Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Pt, 28 gru 2012 18:46

Założyłem nowy wątek, mimo, że podobnych już trochę jest... dlaczego? Bo wertuję forum o tygodnia czy dwóch i wciąż wydaje mi się, że nic nie wiem. O programach do tworzenia własnych mapek jest bardzo dużo, ale nie jest to nigdzie usystematyzowane, dlatego taki nowicjusz jak ja się w tym gubi (zresztą mam kilku znajomych, którzy mają dokładnie te same problemy).

Programów, za pomocą których można zrobić różne rzeczy w odniesieniu do custom maps jest chyba z 10 albo i zdrowo więcej (takich opisywanych tutaj dosyć często) - jednak jest to zawile zawsze opisywane, a nigdzie nie mogłem znaleźć tego "jak zacząć". Są opisy jak zmieniać dosyć zakręcone parametry a jak wystartować nie. Tego typu działania to zdecydowanie nie moja specjalność i nie mam z tym żadnej styczności na co dzień dlatego potrzebuję trochę pomocy ;)

Znalazłem sobie jakiś czas temu link do strony Garmina z opisem jak nałożyć nasz obrazek na Google Earth, i zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, ale po wgraniu KMZa do urządzenia (eTrex 20) pisze, że plik jest za duży i nie zostanie wyświetlony (mimo że miał chyba 15MB). Pewnie trzeba mapę jakoś pokafelkować, ale nie wiem jak - tzn mogę ją pociąć np w Photoshopie (to akurat żaden problem), a przecież te kafelki jakoś muszę połączyć w KMZ, albo jeszcze lepiej IMG. No i poza kwestią połączenia jest jeszcze problem wyświetlania w odpowiednim miejscu i kolejności. Jak to zrobić i czym - czy mogę to zrobić opisywanym tu na forum programem GMapTool? Czy jednak czymś innym? Mam na dysku sporo map w postaci skanów z których korzystam planując wypady siedząc przy komputerze, jednak chciałbym móc z nich skorzystać także w terenie... Byłbym mega wdzięczny gdyby ktoś mógł mi opisać to jasno i rzeczowo (nawet krok po kroku)

Wiem, że takie pytania mogą wydawać się śmieszne i trywialne, ale mam wrażenie, że jeśli ktoś pomoże mi na początku to później już dam sobie radę. Bo na prawdę to jak ogarnąć tworzenie map jest dla mnie zakręcone, a pewnie jest to niezbyt trudne, tylko trzeba wiedzieć jak... Z doświadczenia w innych tematach wiem, że czasem są rzeczy, które po pokazaniu ktoś robi od strzała, a żeby dojść do tego samemu to trzeba siedzieć i siedzieć i wymyślić ciężko ;)

Jeśli o program chodzi to głównie korzystam z BaseCamp'a, ale MapSource również mam zainstalowanego...
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz65 » Pt, 28 gru 2012 19:00

Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Pt, 28 gru 2012 19:11

Tak - trafiłem ale i tak trzeba się trochę nakombinować - myślałem, że jest jeden program, który może opisać cztery narożniki mapy, oraz pokafelkować zadany plik graficzny tak, aby za pomocą jednego programu (najlepiej darmowego) wygenerować potrzebny nam plik...
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz65 » Pt, 28 gru 2012 19:28

Ja używam OziExplorer do kalibracji (utworzenia pliku kalibracyjnego *MAP do posiadanego skanu mapy) według opisu:
:arrow: http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm#turyst

Oraz prostego programu Ozimaptokmz do wygenerowania pliku *KMZ. Opis znajdziesz tu:
:arrow: http://gpsmaniak.com/2010/porady-custom ... m#OzitoKMZ
i tu :arrow: viewtopic.php?p=79579#p79579

Bardzo prosty i ograniczony zestaw narzędzi, który daje radę. Inna sprawa, że z KMZ korzystam sporadycznie gdyż preferuję mapy wektorowe w Garminie. :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez GPS Maniak » Pt, 28 gru 2012 19:35

Mariusz888 napisał(a):Tak - trafiłem ale i tak trzeba się trochę nakombinować - myślałem, że jest jeden program, który może opisać cztery narożniki mapy, oraz pokafelkować zadany plik graficzny tak, aby za pomocą jednego programu (najlepiej darmowego) wygenerować potrzebny nam plik...

Dobrze myślałeś. Oczywiście programów jest wiele ale to nie oznacza, że za pomocą pojedynczego programu nie da się zrobić rastra do Garmina. Nie znam większości programów ale wiem, że przynajmniej za pomocą mapc2mapc jak też za pomocą Global Mappera można zrobić wszystko od A do Z:
* wczytujesz plik graficzny
* nadajesz mu odpowiednie georeferncje - np. na narożnikach arkusza (proces potocznie nazywany kalibracją i nie jest on wcale taki oczywisty - poczytaj tu: http://gpsmaniak.com/2010/porady-kalibracja-ozi.htm )
* generujesz plik KMZ (bądź alternatywnie JNX)

Inna sprawa, że ludziska (ja też :!: ) jakoś przyzwyczaili się do tego że albo "kalibrują" mapy w programie OziExplorer albo wręcz korzystają z gotowych map z plikami kalibracyjnymi w formacie Oziego. W tym drugim przypadku (gotowe mapy do Oziego) sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż tak naprawdę to właśnie prawidłowa "kalibracja" mapy jest z reguły największym problemem wymagającym pewnego poziomu wiedzy na temat układów współrzędnych, odwzorowań etc.

Reszta to w zasadzie automatyczna konwersja rastra z jednego formatu do drugiego - np. polecanym przez Mariusza65 programem OzimaptoKmz. Niczego skomplikowanego w tym nie ma. Co najwyżej niektóre programy wymagają pewnych ręcznych ustawień tak, by zmieścić się w garminowskim limicie 100 kafelków (dotyczy map KMZ).

Inna sprawa, że KMZy to dość nieszczęśliwy wynalazek. Beznadziejne ograniczenia, beznadziejne zarządzanie, przymulanie większości odbiorników - także podczas ich uruchamiania. Podstawą w GPSie Garmina są oczywiście mapy wektorowe, a jeżeli już zachodzi konieczność posiłkowania się rastrem, to osobiście preferuję JNX - oczywiście po stosownym spatchowaniu firmwaru Garmina.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Cz, 03 sty 2013 11:31

Dzięki Waszym radom (szczególnie dzięki GPS Maniak'owi) ogarnąłem już to trochę.

Ale mam problem, którego nie potrafię rozwiązać - powiedzmy, że mam mapę w formacie Oziego - powiedzmy 3 pliki TIF, który przerabiam na PNG + MAP + OZFX3 i teraz:

PROBLEM 1
Jeśli powiedzmy mapa danego terenu składa się z 14 takich zestawów to jak zrobić, żeby to działało skoro w OzitoKmz zajmujemy się 1 plikiem, a ich jest 14 (tzn 14 map składających się na jedną całość) - w odbiorniku wszystkie KMZty nie mogą przekroczyć 100 kafelków, a pojedynczy nie może mieć więcej niż 1024x1024px... jak to obejść i na dodatek najlepiej scalić to w 1 plik?

PROBLEM 2
Mam mapkę również z Oziego (3 pliki) w super jakości) dla całej wyspy która będzie mi potrzebna. Ale zajmuje ona 23621x14922px... i nie ma szans podzielić jej tak żeby nie przekroczyć, albo ilości kafelków, albo rozmiaru kafelka. To jest chyba jakiś plik elektronicznie generowany - tzn nie skan bo z wydawnictwa. I teraz OzitoKmz pozwala mi zrobić np taki plik który ma 100 kafelków, ale ich rozmiar jest za duży - generuje to KMZ który ma 344MB i który mogę wyświetlić w BaseCamp'ie. Niemniej po wrzuceniu do odbiornika nie tylko ten plik nie działa - ale przede wszystkim nie widać go w menu wybierania map... A przecież skoro jakieś wydawnictwo wypuszcza taki plik to musi istnieć jakiś sposób na wrzucenie tego do odbiornika.
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez asandrzej » Cz, 03 sty 2013 11:50

Arkusze map można połączyć programem Mapedit, zamiast łączyć czternaście arkuszy mapy w skali 1: 10 000 można zastosować mapę
w skali 1 : 30 000, która powinna w zupełności wystarczyć w turystyce górskiej, domyślne zakładam, że chodzi o mapę Tatr WZK.
Duży arkusz mapy można zmniejszyć licząc się z utratą jakości lub podzielić na dwa mniejsze arkusze, jest jeszcze możliwe zastosowanie map w plikach jnx.

Mapy można zakupić w gotowych plikach kmz

http://galileos.pl/index.php?main_page=index&cPath=47

http://compass.krakow.pl/mapy-gps-garmin/
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Cz, 03 sty 2013 18:10

Właśnie chodzi o plik wydany przez kompas, ale nie chodzi o Tatry tylko w jednym i drugim (tzn 14 arkuszy jak i o ten wielki plik) chodzi mapę Madery... ;) a właśnie jak przeglądałem to co jest na stronie wyd. Compass to te mapy na Garmina to praktycznie tylko Polska... :roll:
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez asandrzej » Cz, 03 sty 2013 20:06

Łatwo jest sprawdzić, kafelek powinien mieć wielkość nie więcej niż 1024x1024, tą wielkość można przekroczyć
załóżmy 1800 x 1800 pikseli, kafelków może być 100, czyli możemy przetworzyć do pliku kmz plik graficzny o wielkości 18 000 x 18 000 pikseli,
sprawdzamy wielkość pliku graficznego, będziemy zorientowani, czy taka mapa lub połączone mapy będą wyświetlane po przetworzeniu do pliku kmz.
Może się zdarzyć, że pomimo prawidłowe wielkości kafelka i ich ilości będzie komunikat podczas uruchamiania, oznacza to, że kafelki ( nie wszystkie)
przekraczają wielkość 3 MB.

Mapa Kompass ( Komapass przez K) K4234 Madeira powinna się zmieścić w pliku kmz. po wyłączeniu kafelków obszaru morza,
przynajmniej mi się udało cały obszar wyspy zmieściłem w pliku kmz.
Bez problemu to zrobisz programem OkMap, może również programem mapc2mapcnet.
viewtopic.php?f=5&t=9622&p=141467&hilit=okma%2A#p117341

1015.jpg
1015.jpg (50.8 KiB) Przeglądane 13876 razy

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez epkchmiele » Cz, 03 sty 2013 21:38

Witam, ja ze swojej strony do kmz proponuję darmowe oprogramowanie mapc2mapcnet 2.5.8, bardzo dobrze radzi sobie z kmz . Ty masz, albo testowałeś kmz ta dość nieszczęśliwym urządzeniu etrex jeśli chodzi o rastry (ba..r..dz..o..wolny procesor). Proponuję ustawienie w tym programie jakości jpg na 4 a nawet 3 bez żadnej utraty jakości w odbiorniku. Jesli chcesz zmieścić duży obszar to musisz zastosować duże kafle 1024x1024 żeby się zmieścić w 100 kafelkach. Na marginesie tylko dodam że taka rozdzielczość np. w oregon powoduje bardzo dobrą jakość. Ale kafel musi być odchudzony bo etrex ma za słaby procesor(zresztą to również pomaga prockowi z oregona). Wartość 4 zmniejszy go o połowę a 3 jeszcze trochę. Wówczas mapka powina śmigać jak oszalała :D
Paweł
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez asandrzej » Cz, 03 sty 2013 21:50

W tym wypadku mapc2mapcnet za bardzo nie zdaje egzaminu, przy zwiększeniu wielkości kafelka w pikselach
rośnie wielkość kafelka w MB, uzyskamy mniejszą ilość kafelków, ale kafelki przekroczą 3 MB. OkMap tworzy miej obszerne kafelki.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Cz, 03 sty 2013 22:20

Problem jest taki, że u mnie po graniu tego KMZ'a (odnośnie problemu nr2) nie wyświetla się żadne info o tym, że plik ma coś nieprawidłowego - po prostu widzi go BaseCamp a odbiornik nie tylko nie wyświetla go w zarządzaniu mapami, ale nawet nie wyświetla błędu przy starcie... Czyli jak to obejść? Bo plik ma bardzo fajną jakość. A Tobie się to udało? Bo widzę że wrzuciłeś jakiś wycinek chyba właśnie z tej mapy (albo się mylę?)?

Tak - chodzi o Kompass - teraz sprawdziłem...

epkchmiele
epkchmiele napisał(a):Jesli chcesz zmieścić duży obszar to musisz zastosować duże kafle 1024x1024 żeby się zmieścić w 100 kafelkach.
Paweł

Weź sobie pomnóż 1024x1024 dla obszaru 10x10 (czyli 100 kafli) i zobacz sobie jakiemu to plikowi odpowiada - bo na moje to 10240x10240px... a napisałem, że plik ma 23621x14922px...
Ostatnio edytowano Cz, 03 sty 2013 22:28 przez Mariusz888, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez asandrzej » Cz, 03 sty 2013 22:28

Utwórz plik kmz programem OkMap.
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez Mariusz888 » Cz, 03 sty 2013 22:30

A możesz mi go jakoś podesłać? Np umieścić na serwerze typu hotfile? Bo interesuje mnie dlaczego tego mojego pliku nie wyświetla (bo BaseCamp widzi normalnie) i chciałbym zobaczyć czy ten zrobiony przez Ciebie będzie widoczny w odbiorniku...
Avatar użytkownika
Mariusz888
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 28 gru 2012 18:26

Re: Tworzenie własnych map - potrzebna pomoc

Postprzez asandrzej » Cz, 03 sty 2013 22:36

Na screnie jest mapa Madiera utworzona innym programem,
Okmap utworzy plik kmz całej mapy, może jakość wizualna będzie niższa,
ale plik będzie wyświetlany.

Link do pobrania programu.
http://www.okmap.org/en_download.asp

Mariusz888 napisał(a): Bo interesuje mnie dlaczego tego mojego pliku nie wyświetla

Część kafelków przekracza wielkość 3 MB.

andrzej

PS.
Okmap utworzy plik: 91 kafelków 873x1024, największy kafelek ma 338 KB.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości