Budowanie img w MapEdit++

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Budowanie img w MapEdit++

Postprzez peadyr_ » Cz, 31 sty 2013 22:09

Witam wszystkich! (To mój pierwszy post u Was...jestem jeszcze trochę zielony więc proszę o wyrozumiałość).

Na imię mam Piotr, jak mam czas to sporo jeżdżę na rowerze (często korzystam z oregona i UMP-topo, mam też zamiar niebawem uczestniczyć w uzupełnianiu UMP), pracuję w administracji publicznej w jednostce zajmującej się gospodarką wodną w kujawsko-pomorskiem, stąd też moje myśli coby dodatkowo uzupełnić sieć wodną UMP nie naruszając żadnej licencji.

Do tematu: z pomocą MapEdit++ 1.0.61.500 i cgsmapperfree chcę swojego *.shp z obiektem liniowym przerobić na mapę img do wykorzystania w Oregonie:

- otworzyłem MapEditem shape, wybrałem typ river i zobaczyłem moją polilinię
- utworzyłem plik *.mp (header jak tu: http://gps.astronet.pl/new/porady-mapedit.htm, levele spisałem ze starej UMP-szlaki:
L0 23 4,8m 200-300m zoom0=1(1,2-3km)
L1 20 38m 2km zoom1=2(3-8km)
L2 17 305m 12km zoom2=3(8-12km)
L3 15 1,22m 50km zoom3=4(12-30km)

podejrzewam że ciut przesadziłem, jednak na razie kombinuję, żeby wogule potrafić zrobić prawidłowy img potem będę dostosowywał jak więcej zrozumiem.

- zorientowałem się, że dane wprowadziłem do Level 0
- zapisałem kgs.mp, wygenerowałem kgs.img i wrzuciłem do odbiornika.

Tutaj niestety bania, mapę mogę włączyć jednak jej nie widzę na mapie, jestem dobrze zlokalizowany bo przy obiekcie mam zrobione zdjęcie, wszystkie inne mapy powyłączane, próbowałem różne szczegółowości różne skale nic z tego.
Plik img otworzyłem w MapEdit który pokazał dane, podejrzewam że problem leży gdzieś w skalowaniu.
Proszę Was o pomoc, chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia zrozumieć co źle robię żebym mógł kombinować dalej.
Pozdrawiam i z góry dzięki.
peadyr_
 

Re: Budowanie img w MapEdit++

Postprzez GPS Maniak » Cz, 31 sty 2013 22:43

peadyr_ napisał(a): jestem dobrze zlokalizowany bo przy obiekcie

Ty (tzn. kursor w odbiorniku) zapewne tak, ale czy obiekt na pewno też?
Sprawdź może na początek w MapEdit czy współrzędne zaimportowanego shape'a są właściwe. Nie wykluczone bowiem, że Twój shape nie był w
"czystym" układzie WGS-84 i podczas importu do MapEdita wylądował nie tam gdzie trzeba.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Budowanie img w MapEdit++

Postprzez peadyr_ » Pt, 01 lut 2013 8:44

Dzięki za szybką odpowiedź.

Plik shape wyeksportowałem z GeoMedii Pro 6.0, wybrałem punkt charakterystyczny polilinii o współrzędnych odczytanych na GeoMedii i sprawdzonych wg UMP na odbiorniku:
E 18 25 36,3
N 53 23 51,4

MapEdit++ po zaimportowaniu pliku pokazuje (na dolnym pasku):
E 4 09 53,8
N 5 32 45,4

Wygląda na to, że dobrze podejrzewałeś, a ze mnie gapa że nie popatrzyłem...
Popołudniu spróbuję otworzyć tego shape ArcView i zapisać w nowym pliku, noi może coś pokombinuję z układem współrzędnych w GeoMedii.
Nawiasem mówiąc ciekawa rzecz dla mnie, że układ może być "nieczysty".
peadyr_
 

Re: Budowanie img w MapEdit++

Postprzez GPS Maniak » Pt, 01 lut 2013 15:42

peadyr_ napisał(a): może coś pokombinuję z układem współrzędnych w GeoMedii.

Dawno nie bawiłem się w import shp do MapEdita, a wersji MapEdita, o której wspominasz nawet nie kojarzę :wink: ale wiem, że w nieco odleglejszych czasach możliwości konfiguracyjne MapEdita przy imporcie shape'ów były dość ograniczone. Dlatego przed importem danych tego typu zawsze konwertowałem je do postaci WGS84 Lat/Lon (być może niezbyt szczęśliwie - nazywam to "czystym" WGS84), wówczas import do MapEdita odbywał się bezproblemowo - przy takich ustawieniach:

Obrazek

Trudno oczywiście zgadywać w jakim układzie są Twoje shape'y ale jeżeli są to w miarę aktualne "dane urzędowe", to istnieje duże prawdopodobieństwo że będzie to PUWG-92. Zobacz może też ten tekst: http://gpsmaniak.com/new/PORADY-Raster-DGN.htm#2
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Budowanie img w MapEdit++

Postprzez popej » Pt, 01 lut 2013 17:35

Aktualna wersja GPSMapEdita ma PUWG92 przy imporcie SHP. Ale za to ma jakiś problem z początkowymi spacjami w tekstach i czasami nie widzi nazw, czy może raczej numerów.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowanie img w MapEdit++

Postprzez peadyr_ » Pt, 01 lut 2013 19:19

Dziękuję Wam za pomoc.
Wyeksportowałem shape w układzie PUWG1992 i zaimportowałem go do aktualnego GPSMapEdita używając CoordinateSystem: CS1992 i Datum: WGS84. Teraz jest w porządku, kiedy dane miałem w WGS84 i używałem Datum WGS84 i różne CoordinateSystemy to współrzędne jakiś dziwne były, widać było to od razu po wyświetlanych granicach mapy. Nawet wygodniej jest mi robić shape w PUWG1992.
peadyr_
 


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości