OSMapa i problem z POI

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

OSMapa i problem z POI

Postprzez teleimpact » Pt, 29 mar 2013 15:09

Czy ktoś z was korzysta z OSMapy na swoim Garminie?
Mam pytanie, bo nie wiem czy to błąd mapy, czy tak ma być, czy po prostu coś nie tak z urządzeniem.
Otóż ustawiłem szczegółowość mapy na najwyższą, wszystkie punkty/poi ustawiłem od konkretnej podziałki w moim przypadku 12km
Ale po wrzuceniu OSMapy, wyświetlane są tylko punkty typu centra handlowe, instytucje, parki itp.

Sklepy, czy stacje nie są widoczne (nie wszystkie, niektóre są na mapie - za chiny nie mogę dojść od czego to zależy), nawet przy całkowitym zbliżeniu mapy, nie wyświetla tych POI.
Przy korzystaniu z wyszukiwarki, wyszukuje mi sklep, przykładowo najbliższy 120m. Klikam i pojawia się na mapie, i już na niej zostaje aż do wyłączenia garmina.
Tak jest z każdym innym. Pojawia się ikonka na mapie, dopiero jak wejdę na POI poprzez wyszukiwarkę.

OCB? :cry:
Avatar użytkownika
teleimpact
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): So, 12 maja 2012 20:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: OSMapa i problem z POI

Postprzez GPS Maniak » Pt, 29 mar 2013 15:39

Na początek trochę nie na temat ale ...
teleimpact napisał(a):w moim przypadku 12km

... to tak prosto nie działa.

Mapa wektorowa jest mapą wielowarstwową. Przy szczegółowości mapy: "najwyższa" najgłębsza warstwa (Level_0) wyświetla się - w zależności od modelu odbiornika - z reguły na 300m-500m. Jeżeli dany obiekt siedzi wyłącznie w warstwie 0, a Ty ustawisz zoom mapy powiedzmy na 800m, gdzie wyświetlany jest Level_1, w którym to levelu nie ma danego obiektu nie masz szans go zobaczyć niezależnie od tego jak ustawiłeś wyświetlanie POI. W efekcie jeżeli autor mapy zadecyduje, że np. obiekt "szczyt" siedzi w levelu_0, 1 i 2, a obiekt "przełęcz" wyłącznie w levelu_0, to cokolwiek byś nie ustawił w odbiorniku i tak zawsze najpierw zobaczysz szczyty, a przełęcze dopiero przy większych zbliżeniach.

Odrębnym zagadnieniem jest to, że wyświetlanie niektórych obiektów Garmin w ogóle ustawił (w Firmware/sofcie) "na sztywno" i nie zobaczysz ich powyżej pewnego zoomu. Ale czy dotyczy to także punktów POI i jakich, tego niestety nie wiem.

teleimpact napisał(a):Przy korzystaniu z wyszukiwarki, wyszukuje mi sklep, przykładowo najbliższy 120m. Klikam i pojawia się na mapie, i już na niej zostaje aż do wyłączenia garmina.

Taki efekt uzyskamy jeżeli w skórce mapy dany obiekt zdefiniujemy jako "niewidoczny".
Nie używam OSM, więc trudno mi jednoznacznie powiedzieć czy tak jest, ale objawy na to wskazują.
Nawiasem mówiąc gdyby tak było, to jakaś logika w tym jest.
Sam jestem wielkim zwolennikiem ukrywania na mapach wektorowych pewnych informacji, no bo skoro wyszukiwarka je widzi to wystarczy. Po co robić nadmierny bałagan na mapie :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości