje że to nie musi być prawda. Są mapy wektorowe na których te stawki nie giną. Nawet przy zoomie 1,2 km. Mało tego - przy takim zoomie typowy raster (1:50.000) traci całkowicie czytelność. Zatem w tej materii nie ma żadnej "wyższości" rastra. I tylko to chciałem wyjaśnić.

epkchmiele napisał(a):widzę że garmin zrobił niektórym małego psikusa tymi rastrami :D

Ale tam psikusa. Sam przecież też wgrywam rastry do Garmina, a przedtem zawsze miałem je albo w komórce albo - wcześniej - w PDA. Przynajmniej WIGówki. Skąd zatem te wszystkie - wieloletnie dyskusje? Ano stąd że nie chciałbym aby na Garniaku budowano mit mapy rastrowej w oparciu o nieprawdziwe czy też nie do końca sprawdzone fakty. Przykład "znikających stawów" - jak domyślam się w UMPIe - który poruszyłeś, jest w kontekście zupełnie inaczej zachowującej się mapy Góry_PL najlepszym dowodem na to, że na podstawie jednej konkretnej mapy nie można budować żadnych ogólnych teorii czy też wyciągać ogólnych wniosków że "raster w tej materii lepszy od wektora".

Co ciekawe nikt, kto ogląda papierowe wydanie atlasu samochodowego nie wysnuwa ogólnych wniosków typu: "Mapy papierowe nie mają naniesionych szlaków turystycznych". Natomiast analogicznie zbudowane dołowanie wektora przychodzi jakoś z wyjątkowo dużą łatwością :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Rozważania na temat skórek

Postprzez GPS Maniak » N, 02 gru 2012 22:43

Zachu napisał(a):Są tak małe że rysuje się je na Level 0.

I to jest ogólnie słuszna koncepcja. Im mniejsze stawki tym szybciej "znikają", nie przymulając niepotrzebnie mapy.
Niestety ta koncepcja nie sprawdza się w konkretnym zastosowaniu jakim jest piesza turystyka górska, gdzie zarówno niemałe przecież Jezioro Solińskie jak też Smreczyński Stawek mają taką samą wartość. Przynajmniej dla Pawła i dla mnie :D
epkchmiele napisał(a):W tej swojej skórce ustawiłem taką samą wartość 5 dla dużych jezior i małych , ale nic to nie dało.

Skórką tego nie poprawisz. To kwestia struktury mapy. Problem w tym, że z punktu widzenia mapy samochodowej nadmiar informacji w wyższych warstwach nie jest korzystny. Summa summarum dochodzi do tego o czym trąbię od 10 lat. Mapa w GPSie powinna być w maksymalnym stopniu mapą dedykowaną pod określone potrzeby. Dlatego najlepiej zrobić ją sobie samemu. Co zresztą dzisiaj jest stosunkowo łatwe. Można skompilować swoją mapę w oparciu o UMPa, OSM etc. Każdy może być kowalem własnego szczęścia :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości