Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » So, 13 lip 2013 8:45

Witam wszem i wobec. Jest to mój pierwszy temat na forum.
Od czasu do czasu potrzebuje nanieść ślad od obmiaru powierzchni na ortofotomape. Z reguły udawało mi się w miarę dobre zdjęcie pobrać z Birds Eye lub po prostu wrzucić ślad w Google Earth ( aha posługuje się GPSem Garmin GPSmap 62s). W tym jednak przypadku (okolice kotliny Kłodzkiej) - Birds Eye to jedna wielka pixeloza a Google Earth tez nie lepszy i do tego ślad z urządzenia jest odrobinę przesunięty w stosunku do granic geograficznych działki, którymi podążałem. Zdjęcie dobrej jakości znajduje się na Geoportalu i do tego ( co w tym przypadku jest mi bardzo potrzebne) można tam nałożyć na kataster na ortofoto. Na samym Geoportalu nic poza oglądaniem nie da się zrobić.

Za pomocą Geoxa Viewer ściągnąłem ortofoto tego regionu i tu zaczynają się schody. Po pierwsze ( może osioł ze mnie ale po paru próbach nie znalazłem rozwiązania) nie potrafię na Geoxie nanieść danych katastralnych na zassaną ortofotomapę - jest albo zdjęcie albo "gołe" granice działek. Ortofoto i kataster tworzą dwie odrębne warstwy WMS i nie wyświetlają się razem.
Kolejne pytanie - jeżeli już ortofoto i kataster będą tworzyć całość czy jest jakiś program lub inna metoda żeby ślad pomiaruz GPSa nanieść na tak stworzoną mape?



Pozdrawiam
Andrzej
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez meridian » So, 13 lip 2013 11:09

AndrzejeK napisał(a):nie potrafię na Geoxie nanieść danych katastralnych na zassaną ortofotomapę

Można to zrobić w Geox Viwr, po wczytaniu warstwy Orto wczytujesz warstwę Kataster,
mając dwie warstwy w warstwie Orto (Właściwości warstwy > Raster) ustawiasz przeźroczystość.
Nie starałem się za bardzo, zapewne można uzyskać lepszy efekt graficzny.
Na pewno są też inne możliwości, można pobrać warstwy osobno i nałożyć w innym programie,
nadając przezroczystość jednej z warstw.

0.jpg
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » So, 13 lip 2013 11:58

Ok udało się nałożyć kataster na orto. Co prawda tak jak pisałeś mi nie wyszło ale na odwrót dałem radę - czyli najpierw wgrany kataster , potem orto i ustawiałem przezroczystość danych katastralnych. Potem podrasowałem ostrość i jasność orto i powiedzmy ze efekt jest zadowalający.
Masz może teraz jakiś pomysł jak na taką mapę nanieść ślad z Garmina? Tzn żeby on się naniósł na tą stworzoną mapę po współrzędnych geograficznych śladu a nie graficznie. ( chyba że geoportal ma współrzędne poprzesuwane - na odwal się - to wyjdzie że szedłem po krzakach :)) , ale to będzie wiadomo na końcu).
Mapę oczywiście zapisałem w pliku Tiff.
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez meridian » So, 13 lip 2013 12:05

Kolejność wczytania warstw nie ma znaczenia, przezroczystość nadajemy pierwszej wczytanej warstwie.

Można pobrać plik graficzny łącznie z danymi georeferencyjnymi z tych plików utworzyć plik kmz i korzystać w odbiorniku lub Base Camp,
jest na forum kilka wątków poruszający ten temat .

viewtopic.php?f=5&t=8600&hilit=geoport%2A

Na tak przygotowanej mapie możesz nanosić ślady, trasy, punkty.

1.JPG
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » N, 14 lip 2013 12:02

Ok to powertuje z tymi plikami KMZ. Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł do głowy co do kataster/orto - tak żeby była lepsza jakość. W zakładce właściwości --> raster jest opcja przezroczystości koloru. Jeżeli pierwszą warstwą byłby kataster i ustawić biały kolor jako przezroczysty w 100 % to nie powinien się w jego miejscu - wypełnienia działek ewidencyjnych - wyświetlić podkład z orto? Czerwone granice działek zostałyby wtedy jako nieprzezroczyste niejako "przysłaniając" dalej obraz orto pod sobą. Pomysł jest tylko wykonanie znów mi nie wychodzi... Sprawdzałeś tę opcję może?

--

Ok poddaje się... Wyzywajcie ile chcecie ale poczytałem posty... kilkanaście różnych programów , potem jeszcze kilkanaście różnych bibliotek do wgrania bo ten program nie rozpoznaje tego tamten tego --- oczadzieć można - ja więcej przy kompie spędzę niż w terenie.... Dalej siedzę z geotiffem i danymi georef. w .tfw . Czy może ktoś mi podać łopatologiczną listę dwóch / trzech sprawdzonych programów którymi zamienię wymienione wcześniej pliki na KMZ i napisze po kolei jak i co trzeba zrobić?? Sprawa jest dosyć pilna bo na jutro potrzebuję ten jeden cholerny kawałek mapy z wgranym śladem i nie wiem czy wertując dalej sam do czegoś dojdę.... Aha i jeśli to możliwe to dobrze jakby oprogramowanie było nie płatne, bo będę korzystał z tego raz od wielkiego dzwonu, kiedy Google i BirdsEye maja pixele wilekości połowy monitora a nie zdjęcia :P - wywalać 95 $ od tak żeby raz na rok coś zrobić to raczej kiepski pomysł:D

Z góry dzięki

--

Dobra coś mi się udało - tzn mam już KMZ - uff -- kręciłem się wokół własnego ogona cały czas.... ale teraz jak mapę KMZ wrzucam do BaseCamp to obszar przed Lądkiem Zdrój wyświetla się gdzieś na oceanie u wybrzeża Nigerii i Ghnay.... Przerabiałem Tiff do KMZ programem OkMap.
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez meridian » N, 14 lip 2013 13:47

AndrzejeK napisał(a):obszar przed Lądkiem Zdrój wyświetla się gdzieś na oceanie u wybrzeża Nigerii i Ghnay.... .

Lekarstwo : viewtopic.php?p=100569#p100569 wpisz prawidłowe dane.

Kmz > Base Camp > Pliki > import, z Base Camp możesz wysłać do odbiornika.
Base Camp ma „Pomoc” F1.

Na pewno przeczytałeś, że również można wkleić bezpośrednio do katalogu garmin/Custommaps w pamięci urządzenia.

Jest kwestia, czy chcesz nauczyć sie tworzyć mapy w plikach kmz , czy tylko chcesz mieć jedną mapę,
jeżeli to drugie, to mogłeś napisać, utworzyłbym plik kmz z Twojego arkusza.
Mając Twoje pliki zrobiłbym kmz w minutę.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » N, 14 lip 2013 14:18

Akurat zależy mi na jednym i drugim. Z tym że ta jedna mapa prio na szybko i dlatego tak męczyłem. Dzięki za pomoc - udało się. Oprócz tego co napisałeś znalazłem jeszcze viewtopic.php?p=117341#p117341 i już ogarnąłem trochę temat. Na przyszłość będę bardziej konkretny i więcej własnego wysiłku włożę w osiągnięcie celu - w tym jednym przypadku po prostu się "paliło " aż.

temat wyczerpany do zamknięcia
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » Wt, 18 mar 2014 10:28

Długo nic nie robiłem w powyższym temacie. Od wczoraj walcze z mapa pobrana z goportalu za pomocą geoxy.... Tiff --> Ozi --> wspołrzędne---> OkMap i tu sie wszytsko wywala. Jak zapisze w KMZ to "mapka" w Google Earth nie ma obrazu - duże czrwone X zamiast zdjęcia z goportalu... KMZ potzrebuje do BaseCampa - BaseCamp niby coś importuje po czym nic sie nie wyświetla. Co jest nie tak z tym KMZ?? PILNE

Mapę widzę - wszystko jest ok. Miałem na myśli że przy zmianie formatu coś się dzieje - dlatego napisałem "że wywyala" - przepraszam trochę to nieprecyzyjnie zabrzmiało.
W OkMap otwieram plik po kalibracji z Ozi i zapisuje go w fromacie KMZ - to wszystko. Po czym dzieje się to co pisałem. Mapa w Google Earth jest tam gdzie powina pod względęm geograficznym tylko obrazu nie ma.
Dodam że jak zrobie w OkMap sam KML i otworze go w Google Earth to jest wyszystko ok - KML jakoś łączy sie z tifem z Geoxy, ale KMZ już ma problem z wyświetleniem tego obrazu - chociaż jego rozmiary wskazują że posiada obraz w sobie. Nistety potrzebuje KMZ a nie KML bo plik ma generalnie iść do BaseCampa tak żeby ślady obmiarów byly na nim widoczne.
Ostatnio edytowano Wt, 18 mar 2014 10:47 przez AndrzejeK, łącznie edytowano 1 raz
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez meridian » Wt, 18 mar 2014 10:42

Sądzę, że przyczyną problemu jest nazwa pliku, nie stosuj nazw zawierających polskie znaki.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Nanoszenie śladów z GPS na ortofoto + kataster.

Postprzez AndrzejeK » Śr, 19 mar 2014 10:57

Zmieniłem nazwy - bez użycia polskich znaków - KMZ już ladnie nakłada sie na mape w Google Earth - ale w BaseCamp dalej nic. Przy imporcie danych zgłasza mi komunikat "nieprawidłowy LatLonBox" - import pozycji następnie dochodzi do końca - natomiast sama pozycja po imporcie nie jest połączona z tif"em ( można to zobaczyć jak sie dwa razy kliknie na importowane dane w BaseCamp'ie - powinna być informacja o tym do jakiego pliku tif odnosi się dana "mapa - nakładka").


Po powrocie do domu usiadłem do tematu jeszcze raz - zrobilem 2 nowe kmz w 200 i 600 dpi ( ten felerny opisywany powyzej byl w 300 dpi ) - i zadziałało w Google Earth i BaseCamp także. Nie mam pojęcia co było przyczyną, że poprzedni plik nie współpracował z BaseCamp - wątpie zeby to byla kwestia dpi...
AndrzejeK
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 12 lip 2013 21:48


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości